Βοήθεια εύρεσης σκύλου


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Καλημέρα σας,
θα ήθελα τη βοήθεια σας στην εύρεση ενός σκύλου για υιοθεσία. Ενδιαφέρομαι για ένα σκυλάκι (κουτάβι, ενήλικο, δεν έχει σημασία) μέχρι 10 κιλά περίπου (ώστε να μπορώ να το παίρνω σε κτελ, μετρό, γενικά να είμαστε παντού μαζί). Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι, κάποια φιλοζωική για να απευθυνθώ? Γενικά, πως μπορεί κάποιος να ξεκινήσει το ταξίδι εύρεσης του τετράποδου συντρόφου του, όσον αφορά την υιοθεσία?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλημέρα και καλώς ήρθες!
Υπάρχουν χιλιάδες σκυλάκια που ψάχνουν ένα σπιτικό, σε όλη την Ελλάδα.
Ακόμα και στο φόρουμ κατά καιρούς υπάρχουν αγγελίες. Δεν ξέρω αν "τρέχει" κάποια αυτόν τον καιρό.
Το πιο απλό και άμεσο είναι να επικοινωνήσεις με την φιλοζωική οργάνωση της περιοχής σου και αυτοί θα σε κατευθύνουν αντίστοιχα.
 
  • Love
Reactions: Vanessa99




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Ζωάκια ειδικα ενήλικα θα βρεις απειρα.... Κουτάβι δε θα προτεινα αν θες οπωσδηποτε να μπαινει μετρο κτλ Υιοθετώντας ενα ημαιμο κουταβακι δε μπορείς να είσαι σιγουρη για τελικό μέγεθος, μονο στο περιπου. Οταν ενα σκυλάκι ειναι πχ 1-2 μπορείς να εισαι σιγουρη οτι δε θα παρει αλλο..

Μια καλη αρχη θα ηταν να βρεις μια φιλοζωικη στην περιοχή σου ή σε κοντινη. Στο facebook υπαρχουν επίσης απειρες σελίδες που φιλοζωικες και εθελοντες χαριζουν ζωάκια απλα θελει λιγο υπομονη και ψαξιμο. Τα μικρόσωμα ως δεκα κιλά υιοθετούνται σχετικά γρηγορα,π.χ θα περνεις τηλ και θα εχει υιοθετηθει ηδη.

Πέρα απο το dogs voice που εχει αρκετες αγγελιες , εκανε και η αστικη πανιδα αθηνων νεα σελίδα με τα ζωακια προς υιοθεσία ΕΔΩ. Και η Fb σελίδα που εχει περισσοτερες πληροφορίες για τα ζωακια ΕΔΩ. Μαλιστα σημερα εβγαλαν ανακοινωση για ενα γλυκουτσικο δεκα κιλα .
 
