Βοήθεια για δεμένο σκύλο


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
μου εστειλαν αυτό,καμία ιδέα να βοηθήσουμε??

Εδώ και βδομάδες βλέπω έναν σκυλάκο δεμένο με ένα κοντό σκοινί στη Μεσογείων 357-359 σε ένα καταυλισμό τσιγγάνων νομίζω ότι είναι, δίπλα από το μεγάλο ΑΡΚΑΤ.
Έτυχε να βρίσκομαι τις τελευταίες ημέρες συνέχεια εκεί. Όσες ώρες βρίσκομαι εκεί, ο σκυλάκος αυτός (κυνηγετικός πρέπει να είναι και θα πω και το κακό σχόλιο μου και ας παρεξηγηθώ, πολλές φορές στην οικογένεια μου έτυχε να μας κλέψουν κυνηγετικά σκυλιά τα οποία είχαμε και ως συντρόφους και όχι ως κυνηγούς και τα βρίσκαμε σε παρόμοιους καταυλισμούς). Συνεχίζω λοιπόν…. Ο εν λόγω σκυλάκος όλες αυτές τις ώρες κάθετε σε ένα βρωμερό τοπίο, γεμάτο με μπάζα τριγύρω του, δεμένος με ένα κοντό σκοινάκι και παρακαλάει για νερό.

Αυτή τη στιγμή που σας μιλάω, βλέπω από το παράθυρο του γραφείου μου, έβαλαν τον κουβά λίγο παραδίπλα του ώστε να μην φτάνει να πιει και έφυγαν διασκεδάζοντας με το κλάμα του.
Ο καημένος κλαίει και χτυπιέται… Έχει ξανασυμβεί αυτό και μετά ο κακομοίρης πίνει νερό για ένα δεκάλεπτο. Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω εγώ εκεί. Μια φορά που είχα πάει σε παρόμοια κατάσταση κόντεψε να γίνει μακελειό και από τότε… καταλαβαίνετε….
Ούτε κάποιος από εσάς μεμονωμένα μπορεί να κάνει κάτι. Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει αλλά το ζωντανό υποφέρει στα χέρια τους και πρόκειται για ένα υπέροχο πλασματακι που μόλις κάποιος του δώσει σημασία, πηδάει ως επάνω…


ROTTIE: Το κείμενο διορθώθηκε και γράφτηκε στα Ελληνικά. Παρακαλώ πολύ όχι greeklish. :wink:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Για αρχή καλό θα ήταν να επικοινωνήσει με το φιλοζωικό σωματείο της περιοχής του. Το σωματείο θα κάνει τις απαραίτητες συστάσεις στους ανεύθυνους ιδιοκτήτες και θα τους προτείνει να δώσουν το ζώο.
Σε περίπτωση που δεχθούν να δώσουν το ζώο στους υπευθύνους του σωματείου, έχει καλώς.
Στην περίπτωση που δεν συμμορφωθούν με τις συστάσεις των υπεύθυνων (που είναι και το πιθανότερο), θα πρέπει να γίνει έγγραφη καταγγελία στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής.

Η Ελλάδα προέβη στην Κύρωση της Ευρωπαϊκής Σύμβασης για την Προστασία των Ζώων Συντροφιάς, η οποία υπογράφηκε από την Ελλάδα στις 13 Νοεμβρίου 1987, δημοσιεύτηκε στο φύλλο της Εφημερίδας της Κυβέρνησης με αριθμό 31, στις 27 Φεβρουαρίου του 1992 και έχει την ισχύ που προβλέπει το άρθρο 28 παρ. 1 του Συντάγματος.

Νομός υπ’ αριθμόν 2017
http://www.evonymos.org/files1/653nomos 2017.pdf
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
σε τέτοιους καταυλισμούς, έχετε δει σε τι συνθηκες ζουν οι ίδιοι οι άνθρωποι?
Τα παιδιά που μεγαλώνουν χωρίς δάσκαλο, χωρίς γιατρό, χωρίς στοιχειώδεις συνθήκες υγειινής και πολιτισμού...

Όταν το επίπεδο αυτών των ανθρώπων είναι τόσο χαμηλό, και οι συνθήκες ζωοφιλίας τους είναι του αυτού επιπέδου. Πριν από χρόνια (σε ορισμένα μέρη ακόμα και σήμερα) ήταν ντε φάκτο ΠΑΙΧΝΊΔΙ στα παιδιά της υπαίθρου ο βασανισμός των ζώων...

Μήπως θα έπρεπε κάτι να γίνει με αυτούς τους ανθρώπους πρώτα? Εαν τους κάνει ο οποιοσδήποτε την οποιαδήποτε σύσταση, νομίζτε ότι κάτι θα αλλάξει?
Εαν δεν βασανίσουν αυτόν τον σκύλο, θα βασανίσουν τον επόμενο!!!

Η μόνη λύση θα ήτανε να μορφωθούν, να ζήσουν κάπως σαν άνθρωποι, και τότε και τα σκυλιά τους θα περνάνε καλύτερα...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα… αλλά και έτσι να ήταν, αυτό δεν τους δίνει το δικαίωμα να αψηφούν τους νόμους του Ελληνικού Κράτους!

Από την στιγμή που παρανομούν, θα πρέπει να υποστούν τις συνέπειες.

Νόμος υπ’ αριθμ. 3170
http://www.minagric.gr/greek/data/G913F71.pdf

Ειδικότερα με το συγκεκριμένο νομοσχέδιο προβλέπονται ποινικές κυρώσεις για τους παραβάτες των διατάξεων του νόμου και εισάγεται η αφαίρεση της κατοχής του ζώου συντροφιάς από τον ιδιοκτήτη του κατόπιν εντολής του εισαγγελέως, στις περιπτώσεις επανειλημμένης κακομεταχείρισής του.
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Σόρρυ για τα greeklish,αλλά το κανα copy-paste όπως μου το στειλαν.

Ενδιαφέρθηκε το stray.gr να τον βοηθήσει,οπότε του είπα να επικοινωνήσει μαζί τους...

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση,είναι πολύτιμη για επόμενες περιπτώσεις.

Κλειάννα


Strays' help said:
μου εστειλαν αυτό,καμία ιδέα να βοηθήσουμε??

Εδώ και βδομάδες βλέπω έναν σκυλάκο δεμένο με ένα κοντό σκοινί στη Μεσογείων 357-359 σε ένα καταυλισμό τσιγγάνων νομίζω ότι είναι, δίπλα από το μεγάλο ΑΡΚΑΤ.
Έτυχε να βρίσκομαι τις τελευταίες ημέρες συνέχεια εκεί. Όσες ώρες βρίσκομαι εκεί, ο σκυλάκος αυτός (κυνηγετικός πρέπει να είναι και θα πω και το κακό σχόλιο μου και ας παρεξηγηθώ, πολλές φορές στην οικογένεια μου έτυχε να μας κλέψουν κυνηγετικά σκυλιά τα οποία είχαμε και ως συντρόφους και όχι ως κυνηγούς και τα βρίσκαμε σε παρόμοιους καταυλισμούς). Συνεχίζω λοιπόν…. Ο εν λόγω σκυλάκος όλες αυτές τις ώρες κάθετε σε ένα βρωμερό τοπίο, γεμάτο με μπάζα τριγύρω του, δεμένος με ένα κοντό σκοινάκι και παρακαλάει για νερό.

Αυτή τη στιγμή που σας μιλάω, βλέπω από το παράθυρο του γραφείου μου, έβαλαν τον κουβά λίγο παραδίπλα του ώστε να μην φτάνει να πιει και έφυγαν διασκεδάζοντας με το κλάμα του.
Ο καημένος κλαίει και χτυπιέται… Έχει ξανασυμβεί αυτό και μετά ο κακομοίρης πίνει νερό για ένα δεκάλεπτο. Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω εγώ εκεί. Μια φορά που είχα πάει σε παρόμοια κατάσταση κόντεψε να γίνει μακελειό και από τότε… καταλαβαίνετε….
Ούτε κάποιος από εσάς μεμονωμένα μπορεί να κάνει κάτι. Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει αλλά το ζωντανό υποφέρει στα χέρια τους και πρόκειται για ένα υπέροχο πλασματακι που μόλις κάποιος του δώσει σημασία, πηδάει ως επάνω…


ROTTIE: Το κείμενο διορθώθηκε και γράφτηκε στα Ελληνικά. Παρακαλώ πολύ όχι greeklish. :wink:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
βρε συ Ρόττιε, έχεις δει τι γίνεται σε αυτούς τους καταυλισμούς?
Άνθρωποι-σκουπίδια-ποντίκια ένας αχταρμάς, ανήλικα γεννοβολάνε και νοικιάζουν τα παιδιά τους σε επαγγελματίες ζητιάνους που τα μαστουρώνουν για να κοιμούνται με τις ώρες σε αγγαλιές ενώ περιφέρονται στους δρόμους, εμπορία ναρκωτικών, κλεψιές και άλλες παρανομίες... Για τους ανθρώπους αυτούς είμαστε ο εχθρός που έχει τα πάντα, σπίτια, σχολεία, νοσοκομεία, κλπ και αυτοί δεν έχουν τίποτα.

Με το να τους υποδείξεις τον νόμο περί της προστασίας των ζώων, δεν πρόκειται ποτέ να καταλάβουν!!! Έχεις πάει ποτέ στο δικαστήριο?
Οι μισοί κατηγορούμενοι για ναρκωτικά είναι άνθρωποι από τέτοιους καταυλισμούς.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf