Αυτιά Jack Russell Terrier


ChristineAngel

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2012
43
0
Έχω μια απορία για το παραπάνω θέμα.

Έχω γνωστή με Jack russell από εκτροφείο του οποίου τα αυτιά είναι κάτω όπως στης φωτογραφίαςjack russell.jpg

Στην χθεσινή μου βόλτα με την σκυλίτσα μου συναντήσαμε ένα jack russell με όρθια αυτάκια αμφιβόλου προέλευσης.
Κάπως έτσι:

υπερκινητικοτητα.jpg

Και έρχομαι τώρα εγώ αφού έχω δει αυτά τα 2 σκυλιά και μην ξέροντας πως να βρω το πρότυπο να σας ρωτήσω πιο από τα δυο αυτά σκυλιά είναι εντός προτύπου και ποιο όχι.
 




ChristineAngel

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2012
43
0
Ευχαριστώ πολύ :)

Απ ότι βλέπω δηλαδή το πρότυπο ορίζει πεσμένα αυτάκια.

Ευχαριστώ και πάλι!
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Έχω μια απορία για το παραπάνω θέμα.

Έχω γνωστή με Jack russell από εκτροφείο του οποίου τα αυτιά είναι κάτω όπως στης φωτογραφίαςView attachment 42610

Στην χθεσινή μου βόλτα με την σκυλίτσα μου συναντήσαμε ένα jack russell με όρθια αυτάκια αμφιβόλου προέλευσης.
Κάπως έτσι:

View attachment 42611

Και έρχομαι τώρα εγώ αφού έχω δει αυτά τα 2 σκυλιά και μην ξέροντας πως να βρω το πρότυπο να σας ρωτήσω πιο από τα δυο αυτά σκυλιά είναι εντός προτύπου και ποιο όχι.
Η πρωτη φωτ/φια με τ'αυτια κατω.
Εχει ενας φιλος μου κ γι'αυτο το ξερω.

ΥΠ.
Μπηκα να δω τις φυλες κ ειδα κ καποιο με αυτια σαν της 2ης φωτ/φιας οποτε μπερδευτηκα.
Εγω ηξερα μονο με τ'αυτια κατω αλλα...
 
Last edited:


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Ευχαριστώ πολύ :)

Απ ότι βλέπω δηλαδή το πρότυπο ορίζει πεσμένα αυτάκια.

Ευχαριστώ και πάλι!
Και εγώ έτσι ξέρω, έχω δει όμως Τζακ εκτροφικό με σηκωμένα τα αυτία και το αφεντικό να δένει κέρματα στα αυτία.
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
αν καποιο εχει τα αυτια ορθια παει να πει οτι ειναι εκτος προτυπου και αρα δεν πρεπει να αναπαραχθει...ασχετως αν ειναι υγιεστατο...οποιος εκτροφεας δεν το κανει αυτο ειναι εγκληματιας!!!
^
(ειρωνια) :D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Τα σκυλιά αυτά είχαν ανοιχτό Γενεολόγιο μέχρι πρόσφατα
Λογικό να παίξει και ένα όρθιο αυτί αν και το πεσμένο είναι κυρίαρχο του όρθιου
Γενικά το αυτί είναι υπερεκτιμημενο από μερικούς ημιμαθείς
Πέραν του αδιαμφισβήτητου γεγονότος ότι η υγεία είναι το σπουδαιότερο-μιλώντας για μορφολογια το αυτί είναι τελευταίο και πρώτο και καλύτερο είναι τα οστά και ειδικά το κρανίο
Τα κέρματα παίζουν γενικά όπως και το δέσιμο των αυτιών όπως και το κόψιμο άλλωστε-παλιά
Το σκυλί της δεύτερης φωτο μάλλον είναι από γεννά ιδιώτη που δεν ήξερε για τα κέρματα
Δεν λέω αν είναι καθαρό ή όχι-δεν ξέρω την φυλή ούτε το έχω δει από κοντά......
 




Mileyjrt

Member
9 Νοεμβρίου 2013
10
0
Παιδιά, έχω ένα τζακ ράσελ 3 μηνών σχεδόν. Όταν το πήρα, πριν ένα μήνα δηλαδή, τα αυτάκια της ήταν σύμφωνα με το πρότυπο. Τώρα τις τελευταίες δέκα ημέρες, το ένα αυτί είναι κάπως τσαλακωμένο στο πίσω μέρος και είναι διαφορετικό. Είναι θέμα ασβεστίου? μπορώ να κάνω κάτι?
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Παιδιά, έχω ένα τζακ ράσελ 3 μηνών σχεδόν. Όταν το πήρα, πριν ένα μήνα δηλαδή, τα αυτάκια της ήταν σύμφωνα με το πρότυπο. Τώρα τις τελευταίες δέκα ημέρες, το ένα αυτί είναι κάπως τσαλακωμένο στο πίσω μέρος και είναι διαφορετικό. Είναι θέμα ασβεστίου? μπορώ να κάνω κάτι?
Αλλάζουν τα δόντια του και τώρα τα αυτάκια του θα κάνουν διάφορα κόλπα, επικοινώνησε με τον εκτροφέα σου και θα σου πει ακριβώς τι πρέπει να κάνεις.