Βοήθεια!!!!


Helena&Lady

Member
9 Απριλίου 2021
7
0
28
Καλησπέρα σας, θα ήθελα όσες γνώμες και γνώσεις μπορείτε να μου χαρίσετε σχετικά με την επιλεκτική ακράτεια. Έτσι να το ονόμασα το πρόβλημα μου γτι κατουριεται πάνω της η σκυλίτσα μου μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Όταν βλέπει το λουρί, όταν πας να της το βάλεις, οταν έρθει κάποιος φίλος σπίτι και την χαιδεψει ή όταν δεν παίξεις μαζί της. Έχει γίνει κουραστικό, ανθυγιεινο και επικίνδυνο μιας κ καταλήξαμε να βγαίνουμε χωρίς λουρί για κατουρημα. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για κάθε συμβουλή
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Δεν φτάνουν τα στοιχεία που μας δίνεις, για να προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε.
Τι ηλικία έχει η σκυλίτσα σου;
Τα έκανε πάντα όλα αυτά (ερώτηση άμεσα εξαρτόμενη από την προηγούμενη βέβαια) ή τα ξεκίνησε "τώρα"; Αν "τώρα" έχει αλλάξει κάτι στην καθημερινότητά σας; Είναι εκπαιδευμένη; Μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα υγείας;

Για πέτα μας, λίγο παραπάνω τυράκι :)
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Helena&Lady

Member
9 Απριλίου 2021
7
0
28
Καλησπέρα σας, θα ήθελα όσες γνώμες και γνώσεις μπορείτε να μου χαρίσετε σχετικά με την επιλεκτική ακράτεια. Έτσι να το ονόμασα το πρόβλημα μου γτι κατουριεται πάνω της η σκυλίτσα μου μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Όταν βλέπει το λουρί, όταν πας να της το βάλεις, οταν έρθει κάποιος φίλος σπίτι και την χαιδεψει ή όταν δεν παίξεις μαζί της. Έχει γίνει κουραστικό, ανθυγιεινο και επικίνδυνο μιας κ καταλήξαμε να βγαίνουμε χωρίς λουρί για κατουρημα. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για κάθε συμβουλή
Δεν φτάνουν τα στοιχεία που μας δίνεις, για να προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε.
Τι ηλικία έχει η σκυλίτσα σου;
Τα έκανε πάντα όλα αυτά (ερώτηση άμεσα εξαρτόμενη από την προηγούμενη βέβαια) ή τα ξεκίνησε "τώρα"; Αν "τώρα" έχει αλλάξει κάτι στην καθημερινότητά σας; Είναι εκπαιδευμένη; Μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα υγείας;

Για πέτα μας, λίγο παραπάνω τυράκι :)
Έχεις δίκιο. Είναι 7 μηνώ περίπου . Είναι εκπαιδευμένη να κατουραει έξω αλλά έχουμε κάποια ατυχήματα που και που σαν κουτάβι, οκ. Όχι δεν άλλαξε κάτι. Και το έχει από τότε που την πηρα δηλ 1.5 μηνών... Οι κτηνίατροι που επισκέφτηκα απέκλεισαν το πρόβλημα υγείας και μου είπαν ότι είναι είτε λόγο υποταγής, κάτι το οποίο απέκλεισαν οι εκπαιδευτες που ρώτησα βέβαια, είτε από χαρά το οποίο επίσης μου ακύρωσαν οι εκπαιδευτες οι οποίοι μου είπαν μάλλον για φοβίες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Οι εκπαιδευτΕΣ λες.
Είναι πολλοί; Είναι οι ίδιοι τουλάχιστον;
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αν του φορέσεις το λουρί και δεν βγείτε για βόλτα τι γίνεται;
Αν δεν το αφήσεις να πλησιάσει τον φιλοξενούμενο;
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
εσύ πως χειρίζεσαι την κατάσταση από την πρώτη μέρα όταν θέλεις να βγείτε εξω?
τι εννοείς όχι υποταγή αλλά φοβίες... από απόσταση τα ανακάλυψαν? αν όχι και στηρίχτηκαν σε περιγραφές σου ενημέρωσε κι εμάς με τις αντίστοιχες περιγραφές....
γενικά λύσεις από απόσταση είναι δύσκολο όπως καταλαβαίνεις..
 


Helena&Lady

Member
9 Απριλίου 2021
7
0
28
Αν του φορέσεις το λουρί και δεν βγείτε για βόλτα τι γίνεται;
Αν δεν το αφήσεις να πλησιάσει τον φιλοξενούμενο;
Μόνο στην κίνηση ότι πάω να της βάλω το λουρί κατουριεται. Αν τον αγνοήσει ο φιλοξενουμενος για κάνα μισάωρο τότε είναι οκ. Μετά δεν κατουραει
 


Helena&Lady

Member
9 Απριλίου 2021
7
0
28
εσύ πως χειρίζεσαι την κατάσταση από την πρώτη μέρα όταν θέλεις να βγείτε εξω?
τι εννοείς όχι υποταγή αλλά φοβίες... από απόσταση τα ανακάλυψαν? αν όχι και στηρίχτηκαν σε περιγραφές σου ενημέρωσε κι εμάς με τις αντίστοιχες περιγραφές....
γενικά λύσεις από απόσταση είναι δύσκολο όπως καταλαβαίνεις..
Τους πρώτους μήνες την μαλωνα λόγο λεκτικά αλλά φορούσα το λουρί κ ας τα είχε κάνει πάνω της κ βγαίναμε βόλτα κανονικά. Σπίτι και μπάνιο είχα διαβάσει ότι μπορεί να ναι υποτακτικη ούρηση. Αλλά οι εκπαιδευτες μου είπαν ότι δεν ισχύει. Μόνο από περιγραφές έχω πάρει συμβουλές. Δεν την είδαν γτι δεν μπορούσα μέχρι πρόσφατα να πληρώσω κάτι τέτοιο. Τώρα έπιασα δουλειά κ σκέφτομαι να την πάω αν δεν σταματήσει. Τους είπα ότι λέω κ σε εσάς παιδιά.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μόνο στην κίνηση ότι πάω να της βάλω το λουρί κατουριεται. Αν τον αγνοήσει ο φιλοξενουμενος για κάνα μισάωρο τότε είναι οκ. Μετά δεν κατουραει
Για αρχή θα φόραγα το λουρί και θα το έβγαζα σε άκυρες στιγμές. Άσε το λουρί 2-3 ώρες δηλαδή μέσα στο σπίτι έτσι. Δηλαδή λουρί δεν σημαίνει πάντα βόλτα. Με αυτό το τρόπο το λουρί θα χάσει τον ενθουσιασμό που έχει.
Για τους φιλοξενούμενους απλά όρισε του κάπου να κάθεται όταν έρχονται. Κι εκεί η ίδια νοοτροπία. Δεν είναι ωραίο να χτυπάει "κόκκινα" οπότε να το σταματάς πριν φτάσει το πορτοκαλί.
 


Helena&Lady

Member
9 Απριλίου 2021
7
0
28
Για αρχή θα φόραγα το λουρί και θα το έβγαζα σε άκυρες στιγμές. Άσε το λουρί 2-3 ώρες δηλαδή μέσα στο σπίτι έτσι. Δηλαδή λουρί δεν σημαίνει πάντα βόλτα. Με αυτό το τρόπο το λουρί θα χάσει τον ενθουσιασμό που έχει.
Για τους φιλοξενούμενους απλά όρισε του κάπου να κάθεται όταν έρχονται. Κι εκεί η ίδια νοοτροπία. Δεν είναι ωραίο να χτυπάει "κόκκινα" οπότε να το σταματάς πριν φτάσει το πορτοκαλί.
Οκ.. Και όταν της βάλω το λουρί και κατουρησει.. Την μαλωνω ή την αγνοώ;;;
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Οκ.. Και όταν της βάλω το λουρί και κατουρησει.. Την μαλωνω ή την αγνοώ;;;
Διορθώνουμε όταν είναι ξεκάθαρο ότι ξέρει ο σκύλος τον λόγο. Για να μη κουράζω, όχι δεν την μαλώνεις.

Προσπάθησε να "καθυστερήσεις" το σημείο που ενθουσιάζεται. Ξεκίνα ακόμα πιο αργά για καλύτερο αποτέλεσμα. Κράτα απλά το λουρί ας πούμε, χωρίς καν να το φορέσεις και κυκλοφορα στο σπίτι με το λουρί στο χέρι σου.
 


Helena&Lady

Member
9 Απριλίου 2021
7
0
28
Διορθώνουμε όταν είναι ξεκάθαρο ότι ξέρει ο σκύλος τον λόγο. Για να μη κουράζω, όχι δεν την μαλώνεις.

Προσπάθησε να "καθυστερήσεις" το σημείο που ενθουσιάζεται. Ξεκίνα ακόμα πιο αργά για καλύτερο αποτέλεσμα. Κράτα απλά το λουρί ας πούμε, χωρίς καν να το φορέσεις και κυκλοφορα στο σπίτι με το λουρί στο χέρι σου.
Οκ... Ευχαριστώ πολύ ❤
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.605
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3