Βοήθεια εύρεσης μαλτζεζ


Vicky Kon

New Member
20 Μαρτίου 2020
3
6
27
Καλησπέρα σας! Εδώ και πολύ καιρό ψάχνω γνησιο μαλτεζακι. Διαβάζοντας όμως στο φόρουμ αυτό έμαθα κάποια πράγματα που με σοκαραν σχετικά με τα puppy mills. Κατάλαβα ότι πρέπει να απευθυνθώ σε σοβαρό εκτροφεα, όμως μέχρι τώρα δεν έχω βρει τίποτα απολύτως. Γνωρίζει κάποιος που έχει μαλτεζ που μπορώ να απευθυνθω; έχω αρχίσει να απογοητευομαι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Να μην απογοητεύεσαι.
Να έχεις υπομονή, αφού θέλεις κάτι τόσο συγκεκριμένο, τόσο πολύ.
Μπράβο σου που άρχισες να ενημερώνεσαι σωστά και να ψυλιάζεσαι και συνέχισε έτσι. Προς το παρόν, ζούμε δύσκολες μέρες, οπότε έχεις όλο τον χρόνο να εντρυφίσεις στην θεωρία, πριν περάσεις στην πράξη.
Περίμενε με το καλό, να αρχίσουν πάλι οι εκθέσεις του ΚΟΕ, να επισκεφθείς κάποια, να δεις τον στίβο με τα μαλτεζάκια και να κάνεις εκεί τις επαφές σου, με ιδιοκτήτες και εκτροφείς. Και κάπως έτσι, θα μπει το νερό στ'αυλάκι :)
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Το να βρει κάποιος τα ονόματα των εκτροφέων είναι το ευκολότερο σκέλος της υπόθεσης. Αυτό που είναι δύσκολο είναι να κάνει την σωστή επιλογή ανάμεσα τους. Και αυτό επιτυγχάνεται μόνο αν είναι πλήρως ενημερωμένος για το τι σημαίνει εκτροφή (κυρίως ηθική και όχι εμπόριο πολυτελείας), τι σχέση οφείλει και πρέπει να έχει ο εκτροφέας με τον νέο κηδεμόνα και κυρίως, τι εξετάσεις κάνει στους γεννήτορες, ώστε να διασφαλίσει ότι περιορίζονται στο ελάχιστο οι κληρονομικές παθήσεις.

Οι εκθέσεις, όπως πολύ σωστά επισημαίνει η mareco είναι ένας τόπος που μπορείς να πάρεις αρκετές πληροφορίες, αν δεν παρασυρθείς απο φανφάρες κυπέλλων και μεταλλίων*, αλλά εστιάσεις στην ουσιαστική επικοινωνία με τον εκτροφέα, που ουσιαστικά θα “παντρευείς”. Αυτό, με την προϋπόθεση ασφαλώς, ότι συμμετέχουν όλοι, στην έκθεση που θα πας.

Αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς όμως, ο μέσος ιδιοκτήτης δεν μπορεί να ξεχωρίσει καν την διαφορά του καθαρόαιμου μαλτέζ απο του ημίαιμου, πόσω μάλλον τις διαφορές που έχουν 2 καθαρόαιμα μαλτέζ μεταξύ τους, επειδή στην γραμμή του ενός υπάρχουν κορεατικά αίματα και στου άλλου αμερικανικά…


*Διευκρίνηση, για να μην παρεξηγηθώ: δεν υποτιμώ τις διακρίσεις των σκύλων και την αξία των εκθέσεων, σε καμία περίπτωση. Διαφωνώ όμως, όταν επικαλούμενοι αυτά τα βραβεία, θεωρούν την επισφράγιση της καθαροαιμίας με το pedigree, περιττή.
 


Vicky Kon

New Member
20 Μαρτίου 2020
3
6
27
Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας! Με βοήθησαν σε μεγαλο βαθμο! Ψαχνω αυτο ακριβώς, εναν εκτροφεα που να νοιάζεται για το σε ποια οικογένεια θα πάνε τα κουταβακια του. Επικοινωνησα με πολλους υποτιθέμενους εκτροφεις που το πρώτο πράγμα που μου ελεγαν ειναι για το κοστος και για τον τροπο μεταφοράς του ποσου. Καμια ερωτηση για εμενα, ώστε να καταλάβουν σε τι άνθρωπο δίνουν το κουταβακι τους. Απομακρυνθηκα επομένως απο τετοιους "εκτροφεις". Θα κάνω ο, τι μου επισυναψατε! Ευχαριστώ και παλι..
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
@Vicky Kon
Μέσω FB, στο 2° αρχείο "Greek Breeders" και στην σελίδα 38, αναγράφονται οι εκτροφείς μαλτέζ, αν και λείπει μια, αρκετά ενεργή στον χώρο. Προσωπική συμβουλή, μίλα με όσες περισσότερες μπορείς. Θα καταλάβεις μόνη σου τις διαφορές...

 
  • Like
Reactions: Vicky Kon


Vicky Kon

New Member
20 Μαρτίου 2020
3
6
27
@Vicky Kon
Μέσω FB, στο 2° αρχείο "Greek Breeders" και στην σελίδα 38, αναγράφονται οι εκτροφείς μαλτέζ, αν και λείπει μια, αρκετά ενεργή στον χώρο. Προσωπική συμβουλή, μίλα με όσες περισσότερες μπορείς. Θα καταλάβεις μόνη σου τις διαφορές...

Σ'ευχαριστω παρα παρα πολυ για τη βοηθεια! Βρηκα το μαλτεζακι μου!
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Σ'ευχαριστω παρα παρα πολυ για τη βοηθεια! Βρηκα το μαλτεζακι μου!
Πάρα πολύ ωραία! Με το καλό! Πού κατέληξες τελικά, αν επιτρέπεται?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3