Βήχας...(kennel cough)


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
σημερα το πρωι ο σκύλος μου άρχισε ξαφνικά να βήχει. του κράτησε ο βήχας κανένα δεκάλεπτο και μετά του πέρασε. τώρα πριν λίγο άρχισε πάλι τα ίδια... δεν μου το εχει ξανακανει και δεν ξερω τι μπορει να εχει. γενικά είναι ζωηρός δεν δείχνει να εχει κατι... που μπορει να οφείλεται ο βήχας?? να αναφερω πως ο βήχας ακούγεται λες και κατι προσπαθει να βγαλει απο τον λαιμο του, σαν να εχει καταπιει κατι και τον ενοχλει, κατι τετοιο ομως αποκλειεται γιατι το πρωι τον επιασε ξαφνικα ενω επαιζε με τα παιχνιδια του και τώρα την ώρα που παίζαμε και τον χαιδευα. δεν θα ησυχάσω ποτε με αυτο το σκυλι :(
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Έχετε κανένα χαλί εκεί πέρα τύπου φλοκάτης?
Eίναι η πρώτη φορά που το παρουσιάζει?
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
ναι εχουμε χαλι, τώρα στολίσαμε και το δέντρο και σκέφτηκα μήπως τον πειράζει η χρυσόσκονη απο τις μπάλες γιατί τις μυρίζει συνέχεια. επίσης κάτι αλλο που πέρασε απο το μυαλό μου είναι πως την προηγούμενη βδομάδα που τον πήγα στον κτηνιατρο είχε έρθει και ένα σκυλάκι με επίμονο βήχα. υπάρχει περίπτωση να έχει κολλήσει κάτι? το περίεργο είναι πως δεν βήχει όλη την ώρα. τον έπιασε μόνο 2 φορές σήμερα, του κράτησε κανένα πεντάλεπτο και τώρα είναι καλά. ποτε μεχρι τωρα δεν μου το εχει ξανακανει... :(
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Το πιθανότερο είναι να κατάπιε κάποια "τρίχα" της φλοκάτης την ώρα που έπαιζε με τα παιχνίδια του..ή κάτι απο το δέντρο που ίσως έχει μαδήσει..
Αν δεις πως ο βήχας επιμένει το αναφέρεις φυσικά στον ιατρό..:)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Λοιμώδης τραχειοβρογχίτιδα ή όπως είναι κοινώς γνωστό KC (kennel cough).

Πας άμεσα το σκυλί στον κτηνίατρο για αντιβίωση και προσεχεις να μην έρθει σε επαφή με αλλά σκυλιά και ειδικά κουτάβια γιατί είναι άκρως μεταδοτικό.
Όταν με το καλό αναρρώσει ο σκύλος σου, μπορείς να κάνεις το σχετικό εμβόλιο κατά της B. bronchiseptica και του ιού της παραινφλουέντζας του σκύλου (το Pneumodog της Merial ή το kc της Nobivac) που προκαλούν το βήχα του κυνοκομείου.
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
ωχ!!! θα τον πάω αύριο στον γιατρό να δούμε ελπίζω να μην είναι κάτι πολύ άσχημο..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το αυτό.
Δεν είναι τίποτα, θα περάσει σε 10 - 40 μέρες.
Η αντιβίωση βοηθάει ώστε να μην προχωρήσει η λοίμωξη, δεν θεραπεύει, η λοίμωξη είναι αυτοπεριοριζόμενη.
Κάνε καλή απολύμανση πλύσιμο στα πιάτα του, άλλαζε το νερό κάθε μέρα, και μακριά από άλλα σκυλιά.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Με δυο "βηξίματα" δεν τρελαινόμαστε..:)
Δείξε το στον ιατρό..και εύχομαι να πάνε όλα καλά!:)
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Οπως περιγραφει το βηχα κι εμενα τραχειοβρογχιτιδα μου μοιαζει.Κι αυτο το εχουμε περασει!:eek:

Που ειστε rottie και denis;Ειδα το avatar και νομιζα οτι ηταν παλιο θεμα.Μετα ομως ειδα και ημερομηνια;)

Μας λειψατε...:)
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Στη θέση σου θα το παρατηρούσα και αύριο!Αν συνεχιστεί ο βήχας τότε κατευθείαν στο κτηνίατρο δεν είναι να παίζεις με αυτά,ειδικά αν είναι κατι σοβαρό!Που δεν το νομίζω γιατί παρόμοιο περιστατικό είχα και εγώ και τελικά ήταν ένα πατάκι βελέντζας που είχαμε και καθόταν επάνω ο σκύλος!Το χε καταλάβει και ο σκύλος οτι καταπίνει τρίχες απο αυτό και δεν το πλησίαζε μετα :p
 








lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
τελικά παιδιά δεν μου το ξανακανε... μόνο εκείνη την ημέρα το είχε οπότε μπορεί να μην ήταν άρρωστο και να κατάπιε καμια τρίχα απο το χαλί όπως σκεφτήκαμε στην αρχη.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Το σκυλί σου ήρθε σε επαφή με το σκυλάκι που είχε στο κτηνιατρείο?
Ο λόγος που λίγο ανησυχούμε ακόμα είναι αυτός..αν βεβαια ο κτηνίατρος απολύμανε επαρκώς το πάτωμα και ο χώρος αεριζότανε και το σκυλί δεν ήρθε σε επαφή οι πιθανότητες να κόλλησε χαμηλώνουν.
Από την στιγμή που έρθει σε επαφή ο οργανισμός με το μικρόβιο μέχρι να εκδηλωθεί θέλει 5 με 10 ημερες.
Αν λοιπόν εσύ δεις επίμονο βήχα κυρίως μετά από παιχνίδι και άσκηση (όπως τώρα δηλαδή) και ίσως στο τέλος από επίμονο βήχα ίσως συνοδευτεί και από εμετό, ο βήχας είναι συχνός και επίμονος (κυρίως τις πρωινές ώρες), τότε ίσως "μυριζόμαστε" λοιμώδη τραχειοβρογχίτιδα.
Μπορείς να το αναφέρεις και τηλεφωνικός στον ιατρό να σου πει την γνώμη του.. και αν χρειάζεται να πας από εκεί έστω προληπτικά. :)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πάντως να το εμβολιάζεις (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) για bordetella (kennel cough) τουλάχιστον μια φορά το χρόνο. Η πολιτεία του Ιλλινόι μάλιστα πέρασε πρόσφατα νέο νόμο για να το εμβολιάζουμε δυο φορές το χρόνο για τη συγκεκριμένη πάθηση.
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
λοιπον με τον αλλον σκυλο συναντηθηκαν ελαχιστα και οπως περνουσε ο ενας διπλα απο τον αλλο ακουμπησαν τις μουρες τους για να μυριστουν αλλα επειδη το αλλο το σκυλακι ηταν μικρο και το δικο μου ειναι θηριο τον τραβηξα αμεσως γιατι φοβηθηκα. και δεν του εχω κανει εμβολιο, για να ειμαι ειληκρινης επειδη τον εχω λιγο καιρο και ειναι η πρωτη φορα που εχω σκυλακι δεν ειχα ξανακουσει για το kennel cough και ουτε μου ειπε καποιος κτηνιατρος οτι πρεπει να τον εμβολιασω.. αλλα απο τη στιγμη που ο βηχας κρατησε μονο μια μερα πιστευω οτι δεν ειναι τπτ.. λετε οτι δεν πρεπει να επαναπαυτω ακομα?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Όχι να πανικοβληθείς..απλά να έχεις το νου σου αν ακούσεις .κάτι παρόμοιο..
Και επίσης θα μπορούσες να το αναφέρεις και στον ιατρό προληπτικά.
Άλλωστε το άλλο σκυλάκι δεν σημαίνει πως είχε λοιμώδη τραχειοβρογχίτιδα.υπάρχουν πολλές αιτιολογίες για ένα παρόμοιο βήχα..

Το έχει πάθει και ο δικός μου ένα κάρο φορές από φλοκάτη μέχρι που την πέταξα και ησύχασα.., απλά για τυπικούς λόγους..έχε το νου σου..και προληπτικά αν θες το αναφέρεις και στον ιατρό.
Επίσης μπορείς επί την ευκαιρία να τον ρωτήσεις και για το εμβόλιο.