Βοήθεια, ο μικρός μου είναι πολύ επιλεκτικός


Asimina

New Member
1 Μαρτίου 2011
4
0
Καλημέρα σε όλους!
Θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής:
Έχω ένα yorkie 4,5 μηνών ζωηρό παιχνδιάρικο και πολύ χαρούμενο. Ο μικρούλης μου όμως δε τρώει με τίποτα. Προσπαθώ να τον μάθω να τρώει ξηρά τροφή η οποία όμως δεν του αρέσει καθόλου. Έχω δοκιμάσει πολλές από τις μάρκες που κυκλοφορούν στην αγορά, orijen, acana, proplan, royal canin αλλά όλες τις σνομπάρει επιδεικτικά. Μυρίζει το φαγητό του και φεύγει. Τον έχω αφήσει σχεδόν νηστικό μήπως και πεινάσει και φάει αλλά ο χαζούλης καταλήγει να κάνει λίγο εμετό εξαιτίας των υγρών που μαζεύονται στο στομαχάκι του από την αφαγία όπως μας είπε η κτηνίατρος. Δεν θέλω να του μάθω να τρώει μαγειρευτό για τους γνωστούς λόγους. Προς το παρόν του αναμειγνύω λίγο κονσέρβα με την ξηρά τροφή(royal canin από την κτηνίατρο) μήπως και τον ξεγελάσω και φάει..αλλά και αυτό το κάνει με μισή καρδιά.
Έχετε να μου προτείνετε κάποια λύση? Οποιαδήποτε συμβουλή θα μου ήταν πολύτιμη γιατί μου έχει γίνει μόνιμη αγωνία...:confused:
Κατά τα άλλα είναι υγειέστατος και χαρωπός!
Ευχαριστώ πολύ!:)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Δεν είμαι ειδικός...
Ομως, υπάρχει το αλάνθαστο ρητό: Κανείς σκύλος δεν πέθανε από την πείνα, εφόσον υπήρχε διαθέσιμη τροφή!!!:cool:

Δεν ξέρω αν το κουτάβι έχει δοκιμάσει από το φαγητό σας (μοιραίο λάθος - για όλα τα σκυλιά), ή αν τον έχετε τόσο καλομαθημένο, που ξέρει πως μπορεί να σας κάνει ότι θέλει, αλλά, έτσι κι αλλιώς, επιλέγεις κάποια τροφή...
Διαιρείς την τροφή στα γεύματα που έχεις αποφασίσει και αφήνεις κάθε γεύμα διαθέσιμο για 15 λεπτά... Αν δε φάει, το αποσύρεις...
Την επόμενη φορά, τα ίδια...
Κάποια στιγμή, θα φάει...:)

Υ.Γ. Όλα αυτά, υπό την προϋπόθεση ότι η κτηνίατρος τον έχει εξετάσει πλήρως και δεν βρίσκει κάποιο παθολογικό πρόβλημα...
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Λοιπόν και εμένα πριν από αρκετές μέρες (βδομάδα και κάτι) με το που έβλεπε το φαγητό της το μύριζε και απλά έφευγε... Ακολούθησα τις συμβουλές των παιδιών και σήμερα όλα πάνε ρολόι τρώει χωρίς δεύτερη κουβέντα!!
Τα Yorkie φημίζονται ως λιχούδικα σκυλάκια και γενικά έχουν ένα θεματάκι με τη ξηρά τροφή (ιδιαίτερα αν ενδιάμεσα τρώνε και λιχουδιές για εκπαίδευση!!). Κάποια από τα μέλη λοιπόν πρότιναν το εξής τρικ (μιας και εμένα το 15 λεπτο δεν έπιασε) ανακατεύεις το φαγητό του με κάτι άλλο (εγώ της βάζω στη μύτη του κουταλιού του γλυκού λίγο γιαούρτι ή π.χ. λίγο λάδι από τα φασολάκια μας :D όχι τα φασολάκια!!) ίσα ίσα να πάρει μυρουδιά το φαγητό της, με αποτέλεσμα να έχω ένα σκύλο που τρώει πλέον τα πάντα (ακόμη και τη ξηρά της σκέτη πλέον!!), ευχαριστημένο γιατί έχει εναλλαγές στη τροφή της και γιατί αυτή η εναλλαγή "μυρίζει όπως το φαγητό της μαμάς που τόσο λιγουρεύομαι" και με καμία θερμιδική αλλαγή όσον αφορά την ποσότητα τροφής που πρέπει να παίρνει το σκυλάκι.
Επίσης την έχω μάθει να τρώει με εντολή, πράγμα που έχω παρατηρήσει ότι της αυξάνει την επιθυμία να φάει...λειτουργεί κάπως σαν τον απαγορευμένο καρπό! Τη βάζω σε θέση κάτσε και ακουμπάω το πιατάκι της σε μικρή απόσταση από αυτή (που το βλέπει και της τρέχουν τα σάλια από προσμονή!) μετράω μέχρι 3 και της λέω "φάε"! Ορμάει σαν να μην έχει ξαναφαει, άσε που όταν με βλέπει να κράταω το μπολάκι της χοροπηδάει από χαρά, ενώ πριν ερχόταν βαριεστημένα να μυρίσει και να φύγει.
 


Asimina

New Member
1 Μαρτίου 2011
4
0
Η κτηνίατρος τον έχει εξετάσει αρκετές φορές και μας έχει πει ότι δεν βρίσκει κάτι...αλλά ότι είναι "μίζερος" στο φαγητό και λιγόφαγος. Δεν του έχουμε δώσει ποτέ τίποτα από το φαγητό μας, αντιστεκόμαστε σθεναρά. Όσο για το ρητό, αυτό ακολούθησα και εγώ, για αυτό και τον άφησα νηστικό, του το μαζεύω το φαγητό και στην βραδινή δόση, επειδή έχει πεινάσει, τρώει πολύ λίγο. Καμιά σχέση με την ποσότητα που πρέπει λόγω βάρους και ηλικίας. Για αυτό και ανησύχησα..Τώρα αν τον έχω κακομάθει...ίσως... αλλά προσπάθησα να βρω μια τροφή που του αρέσει...
 


Asimina

New Member
1 Μαρτίου 2011
4
0
Λοιπόν και εμένα πριν από αρκετές μέρες (βδομάδα και κάτι) με το που έβλεπε το φαγητό της το μύριζε και απλά έφευγε... Ακολούθησα τις συμβουλές των παιδιών και σήμερα όλα πάνε ρολόι τρώει χωρίς δεύτερη κουβέντα!!
Τα Yorkie φημίζονται ως λιχούδικα σκυλάκια και γενικά έχουν ένα θεματάκι με τη ξηρά τροφή (ιδιαίτερα αν ενδιάμεσα τρώνε και λιχουδιές για εκπαίδευση!!). Κάποια από τα μέλη λοιπόν πρότιναν το εξής τρικ (μιας και εμένα το 15 λεπτο δεν έπιασε) ανακατεύεις το φαγητό του με κάτι άλλο (εγώ της βάζω στη μύτη του κουταλιού του γλυκού λίγο γιαούρτι ή π.χ. λίγο λάδι από τα φασολάκια μας :D όχι τα φασολάκια!!) ίσα ίσα να πάρει μυρουδιά το φαγητό της, με αποτέλεσμα να έχω ένα σκύλο που τρώει πλέον τα πάντα (ακόμη και τη ξηρά της σκέτη πλέον!!), ευχαριστημένο γιατί έχει εναλλαγές στη τροφή της και γιατί αυτή η εναλλαγή "μυρίζει όπως το φαγητό της μαμάς που τόσο λιγουρεύομαι" και με καμία θερμιδική αλλαγή όσον αφορά την ποσότητα τροφής που πρέπει να παίρνει το σκυλάκι.
Επίσης την έχω μάθει να τρώει με εντολή, πράγμα που έχω παρατηρήσει ότι της αυξάνει την επιθυμία να φάει...λειτουργεί κάπως σαν τον απαγορευμένο καρπό! Τη βάζω σε θέση κάτσε και ακουμπάω το πιατάκι της σε μικρή απόσταση από αυτή (που το βλέπει και της τρέχουν τα σάλια από προσμονή!) μετράω μέχρι 3 και της λέω "φάε"! Ορμάει σαν να μην έχει ξαναφαει, άσε που όταν με βλέπει να κράταω το μπολάκι της χοροπηδάει από χαρά, ενώ πριν ερχόταν βαριεστημένα να μυρίσει και να φύγει.
θα το δοκιμάσω και εγώ! και αυτό με την εντολή είναι εξαιρετικά χρήσιμο! Ευχαριστούμε πολύ!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και μην αλλάζεις τροφές....

και μην παίρνεις απο τις χύμα που έχουν μερικά πέτσοπ-απαράδεκτο
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
θα το δοκιμάσω και εγώ! και αυτό με την εντολή είναι εξαιρετικά χρήσιμο! Ευχαριστούμε πολύ!!
Ελπίζω να έχεις αποτελέσματα. Και άκου τη συμβουλή του kokoni για να μην έχεις θέματα με διάροιες και εμετούς. Τα Yorkies έχουν ευαίσθητα στομαχάκια!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν θέλω να του μάθω να τρώει μαγειρευτό για τους γνωστούς λόγους.
...και ποιοι είναι αυτοί οι γνωστοί λόγοι ?

Εφόσον δεν συντρέχει κάποιο πρόβλημα υγείας με το να αλλάζεις την τροφή ανάλογα τα γούστα του, μόνο κακό του κάνεις.

Βρες μια τροφή (η hills συνήθως δεν αρέσει γιατί έχει πολύ λίγο αλάτι) και επέμενε σε αυτήν.

Mπορείς αρχικά για να την συμπαθήσει να αναμείξεις με την τροφή του, στήθος κοτόπουλο.
Το μυστικό είναι να το αναμείξεις καλά έτσι ώστε να πάει σε όλη την τροφή..σταδιακά θα μειώνεις την ποσότητα που θα αναμιγνύεις μέχρι και καθόλου.., είναι ένα τρικ που έχει πιάσει σε αρκετά σκυλιά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.077
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa