Βοήθεια τσιμπούρι


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Παιδιά χίλια συγνώμη αλλά είμαι τόσο ταραγμένη που δεν μπορούσα να ψάξω για το ανάλογο τόπικ...

πριν λίγα λεπτά καθώς χάιδευα τον μικρό αισθάνομαι κάτω απ την μουσούδα του κάτι το κοιτάω καλύτερα και ήταν τσιμπούρι....
αφου πρώτα χέστηκα πάνω μου έτρεξα δίπλα σε κάτι παιδιά (εκπαιδευτές) να μου το δούν και να το βγάλουν...ευτυχώς δεν ήταν μέσα!!!!το έβγαλαν τώρα τι κάνω???
να βάλω τιποτα πάνω στην πληγή? οινόπνευμα?κατι...
μήπως κόλλησε καμια αρρώστια???
σας παρακαλώ βοηθείστε!!!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αν το έβγαλαν σωστά...είσαι οκ...το τσιμπούρι τελικά ήταν η δεν ήταν μέσα...? Δηλαδή είχε φουσκώσει? Αν απλώς περπατούσε επάνω του..τότε δεν έχεις να φοβηθείς κάτι...αν είχε τσιμπήσει ..τότε κάποια στιγμή κάνε μία εξέταση αίματος για ερλειχίωση, μπας και έπεσες σε τοξικό τσιμπούρι..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλά!Μην πανικοβάλεσαι τόσο!
Ψυχραιμία!

Πως το έβγαλες το τσιμπούρι;
Κανονικά δεν πρέπει να το τραβήξεις, το καλύτερο είναι να το ψεκάσεις με frοntline ή κάποιο αντίστοιχο, σε πολύ λίγο χρόνο το τσιμπούρι πέφτει!
Επίσης είδες ότι βγήκε ολόκληρο το τσιμπούρι και δεν κόπηκε;
Εφόσον βγήκε ολοκληρο στην πληγή θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτα, πόσο μεγάλη μπορεί να είναι....

Από κει και πέρα σε κάποια φάση καλό είναι να κάνεις εξετάσεις για ερλιχίωση, αλλά δεν χρειάζετα να τρέξεις τώρα!


edit ήρθα δεύτερος.....
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Αν το έβγαλαν σωστά...είσαι οκ...το τσιμπούρι τελικά ήταν η δεν ήταν μέσα...? Δηλαδή είχε φουσκώσει? Αν απλώς περπατούσε επάνω του..τότε δεν έχεις να φοβηθείς κάτι...αν είχε τσιμπήσει ..τότε κάποια στιγμή κάνε μία εξέταση αίματος για ερλειχίωση, μπας και έπεσες σε τοξικό τσιμπούρι..
Νομίζω σωστά το έβγαλαν γιατι μετά προσπαθούσε να το σκοτώσει και επειδή δεν τα κατάφερνε το έκαψε..
αλλά ναι πρόλαβε και τσίμπησε γιατι του άφησε μια μικρή πληγή μου είπε οτι αφού έτρεξε λίγο αίμα δεν θα έχει πρόβλημα..ισχύει αυτο???
ναι θα κάνω οποσδήποτε και εξετάσεις δεν το συζητώ!!!


Πως το έβγαλες το τσιμπούρι;
Κανονικά δεν πρέπει να το τραβήξεις, το καλύτερο είναι να το ψεκάσεις με frοntline ή κάποιο αντίστοιχο, σε πολύ λίγο χρόνο το τσιμπούρι πέφτει!
Επίσης είδες ότι βγήκε ολόκληρο το τσιμπούρι και δεν κόπηκε;
Εφόσον βγήκε ολοκληρο στην πληγή θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτα, πόσο μεγάλη μπορεί να είναι....
δεν το έβγαλα εγώ το έβγαλε αυτός ο εκπαιδευτής που τον πήγα ναι νομίζω πως βγήκε ολόκληρο γιατι όπως λέω και πιο πάνω προσπα8ούσε να το σκοτώσει..εκτός κι αν δεν παίζει ρόλο αυτό και μένουν ζωντανά και ας είναι μισά..:eek::confused:
θα του κάνω στα σίγουρα και εξετάσεις γιατι φοβήθηκα πολύ!!
οχι δεν είναι πολύ μεγάλη η πληγή!!θα μιλήσω όμως και με τον κτηνίατρο άμα είναι!!!
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ δεν καταλαβαίνω προς τι ο πανικός... εξετάσεις για ερλιχίωση και καλααζαρ ούτως ή άλλως πρεπει να κάνουμε 2-3 φορές το χρόνο.... είτε έχουμε βρει τσιμπούρι είτε οχι. Δεν υπάρχει λόγος να είσαι τόσο τρομοκρατημένη.

