Βέλγικο με γερμανικό ποιμενικό αυτιά


Kabia

New Member
3 Νοεμβρίου 2017
2
0
35
Καλησπέρα στο forum.Πριν μερικούς μήνες απέκτησα ένα κουταβάκι βέλγικο με γερμανικό ποιμενικό.
Όταν την πήρα σπίτι 60 ημερών τα αυτάκια της ήταν κατεβασμένα τελείως,90 ημερών σήκωσε το αριστερό και σπάνια το δεξί αλλά όταν έκανε εμβόλιο έπεφταν και τα 2.Ο γιατρός μου πρότεινε να της δίνουμε κάποιες βιταμίνες για 1-2 μήνες κι έτσι έγινε.Πλέον είναι 8 μηνών και το αριστερό αυτάκι της έχει σηκωθεί και το ρίχνει σπάνια.Το δεξι όμως μόνο όταν είμαστε έξω βόλτα.Ειδικά όταν είμαστε έξω τα αυτάκια της είναι σηκωμένα συνέχεια.Πολλές φορές φέρνει το χεράκι της πίσω απο το κεφάλι απο τη δεξιά μερια πάντα εκεί στο αυτί και αράζει σαν ανθρωπος.Αν κάποιος γνωρίζει να μου πει τη γνώμη του :)
Ανέβασα και 2 φωτογραφίες,στη μια είναι 2-3 μηνών και στην άλλη 7
Ευχαριστώ πολύ :)
 

Attachments



st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλώς Ήρθες!

Η σκύλα δεν θα σηκώσει το αυτάκι της!

Πρώτος και κυριότερος λόγος, τα γονίδια!
Αν κρίνω από την φώτο ο χόνδρος είναι οκ, το πτερύγιο όμως έχει θέμα, οπότε και δεν μπορεί να κάτσει σηκωμένο!
Επίσης και το σχήμα του περυγίου(αρκετά ανοιχτό) δεν βοηθά στο να κάτσει όρθιο!
Δεν πρόκειται να σηκωθεί γιατί δεν έχει δυνατά νεύρα στο σημείο για να το στηρίξουν!Όταν ακούσει κάτι το σηκώνει στιγμιαία γιατί τσιντώνουν τα νεύρα στην περιοχή!

Αν έβαζες ναρθηκάκι πιο νωρίς ίσως, λέω ίσως, να καθόταν!

Εργονομικά το αυτί δεν θα πάθει τίποτα! Εκθεσιακά δεν το χρειάζεσαι γιατί ποτέ δεν θα πας σε εκθέσεις!

Και η κρίσιμη ερώτηση...Πως αποκτήθηκε η κουτάβα?
 
Last edited:


Kabia

New Member
3 Νοεμβρίου 2017
2
0
35
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες,τα χάριζε μια κυρία κι επείδη είχα ξανα ημίαιμο λυκάκι το πήρα.
Απλά μου έκανε εντύπωση οτι σηκώνει το 1.Εντάξει εγώ προφανώς δεν έχω κανένα πρόβλημα αλλά ήθελα να μάθω.Ευχαριστώ ξανά :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.745
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π