Αυτοάνοσο vogt koyanagi harada


Vasilis988

Member
13 Δεκεμβρίου 2022
5
8
36
Καλησπέρα σας έχω ένα Ακίτα 2 ετών
Δυστυχώς διαγνώστηκε εγκαίρως με αυτή την σπάνια νόσο στην ελληνική ιριδοδερματικο σύνδρομο η vogt koyanagi harada. Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος άλλος Που ο πιστός Φίλος του έχει αυτό το σύνδρομο και να μας πει την Δικιά του εμπειρία
 
  • Like
Reactions: Belvigo


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Ειλικρινά δεν το έχω ξανακούσει.
Πες μας αν θέλεις, μερικά πράγματα.
Τι συμπτώματα είχε και το ανακαλύψατε;
Πως το διαγνώσατε;
Επηρρεάζει την καθημερινότητα του σκυλάκου και πως;
Τι προγνωστικά έχει;
Χρήζει φαρμακευτικής αγωγής;
Μπορεί να είναι γονιδιακό;

Βάλε μας και καμιά φωτό του κούκλου/κούκλας;
 


Vasilis988

Member
13 Δεκεμβρίου 2022
5
8
36
Ειλικρινά δεν το έχω ξανακούσει.
Πες μας αν θέλεις, μερικά πράγματα.
Τι συμπτώματα είχε και το ανακαλύψατε;
Πως το διαγνώσατε;
Επηρρεάζει την καθημερινότητα του σκυλάκου και πως;
Τι προγνωστικά έχει;
Χρήζει φαρμακευτικής αγωγής;
Μπορεί να είναι γονιδιακό;

Βάλε μας και καμιά φωτό του κούκλου/κούκλας;
Καλημέρα ! Είναι ένα σπάνιο Σύνδρομο που συνήθως χτυπάει της ράτσες ακιτα , είναι ένα αυτοάνοσο που είτε μπορεί να παρουσιαστεί σε μικρή ηλικία είτε Εκ γενετής είτε από στρες κτλ…. Ουσιαστικά το ανοσοποιητικό σύστημα χτυπαει τα κύτταρα μελανίνης τα οποία τα καταστρέφει και αρχίζουνε πληγές στο δέρμα ασπρίζει η τρίχα καθώς αν δεν το προλάβεις καταστρέφει τον αμφληστροειδη και τυφλώνει το σκυλί .
Εμένα ξαφνικά μέσα σε δύο μέρες ένα πρωινό ξύπνησε και άρχισα να κλείνουν τα μάτια της Να βγάζει τσίμπλες και να έχει καταστραφεί το 50 τοις 100 του αμφληστροειδη και να έχει πάθει μερική τύφλωση. Ώσπου να καταλάβω τι έχει γίνει και να βγάλουμε αυτό το συμπέρασμα άλλαξα τέσσερις γιατρούς ως που με βοήθησαν στο τέλος δύο πολύ καλοί γιατροί ένας οφθαλμίατρός ζώων στο περιστέρι και ένας δερματολόγος στον αλιμο. Κατευθείαν ξεκινήσαμε θεραπεία Κορτιζόνης και έπειτα με ανοσοκατασταλτικά, η σκυλίτσα μου Επανήλθε πλήρως και η μόνο πες από δέρμα καθώς και ξανά είδε το φως της είναι μία νόσος η οποία έχει μακροχρόνια θεραπεία με αυτά τα φάρμακα
 

Attachments

  • Like
Reactions: Belvigo


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Είναι τρομακτική η ταχύτητα με την οποία εξελίσσεται :confused:
Αν όμως το προλάβεις άμεσα, αντιμετωπίζεται και δεν αφήνει κατάλοιπα, απ' ότι κατάλαβα;
Και θα παίρνει θεραπεία εφ' όρου ζωής, ή βλέποντας και κάνοντας;
Αδέλφια, γονείς, παππούδες ξέρεις αν είχαν πρόβλημα;
 


Vasilis988

Member
13 Δεκεμβρίου 2022
5
8
36
Είναι τρομακτική η ταχύτητα με την οποία εξελίσσεται :confused:
Αν όμως το προλάβεις άμεσα, αντιμετωπίζεται και δεν αφήνει κατάλοιπα, απ' ότι κατάλαβα;
Και θα παίρνει θεραπεία εφ' όρου ζωής, ή βλέποντας και κάνοντας;
Αδέλφια, γονείς, παππούδες ξέρεις αν είχαν πρόβλημα;
Ουσιαστικά βλέποντας και κάνοντας ώσπου να έρθει το αυτοάνοσο σε μια ύφεση. Το σημαντικό είναι να μπορεί να ελέγχεται χωρίς κορτιζόνη μόνο με ανοσοκατασταλτικά και σιγά σιγά και αυτό να κοπεί σταδιακά.
είναι μακροχρόνια θεραπεία. Εγώ της έχω ξεκινήσει την θεραπεία περίπου στους 6 μήνες τώρα Είχα αρχίσει σταδιακά να της μειώνω τις δόσεις πριν κανα μήνα είχε πάει πάρα πολύ καλά και μόλις αρχίσαμε να μειώνουμε και το ανοσοκατασταλτικό έκανε υποτροπή και ξανά απ’ την αρχή θέλει γενικότερα πολλή προσοχή θα σας παραθέσω ένα σύνδεσμο να δείτε με λεπτομέρειες τι ακριβώς είναι
 
  • Like
Reactions: Belvigo and mareco




Vasilis988

Member
13 Δεκεμβρίου 2022
5
8
36
Αν κάποιος Τετράποδος φίλος έχει την ίδια νόσο καλό θα ήταν να υπάρχει μία συζήτηση γύρω από αυτήν την ασθένεια. είναι σπάνια και πολύ επιθετική και Επικίνδυνη αν δεν τεθεί σε έλεγχο γρήγορα
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Belvigo


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22