Αφαίρεση λεκέ (χρώμα) από τρίχωμα σκύλου


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
...Δεν ξέρω τι τίτλο να δώσω σε αυτό το θέμα.

Ο κτηνίατρος, όταν στειρώθηκε η σκύλα μου, την ψέκασε αρκετές φορές με αυτό το spray το μπλε (το αντίστοιχο του Pulvo για σκυλιά υποθέτω). Έχουν περάσει μήνες από τότε και η ουρά και τα πίσω πόδια έχουν ακόμα λεκέδες -πράσινου χρώματος-. Έχω προσπαθήσει, μάταια, να το καθαρίσω αλλά δεν έχω καταφέρει ντιπ τίποτα...

Το σκυλί βασικά έχει πράσινες ανταύγειες και είναι πολύ punk :ROFLMAO:
Πέρα από αισθητική όχληση, δεν υπάρχει κανένα άλλο πρόβλημα, αλλά επειδή είμαι γενικώς πανάσχετη από καλλωπισμό σκύλων, μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποια λύση;
(όχι ότι με προβληματίζει και ιδιαίτερα το γεγονός, απλά για να γλιτώνω την κάθε μουρλή στην βόλτα που ρωτάει αν βάφω τα μαλλιά του σκύλου)

Δεν έχω κάποια καλή φωτογραφία, αλλά παράδειγμα σε τυχαία τούφα της ουράς της 27292139_527538090979297_985799895_n.jpg
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
εγώ θα την άφηνα έτσι είναι και της μόδας , δοκίμασε ava για τα πιατα μηπως και βγει και μετα πλυσιμο με το σαμπουαν της
 
  • Like
Reactions: Sofouli


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Μπορεις να βαλεις χαρτι κουζινας κατω απο το τριχωμα και να ψεκασεις με λακ,μετα βαζεις αλλο χαρτι για να παρεις το πολυ χρωμα και το περνας με βρεγμενο πανι.
Αν δεν βγει τελειως ανακατευεις 2 μερη οξυζενε με ενα μερος αβα και πλενεις τα σημεια.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Αφού λέτε εσείς τα γυναικεία, να πω κι εγώ τα ανδρικά!:p
Αντί για λακ κλπ, εγώ θα ψέκαζα το βαμμένο μέρος με WD-40, που θα βρείς, αν δεν έχεις, σε είδη κιγκαλερίας

 
Last edited:


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αφού λέτε εσείς τα γυναικεία, να πω κι εγώ τα ανδρικά!:p
Αντί για λακ κλπ, εγώ θα ψέκαζα το βαμμένο μέρος με WD-40, που θα βρείς, αν δεν έχεις, σε είδη κιγκαλερίας

και το σημαντικότερο τελος στο σπαστικό τρίξιμο οταν κουνάει την ουρά :D
 






Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Όχι μωρέ wd σε μέρος που μπορεί να γλύψει σκυλί! Θα το δουν και θα αρχίσουν να ψεκάζουν σκυλιά-γατιά! Δεν το ξεπλένει κιόλας ούτε η μαύρη θάλασσα (τρόπος του λέγειν, όχι H Μαύρη Θάλασσα). Από την άλλη βέβαια, έτσι θα το θωρακίσεις και από τη βροχή και τις λάσπες, νταξ, ότι ανάγκη έχει καθένας :ROFLMAO::ROFLMAO:

(Κατά τ'άλλα είναι απίστευτο το τι μπορεί κάνει, πέρα από από σκουριές και τριξίματα. Να πάρετε όλοι στα σπίτια σας να χετε εύκαιρο! Αν το χρώμα ήταν σε άψυχο αντικείμενο, yes, it does the deed).
 
  • Like
Reactions: Sofouli


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Γιατί να το χαλάσεις; Μια χαρά είναι έτσι :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::love:
Η μόνη ασφαλής λύση (εκτός από ειδικά λευκαντικά καλλυντικά για εκθέσεις που άντε να τα βρεις κ περιέχουν και πολλά χημικά) είναι το υπεροξείδιο του υδρογόνου, κοινώς οξυζενέ, αλλά τώρα που έχουν περάσει μήνες... χλωμό.... :whistle:
 
  • Like
Reactions: Sofouli


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Επειδή είμαι η κλασική "ΟΧΙ ΧΗΜΙΚΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΙΙΙΙ" κι ας είναι και τετράποδο, θα δοκιμάσω κάτι που έκανα στα δικά μου μαλλιά για να απαλλαγώ από περιττό pigment όταν έκανα διάφορα "κουλά" χρώματα στα μαλλιά και σαφώς, εάν έχει επιτυχία, θα ενημερώσω το νήμα.

Η συνταγή απλή, θρυμματίζεις ταμπλέτες βιταμίνης C και αναμιγνύεις με σαμπουάν για βαθύ καθαρισμό (τύπου αντιπιτυριδικά). Το αφήνεις 5 λεπτά, ξεβγάζεις και ενυδατώνεις καλά την τρίχα γιατί αφυδατώνεται.