Πάντως αν παίρνεις όλες τις προφυλάξεις (αμπούλες, κολάρα, σπρει) και παρόλα αυτά βρηκε τσιμπούρι μέσα, καλό θα είνια να ξανατσεκάρεις οτι τα κάνεις σωστά (βάζεις το κολάρο αρκετά σφιχτά, την αμπούλα σωστά και συχνά, το ψέκασμα οταν χρειάζεται).
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Εγώ αν δεν ανέφερες ότι πρόκειται για τσιμπούρι, θα νόμιζα ότι τουλάχιστον κροκόδειλος του είχε καρφωθεί με τόσο πανικό...:D
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
του φόραγα μόνο αμπούλες και μάλλον για αυτο την πάτησα..ίσως έχασα τον υπολογισμό μου και πέρασε η ημερομηνία που έπρεπε να του ξανα βάλω..απο δώ και πέρα θα του φοράω και σπρέι και σκάλιμπορ!!

εννοείται οτι είμαι συνεπέστατη στις αιματολογικές!!!
πανικοβάλλομαι τόσο γιατι ποτέ δεν έχω ξανα αντιμετωπίσει τσιμπούρια και φοβάμαι πολύ για ερλειχίωση..
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
επίσης το τσιμπούρι ήταν απαίσιο μεγάλο και πράσινο..είναι σοβαρά τα πράγματα???
δεν ήταν φουσκωμένο, φαινόταν δηλαδή καθαρά το ζωύφιο και δεν είχε μεγάλη πληγή..
έχω φρικάρει με αυτήν την ιστορία?πόσες πιθανότητες έχω να κόλλησε κάτι????
συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά είμαι άσχετη με το θέμα..και τρομαγμένη!
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Κι εγω τα σιχαίνομαι.
Μην πανικοβάλεσαι.
Παρε αύριο το γιατρο σου να κανομνισετε για τις εξετασεις,
αν και νομίζω ότι πρεπει να περάσουν καποιες μέρες πρώτα (10-15) για να μπορεί να διαγνωστεί.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Μπορεί και περισσότερο, αλλά και πάλι προς τι ο πανικός; 8 στα 10 σκυλιά έχουν ερλιχίωση. Δεν είναι κάτι το φοβερό και αντιμετωπίζεται 100% με θεραπεία.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Bάζεις οινόπνευμα πάνω στο τσιμπούρι και βγαίνει πεθαμένο.
Αν θέλεις να το τραβήξεις πρέπει με μεγάλη προσοχή να μην μείνει μέσα.
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθεια σας!!!
Σήμερα του έβαλα και σκάλιμπορ και αμπούλα!μίλησα και με τον κτηνίατρο και μου είπε να μην ανισυχώ αλλά απο Σεπτέμβρη να κάνω κανονικά αιματολογικές..!
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
Bάζεις οινόπνευμα πάνω στο τσιμπούρι και βγαίνει πεθαμένο.
Ερωτησουλα: δεν θυμαμα που αλλα ειχα διαβασει εδω οτι αν βαλουμε οινοπνευμα μπορει να κανει εμετο το τσιμπορι η κατι τετοιο κ να μολυνει το σκυλι, τελικα τι ισχυει; ξερουμε;

Υγ: κι ο ευκαλυπτος κανει για τετοιες δουλειες χιχι! (καλα ντε, μη βαρατεεεεεεεεεε =P )
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Εδω το έχεις δει λογικα. Καλο είναι πρωτα να το βγαλεις και μετα να βαλεις οινοπνευμα στην πληγη.
 




jimhellas

New Member
1 Μαϊου 2011
4
0
Luxembourg
dagorastos.net
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και από μία αναζήτηση που έκανα φαίνεται πως αυτό είναι το πιο σχετικό θέμα με το ερώτημά μου.

Σήμερα το μεσημέρι, μετά από μια βόλτα στην εξοχή με την μονάκριβη Μιλού μας (κουταβάκι 3 μηνών) βρήκαμε το πρώτο της τσιμπούρι. Είναι η πρώτη φορά που έχουμε σκυλάκι και έτσι δεν προλάβαμε να αγοράσουμε τσιμπιδάκια και λοιπά εργαλεία για την αφαίρεση τσιμπουριών (άσε που και να τα είχαμε, δεν έχουμε μάθει ακόμη πως να τα χρησιμοποιούμε).

Η κτηνίατρός μας μας είχε πει όταν βρούμε τσιμπούρι να της το πάμε για να μας το αφαιρέσει αυτή. Μας ενημέρωσε πως είναι πολύ μικρή για να της βάλουμε κολλάρο ή αμπούλες κτλ και πως το τσιμπούρι δεν μπορεί να κάνει κακό σε σκυλιά ή σε άνθρωπο πριν να περάσουν 24-27 ώρες από το "τσίμπημα".

Καθώς σήμερα ειναι Κυριακή, η Μιλού θα πάει αύριο πρωί-πρωί στην κτηνίατρο.

Το ερώτημά μου είναι το εξής: χρειάζεται να κάνουμε κάτι εμείς στο ενδιάμεσο έως ότου την δει η κτηνίατρος; Αφήνουμε απλά το τσιμπούρι πάνω στο σκυλάκι έως αύριο το πρωί;

Ευχαριστώ!
 






Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
δες αν εχεις λεβαντα κ τι τρι. Αν ναι, ενσταλαζεις από 1 σταγόνα πάνω στο σημείο που έχει δαγκώσει το τσιμπουρι. Μόνο αν εχεις κ τα δύο κανε το.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3