Αύξηση όγκου σε pitbull


Kwstassss.p

Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
17
1
30
Γεια σας θα ήθελα την βοήθειά σας στο πώς να αυξήσω σε μυϊκό όγκο το pitbull μου με πάντα φυσικούς τρόπους!!! Ειναι 1 χρόνον και μου φαίνεται πολύ μικρόσωμος για την ηλικία του..!!
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Να τον ταιζεις οσο πρεπει και ποιοτικα και να παιζεις μαζι του με μπαλακια , tug κλπ , ασε τον πολυ ογκο μονο κακα φερνει , ποσο υψος εχει και ποσα κιλα ειναι?
 


tsopanakos

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2017
98
84
44
Φιλε οι γονεις απο το σκυλο σου πως ειναι ? Ετσι θα κρινεις αν ειναι καλος ο ογκος του. Σε συγκριση με τα γονιδια του .
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Φιλε οι γονεις απο το σκυλο σου πως ειναι ? Ετσι θα κρινεις αν ειναι καλος ο ογκος του. Σε συγκριση με τα γονιδια του .
αυτό δεν είναι ακριβές, ούτε είναι ιδιαίτερα εύκολο σε περίπτωση που είναι άγνωστοι οι γονείς ή προέρχεται από ανεξέλεγκτη γέννα.
Θέλει άσκηση ο σκύλος εντατική και μαζί τροφή με υψηλή πρωτεϊνη. Αλλά ο όγκος σαν όγκος αν το ύψος ακρωμίου αποδίδεται αναλογικά στα κιλά και εφ' όσον δεν υπάρχουν υπερβολικές αυξομειώσεις βάρους -που το ελέγχουμε με τυχαία δειγματοληπτικά ζυγίσματα μέσα στο μήνα - είναι εντάξει, δεδομένων πάντοτε και κάποιων άλλων παραγόντων, όπως η ζωτικότητα του σκύλου, η ποιότητα και το χρώμα της τρίχας, η φυσιολογική κατάσταση του ματιού, η όρεξη κλπ. Αν ο όγκος έχει πρόβλημα, τότε ίσως είναι γενικό θέμα που θέλει περαιτέρω έρευνα. Δεν απαντάω για την περίπτωση δημιουργίας muscle σκύλου, αυτά είναι @@ριές, μόνο για την περίπτωση που είναι όντως λιποβαρής και με χαμηλή ενέργεια που μπορεί να είναι ενδεικτικό παθολογικής κατάστασης ή υποσιτισμού.
 
  • Like
Reactions: doli


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Με αφορμή το θέμα (για εμένα όποιος θέλει να αυξήσει τον μυικό όγκο ενός πιτ είναι επιεικώς άσχετος με τη φυλή) να πω οτι η "ουσία" και η "αξία" του πιτ μπουλ είναι στην ψυχή του (gameness) και ποσώς στον όγκο ή στη δύναμή του. Υπάρχουν πάρα πολλές άλλες ράτσες πιο "ογκώδεις" και πιο δυνατές για να ασχοληθεί όποιος ενδιαφέρεται γι' αυτά τα χαρακτηριστικά.

Παραδοσιακά και γενετικά, τα πιτ μπουλ είναι μικρόσωμα έως μικρομεσαία. Δεν θέλω να αναφερθώ στο πρότυπο, αλλά τα "καλά" σκυλιά είναι μεταξύ 12 και 23 Κιλών με ελάχιστα να φτάνουν τα 25 (μαξ). Τα μεγαλύτερα δείγματα απλά δεν είναι πιτ ή δεν είναι καλής εκτροφής. Η μεγάλη πλειοψηφία των πραγματικών πιτ είναι μεταξύ 14 και 21 κιλών. Και αναφερόμαστε πάντα σε pit weight και όχι chain weight. Θυμάμαι έναν παλιό σκύλο, τον Burton's Hank, οι αμερικάνοι τον έλεγαν big as a bull and strong as a bear και είναι ζήτημα αν ήταν 23 κιλά.

Οπότε φίλε θεματοθέτη, αν ο σκύλος σου είναι μικρόσωμος, μπορεί κατά τύχη να έχεις πέσει πάνω σε κάποιο καλό δείγμα. Μην προσπαθείς να το καταστρέψεις. Δώστου την καλύτερη τροφή που μπορείς, πολλές και μεγάλες βόλτες, σωστή κοινωνικοποίηση και άπειρη αγάπη. Θα σε εκπλήξει !!
 


tsopanakos

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2017
98
84
44
Και εγω ετσι ξερω πως τα πιτ δεν ειναι μεγαλοσομα σκυλια. Απλα τα σημερινα πιτ ειναι τεταστια ναι τεραστια σε σχεση με αυτο που πρεπει να ειναι.
 


ScarlettJohn

New Member
21 Οκτωβρίου 2017
1
0
30
Κατοχος πιτ κ απλετα ευχαριστημενος εχω να σου πω αυτα που ειπαν και οι υπολοιποι. Η μικρη μ ειναι 1χρονων και 2μηνων , 23κιλα και μπολικη ενεργεια .φτιαξε τα γευματα του κατα την καθημερινοτητα της και ποσο παιζεια μαζι της και θα δεις ενα σκυλι που μπορει να μην ειναι θυριο, αλλα να σε ενθουσιασει απο αλλη οπτικη γωνια, εμενα γ παραδειγμα, τρεχει σαν σιφουνας . Αλλα εχουν εφεση στο τραβηγμα και ας ειναι 15κιλα.
Αγαπησε το και ολα καλα θα πανε
 

Attachments



Kwstassss.p

Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
17
1
30
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές όλους!!! Πώς τον βλέπετε;;;είναι 1 χρονών και 2 μήνες εδώ στην φώτο!!! Εμένα μ φαίνετε μικρούλης ακόμα σε σχέση με άλλα πιτ
 

Attachments



doli

Member
21 Οκτωβρίου 2017
11
19
40
Ποσα κιλά ειναι ? Τι τροφή του δίνεις?το σκυλί σου τρέχει , παίζει ..?
Αυτες ειναι κάποιες ερωτήσεις .
Ταπεινή μου γνωμη το θέμα όγκος σε αυτα τα σκυλιά ειναι ολα τα παραπάνω που έχουνε γράψει παλιότερα.
Για εμανα σην φωτογραφία που έχεις μια χαρα ειναι .
 


Kwstassss.p

Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
17
1
30
Ποσα κιλά ειναι ? Τι τροφή του δίνεις?το σκυλί σου τρέχει , παίζει ..?
Αυτες ειναι κάποιες ερωτήσεις .
Ταπεινή μου γνωμη το θέμα όγκος σε αυτα τα σκυλιά ειναι ολα τα παραπάνω που έχουνε γράψει παλιότερα.
Για εμανα σην φωτογραφία που έχεις μια χαρα ειναι .
Τον δίνω josera σκυλοτροφη...ο σκύλος τρέχει καθημερινά το ελάχιστο χιλιόμετρα...για τα κιλά τώρα θα σε γελάσω γτ δεν ξέρω πόσα είναι ακριβός
 




doli

Member
21 Οκτωβρίου 2017
11
19
40
Κειτα το βάρος πρέπει να το παρακολουθείς.
Τωρα οκ η τροφή που του δίνεις. Αν θέλεις μπορεί να πας σε κάτι καλύτερο βέβαια σε προτείνει, λιπαρά κλπ ή ακόμα και σε barf.
Ακομα μπορείς να ασχοληθείς και με κατι ακόμα εκτός απο τρέξιμο.
Ολα αυτα ναι μπορουν να σε βοηθήσουν αλλα μην φανταστεις οτι θα γίνει φετες . Ενας ακόμα παράγοντας ειναι οι γονείς κ.λπ.
Και κάτι ακομα επειδή την συζήτηση την κανω τακτικά εχω να σου πω πως τον όγκο το κάνουμε πιο πολύ για δικό μας "θελω" και οχι του σκυλιού. Αγαπα το σκυλί σου όπως ειναι και αν αυτο θέλει κάτι παραπάνω θα στο δείξει
 




Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Εγώ φίλοι μου έχω σωθεί με την TOP LINE.
Δείτε την αξίζει.
Τεράστια διαφορά στην ακαθαρσίες και στην τρίχα και από ενέργεια.....φουλ! Πάντα γεμάτος. Πιτμπουλ 5 ετών
Δε μπορώ να βρω την αναλυτική συσταση..την εχεις??
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3