Βοήθεια για επιλογή σκύλου - πρόβλημα με αλλεργίες - άσθμα


andressp

New Member
8 Απριλίου 2023
4
0
60
Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά!
Καλώς σας βρήκα!


Θα ήθελα να με βοηθήσετε για επιλογή σκύλου
Δεδομένα: 4μελής οικογένεια με 2 αγοράκια 7 & 9 ετών σε διαμέρισμα, όπου το πρωί εργαζόμαστε οι γονείς και είναι σχολείο τα παιδιά.
Έχουμε ήδη 2 αρσενικούς γάτους και ενυδρείο.
Σημαντικό: Η γυναίκα μου έχει αλλεργίες-άσθμα, αλλά είναι πολύ φιλόζωη και με έχει φάει να πάρουμε και σκυλάκι

Όπως καταλαβαίνετε, το πρώτο μου κριτήριο είναι οι υποαλεργικές ράτσες

Ενώ ξέρουμε ότι σε κάποιον breeder θα βρούμε αυτό που θέλουμε, ( η γυναίκα μου είχε μικρή poodle και δεν την ενοχλούσε στο άσθμα ), έχουμε σαν πρώτη επιλογή τις φιλοζωικές-καταφύγια.

Ερώτηση: Υπάρχει τρόπος να καταλάβουμε στην πράξη εάν ένα ημιαιμο είναι αντιαλεργικο ή όχι; υπάρχει κάποιος τρόπος να βεβαιωθούμε; Ή το ξεχνάμε και πάμε σε ράτσα;

Επειδή είμαι άσχετος με το θέμα, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη


Ευχαριστώ
Αντρέας
 

Attachments



Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Τι είδους αλλεργίες έχει; Ρωτάω γιατί αν έχετε ήδη γάτους ένα μεγάλο μέρος των αλλεργιών που μπορεί να φουντώσει ένας σκύλος τις αντιμετωπίζετε ήδη (εκτός κ αν έχετε σιαμαίες ξέρω γω :p).

Επίσης τι είδους άσθμα; Εγώ πάντως παιδί που είχα παιδικό άσθμα (όχι αλλεργικό όμως) πέρασε δια παντός μόλις μπήκε σκύλος στο σπίτι. Θαύμα - θαύμα (έχω διαβάσει έκτοτε ότι έχει ανοσολογική βάση). Μήπως να ρωτούσατε το γιατρό πρώτα για το πώς να κάνετε το "τεστ" αν της αναζωπυρώνει τις αλλεργίες/το άσθμα;

Αλλιώς ξέρω γω τι άλλο μπορείτε να κάνετε πέρα από το να φιλοξενήσετε κάποιο μερικές μέρες κ να δείτε αν... αναπνέει ακόμα η γυναίκα; :giggle: Νομίζω αυτό θα ήταν το πιο ασφαλές. Εξηγήστε την κατάσταση, έτσι κ αλλιώς πάντα ψάχνουν οι φιλοζωικές για φιλοξενίες, εξηγήστε ότι για λόγους υγείας μπορεί να είναι βραχυπρόθεσμη η φιλοξενία αλλά έχει κ ορίζοντα υιοθεσίας κ δείτε πως πάει. Πάντως αν το πρόβλημά της είναι πολύ έντονο, κ έχει πολύ έντονες αλλεργίες/σοβαρό άσθμα, κανονικά κ με λίγη επαφή (πχ επίσκεψη στη φιλοζωική κ χαϊδολογημα ένα μουτσούνι κάποια λεπτά) θα αρχίσει να έχει συμπτώματα.
 


andressp

New Member
8 Απριλίου 2023
4
0
60
Τι είδους αλλεργίες έχει; Ρωτάω γιατί αν έχετε ήδη γάτους ένα μεγάλο μέρος των αλλεργιών που μπορεί να φουντώσει ένας σκύλος τις αντιμετωπίζετε ήδη (εκτός κ αν έχετε σιαμαίες ξέρω γω :p).

Επίσης τι είδους άσθμα; Εγώ πάντως παιδί που είχα παιδικό άσθμα (όχι αλλεργικό όμως) πέρασε δια παντός μόλις μπήκε σκύλος στο σπίτι. Θαύμα - θαύμα (έχω διαβάσει έκτοτε ότι έχει ανοσολογική βάση). Μήπως να ρωτούσατε το γιατρό πρώτα για το πώς να κάνετε το "τεστ" αν της αναζωπυρώνει τις αλλεργίες/το άσθμα;

Αλλιώς ξέρω γω τι άλλο μπορείτε να κάνετε πέρα από το να φιλοξενήσετε κάποιο μερικές μέρες κ να δείτε αν... αναπνέει ακόμα η γυναίκα; :giggle: Νομίζω αυτό θα ήταν το πιο ασφαλές. Εξηγήστε την κατάσταση, έτσι κ αλλιώς πάντα ψάχνουν οι φιλοζωικές για φιλοξενίες, εξηγήστε ότι για λόγους υγείας μπορεί να είναι βραχυπρόθεσμη η φιλοξενία αλλά έχει κ ορίζοντα υιοθεσίας κ δείτε πως πάει. Πάντως αν το πρόβλημά της είναι πολύ έντονο, κ έχει πολύ έντονες αλλεργίες/σοβαρό άσθμα, κανονικά κ με λίγη επαφή (πχ επίσκεψη στη φιλοζωική κ χαϊδολογημα ένα μουτσούνι κάποια λεπτά) θα αρχίσει να έχει συμπτώματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση

Κοινούς κεραμιδόγατους έχουμε
Οι γιατροί τις λένε να μην πάρει, αλλά αυτή θεωρεί ότι θα αποκτήσει ανοσία με αυτό τον τρόπο
Άρα προτείνετε να πάμε σε φιλοζωικές και να ζητήσουμε οποιαδήποτε ράτσα δοκιμαστικά; Δεν μπορούμε να δοκιμάσουμε 'υποαλεργικές' ράτσες;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Τα ζώα στις φιλοζωικές είναι ημίαιμα. Και να μην είναι, αν κ απίθανο (πχ επειδή για κάποιο ανεξήγητο λόγο κάποιος παράτησε κάποιο εκτροφικό) κανένας δε μπορεί να το ξέρει.

Οπότε κ να μοιάζουν με κάποια "υποαλλεργική" φυλή (που μπορεί κ να σημαίνει ότι έχουν κάποια γονίδια και αυτής της φυλής), κανένας δε μπορεί να σας υποσχεθεί ότι κουβαλάνε τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (της φυλής) που σας ενδιαφέρουν. Μπορεί ναι, μπορεί κ όχι. Μπορεί κ κάποιο που δε μοιάζει καθόλου με κάποιο από αυτά που τυπικά χαρακτηρίζονται υποαλλεργικά να έχει για κάποιο λόγο κάποιο γονίδιο, από κάπου στο lineage του, που να το καθιστά "υποαλλεργικό". Είναι αδύνατο να το γνωρίζετε/προβλέψετε εκ των προτέρων.
 
  • Like
Reactions: andressp


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Εγω σαν λατρης των μεγαλοσωμων,εκτος απο τις μικρες κλασικες φυλες,θα προτείνω τα Samoyed και τα airedale terrier,τα οποία θεωρούνται υποαλλεργικα. (Τα δεύτερα όμως είναι πολύ ενεργητικά και πρέπει να είστε πολύ ενεργητικοί τύποι,καθημερινά, αλλιώς θα σας τρέλανει ο σκύλος.)
Κανένα βέβαια ζωο δεν θεωρείται 100% υποαλλεργικο,εξαρτάται από τον βαθμό στον οποίο παράγουν κάποιες πρωτεΐνες.
Με προβληματίζει που ο γιατρός δεν της επιτρέπει να πάρει σκύλο.. Για αυτό η λύση είναι ίσως να φιλοξενήσετε ένα ζωάκι,με προοπτικη υιοθεσίας, για να τεστάρει αν την ενοχλεί το συγκεκριμένο. Φοβάμαι όμως μην δεθούν τα αγοράκια με τον σκυλο κι αν η μαμά έχει τελικά αλλεργία σε αυτό,με τι καρδιά θα το αποχωριστειτε; Ειναι λίγο δύσκολο το θέμα σας..
 
