Βοήθεια για περιποίηση Cocker


aian

Member
31 Μαρτίου 2008
7
0
Καλημέρα σε όλους!

Είμαστε οι χαρούμενοι σύντροφοι ενός Cocker Spaniel. Γράφουμε εδώ για πρώτη φορά και θέλουμε να σας κάνουμε μία ερώτηση, την οποία δεν καταφέραμε να την απαντήσουμε με όλα αυτά που διαβάσαμε στο forum ως τώρα.

Το τρίχωμα του σκύλου μας (λόγω παράλειψης βουρτσίσματος για περίπου 2 εβδομάδες) έχει κάνει πολλές τζίβες. Θεωρούμε ότι είναι ώρα να τον κουρέψουμε αλλά είδαμε κάπου στο forum ότι καλό θα ήταν να το αποφύγουμε. Το πρόβλημά μας είναι ότι η κατάσταση είναι σε κάποια σημεία του τριχώματος απελπιστική. Μήπως λοιπόν το κούρεμα σε αυτή την περίπτωση είναι μονόδρομος;

Σημειώστε δε ότι επειδή πάμε πολύ συχνά βόλτες στη φύση (όχι κυνήγι, απλά περπάτημα στο δάσος/βουνό/θάλασσα), στην επιστροφή πρέπει να ασχοληθούμε τουλάχιστον μία ώρα κάθε φορά για την αφαίρεση όλων των χόρτων (κλπ κλπ) που κολλάνε πάνω στο τρίχωμα. Στο χρόνο αυτό δεν συμπεριλαμβάνουμε φυσικά το μπάνιο/χτένισμα/πιστολάκι.

Επίσης, θα θέλαμε να ρωτήσουμε την άποψή σας για κάποια αξιόπιστη μάρκα μηχανής κουρέματος. Επειδή βρισκόμαστε στην επαρχία (Κεφαλονιά) και κάνουμε κάποια (αραιά) ταξίδια στην Αθήνα, σκεφτήκαμε στο επόμενό μας ταξίδι (Τετάρτη 2 Μαρτίου 2008) να αγοράζαμε την μηχανή, καθώς εδώ είναι δύσκολο να βρούμε σχετικά προϊόντα σε λογική τιμή.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Αλέξανδρος & Πασχαλίνα
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Προσωπικά δεν έχω δει κουρεμένο κόκερ (έχω δει chow-chow και ήταν θλιβερό θέαμα), αλλά ας απαντήσει κάποιος ειδικός καλύτερα. Αυτό που ξέρω είναι ότι η 2η Μαρτίου 2008 έχει περάσει :D :D :D
Καλώς ήρθατε στο φόρουμ πάντως :)
 


aian

Member
31 Μαρτίου 2008
7
0
Ουπς! Συγγνώμη, εννοούσαμε 2 Απριλίου 2008...

Ευχαριστούμε για το καλωσόρισμα, καλώς σας βρήκαμε!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω το Cocker δεν θα το κουρευα!
Υπαρχουν διαφορα εγαλεια, για να "ξετσιβιασει" κανεις το τριχομα του Κοκερ.
Μετα θα ηταν συνετο να στρηπαρετε τακτικα το σκυλι, για διατηρειτε το τριχομα του σε καλη κατασταση.
Επισης, αν δεν προκεται να παει σε εκθεση, να κοντυνονται και να αραιονονται τα "κροσια" στα ποδια, στην κοιλια και στην ουρα στο ελαχιστο, οστε να μην γινεται τοσο κουραστικη η περιποιηση μετα απο καθε βολτα.

σκεφτήκαμε στο επόμενό μας ταξίδι (Τετάρτη 2 Μαρτίου 2008) να αγοράζαμε την μηχανή, καθώς εδώ είναι δύσκολο να βρούμε σχετικά προϊόντα σε λογική τιμή.
Ποσο σου φαινεται"λογικη τιμη"?
Τα καλα εγαλεια για Grooming ειναι αρκετα ακριβα.
35 ευρο το Furminator
26 ευρω το Flexi King
20 Ευρω το Mat Breaker δεν ειναι και λιγα πιστευω!

Μια καλη μηχανη κουρεματος ξεκιναει στα 150 ευρω- κατι φθηνοτερο συνηθος δεν κανει την δουλεια- Με εχουν φωναξει πολλες φορες να τελειωσω μισοκουρεμενα σκυλια, επειδη "αγορασαμε μια μηχανη να τον κουρεψαμε μονοι μας- αλλα η μιχανη εμενε στην μεση".
(εγω βλακας ειμαι που εχω την Aeskulap Favorita που κανει λιγο λιγοτερα απο 300 ευρω- χωρις κοπτικο που εχουν το καθενα αλλα 50-100 ευρω?).

Καλο εργαλειο και φθηνο- δεν υπαρχει στα εργαλεια Grooming- δυστιχος.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
vaso said:
Τί μεγεθος κοπτικά χρειάζονται συνήθως για την περιποίηση ενός κόκερ?
Κοπτικα αντε 3 και 5μμ - αλλα μονο για πολυ λιγα σημεια- στο λαιμο και στην βαση των αυτιων- αν δεν στριπαρετε και εκει.

Αν θες να το κανεις γουλι (αλλα θα χαλασει ανεπιστρεπτα!!)- παλι τα ιδια!
 


aian

Member
31 Μαρτίου 2008
7
0
Frenchie σε ευχαριστώ πολύ για την ταχύτατη απάντηση, όπως και όλους σας!

Θα ήθελα να διευκρινήσω τα εξής:

35 ευρο το Furminator
26 ευρω το Flexi King
20 Ευρω το Mat Breaker δεν ειναι και λιγα πιστευω!
Λογικές τιμές. Αλλά μας χρειάζονται και τα τρία προϊόντα; Τί ακριβώς κάνει το καθένα; Έχεις κάποια links από όπου μπορούμε να δούμε χαρακτηριστικά και να κάνουμε παραγγελία; (φαντάζομαι με pm γιατί απαγορεύονται τα εμπορικά links στο forum).

Επίσης, η τιμή που είδαμε για την μηχανή κουρέματος "έτσουξε" λίγο... Αν πάρουμε μόνο τα παραπάνω είμαστε καλυμμένοι ή χρειαζόμαστε και την μηχανή; Απ' όσο καταλάβαμε ως τώρα, μάλλον πρέπει να αποφύγουμε το κούρεμα με αυτήν.

Τέλος, ήθελα να σε ρωτήσω με βάση την εμπειρία σου, με ποιό εργαλείο γίνεται το "ξετζίβιασμα"; Είναι κάποιο από αυτά που μας έγραψες παραπάνω;

Σε ευχαριστούμε, όπως και όλους εσάς που μας βοηθάτε,


Αλέξανδρος & Πασχαλίνα
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τα παραπανω ηταν απλα ενα παραδειγμα για τιμες.

Εκτος απο το Ματ Breaker δεν σας χρειαζεται τιποτα απο αυτα.

Ριξε μια ματια εδω:

http://www.dog-spaniel.info/emfram/e-home.htm

Ειναι μια σελιδα για Κοκερ- και στα αγγλικα.
Εχει πολυ καλη ενοτητα για το Coat Care- με εργαλεια, τροπους κλπ.
 


aian

Member
31 Μαρτίου 2008
7
0
Πολύ ενδιαφέρουσα σελίδα, πράγματι.

Απ' ότι είδα όμως προτείνει την αγορά μηχανής κουρέματος.

Αν κατάλαβα καλά, με το Mat Breaker διαλύονται (ή μάλλον δεν δημιουργούνται) τζίβες; Και αν ισχύει αυτό, τις ήδη υπάρχουσες τζίβες πώς τις αφαιρώ; Ψαλίδι;

Επίσης, γιατί το γουλί χαλάει ανεπίστρεπτα το τρίχωμα;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Η μηχανη ειναι μονο για τα αυτια- λαιμο κλπ.

Ναι, το ματ μπρεακερ ειναι για τις τσιβες- αλλα αραιωνει και το υποτριχωμα.

Το μαλλι γινεται κατσαρο, κανει πυκνο υποτριχομα- αλλαζει υφη και δεν ξαναγινεται οπος ηταν.
 


aian

Member
31 Μαρτίου 2008
7
0
OK, τότε μάλλον θα μείνουμε με το Mat Breaker. Να υποθέσω ότι δεν υπάρχει στην Ελλάδα, έ;

Όσο για το υπόλοιπο κούρεμα (τα "χοντρά" δηλαδή) θα καταφύγουμε στο παραδοσιακό ψαλίδι... Φαντάζομαι ότι αυτό δεν θα αλλοιώσει την ομορφιά του τριχώματος.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Καναν Groomer δεν εχετε?
Διαβασε και το "Ανοικανοι Groomers". Μην την πατησεις καπος ετσι και συ-
Αλλα :
Εφοσον δεν εχεις σκοπο να πας σε εκθεση, αγορασε εναν ματ Βρεακερ, εναν Coat King, μερικα Stripping Knifes, δαχτιληθρες, ελαφροπετρα, ψαλιδι κανονικο και αλλο ενα για αραιvμα
Μελετησε το αρθρο, ψαξε και αλλα στο Ιντερνετ και στριπαρισε το Cocker σου μονη σου, βαση αυτων των οδηγιων.
Με τον καιρο θα μαθεις, θα γινεις ολο και καλυτερη!
Και να μην ξεχασεις, οτι η περιποιηση ειναι και ενα καλο μεσω, για να βαθαινεις την σχεση σου με το ζωο σου.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Oι δαχτυλήθρες και η ελαφρόπετρα γιατί ειναι??
Μπορούμε μόνοι μας να στριπάρουμε το σκυλι? Υπάρχει καμία άλλη σελίδα σχετική?
Thanks!
 


aian

Member
31 Μαρτίου 2008
7
0
Groomers δεν έχουμε. Ή μάλλον ίσως έχουμε, αλλά της κατηγορίας που αναφέρεται στο "Ανίκανοι Groomers".

Δεν έχω κανένα σκοπό να πάω σε έκθεση. Αλλά μήπως ξέρεις πού θα βρω (στην Ελλάδα/Ευρώπη) αυτά που μου πρότεινες; Ή αναγκαστικά μόνο από Αμερική;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Με τις λαστηχενιες δαχτιληθρες πιανονται καλυτερα οι τριχες και δεν γλυστρουν. Για τιν ιδια χρηση ειναι και η ελαφροπετρα-κατι σαν στριπινγκ Knife σε χοντρο.

Αν ψαχνετε λιγο στο Google, ολο και κατι για το Trimming, η Stripping του Cocker θα βρειτε!

Εγω δεν το εχω ψαξει πολυ- εγω εχω και βιβλια με λεπτομερες σκιτσα- και οδηγιες, αλλα ειναι στα γερμανικα.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Γράφω εδώ τις υπόλοιπες απορίες μου για να πάρω και άλλες γνώμες..
Αυτό το σκυλί πχ μου φαίνεται πολύ όμορφο και θα ήθελα να είναι κάπως έτσι και η δικιά μου,


Τα μπροστά πόδια πώς τα κάνω??:confused::mad::mad: Με δυσκολεύουν πολύ..Εϊναι κουρεμένα μπροστά μέχρι το θώρακα?
 




Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Φρενσι, το Mat breaker που μου πρότεινες και εμένα το αγόρασα μεταξύ 5 και 7 ευρώ (δεν θυμάμαι καλά) απο το γνωστό μαγαζί και έκανε ΘΑΥΜΑΤΑ στις τζίβες (σε γκρονενταλ)!!!!!
 


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Λοιπον Βασω,ελπιζω οι φωτος να σε βοηθησουν !


Εδω απ τον λαιμο προς το στηθος



Και εδω τα πισω ποδια


Να πουμε πως αυτο το κουρεμα ειναι για κοκερ που δεν συμμετεχουν στις εκθεσεις ή εχουν σταματισει !
http://i35.tinypic.com/2nbvrpf.jpg
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf