Βοήθεια - ερχομός κουταβιού από χώρα της ΕΕ


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Χαιρετώ σας. Δεν πιστεύω να εργάζεται κάποιος από εσάς στο Ελευθέριος Βενιζέλος; Θέλω να κλείσω εισιτήριο με επιστροφή για Βαρσοβία, για να παραλάβω το κουτάβι μας, είναι Laekenois. Φαντάζομαι θα πρέπει για την επιστροφή να πληρώσω για εισιτήρια "δυο ενήλικες"; Επίσης πώς θα ξέρω ποιο αεροσκάφος της Aegean δέχεται κουτάβια στο μέρος των αποσκευών; Διάβασα ότι είναι μόνο συγκεκριμένα αεροσκάφη της. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Με την αεροπορική με την οποία θα πετάξεις και μόνο, να τα συζητήσεις όλα αυτά.
Μόνο από εκεί, θα πάρεις έγκυρες απαντήσεις.
Κάπου στα site τους, πρέπει να έχουν οδηγίες.
Κουτάβι laekenois φαντάζομαι, μόνο στις αποσκευές θα μπορεί να ταξιδέψει.
 
  • Like
Reactions: J_Marius


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Με την αεροπορική με την οποία θα πετάξεις και μόνο, να τα συζητήσεις όλα αυτά.
Μόνο από εκεί, θα πάρεις έγκυρες απαντήσεις.
Κάπου στα site τους, πρέπει να έχουν οδηγίες.
Κουτάβι laekenois φαντάζομαι, μόνο στις αποσκευές θα μπορεί να ταξιδέψει.
Προσπάθησα σήμερα να επικοινωνήσω μαζί τους αλλά....τίποτα...έχω ζητήσει από την εκτροφέα αν μπορεί να έρθει στην Αθήνα με τα έξοδα καλυμμένα από εμένα. Το δέχτηκε αλλά περιμένω να συνεννοηθεί και με τον σύζυγό της.
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Καλή ιδέα κι αυτό.
Με τις εταιρίες πάντως, θα πρέπει να επιμείνεις.
Εσύ τους έχεις ανάγκη στην προκειμένη, δυστυχώς.
Ψαχούλεψε τα site τους, μήπως βρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.
Και ρώτα ακόμη και για την παραμικρή λεπτομέρεια, όπως αν απαιτούν το box πχ, να έχει βίδες, ποτίστρα κλπ, μη βρεθείς προ εκπλήξεως και μείνεις με το εισιτήριο στο χέρι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
@J_Marius τελικά, κατάφερες να τον παραλάβεις τον γλύκα!
Δώσε feedback πως το έκανες, να βοηθηθεί και κανένας άλλος που τυχόν ψάχνει :)
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
@J_Marius τελικά, κατάφερες να τον παραλάβεις τον γλύκα!
Δώσε feedback πως το έκανες, να βοηθηθεί και κανένας άλλος που τυχόν ψάχνει :)
Ναι, μάς ήρθε η αγορίνα μας! Ή μάλλον εγώ τον πήρα από το αεροδρόμιο της Βαρσοβίας όπου και με συνάντησε το ζευγάρι των εκτροφέων που τον είχαν. Ταξίδεψαν 5 ώρες με το αμάξι, από Λιθουανία, για να με βρουν οπότε ήταν το λιγότερο που μπορούσα να κάνω. Ερχόμενος στην Αθήνα, ψιλοφοβήθηκα ότι τον έχασα στο αεροδρόμιο αλλά το crate του είχε έρθει σε άλλο μέρος του χώρου αποσκευών, όχι στον ιμάντα με τις βαλίτσες· ίσως εξ αιτίας του μεγέθους. Άκουσα και μια ανακοίνωση με το όνομά μου κιόλας. Αυτό που με ψιλοξένισε λίγο ήταν ότι ερχόμενοι από Βαρσοβία κατεβήκαμε κατευθείαν από το λεωφορείο του αεροδρομίου σε μια από τις πύλες….ούτε καν έλεγχος διαβατηρίων και κανείς στο γραφείο του τελωνείου….ίσως επειδή η πτήση ήταν από ΕΕ σε ΕΕ….δεν ξέρω κιόλας αν η Πολωνία είναι και αυτή στο Σένγκεν….αν και στο αεροδρόμιο Σοπέν μού είδαν στα όρθια το διαβατήριο. Άρα μάλλον η αγορά και μεταφορά κατοικιδίου από ΕΕ προς ΕΕ είναι ευκολότερη απ’ ό,τι αν ερχόταν από Αγγλία ας πούμε….εικασίες κάνω. Επίσης βοήθησε και το ότι η Aegean δέχεται κατοικίδια στις πίσω αποσκευές, όταν η πτήση είναι εντός συγκεκριμένης χρονικής διάρκειας. Δεν ξέρω αν βοήθησαν αυτά που λέω, πάντως αν κάποιος έχει κάποια ερώτηση που μπορώ να την απαντήσω βάσιμα, ευχαρίστως!