Ασβέστιο για πρόληψη!


stamys

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2010
144
0
Ρε παιδια καλησπερα σας...
το ντογκακι μου ειναι τωρα.....2 μηνων παρα κατι μερες,και σημερα που περασα τυχαια απο τον κτηνιατρο μου προτεινε ασβεστιο για κανα χρονο και γλυκοζαμινη....στο μεταξυ ο τυπος δεν το εχει δει το σκυλακι και μου φανηκε παραξενο,να της δωσω χωρις να χρειαζεται???
οσο για την τροφη της ειναι η orijen puppy large breed.....
 






stamys

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2010
144
0
μολις διαβασα.....σχεδον τα ιδια λενε ολα....σας ευχαριστω...
οσο για την γλυκοζαμινη???
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλημερα....
από την στιγμή που δινεις μια τροφή τύπου... τα έχει όλα.....
μην δινεις τιποτα συμπληρωματικό..... κακο θα γινει παρα καλό...
 




stamys

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2010
144
0
εχετε δικιο,ποιος ομως ο λογος που μου ειπε ο αλλος να της δωσω.καθαρα θεμα κονομας?σιγα την κονομα ρε παιδεια 10 ευρω 60 χαπια.αλλα ακομη ειναι γιατρος,να θελει να κανει κακο στο σκυλι?
ημαστε μικρη κοινωνια εδω κ αν γινει η στραβη θα μαθευτει παντου κ δεν τον συμφερει μιας και πουλαει τροφες σαν ....τρελος!!
τι να πω,τοσο αισχροκερδια,τοσο αγνοια,απο γιατρο?χωρις εξετασεις?τελικα ποιον να εμπιστευτω για την κουταβα μου μιας και ειναι κανα 2-3 εδω και δεν εχω ακουσει τα καλυτερα απο ολους για κανενα,ολοι βγαζουν ελατωματα.
σκ@τ@ μπερδευτικα.παντως συμπληρωμα δεν της δινω .
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
το συμπληρωμα ασβεστιου το ειχαν πανακεια στο παρελθον οι κτηνιατροι και το εδιναν κατα κορον.....
το θεμα ειναι οτι καθε φυλη δεν ειναι ιδια και ουτε εχει την ιδια αναγκη σε διαφορα συστατικα..
εκει λοιπον που το ασβεστιο ωφελουσε οντως μερικες μεσαιες και μικροσωμες φυλες...
παρατηρηθηκε οτι στις μεγαλόσωμες φυλες μονο προβληματα δημιουργουσε...
και ειδικα για τις βαριες φυλες με ταχεια αναπτυξη ( παραδειγμα μοοσσος) συνισταται τροφη με χαμηλώτερες ποσοτητες ασβεστιου.....
μεγαλο ρολο παιζει το ποσοστο ασβεστιου φωσφορου..... 1/1,2
υπαρχουν αναλογα θεματα κανε μια αναζητηση στο φορουμ....
 


stamys

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2010
144
0
το συμπληρωμα ασβεστιου το ειχαν πανακεια στο παρελθον οι κτηνιατροι και το εδιναν κατα κορον.....
το θεμα ειναι οτι καθε φυλη δεν ειναι ιδια και ουτε εχει την ιδια αναγκη σε διαφορα συστατικα..
εκει λοιπον που το ασβεστιο ωφελουσε οντως μερικες μεσαιες και μικροσωμες φυλες...
παρατηρηθηκε οτι στις μεγαλόσωμες φυλες μονο προβληματα δημιουργουσε...
και ειδικα για τις βαριες φυλες με ταχεια αναπτυξη ( παραδειγμα μοοσσος) συνισταται τροφη με χαμηλώτερες ποσοτητες ασβεστιου.....
μεγαλο ρολο παιζει το ποσοστο ασβεστιου φωσφορου..... 1/1,2
υπαρχουν αναλογα θεματα κανε μια αναζητηση στο φορουμ....
εκανα φιλε μου κ ειδα πολλα θεματα....η τροφη που της δινω εχει 1.3 ασβεστιο κ 1.3% φωσφορο,αρκετο δεν ειναι???
απλα δεν καταλαβα γιατι μου το προτεινε?μετα αν παθαινε κατι θα επαιρνε ευθυνη?τεσπα αρκετα,το ολο θεμα ειναι οτι αν δεν χρειαζεται δεν δινουμε.
http://www.onlinepetshop.gr/product.php?id=1011
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Οταν δίνουμε μία καλή ποιοτικα τροφή στο σκύλο με ολα τα απαραίτητα συστατικά, τα συμπληρώματα ειναι περιττα κ πιθανόν και να βλαψουν.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αποψη μου ειναι σε μια ξηρά τροφή το ασβέστιο να είναι ελάχιστα πιο πολύ απο το φώσφορο.

Επίσης αν φοβάσαι τα χαπάκια ασβεστίου θα μπορούσες να του δίνεις αραιά μερικά ωμά κόκκαλα. Πόδια κοτόπουλου, λαιμοί και φτερούγες τα οποία έχουν αρκετό ασβέστιο είναι και πλούσια σε χονδροτίνη (γλυκουσαμίνη). Αν ο οργανισμός του θεωρήσει ότι δεν το έχει ανάγκη το αποβάλει.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Για τη γλυκοσαμίνη δεν ισχύουν τα παραπάνω που γράφτηκαν (για το ασβέστιο) αλλά δεν πιστεύω να υπάρχει λόγος να τη δίνεις σε ένα υγιές σκυλί.