Βοηθεια στην αναγνωριση ρατσας


18 Δεκεμβρίου 2021
5
3
21
Καλησπερα φιλτατοι σκυλογονεις! Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις τι ρατσα ειναι το κουταβακι μου στην φωτογραφια. Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Attachments





18 Δεκεμβρίου 2021
5
3
21
Καλησπερα φιλοι σκυλογονεις! Μετα απο μια κατασταση που ειδα με εναν ιδιοκτητη ο οποιος δεν ηθελε τα κουταβια, φοβουμενος οτι θα τα πεταξει, αποφασισα να τα υιοθετησω. Οι γονεις μου τα λατρεψαν και παρολο που τα εχω μονο μιαμιση εβδομαδα εχουμε αναπτυξει μια απιστευτη σχεση!! Το θεμα ειναι το εξης: Αμα γινουν μεσαιο-μεγαλωσωμα δεν θα μπορεσω να τα κρατησω μου το ξεκαθαρισαν οι γονεις μου και λογικο ειναι γιατι δεν εχουμε τον χωρο για μεγαλα σκυλια.Ειναι 2,5 μηνων πανε στους 3 μηνες τωρα σε ηλικια. Ειμαι 19. Τα εχω παει στον κτηνιατρο καναμε και το εμβολιο παρολαυτα ο κτηνιατρος μου ειπε οτι δεν μπορει να βγαλει καποια εικονα για την ρατσα τους. Σας παρακαλω οποιος εχει μια γνωμη πανω στο θεμα ας με βοηθησει. Μεχρι στιγμης απο φιλους εχω 3 απαντησεις: Μπορντερ κολει , κοκονι και ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι η μητερα τους ηταν κανις πραγμα που αμφιβαλλω.Οπως καταλαβαινετε ουσιαστικα αδιαφορω για την ρατσα γιατι ολα τα σκυλια του κοσμου ειναι πανεμορφα και αξιζουν την καθε στιγμη. Το θεμα μου ειναι τι υψος θα αποκτησουν και βαρος φυσικα. Σκυλια δεν ειχα ποτε αλλα παντα φιλοξενουσα και τα λατρευα. Αν ειναι μπορντερ κολει δεν θα καταφερω να τα κρατησω γιατι οχι μονο θα ειναι μεσαιο-μεγαλωσωμα αλλα ξερω και οτι χρειαζονται ιδιαιτερη ανατροφη και αθληση. Απο κοντα ειναι 3 φορες πανεμορφα!!!Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Attachments

Last edited:


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Δεν είναι συγκεκριμένη ράτσα. Οπότε δεν είναι ανάγκη να το ψάχνεις. Μπορεί να έχουν μέσα τους στοιχεία από πολλά αίματα. Μπορεί να μοιάζουν πιο πολύ σε μία από αυτές στην εμφάνιση αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχουν και τον αντίστοιχο χαρακτήρα. Γενικότερα με τα ημίαιμα, όταν είναι κουτάβια δεν μπορείς να ξέρεις το τελικό τους ταμπεραμέντο, μέγεθός κτλ. Είναι πολύ όμορφα πάντως. Αυτό είναι σίγουρο.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Καλησπερα φιλοι σκυλογονεις! Μετα απο μια κατασταση που ειδα με εναν ιδιοκτητη ο οποιος δεν ηθελε τα κουταβια, φοβουμενος οτι θα τα πεταξει, αποφασισα να τα υιοθετησω. Οι γονεις μου τα λατρεψαν και παρολο που τα εχω μονο μιαμιση εβδομαδα εχουμε αναπτυξει μια απιστευτη σχεση!! Το θεμα ειναι το εξης: Αμα γινουν μεσαιο-μεγαλωσωμα δεν θα μπορεσω να τα κρατησω μου το ξεκαθαρισαν οι γονεις μου και λογικο ειναι γιατι δεν εχουμε τον χωρο για μεγαλα σκυλια.Ειναι 2,5 μηνων πανε στους 3 μηνες τωρα σε ηλικια. Ειμαι 19. Τα εχω παει στον κτηνιατρο καναμε και το εμβολιο παρολαυτα ο κτηνιατρος μου ειπε οτι δεν μπορει να βγαλει καποια εικονα για την ρατσα τους. Σας παρακαλω οποιος εχει μια γνωμη πανω στο θεμα ας με βοηθησει. Μεχρι στιγμης απο φιλους εχω 3 απαντησεις: Μπορντερ κολει , κοκονι και ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι η μητερα τους ηταν κανις πραγμα που αμφιβαλλω.Οπως καταλαβαινετε ουσιαστικα αδιαφορω για την ρατσα γιατι ολα τα σκυλια του κοσμου ειναι πανεμορφα και αξιζουν την καθε στιγμη. Το θεμα μου ειναι τι υψος θα αποκτησουν και βαρος φυσικα. Σκυλια δεν ειχα ποτε αλλα παντα φιλοξενουσα και τα λατρευα. Αν ειναι μπορντερ κολει δεν θα καταφερω να τα κρατησω γιατι οχι μονο θα ειναι μεσαιο-μεγαλωσωμα αλλα ξερω και οτι χρειαζονται ιδιαιτερη ανατροφη και αθληση. Απο κοντα ειναι 3 φορες πανεμορφα!!!Ευχαριστω εκ των προτερων!
Για το μέγεθος στο περιπου ο γιατρός θα σου δώσει μια εκτίμηση, αν τωρα ειναι 2-3 κιλα δε θα γινουν και τεράστια, αν ειναι 5-7-9 θα γινουν πιο μεγάλα.