Last edited:
  • Love
Reactions: Vanessa99




Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τη βοήθεια. Θα ξεκινήσω από αυτά και θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις <3
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Αν θες να παρεις σκυλακι το οποιο θα μπορεις να μεταφερεις με ΜΜΜ, και ουτως η αλλως ψαχνεις σε λιγα κιλα, καλο ειναι να σκεφτεις και οτι οι περισσοτερες αεροπορικες εταιρειες δεχονται για μεταφορα στην καμπινα σκυλο ΜΑΖΙ με την τσαντα μεταφορας εως 8 κιλα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Ευχαριστώ πολύ @sea-mol θα το εχω και αυτό στα υπόψιν
Ψάχνοντας, έχω ήδη δει 5 σκυλάκια, έχω επικοινωνήσει για τα 2 του dog's voice, για το ένα στο φβ, όπου ρωτω να μαθω λιγα περισσοτερα για το χαρακτήρα και την ενέργεια που έχουν και φυσικά να απαντήσω σε όποια ερώτηση έχουν για εμένα. Μένουν 2 στο animalsofathens, οπου για να δείξεις το ενδιαφέρον, πρέπει να γράψεις λίγα λόγια για εσένα. Δεν έχω στείλει ακόμη, αλλά έχω σκεφτει να γράψω για το ότι μένω σε διαμέρισμα, για τον χρόνο που διαθέτω, ίσως γιατί θα ήθελα να αποκτήσω ένα σκυλάκι. Ως πιο έμπειροι, έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο που καλό θα ήταν να ξέρουν για εμένα?
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Καλημέρα σας. Περιμένοντας τις απαντήσεις για τα σκυλάκια από χθες και εχοντας ηδη μαθει οτι αρκετά εχουν υιοθετηθει, επεσα πανω και σε ενα ημιαιμο κοκονακι, το οποιο μου τραβηξε την προσοχη. Λεει ομως πως ειναι 9 μηνων και 8 κιλα και οτι δεν θα μεγαλωσει αλλο. Ειχα την εντυπωση οτι τα σκυλια, με διαφοροποιησεις βεβαια, μεγαλωνουν για λιγους ακομα μηνες? :/
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Καλημέρα σας. Περιμένοντας τις απαντήσεις για τα σκυλάκια από χθες και εχοντας ηδη μαθει οτι αρκετά εχουν υιοθετηθει, επεσα πανω και σε ενα ημιαιμο κοκονακι, το οποιο μου τραβηξε την προσοχη. Λεει ομως πως ειναι 9 μηνων και 8 κιλα και οτι δεν θα μεγαλωσει αλλο. Ειχα την εντυπωση οτι τα σκυλια, με διαφοροποιησεις βεβαια, μεγαλωνουν για λιγους ακομα μηνες? :/
Στα μικρόσωμα η αναπτυξη ολοκληρώνεται γρήγορα, δυσκολα θα πάρει μποι μετα τους 9.
Στα μεγαλόσωμα η αναπτυξη ολοκληρώνεται πιο αργα.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Στα μικρόσωμα η αναπτυξη ολοκληρώνεται γρήγορα, δυσκολα θα πάρει μποι μετα τους 9.
Στα μεγαλόσωμα η αναπτυξη ολοκληρώνεται πιο αργα.
Κατάλαβα, σας ευχαριστώ πολύ! Άρα από θέμα κιλων είμαστε εντάξει για τα μμμ κτλ
Μίλησα με την κοπέλα που τον φιλοξενεί, τον είχε βρει πριν 3 μήνες στο δρόμο. Είναι πολύ καλός χαρακτήρας, φιλικός με ανθρώπους, παιδιά, άλλα σκυλιά. Λίγο προστατευτικός με την οικογένεια, γαυγίζει όταν ακούει κάτι, όχι όμως υπερβολικά (να σημειώσω εδω Ότι μένω σε διαμέρισμα). Επίσης, δεν έχει μάθει στο λουρί πάρα πολύ, μιας και η κοπέλα έχει αυλή. Έχει μάθει λίγο στο στηθολουρο όμως να βγαίνει
Αυτό το σκυλακι πραγματικά μου έκανε κλικ, λίγο περισσότερο από τα άλλα. Είμαι σχεδόν όλη μέρα σπίτι, κάθε μέρα, οπότε το θέμα του γαυγισματος πιστεύω θα το λύσω, αν μπορεσω να δω σε τι αντιδρά. Όσο για τη βόλτα, μέχρι να μάθει πιστεύω θα μπορώ να τον κρατήσω, αν συμβει το οτιδήποτε, μικρούλης είναι. Δε ξέρω, αν είμαι λάθος βέβαια
Θα περιμένω και τις απαντήσεις για τα άλλα σκυλακια απο τις διαφορές φιλοζωικες, αλλά τον έχω πολύ στο μυαλό μου τον συγκεκριμένο. Δεν είχα ξανά 100% δικό μου σκύλο, αλλά πιστεύω ότι μπορούμε να παλέψουμε τα οποία προβλήματα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.876
Μην το δέσεις ότι θα είσαι "εντάξει" στο θέμα των κιλών.
Κινείσαι πολύ οριακά και το σκυλάκι μπορεί και να πάρει 1-2 κιλά ακόμη. Δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρη.

Επίσης, αν έχει όντως κάτι από κοκόνι, θα είναι γενικά πολύ γαβγιστερό και δεν θα είναι κάτι, που μπορείς εύκολα να το ελέγξεις.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Μην το δέσεις ότι θα είσαι "εντάξει" στο θέμα των κιλών.
Κινείσαι πολύ οριακά και το σκυλάκι μπορεί και να πάρει 1-2 κιλά ακόμη. Δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρη.

Επίσης, αν έχει όντως κάτι από κοκόνι, θα είναι γενικά πολύ γαβγιστερό και δεν θα είναι κάτι, που μπορείς εύκολα να το ελέγξεις.
Μεταξύ μας, δε μου πολυφερνει σε κοκκονι, όπως τα έχω δει. Δηλαδή αν το έβλεπα, σίγουρα δε θα έλεγα α ένα κοκκονι. Αλλά έτσι μου είπε η κοπέλα. Επίσης, ότι δε γαυγίζει παρά πολύ, αλλά γαυγίζει όταν ακούσει κάτι περίεργο
Όσο για τα κιλά, είπε ότι ο κτηνίατρος της είπε ότι δεν θα παρει άλλο. Δεν γνωρίζω βέβαια αν αυτός το είπε έτσι ή Μπορεί να το δει κάπως
Λέτε να κοιτάξω για κάτι άλλο? Η μόνη δέσμευση που έχω είναι για τα μμμ, εμένα και λίγο παραπάνω να είναι σε κιλά, δεν με πειράζει. Το γαυγισμα πιστεύετε, αν είναι σε ένα βαθμό, ελέγχεται?
( Μου έχει κάνει το κλικ,αχχχ)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.876
Αν δεν σε ενδιαφέρει η μεταφορά με αεροπλάνο, που έχει πολύ συγκεκριμένο όριο βάρους, όπως σου έγραψε παραπάνω ο sea-mol, τότε μην προβληματίζεσαι, αν σου έκανε τόσο κλικ.

Για το γάβγισμα τώρα, αν είσαι πράγματι τόσες ώρες σπίτι, λογικά θα μπορέσεις να το διαχειριστείς.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
αν σε ενδιαφερει μεταφορα με μετρο/ΜΜΜ δεν εχεις θεμα, δε στο ζυγιζουν και το οριο κλουβιου ειναι ως 50Χ40Χ70 χωραει και 15κιλο σκυλάκι.... ΟΣΕ, προαστειακο επίσης δεν εχεις θέμα. Εγω ταξιδευα χρονια με ενα γκριφονοειδες 11-12 κιλα μετρο/οσε , απλα είχα παρει κλουβάκι με ροδακια για το βαρος. Και κοινο ταξι βρίσκεις ευκολα με κλουβακι.
Εαν σε ενδιαφερει ταξιδι με υπεραστικο κτελ εκει θα εχεις θεμα..... δεν χωραει ουτε 10 κιλα ουτε 8 κιλα λογικά στο 35 επι 50 κλουβι που ειναι το μεγιστο κλουβι που επιτρεπεται.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
@mareco όχι το ταξίδι με αεροπλάνο δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, αν τύχει θα είναι μια φορά και όχι κάτι που το προγραμματίζω γιαωτο άμεσο μέλλον. Έχω όμως στα υπόψιν το όριο βάρους και σας ευχαριστώ που μου το τονίσατε

@medusa η αλήθεια είναι ότι με ενδιαφέρει κυρίως μέτρο και κτελμετά. Μέτρο για εδώ στην Αθήνα και κτελ για να πηγαίνω στην πόλη μου. Αυτό με το κλουβακι δεν πάει με το ύψος? Επειδή ρώτησα, μου είπε οτι είναι κοντουλης (για αυτό και στις φώτο μου φάνηκε πιο μεγάλος από 8 κιλά). Γύρω στα 25 cm τον κάνει, πάνω κάτω (δεν τον έχει μετρήσει). Άρα αν είναι κάπου εκεί, θεωρητικά χωράει?
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
@mareco όχι το ταξίδι με αεροπλάνο δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, αν τύχει θα είναι μια φορά και όχι κάτι που το προγραμματίζω γιαωτο άμεσο μέλλον. Έχω όμως στα υπόψιν το όριο βάρους και σας ευχαριστώ που μου το τονίσατε

@medusa η αλήθεια είναι ότι με ενδιαφέρει κυρίως μέτρο και κτελμετά. Μέτρο για εδώ στην Αθήνα και κτελ για να πηγαίνω στην πόλη μου. Αυτό με το κλουβακι δεν πάει με το ύψος? Επειδή ρώτησα, μου είπε οτι είναι κοντουλης (για αυτό και στις φώτο μου φάνηκε πιο μεγάλος από 8 κιλά). Γύρω στα 25 cm τον κάνει, πάνω κάτω (δεν τον έχει μετρήσει). Άρα αν είναι κάπου εκεί, θεωρητικά χωράει?
θεωρητικα ναι, εχει να κανει και με το σουλουπι του. Επίσης αν ειναι μικρες διαδρομες ως 2-3 ωρες το στριμωχνεις και λιγάκι, ο δικος μου σαρδελα πηγαινε.
Γενικα δεν ειναι και τοσο αυστηρα, 50εκ. x 40εκ. x 35εκ. λένε για κτελ, δε θα γίνει κάτι αν είναι πχ 53... απλα δε μπορεις να σκασεις πχ με ενα κλουβι 70 εκ. γιατι απλα δεν χωραει στα πόδια σου ;)

Επίσης οταν με το καλό παρεις σκυλάκι, να ξερεις κανονικα στα μεσα/κτελ δεν επιτρέπονται πχ πανινα κλουβια, θελει κλασσικο σταθερό. Στο κτελ οπωσδηποτε. Μεσα στην πολη στα ΜΜΜ ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα , κυκλοφορεις και με πανινες τσαντες που βολευουν καλύτερα.
 
Last edited:


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Καλησπέρα.
Σου έστειλα το προφίλ μου στο φβ σε πμ.
Αν θες στείλε μου η κοίτα απλά τους φίλους μου, ακολουθώ αρκετές φιλοζωικες. Και γενικά στο φβ, έχει ακόμα περισσότερες.
Πρόσεξε μόνο μην πάρεις σκυλάκι από αυτόν που ζευγαρωσρ το σκυλάκι του γαι να γίνει μάνα, γιατί αυτό θα τον κάνει να το επαναλάβει. Προτίμησε ζωάκι που έχουν μαζέψει.
Καλές αναζητήσεις.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Καλησπέρα σας! Για να μην αφήσω το θέμα χωρίς ένα τέλος, τον βρήκα τον "σύντροφο" μου. Εκτός απροόπτου, θα είναι μαζί μου την επομένη εβδομάδα. Έχω ήδη παραγγείλει όλα τα απαραίτητα και έχω επικοινωνήσει με έναν κτηνίατρο εδώ κοντά για να πάμε για εξετάσεις (αφού περάσουν βέβαια λίγες ημέρες, για να γνωριστω με τον κουταβο). Μετράω μέχρι και τα δευτερόλεπτα, όμως από εκεί και έπειτα, θα έχουμε όλο το χρόνο μπροστά μας, να τον χαρώ και να με χαρεί