Ασθένεια Blue Eye


Paularou

Member
16 Μαϊου 2017
6
0
33
Καλησπέρα στο Forum έχω ένα κουτάβι 6 μηνών μ αυτή τ ασθενεία γνωρίζει κανείς αν θα τυφλωθει τελείως η υπάρχει κάποια θεραπεία (σαφώς τ πήγα σ κτηνίατρο κάναμε της εξετάσεις αλλά κάποια άμεση απάντηση δεν πήρα)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Αν δεν πήρες από γιατρό, άμεση απάντηση, σίγουρα δεν θα πάρεις από το φόρουμ.
Τι είναι το blue eye; Δεν θυμάμαι αν το έχω ξανακούσει.
Σε τι οφείλεται; Τι ράτσα είναι το κουτάβι σου; 6 μηνών πως την απέκτησε; Κληρονομική είναι;
 








medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Ίσως αναφέρεται σε θόλωμα ματιών με μια μπλε γκρι απόχρωση που έχει να κάνει με το συκώτι Το είχα δει τυχαία οταν ειχε νοσήσει το σκυλάκι μου κάποτε και εγιναν τα μάτια του ετσι και γκουγκλαρα διαφορα.... Στη δική μας περίπτωση ήταν άσχετο βεβαια, οφειλόταν στη νόσο καρέ.

http://www.petwave.com/Dogs/Health/Infectious-Hepatitis/Symptoms.aspx
http://www.peteducation.com/article.cfm?c=2+2092&aid=521
 




Paularou

Member
16 Μαϊου 2017
6
0
33
Dogo argentino τ μάτι περνει μια μπλε γκρίζα αποχρωσει πήγα έκανα όλες της απαραίτητες εξετάσεις αλλά δεν πήρα. Άμεση απάντηση στο αν θα χάσει τ μάτι η θα περάσει
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Καλυτερα να παρεις μια δευτερη γνωμη ίσως απο εναν πιο εξειδικευμενο γιατρο, οτι και να σου πουμε θα ειναι υποθεσεις.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Το blue eye ειναι ενα συμπτωμα και η θεραπεια εξαρταται απο αυτο που το προκαλεσε.
Δεν προκειται για BEPV που ειναι ιος γιατι ειναι πολυ σπανιο.
Ποναει το ματι του?
 


Paularou

Member
16 Μαϊου 2017
6
0
33
Έχει φαγούρα δεν βλέπει καθαρά η σχεδόν καθόλου από τ αριστερο μάτι μ μ έδωσε σταγόνες κ αλοιφή για τ μάτι κ πρέπει ανά 2-4 ώρες ν βαζω
 






yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Την πιεση στο ματι την μετρησε ο κτηνιατρος?
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ξαναλέω ελπίζω να πήγες στο σωστό γιατρό - σε ποιον πήγες?
 


Paularou

Member
16 Μαϊου 2017
6
0
33
Ξαναλέω ελπίζω να πήγες στο σωστό γιατρό - σε ποιον πήγες?
Χθες σ κτηνίατρο στο χωριό κ σμρ στα επείγοντα στα πανεπιστήμια στο κτηνίατρικο τμήμα θεσ/νίκης το πήγε η αδερφή μου κ της είπαν ασθενεία blue eyes
 






vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
@Paularou σίγουρα δεν είναι χτύπημα,ε;
δεν είναι απαραίτητο ,αν κατάλαβα καλά το μπλε σε εμάς ήταν από την μόλυνση, αλλά το χτύπημα ήταν μεγάλο και φαινόταν (ακόμα φαίνεται ).
Λογικά μέχρι να βρουν τι φταίει του κρατάνε προστατευμένο το μάτι με συχνή αντιβίωση και βιταμίνη Α για μάτι ή λιπαντικές σταγόνες.
Είναι σημαντικό να μην χάσει για αρχή ούτε για μισή ώρα την θεραπεία, εγώ την έκανα και βράδυ.
Εγώ πήγα Λιαπη (πραγματικά εξαιρετικός και σαν γιατρός και σαν άνθρωπος ) αλλά στην Θεσσαλονίκη υπάρχει στο πανεπιστήμιο μια εξαιρετική οφθαλμίατρος αλλά δεν θυμαμαι το όνομα της .
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3