Αυγο


Mariatzou

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2017
110
10
36
Καλημερα σας!!Καπου διαβασα οτι ειναι καλο να τρωει ο σκυλος βρασμενο αυγο καπου καπου,του κανει καλο.το εχει ακουσει καποιος να μου πει τη γνωμη του??ευχαριστω!
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Ναι είναι καλό να τρώει ο σκυλος αυγό !

Αν το δίνεις βραστό μπορείς να το δώσεις όλο , αν το δίνεις ώμο δίνε μόνο τον κρόκο .

Επίσης μπορούν να τρώνε κ γιαούρτι(κατσικίσιο κατά προτίμηση )! Κ στα περισσότερα αρέσει πολύ!
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Εγώ της δίνω 2 1-2 φορές την εβδομάδα μαζί με ξηρά η ωμή τροφή αλλά όχι βρασμένα αλλά ωμά επίσης και με ρύζι η κινοα.
Αυτό για το ασπράδι δεν το έχω ξανακούσει γιατί πρέπει να αποφεύγεται;
 




Mariatzou

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2017
110
10
36
Ναι είναι καλό να τρώει ο σκυλος αυγό !

Αν το δίνεις βραστό μπορείς να το δώσεις όλο , αν το δίνεις ώμο δίνε μόνο τον κρόκο .

Επίσης μπορούν να τρώνε κ γιαούρτι(κατσικίσιο κατά προτίμηση )! Κ στα περισσότερα αρέσει πολύ!
Ναι είναι καλό να τρώει ο σκυλος αυγό !

Αν το δίνεις βραστό μπορείς να το δώσεις όλο , αν το δίνεις ώμο δίνε μόνο τον κρόκο .

Επίσης μπορούν να τρώνε κ γιαούρτι(κατσικίσιο κατά προτίμηση )! Κ στα περισσότερα αρέσει πολύ!
Επειδη εγω τρωω αγελαδινο,παιρνω αγελαδινο.γι αυτα(τα σκυλια) δεν κανει??
 




Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Παιδιά εγώ το γιαούρτι της το κάνω παγάκια και τρελαίνεται 4-5 κσ γιαούρτι και ένα κεσεδάκι τόνο σε νερό τα ανακατεύω και μετά σε φόρμακια σιλικόνης και στην κατάψυξη και προσωπικά καμιά φορά προσθέτω και λαχανικά περασμένα από το μπλέντερ (για να είναι πιο εύπεπτα) γιατί αλλιώς δεν τα ακουμπάει...20170623_180108-01.jpeg
Στην φωτογραφία έχω προσθέσει κ λίγο σπανάκι και το καλοκαίρι συνήθως βάζω μόνο γιαούρτι και καρπούζι
 


Mariatzou

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2017
110
10
36
Παιδιά εγώ το γιαούρτι της το κάνω παγάκια και τρελαίνεται 4-5 κσ γιαούρτι και ένα κεσεδάκι τόνο σε νερό τα ανακατεύω και μετά σε φόρμακια σιλικόνης και στην κατάψυξη και προσωπικά καμιά φορά προσθέτω και λαχανικά περασμένα από το μπλέντερ (για να είναι πιο εύπεπτα) γιατί αλλιώς δεν τα ακουμπάει...View attachment 64617
Στην φωτογραφία έχω προσθέσει κ λίγο σπανάκι και το καλοκαίρι συνήθως βάζω μόνο γιαούρτι και καρπούζι
Τι γιαουρτι δινεις εσυ?
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Τι γιαουρτι δινεις εσυ?
Προσωπικά δεν είχα κάποιο πρόβλημα με το αγελαδινό αλλά αν το δικό σου έχει πιο ευαίσθητο στομάχι ίσως το πειράξει γενικά δίνω ότι έχω διαθέσιμο αλλά αν πάω να ψωνίσω αποκλειστικά για αυτό το σκοπό θα προτιμήσω κατσικίσιο και φυσικά κοιτάω να είναι καλή ποιότητα (δεν χρειάζεται να είναι το πιο ακριβό στο ράφι) να είναι ελληνικο και να μην έχει άλλα πρόσθετα και γλυκαντικά
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Δινεις κ εσυ γιαουρτι?

Δινεις κ εσυ γιαουρτι?
γιαουρτι δεν εχω δοκιμασει , εχω ταισει (μαγειρευτα) αυγο , καροτο (και ωμο) , ντοματα , αρακα , ρυζι , πατατα , μηλο , μπανανα , κιμα κοτοπουλο , μοσχαρι , χοιρινο , ελειολαδο (στο μειγμα) και λιγη ριγανη
 


Mariatzou

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2017
110
10
36
Προσωπικά δεν είχα κάποιο πρόβλημα με το αγελαδινό αλλά αν το δικό σου έχει πιο ευαίσθητο στομάχι ίσως το πειράξει γενικά δίνω ότι έχω διαθέσιμο αλλά αν πάω να ψωνίσω αποκλειστικά για αυτό το σκοπό θα προτιμήσω κατσικίσιο και φυσικά κοιτάω να είναι καλή ποιότητα (δεν χρειάζεται να είναι το πιο ακριβό στο ράφι) να είναι ελληνικο και να μην έχει άλλα πρόσθετα και γλυκαντικά
Οκ σ ευχαριστω
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εγω συχνα προσθετω η ενα μικρο κουταλακι γιαουρτι ή μισο αυγο ψιλοκομμενο μεσα στο φαγητο.

Για τα ωμα αυγα ειχα διαβασει οτι καλο ειναι να αποφευγεται το ασπραδι λογω ενος ενζυμου κατι τετοιο.
 


Mariatzou

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2017
110
10
36
γιαουρτι δεν εχω δοκιμασει , εχω ταισει (μαγειρευτα) αυγο , καροτο (και ωμο) , ντοματα , αρακα , ρυζι , πατατα , μηλο , μπανανα , κιμα κοτοπουλο , μοσχαρι , χοιρινο , ελειολαδο (στο μειγμα) και λιγη ριγανη
Σ ευχαριστω
 


Mariatzou

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2017
110
10
36
Εγω συχνα προσθετω η ενα μικρο κουταλακι γιαουρτι ή μισο αυγο ψιλοκομμενο μεσα στο φαγητο.

Για τα ωμα αυγα ειχα διαβασει οτι καλο ειναι να αποφευγεται το ασπραδι λογω ενος ενζυμου κατι τετοιο.
Σ ευχαριστω
 


Mariatzou

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2017
110
10
36
Εγω συχνα προσθετω η ενα μικρο κουταλακι γιαουρτι ή μισο αυγο ψιλοκομμενο μεσα στο φαγητο.

Για τα ωμα αυγα ειχα διαβασει οτι καλο ειναι να αποφευγεται το ασπραδι λογω ενος ενζυμου κατι τετοιο.
Και τηγανιτο το αυγο η μονο βρασμενο?
 




Mariatzou

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2017
110
10
36
Kαι για εμας πιο υγειηνο ειναι βραστο και οχι τηγανιτο οποτε το ιδιο ισχυει και για τα σκυλια
Καλα σιγουρα πιο υγειηνο.που τους κανει καλο το αυγο?ασε που νομιζω οτι αν αρχισω να του δινω αυγο δεν θα πηγαινει στις κροκετες.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Αν νομιζεις θα αποκτησει ιδιοτροπιες δωσε ενα κοματακι βραστο σα λιχουδια χωριστα. Π.χ. χρησιμοποιησε το στην εκπαιδευση σαν ωθηση
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Παιδιά εγώ το γιαούρτι της το κάνω παγάκια και τρελαίνεται 4-5 κσ γιαούρτι και ένα κεσεδάκι τόνο σε νερό τα ανακατεύω και μετά σε φόρμακια σιλικόνης και στην κατάψυξη και προσωπικά καμιά φορά προσθέτω και λαχανικά περασμένα από το μπλέντερ (για να είναι πιο εύπεπτα) γιατί αλλιώς δεν τα ακουμπάει...View attachment 64617
Στην φωτογραφία έχω προσθέσει κ λίγο σπανάκι και το καλοκαίρι συνήθως βάζω μόνο γιαούρτι και καρπούζι
Καλα εσυ εχεις περασει σε αλλο επιπεδο. Μαστερ σεφ για σκυλους! Πολυ καλη ιδεα ομως.
 
  • Like
Reactions: Δέλτα


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Ο,τι λεει η @medusa , αν ειναι ιδιοτροπο το σκυλι στο φαγητο δεν του δινεις συχνα λιχουδιες παρα μονο οταν κανει κατι επιθυμητο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3