  • Like
Reactions: andressp


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Με προβληματίζει που ο γιατρός δεν της επιτρέπει να πάρει σκύλο..
Κανένας γιατρός δεν επιτρέπει ζώα στο σπίτι σε περίπτωση άσθματος. Ξέρεις τι καυγά ρίξανε η μάνα μου με τον πατέρα μου όταν έφερε το πρώτο σκυλί στο σπίτι, γι'αυτό το λόγο; :ROFLMAO: (true story!)

Πέρα από την πλάκα, είναι ένα μη αμελητέο θέμα η συνύπαρξη ζώων με αλλεργικούς/ασθματικούς. Εξαρτάται κατά πολύ από το βαθμό κ το είδος των αλλεργιών/του άσθματος. Κ όντως πλέον έχουν βγει μελέτες με ανοσολογικά οφέλη των ζώων στις αλλεργίες κ στο άσθμα, αλλά σε παιδικές ηλικίες, δεν έχω δει εγώ τουλάχιστον κάτι για ενήλικες.

Αλλά αφού η κοπέλα ζει ήδη με 2 γάτους, τουλάχιστον φαίνεται αντιμετωπίσιμη κατάσταση.

Πάντως να προχωρήσετε με υπευθυνότητα σε ότι κάνετε, ειδικά στην περίπτωση φιλοξενίας αλλά κ υιοθεσίας. Να είστε ξεκάθαροι κ επιμελής στα πλάνα σας αν τελικά απευθυνθείτε σε φιλοζωική.
 
  • Like
Reactions: andressp


andressp

New Member
8 Απριλίου 2023
4
0
60
Απ΄ ότι καταλαβαίνω μέχρι στιγμής: 1) ή απο φιλοζωική με υψηλό ποσοστό απόρριψης, 2) ή ράτσα 'υποαλεργική' με μικρότερο ποσοστό απόρριψης αλλά σε περίπτωσης απόρριψης πονάς οικονομικά... Εάν βρω κάποιον με 'υποαλεργική' ράτσα και έρθει στο σπίτι μας για λίγο, με τα γλειψίματα κ.λ.π. θα καταλάβουμε πόσο σοβαρή είναι η αλλεργία;
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Έχει να κάνει κ με το "ατομο", το συγκεκριμένο ζωο δλδ. Δύο ζώα ίδιας ράτσας μπορεί να της προκαλούν διαφορετικου βαθμού αντίδραση. Αλλά οκ,έχεις μια εικόνα. Εγώ θα έλεγα πως το πιο ασφαλές είναι να πάτε σε μια φιλοζωικη, να αλληλεπιδρασει η κοπέλα με το σκυλακι σε πρώτη φάση. Κ αν είναι εντάξει, μήπως να σκεφτόσασταν φιλοξενία, ξεκαθαριζοντας πως έχει η κατάσταση και στην φιλοζωικη και στα παιδάκια. Εν τω μεταξύ, η ίδια τι προτιμαει; Γιατί εμείς εδώ λέμε διάφορα, αλλά εκείνη έχει τον τελευταίο λόγο νομίζω :LOL:
 
  • Like
Reactions: andressp


andressp

New Member
8 Απριλίου 2023
4
0
60
Αυτή προτιμάει poodles από 'υποαλεργικά' γιατί είχε μικρή, αλλά δεν έχει πρόβλημα γενικά με ημίαιμα.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π