Ασβέστιο και σίδηρος


antreas arxon

Member
13 Αυγούστου 2007
18
0
ROTTIE: Ο τίτλος άλλαξε για να είναι πιο κατατοπιστικός.


Στον ανθρωπο ξερω οτι οταν τρως σιδηρο (που περιεχεται στο κρεας) και ασβεστιο τοτε το τελευταιο δεν απορροφαται.Ισχυει για τον σκυλο?
Ρωταω διοτι ταιζω BARF και ταυτοχρονα δινω χαπακια ασβεστιου.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
BARF με κρέας, κόκκαλα, λαχανικά κλπ.?
Κι εγώ ταϊζω barf και δίνω ασβέστιο - δίνω όμως σκόνη από τσόφλια αυγών, που είναι σκέτο ασβέστιο. Τα χαπάκια ασβεστίου έχουν συνήθως και άλλες προσμίξεις μέσα, που έτσι κι αλλιώς λαμβάνονται στη διατροφή barf από το κρέας κλπ.

Θα μας μας πει κι η FrenchieFan που είναι η ...barf-ολόγος :D του forum - κι αυτή σκόνη από τσόφλια δίνει πάντως!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ερ'ωτηση

δίνω τακτικά στα σκυλιά κόκκαλα τα οποια βρωμάνε υπερβολικα :x :x :x :x :x :x :x

μάλλον καπνιστά.

την επόμενη τα κακά τους είναι άσπρα :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: και υπερβολικά σφικτά (πέτρα και βάλε)

γιατί???????
 


antreas arxon

Member
13 Αυγούστου 2007
18
0
...

Δινω μοσχαρι ,με ρυζι και λαχανικα (καροτο,μποκολο η κουνουπιδι, σπανακι ) και λιγες καρδιες (μοσχαρι η γουρουνι) ολα αλεσμενα σε μηχανη του κιμα.
Δυο φορες την εβδομαδα προσθετω αυγα ,με τα τσοφλια,συν καθημερινα σε ολα τα γευματα μαγυα μπυρας.Επισης δυο φορες την εβδομαδα τους δινω και ενα χαπακι μουρουνελαιο.
Χαπακια ασβεστιου δινω στον μικρο 4 μηνων 18 κιλα σε καθε γευμα (250ml) και στην μεγαλη 9 μηνων μονο καθε πρωι μισο χαπακι ασβεστιο.Και τα δυο ειναι ντομπερμαν
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ο ενηλικος σκυλος εχει αναγκη απο περιπου 15-100 mg/kg σωματικου βαρος ημερισιος.
Ο σκυλος στην αναπτυξη λιγο αυξημενα.

Δεν ξερω, ποσο ειναι η περιεκτικοτητα των χαπιων που δινεις σε ασβεστιο.
Αλλα συνηθος αναγραφεται- και ετσι κανε μονος σου εναν λογαρισαμο.

Στα τσοφλία , αντιστηχει ενα κουταλακι του γλυκου τριμμενο τσοφλι περιπου 1800μγ ασβεστιου.

Η περιεκτικοτητα ασβεστιου σε κοκκαλα ποικιλλει- Εξαρταται απο την ηλικια των ζωων που ταιζουμε.
Ετσι τα κοκκαλα γιδας ειναι πιο σκληρα και οστεοποιμενα απο αυτα ενος αρνιου- μολις λιγων ευδομαδων ηλικιας.

Εγω δεν δινω τσοφλια!! Παλια το εκανα- αλλα η αναγκες του σκυλου μου σε ασβεστη τις καλυπτω με γευμα πλαταριων κοτοπουλου- μερα παρα μερα!

Κατι ακομα- ο "περισεβουμενος" ασβεστης σε "φυσικη μορφη" (τσοφλια, κοκκαλα, επειδη ειναι Carbonat ) αποβαλλεται απο τον οργανισμο.
Αλλιος ειναι με τον χημικο ασβεστη (Citrat). Σε υπερβολικες δοσεις, μπορει να προκαλεσει ζημιες, εκτος απο το μυωσκελετικο, και σε νεφρα και αλλα οργανα.

@Μακη
Απο την υπερβολικη λυψη ασβεστιου τα σκυλια σου κανουν
δυσκοιλιοτητα (Knochenkot το λεμε στην γερμανια).

Γιατι δινεις καπνιστα κοκκαλα?? Ειναι προεπεξερασμενα, σπανε ασχημα και μπορουν να προκαλεσουν ζημιες.
 


antreas arxon

Member
13 Αυγούστου 2007
18
0
....

Η ερωτηση παντως ειναι αν το ασβεστιο καταστρεφει τον σιδηρο στα σκυλια.
Η ποσοτητα ασβεστιου στην αναπτυξη παντως ξερω οτι ειναι 500mg ανα 10κιλα.
 


antreas arxon

Member
13 Αυγούστου 2007
18
0
..

Σιγουρα παντως το χαπακι ειναι το πιο αφομιωσημο απο τον οργανισμο απο τα κοκκαλα και κακο κανουν οι υπερβολες.Αν παιρνρι μεγαλυτερη ποσοτητα την αποβαλλει .
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
antreas arxon said:
ROTTIE: Ο τίτλος άλλαξε για να είναι πιο κατατοπιστικός.


Στον ανθρωπο ξερω οτι οταν τρως σιδηρο (που περιεχεται στο κρεας) και ασβεστιο τοτε το τελευταιο δεν απορροφαται.Ισχυει για τον σκυλο?
Ρωταω διοτι ταιζω BARF και ταυτοχρονα δινω χαπακια ασβεστιου.
δεν γνωριζω για τον σκυλο,για τον ανθρωπο ομως ξερω πως η ταυτοχρονη χορηγηση και των δυο δημιουργει προβλημα στην αφομοιωση τους...
οταν δηλαδη ημουν εγκυος και επαιρνα σιδηρο κι ασβεστιο,ο γιατρος μου ειχε πει να παιρνω το ασβεστιο τουλαχιστον τρεις ωρες πριν η τρεις ωρες μετα την προσληψη σιδηρου.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Η ερωτηση παντως ειναι αν το ασβεστιο καταστρεφει τον σιδηρο στα σκυλια.
Σορρυ!!
Δεν εχει αναφερθει ποτε κατι τετιο σε κανενα απο τα BARF Forum που ειμαι μελος και ειδικα στο γερμανικο, κανουν συχνα πικνα εξετασεις αιματος- δεν εχει παρατηρηθει προβλημα!
Ουτε στο δικο μου σκυλι- εδω και 5.5 χρονια BARF!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95