Ειναι πιο δυσκολο να τα βγαλεις πέρα με 2 γενικότερα, διπλα εξοδα είτε γίνουν 15 είτε 25 ειτε 35. διπλα εμβολια, διπλες εξετάσεις αίματος, φαι, στειρώσεις γιατι θα πρεπει να στειρωθουν σε λίγους μήνες ιδιως αν ειναι διαφορετικου φύλου, διπλές βολτες οταν μεγαλώσουν, πολλαπλασιο γαυγισμα, δαγκωμα, δεκαπλάσια φασαρία.

Θα προτεινα να το σκεφτεις σοβαρά, τωρα θα είναι πιο ευκολο να το δωσεις, αν κατσει εκει μερικους μήνες μεγαλωσει δεθεις δε θα μπορείς.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Katy16 and Orjo


18 Δεκεμβρίου 2021
5
3
21
Για το μέγεθος στο περιπου ο γιατρός θα σου δώσει μια εκτίμηση, αν τωρα ειναι 2-3 κιλα δε θα γινουν και τεράστια, αν ειναι 5-7-9 θα γινουν πιο μεγάλα.

Ειναι πιο δυσκολο να τα βγαλεις πέρα με 2 γενικότερα, διπλα εξοδα είτε γίνουν 15 είτε 25 ειτε 35. διπλα εμβολια, διπλες εξετάσεις αίματος, φαι, στειρώσεις γιατι θα πρεπει να στειρωθουν σε λίγους μήνες ιδιως αν ειναι διαφορετικου φύλου, διπλές βολτες οταν μεγαλώσουν, πολλαπλασιο γαυγισμα, δαγκωμα, δεκαπλάσια φασαρία.

Θα προτεινα να το σκεφτεις σοβαρά, τωρα θα είναι πιο ευκολο να το δωσεις, αν κατσει εκει μερικους μήνες μεγαλωσει δεθεις δε θα μπορείς.

Ο ασπρουλης μου ειναι 2,5 κιλα και ο μαυρουλης 2,2. Ειναι και τα δυο αρσενικα. Το σκεφτηκα παρα πολυ προτου τα φερω σπιτι και μαλιστα το ενα σκοπευα να το δωσω. Μολονοτι ομως οτι εκατσαν μονο μια ωρα μακρια και δεν σταματαγαν να κλαινε με εκανε να μην τα χωρισω. Ειναι οντως καποια εξοδα τα οποια ισως να μην ειναι ευκολα για ολους παρολαυτα μπορω να τα καλυψω καθως δουλευω. Θεμα βολτων δεν τιθεται θεμα καθως ειμαστε 6 ατομα στην οικογενεια και ολοι εχουμε προσφερθει ( Μισουνε τα λουρια). Παρολαυτα το σκεφτηκα πολυ σοβαρα καθως ειναι μεγαλη ευθυνη που παρολο που ολοι θα βοηθησουν τον κυριο ρολο τον εχω εγω. Σαν φοιτητης δεν συχναζω σε κλαμπ και σε καφεδες οποτε θεμα χρονου δεν τιθεται , τα ωραρια μου μαζι με δουλεια και σχολη ειναι 9-5 οποτε πρωινες και βραδινες βολτες τις καλυπτω εγω. Ομως για να συμφωνησουν ολοι πρεπει απλα να μην γινουν μεγαλα. Περιπου σε ποια ηλικια ενηλικιονονται πληρως σε υψος κλπ? Και ευχαριστω πολυ για το σχολιο φιλε μου γιατι με βοηθησε πραγματικα να τα σκεφτω , να τα βαλω κατω και να δω αν σε 5-10 χρονια θα εχω ακομα την δυνατοτητα να τους προσφερω την καλυτερη δυνατη ζωη.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Τα δικά μου κουτάβια που είναι περίπου 1500 έως 2000 γραμμάρια δεν ξεπέρασαν ποτέ σαν ενήλικα τα 8 κιλά οπότε νομίζω ότι και τα δικά σου δεν θα μεγαλώσουν πολύ. Ίσως θα είναι κοντά στα 10 κιλά.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλώς ήρθες!! με το καλό τα σκυλάκια και μπράβο για την ωριμότητα που δείχνεις παρόλα τα 19 σου χρόνια. Όταν λες "μισούν τα λουριά" τι εννοείς???
 


18 Δεκεμβρίου 2021
5
3
21
Καλώς ήρθες!! με το καλό τα σκυλάκια και μπράβο για την ωριμότητα που δείχνεις παρόλα τα 19 σου χρόνια. Όταν λες "μισούν τα λουριά" τι εννοείς???
Καλησπερα και καλες γιορτες. Οταν τα εβγαλα εξω με λουρακι μικρο κανανε πισω και αρχιζαν να κλαινε. Μολις το εβγαλα αρχισαν να εξερευνανε. Δοκιμασα λουρακι μεσα στο σπιτι αλλα ειχαν την ιδια συμπεριφορα
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Μπορείς με λιχουδιές να τα επιβραβεύεις αρχικά κάθε φορά που το βγάζεις να το δουν, χωρίς να κάνεις κάτι άλλο, με το που το κοιτάξουν δίνεις λιχουδιά. Κάνε το πολλές φορές την ημέρα. Χωρίς ιδιαίτερη αντίδραση, εμφανίζεται το λουρί, ακολουθεί λιχουδιά, φεύγει το λουρί, σταματάνε οι λιχουδιές. Μετά πήγαινέ το κοντά τους σιγά σιγά και επιβραύευε ταυτόχρονα μέχρι να μπορέσεις κανονικά να το ακουμπήσεις επάνω τους χωρίς να κάνουν πίσω. Αυτό έχω να σου προτείνω.
 


18 Δεκεμβρίου 2021
5
3
21
Μπορείς με λιχουδιές να τα επιβραβεύεις αρχικά κάθε φορά που το βγάζεις να το δουν, χωρίς να κάνεις κάτι άλλο, με το που το κοιτάξουν δίνεις λιχουδιά. Κάνε το πολλές φορές την ημέρα. Χωρίς ιδιαίτερη αντίδραση, εμφανίζεται το λουρί, ακολουθεί λιχουδιά, φεύγει το λουρί, σταματάνε οι λιχουδιές. Μετά πήγαινέ το κοντά τους σιγά σιγά και επιβραύευε ταυτόχρονα μέχρι να μπορέσεις κανονικά να το ακουμπήσεις επάνω τους χωρίς να κάνουν πίσω. Αυτό έχω να σου προτείνω.
Ευχαριστω πολυ!!! Επισης με το δαγκωμα και την τουαλετα εχετε καποια αποψη στον γρηγοροτερο τροπο λυσης?
 
  • Like
Reactions: Orjo


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Επίσης, στην πολύ καλή συμβουλή του @Orjo να προσθέσω ότι το επόμενο στάδιο είναι να κυκλοφορούν για λίγο (λίγα λεπτά ΠΑΝΤΑ με επίβλεψη) με το λουράκι μεσα στο σπίτι με λιχουδιές πάλι. Το λέω γιατί η δικιά μας είχε ΤΡΟΜΕΡΟ θέμα με το λουρί, τόσο που και ο εκπαιδευτής παραξενεύτηκε, αλλά κάνοντας το έτσι...το δέχτηκε πάρα πολύ γρήγορα...σε 2-3 μέρες έβγαινε έξω κυρία!
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Ευχαριστω πολυ!!! Επισης με το δαγκωμα και την τουαλετα εχετε καποια αποψη στον γρηγοροτερο τροπο λυσης?
Δάγκωμα... υπάρχουν πολλά νήματα σχετιζόμενα με αυτό. Εγώ θα σου παραθέσω ένα το οποίο βρίσκεται στα "Σημαντικά θέματα" μεταξύ άλλων που ίσως σε βοηθήσουν στο κοντινό μέλλον.

Υπερβολικά δαγκώματα από κουτάβι