Αύξηση ποσοτητας κοπράνων


Athina97

Member
16 Μαρτίου 2016
9
1
26
Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα!
Αφού η Κιάρα(2,5 χρονων λυκοσκυλο) πέρασε άλλη μια περιπέτεια με το στομάχι της και με πολλές διάρροιες είπα να της αλλάξω τροφή ώστε να είναι καλύτερα για τον οργανισμό της(έτρωγε Royal Canin maxi adult).Αφού της έδωσα για λίγες μέρες την Gastrointestinal της Royal για να συνέλθει, είπα μετά να δοκιμάσω τη Sam's Field γιατί έχω ακούσει καλά λόγια γενικά.
Απο Sam's Field μου πρότειναν άτομα που είχαν το ίδιο θέμα με τη σκυλίτσα τους,την Light σειρά,υποαλλεργικη με αρνι.Και ερχόμαστε στο κυρίως θεμα:Μόλις τελειωσαμε την σταδιακη αλλαγη τροφης και ενώ τα κακά της είναι εξαιρετικά,απο 2 φορές που έκανε τη μέρα τώρα κάνει 3.Γενικά ξέρω οτι δεν είναι καλο η μεγάλη ποσοτητα κοπρανων.Να της πάρω κανονικά τσουβάλι και να δω πώς θα παει(είμαι με το 3κιλο ακόμη) ή να ψαξω για κάτι αλλο?
Επισης να αναφερω οτι η SF δεν περιεχει καθολου σιτηρα(που ειχε συνηθισει να τρωει σχεδον ολη της τη ζωη) και εχει φρουτα και λαχανικα και αρνι αλλα οχι αφυδατωμενο και τετοιες αηδιες(οπως ειχε η Royal).Ισως λοιπον απλα να προσπαθει να προσαρμοστει στα νεα συστατικα?

Η τροφή
http://www.samsfield.com/light

Καθε αποψη ειναι χρησιμη
Eυχαριστώ
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Καλησπέρα !!

Στην αναζήτησή τροφής που έκανα κ εγώ για τα δικά μου απέκλεισα όλες όσες έχουν καλαμπόκι/αραβόσιτο . Μέσα σε αυτές είναι κ η sams field. Κ μάλιστα σαν 4ο συστατικό !
Άρα δεν είναι grain free ... Η ίδια λέει low grain .
Δεν την έχω δοκιμάσει για να σου πω συγκεκριμένη κριτική!

Πολύ αξιόλογες τροφές είναι η brit care(στην τιμή της sams field ) , naturea , platinum , acana .

Κανε αναζήτηση στο forum αν θελεις . Έχουν συζητηθεί κατά καιρούς όλες αυτές .
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Με την sams field ακουγεται συνεχεια αυτο! Βασικα απ τους περισσοτερους αυτο εχω ακουσει και εχω δει προσωπικα στ προηγουμενο σκυλακι μ που τ ειχα δωσει sams field minι. Γενικα ειναι μια μετρια τροφη οκ για τα χρηματα της.. το θεμα ειναι να γνωριζεις ποσο μπορεις να διαθεσεις οικονομικα τ μηνα και να ψαξεις αναλογα. Στ φορουμ εχουν συζητηθει παρα πολλες εταιριες..
Επισης το αφυδατωμενο σημαινει οτι εχει μετρηθει αφου αφαιρεθηκε το νερο του δλδ πχ μηλο 3% εχει διαφορα απο αφυδατωμενο μηλο 3%. Στην δευτερη περιπτωση δλδ σημαινει οτι περιεχει εν τελη περισσοτερη ποσοτητα μηλου απ την πρωτη που μετρηθηκε πριν την αφαιρεση του νερου (το νερο θα αφαιρεθει ετσι κ αλλιως). (Αλλο αφυδατωμενο αλλο υδρολυμενο) ωστοσο για την ροαγιαλ συμφωνω δεν μ αρεσει καθολου..
 


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
48
Sam's Field δίνω αυτήν την στιγμή στον γάτο μου κ δεν είμαι ευχαριστημένος. Δεν τρώει με όρεξη, τρώει λίγη ποσότητα, έχει καλά κόπρανα αλλά πάρα πολλά. Επίσης, έχω διαβάσει ανάλογα σχόλια κ για γάτες κ για σκύλους, οπότε δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι τυχαίο, κάποιο θέμα υπάρχει με την εταιρεία. Άσε που δεν μου απάντησαν ποτέ σε ένα email που τους έστειλα πριν έναν μήνα περίπου, οπότε Χ από μένα.
 


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
48
Καλησπέρα !!

Στην αναζήτησή τροφής που έκανα κ εγώ για τα δικά μου απέκλεισα όλες όσες έχουν καλαμπόκι/αραβόσιτο . Μέσα σε αυτές είναι κ η sams field. Κ μάλιστα σαν 4ο συστατικό !
Άρα δεν είναι grain free ... Η ίδια λέει low grain .
Δεν την έχω δοκιμάσει για να σου πω συγκεκριμένη κριτική!

Πολύ αξιόλογες τροφές είναι η brit care(στην τιμή της sams field ) , naturea , platinum , acana .

Κανε αναζήτηση στο forum αν θελεις . Έχουν συζητηθεί κατά καιρούς όλες αυτές .
Έχει κ grain free κωδικό. http://www.samsfield.com/grainfree
Δεν νομίζω πάντως να είναι από το καλαμπόκι, κάτι άλλο συμβαίνει.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Έχει κ grain free κωδικό. http://www.samsfield.com/grainfree
Δεν νομίζω πάντως να είναι από το καλαμπόκι, κάτι άλλο συμβαίνει.
Μου έχει συμβεί και εμένα, αλλά με άλλη τροφή. Με την prince premium grain free. Έκανε ο ένας κακα΄μέχρι και πέντε φορές την ημέρα. Σημαίνει ότι η τροφή δεν απορροφάται καλά από τον οργανισμό του σκύλου και ότι παίρνει το βγάζει. Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι, απλά δεν έκατσε καλά η τροφή. Πάντως με την profine που είναι στην ουσία η ίδια τροφή με Sam's Field (νομίζω ότι παράγονται στο ίδιο εργοστάσιο από την ίδια εταιρεία) δεν είχα αντίστοιχο πρόβλημα. Άλλαξα γιατί την βαρεθήκανε μετά από κάνα εξάμηνο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf