Βάρος μαλτεζ μεγαλόσωμο; Μεσαίο; Ή μικρόσωμο;

2 μηνών 800γρ

  • Μεσαία;

    Votes: 0 0,0%
  • Μεγαλοσωμη;

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    2

Sofia keli

New Member
22 Δεκεμβρίου 2020
2
0
21
Καλησπερα, είμαι καινούργια στο φόρουμ, ισα π βρήκα που να δημοσιεύσω όποτε συγχωρέστε με αν είμαι κάπου λάθος έχω κάποιες ερωτήσεις. Έχω την μικρή μου, είναι περίπου 2 μηνών μαλτεζακι. Στην τελευταία της εξέταση πριν 1 μισή εβδομάδα ήταν 750γραμμαρια και υπολογίσω πως τώρα έχει ξεπεράσει τα 800 αλλά όχι τα 900. ( σε λίγες μέρες έχουμε το επόμενο εμβόλιο όποτε θα ξεκουμε για σίγουρα το βάρος της) ένας μου λέει ότι θα γίνει μικρόσωμη τύπου “Mini” όπως το χαρακτηρίζουν πολύ και άλλοι μου λένε ότι φαίνεται ήδη για 4 5 μηνών και ότι θα γίνει μεγαλόσωμη. Τους γονείς δεν τους γνωρίζω αλλά στην πρώτη εξέταση που ήταν πολύ μωρό, μας είπαν θα γίνει μικρόσωμη μέχρι 3 κιλάκια. Στην αρχή δεν έτρωγε και είχαμε και ένα μικρό πρόβλημα υγείας αλλά το ξεπεράσαμε και τώρα τρώει τα 50γραμμαρια ξηρής τροφής ημερήσιος που πρεπει να φαει και ίσως κάτι παραπάνω αν μείνουμε ξυπνιες πιο αργά και πεινάσει. Η κοιλιά της είναι πάντα γεμάτη και όταν κακά κάνει ΠΟΛΛΑ εσείς τι λέτε; Για 2 μηνών και 800γραμμαρια τι θα γίνουμε; Μικρόσωμες ή μεγαλόσωμες ; βέβαια θα το επιβεβαιώσουμε και στην κτηνίατρο σε λίγες μέρες αλλά θέλω να ακούσω και τις δικές γνώμες ❤ Ευχαριστώ πολύ ✌ (Διάλεξα την συγκεκριμένη φωτο που είναι δίπλα σε ένα σφουγγάρι κουζίνας για να μπορείτε περίπου να καταλάβετε το μέγεθος της)
E479ACD5-F87E-4CD7-9976-EBCAFFEA63B2.jpeg
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Απο οσο εχω διαβασει απο ολους τους ιδιοκτητες καθαροαιμων μαλτεζ (απο αναγνωρισμενο εκτροφεα), δεν υπαρχει μινι μαλτεζ η οτι αλλο μεγεθος πλασαρουνε. μονο ενα μεγεθος μαλτεζ υπαρχει, και ως ενηλικο θα φτασει τα 3 με 4 κιλα νομιζω.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν μπορεί κανείς να σου πει με βεβαιότητα. Υπάρχουν κάποια πινακάκια στο ίντερνετ που μπορείς να υπολογίσεις στο περίπου πόσο θα φτάσει αναλαγα τα κιλά μιας συγκεκριμένης ηλικίας.

Όσον αφορά τα μίνι και ποκετ, είναι όροι που χρησιμοποιούνται για να προσελκύσουν "πελάτες".
Ένα είναι το μαλτεζ, αυτό που περιγράφεται στο πρότυπο της φυλής του. Ιδανικά 3 με 4 κιλά.
Χωρίς αυτό να σημάνει πως όλα τα καθαρόαιμα μαλτεζ έχουν το ιδανικό μέγεθος. Υπάρχουν και πιο μικρόσωμα σκυλάκια και πιο μεγαλόσωμα. Όλα είναι θέμα γονιδίων.

Από την στιγμή που εσύ δεν ξέρεις τους γονείς του κουταβιου σου και προφανώς δεν έχει pedigree ώστε να είναι γραμμένο στο γενεαλογιο και να είναι καθαρόαιμο μαλτεζ, περιμένεις να δεις πως θα εξελιχθεί.

Να σου ζήσει και να είναι γερό
 


Sofia keli

New Member
22 Δεκεμβρίου 2020
2
0
21
Απο οσο εχω διαβασει απο ολους τους ιδιοκτητες καθαροαιμων μαλτεζ (απο αναγνωρισμενο εκτροφεα), δεν υπαρχει μινι μαλτεζ η οτι αλλο μεγεθος πλασαρουνε. μονο ενα μεγεθος μαλτεζ υπαρχει, και ως ενηλικο θα φτασει τα 3 με 4 κιλα νομιζω.
ναι ξέρω γιαυτο έβαλα το μίνι σε εισαγωγικά. Απλά η δικιά μου δεν είναι από εκτροφέα ούτε ξέρω τους γονείς της
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf