Βοήθεια! Πώς σταματά η γατοκοπροφαγία;


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Λεκάνη στο crate με το άνοιγμα ανάποδα της πόρτας. Απλά, εγγυημένα πράγματα! :p
 
  • Like
Reactions: vrmode


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Reunion έχουμε; Χρόνια και ζαμάνια.
Στο τέλος όλοι μόνο με γάτες θα καταλήξουμε.

@medusa εγώ έχω τουαλέτα κλειστού τύπου. Έχω δέσει το πάνω μέρος με το κάτω με χοντρό σκοινί, περασμένο 2 φορές, κόμπος. Επιπλέον την τουαλέτα την έχω σφηνωμένη με κάτι καρέκλες προσπαθώντας να έχει άνοιγμα που να χωράει μόνο γάτα. Δεν δουλεύει 100%...

Βέβαια πίστευα ότι αυτή που πήρες εσύ με το άνοιγμα επάνω ήταν η λύση και ετοιμαζόμουν να πάρω κι εγώ... :LOL:


Η άλλη λύση που σκέφτομαι είναι φτιάξω ή να πάρω έπιπλο καμουφλάζ με την λεκάνη μέσα. Κάτι τέτοιο δηλαδή, που φέρνεις και έναν μουσαφίρη στο σπίτι και του ακουμπάς και τον καφέ του πάνω για νά 'ναι πιο αρωματικός:p: https://www.amazon.com/FEANDREA-Enc...17592597011_d_sccl_4/138-0323667-3757226?th=1
Λογικά το έπιπλο θα είναι πολύ πιο βαρύ από μια λεκάνη και αν το άνοιγμα για να μπαίνει η γάτα είναι αρκετά μικρό, μάλλον δεν θα έχει εύκολη πρόσβαση ένας μεσαιο-μεγάλος σκύλος.
Το δοκιμασα με αυτοσχεδιο κουτι και με κρεητ....αλλα πλεον εχω και την κοντη......και η Λουσυ που έχει μέγεθος γάτας , μπορει να μπει στη τρυπα, επιπλεον με τη πολυφαγια ειναι ικανη να φαει και το ξυλο, μαλιστα μια μερα μπηκε και σφηνωθηκε μες το κουτι.
Λεκάνη στο crate με το άνοιγμα ανάποδα της πόρτας. Απλά, εγγυημένα πράγματα! :p
Απέτυχε και αυτο νωρις. Χωνεται και η κοντη γιατι ειναι σαν γατα και σπρωχνει το κρεητ και ο μαλακας επίσης το ιδιο, βαζει τη λαιμουδαρα.


Το τελευταιο συστημα μας , ακομα δεν είμαι σίγουρη οτι πέτυχε, ειναι μολις 2-3 μερες...
λεκανη με τρυπα αποπανω, την τρυπα προς τα μεσα, εμποδιο στο πλαι μια ακυρωμενη λεκανη, ωστε να εμποδιζεται καπως να παει απο το πλαι να χωσει ευκολα ως μεσα την λαιμουδαρα ο ψηλος και ολα σφηνωμενα μες το κρεητ. Ετσι επίσης 2 φορες την ημερα κλεινω πορτες και ταιζονται και οι γατες με ασφαλεια.

Πιστευω οτι θα αποτυχει, ειναι θεμα χρόνου, θα ηθελα 90αρι κρεητ για να εχω πιθανοτητες, γιατι εχει ακομα αρκετο χωρο σε υψος να χωθει το ψηλολιγνο τερας.

Το καλο ειναι οτι τις κλεινω να φανε και τις αφηνω και κανα μισαωρο μετα και πανε τουαλετα και ετσι τα προλαβαινω. Αλλα οι δικες μου γατες είναι ευκολες, αδιαφορουν για τον εγκλεισμο.

420174469_905373281092779_1244415950292542967_n.jpg
ΥΣ. Μη κοιτατε την κατασταση καθαριοτητας, δεν ειμαστε παντα τοσο βρωμιαρηδες.
 
Last edited:
  • Haha
Reactions: vrmode and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Σε παρόμοια φάση, χρησιμοποιούσα ένα συρμάτινο πάρκο διπλωμένο, ως περίφραξη στην πόρτα του crate, ώστε να μπλοκάρει και τον πιο επίμονο. Επιασε!

Προσαρμοζόμαστε πάντως! :LOL:
 
  • Haha
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Σε παρόμοια φάση, χρησιμοποιούσα ένα συρμάτινο πάρκο διπλωμένο, ως περίφραξη στην πόρτα του crate, ώστε να μπλοκάρει και τον πιο επίμονο. Επιασε!

Προσαρμοζόμαστε πάντως! :LOL:
αναρωτιεμαι ποσα χρονια θα κανουμε πειραματα και ποσα κολπα θα δοκιμασουμε ακομα . :LOL:
 
  • Haha
Reactions: mareco