Βόλτα


Vickygr

Active Member
15 Οκτωβρίου 2015
29
14
Καλησπέρα παιδιά! Ανοίγω καινούριο θέμα γιατί έψαξα αλλά μάλλον έβαζα λάθος λέξεις-κλειδιά! Λοιπόν έχω ένα λαμπραντοράκο 3 μηνών, την Πέμπτη κάνει το 3 εμβόλιο που σημαίνει πως αρχίζουμε τις βόλτες! Το πρόβλημα μου ειναι οτι φοβάμαι πως θα δυσκολευτουμε πολύ καθότι πρωτομάνα και άπειρη. Τι εννοώ? Ότι μέσα στο σπίτι ότι και να μου πέσει απο τα χέρια το αρπάζει είτε είναι χαρτί είτε είναι φαγητο τα παντα. Και σε πολλές περιπτωσεις μέχρι να του το πάρω το έχει ήδη καταπιει σε κλάσματα δευτερολέπτου. Στην βόλτα πως θα τα καταφέρω να μην τρώει τίποτα απο κάτω? Τον μαλώνω αλλά δεν καταλαβαίνει.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Στη βόλτα θα είστε με λουρί. Το βλέμμα σου θα σαρώνει το χώρο μπροστά σας, ώστε να δεις πριν από το κουτάβι τι είναι στην εμβέλεια του λουριού. Θα τα καταφέρετε μια χαρά, αφού έχεις θέληση.

Λουρί του βάζεις μέσα στο σπίτι να συνηθίζει;
 
  • Like
Reactions: ghelly and epial


Vickygr

Active Member
15 Οκτωβρίου 2015
29
14
Στη βόλτα θα είστε με λουρί. Το βλέμμα σου θα σαρώνει το χώρο μπροστά σας, ώστε να δεις πριν από το κουτάβι τι είναι στην εμβέλεια του λουριού. Θα τα καταφέρετε μια χαρά, αφού έχεις θέληση.

Λουρί του βάζεις μέσα στο σπίτι να συνηθίζει;
Ναι του έχω βάλει και το έχει δεχτεί! Αν και ο κτηνιατρος μου είπε πως το λουρι ειναι περιττο και να του βάλω κατευθειαν το σαμαρι για την βοτα. Αλλά δεν τον ακουσα κ φοραει κανονικα το λουρακι του!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Λουρί (ή οδηγός) είναι αυτό που έχει ένα άκρο στο χέρι μας και το άλλο άκρο είναι ένα κλιπ που πιάνει είτε στο κολάρο είτε στο σαμαράκι.
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο κτηνίατρος είναι για τα κτηνιατρικά και όχι για τα εκπαιδευτικά!

Αν βάλεις σαμάρι και τραβάει σα νταλίκα τι θα κάνεις? Χάνεις τον έλεγχο πιο εύκολα με το σαμάρι γιατί πιάνει στην μέση σχεδόν του κορμού του σκύλου και έτσι είναι δύσκολα διαχειρίσιμη η όποια κίνηση θέλεις να κάνεις.
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μιλάμε για κουτάβι που πρωτοξεκιναει βόλτες. Δεν ξέρουμε καν αν θα τραβάει. Και όπως θα μάθει να μην τραβάει με το κολάρο (που θα τραβάει και με αυτό) θα τραβάει και με το σαμάρι.
Γνώμη μου είναι ότι είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής το αν θα φοράει κολάρο ή σαμάρι, αν και πιθανόν το σαμάρι να είναι πιο φιλικό προς το σώμα του κουταβιού (και του σκύλου γενικότερα)

(Στον δικό μου φοράω επί το πλείστον κολάρο)
 


Vickygr

Active Member
15 Οκτωβρίου 2015
29
14
Μιλάμε για κουτάβι που πρωτοξεκιναει βόλτες. Δεν ξέρουμε καν αν θα τραβάει. Και όπως θα μάθει να μην τραβάει με το κολάρο (που θα τραβάει και με αυτό) θα τραβάει και με το σαμάρι.
Γνώμη μου είναι ότι είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής το αν θα φοράει κολάρο ή σαμάρι, αν και πιθανόν το σαμάρι να είναι πιο φιλικό προς το σώμα του κουταβιού (και του σκύλου γενικότερα)

(Στον δικό μου φοράω επί το πλείστον κολάρο)
Ευχαριστώ!!! Μάλλον προς το σαμαρακι κλεινω αλλα θα δουμε απο Πεμπτη και μετα!
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Χαχα δεν το είπα επειδή έχω τριβή πάνω στο θέμα, από αυτό που βλέπω τόσα χρόνια το λέω. Ο λαιμός βρίσκεται στην άκρη του ζώου άρα μπορείς να χειριστείς καλύτερα το ζώο γιατί δημιουργούνται ροπές και είναι πιο αντιληπτές από το ίδιο το ζώο. (ροπή=δύναμη x απόσταση)
Χαχα εν μέρει κάνω πλάκα γιατί με έπιασε το μηχανιλίκι, αλλά αυτό συμβαίνει. Και με το halti είσαι ακόμα πιο αποδοτικός γιατί δένει στο τέρμα άκρο του ζώου, στην μουσούδα!

Αυτό επικράτησε, όταν θέλεις να χειριστείς στατικά ή τέλοσπάντων σε στυλ βασικής υπακοής έναν σκύλο κουμπώνεις το λουρί στο περιλαίμιο. Όταν θέλεις να έχεις εύρος κινήσεων, όπως pulling, μερικά δαγκώματα που κάνουν κάποιες φυλές κτλ χρησιμοποιείς στηθόλουρο.

Ο καθένας όπως θέλει πράττει, απλώς το είπα για ευκολία πιο πολύ...
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
προσωπική γνώμη : σκύλος χωρίς κολάρο, σε τέτοια ηλικία, ανεκπαίδευτος και σε χέρια πρωτάρη θα τραβάει γ@@ώντας.

εδώ με κολάρα και τα βλέπεις να πηγαίνουν σα να μην υπάρχει αύριο.

Άσε δε που στο σαμάρι τί διόρθωση να κάνεις.

@Vickygr όσον αφορά διορθώσεις καλύτερα να απευθυνθείς σε επαγγελματία εκπαιδευτή και όχι σε κτηνιάτρο, όπως ειπώθηκε και πιο πάνω.

ο κτηνίατρος είναι για να βλέπει / ελέγχει την υγεία του σκύλου και να αντιμετωπίζει τυχόν προβλήματα. δεν είναι ούτε για grooming και σίγουρα οχι για εκπαίδευση.

ΥΓ : αφού περίμενες ως τώρα, περίμενε ακόμα 5-6 μέρες μετά το 3ο εμβόλιο (λογικά θα στο προτείνει και ο κτηνίατρος αυτό).
 


Vickygr

Active Member
15 Οκτωβρίου 2015
29
14
προσωπική γνώμη : σκύλος χωρίς κολάρο, σε τέτοια ηλικία, ανεκπαίδευτος και σε χέρια πρωτάρη θα τραβάει γ@@ώντας.

εδώ με κολάρα και τα βλέπεις να πηγαίνουν σα να μην υπάρχει αύριο.

Άσε δε που στο σαμάρι τί διόρθωση να κάνεις.

@Vickygr όσον αφορά διορθώσεις καλύτερα να απευθυνθείς σε επαγγελματία εκπαιδευτή και όχι σε κτηνιάτρο, όπως ειπώθηκε και πιο πάνω.

ο κτηνίατρος είναι για να βλέπει / ελέγχει την υγεία του σκύλου και να αντιμετωπίζει τυχόν προβλήματα. δεν είναι ούτε για grooming και σίγουρα οχι για εκπαίδευση.

ΥΓ : αφού περίμενες ως τώρα, περίμενε ακόμα 5-6 μέρες μετά το 3ο εμβόλιο (λογικά θα στο προτείνει και ο κτηνίατρος αυτό).
Δεν απευθυνθηκα σε κτηνιατρο καλε,ειπα τι μου ειπε αλλα δεν τον ακουσα! Του φοραω κανονικα κολλαρο απ'οταν τον πηραμε σπιτι! Ναι το γνωριζω αυτο οτι θελει αλλες 5 μερες μετα το εμβολιο απλα προετοιμαζομαι κ ρωταω για να μαθαινω για το καλο του κουταβιου πανω απ'ολα!
 


Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Το σαμαράκι επιτρέπει στο σκύλο πρώτον να περιστρέφει το σώμα του 360 μοίρες, και δεύτερον να ρίχνει το κέντρο βάρος του πλάγια και κάτω τραβώντας σε απότομα στη μία πλευρά. Εγώ που έμαθα τον δικό μου σε αυτό το σκυλομετάνιωσα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Gaara αν μιλάμε για διόρθωση, σίγουρα θέλει κάποιον να δείξει πως γίνεται σωστά, και πάλι, σε 3 μηνών μωράκι δεν ξέρω κατά πόσο εφαρμόζεται κάτι παραπάνω από τεντωμα με το ένα δάχτυλο, για να ξεκολλήσει το μυαλουδάκι. Ε, αυτό γίνεται με επιτυχία και στο σαμαράκι. Διόρθωση δεν γίνεται (ή δεν έχω υπόψιν μου να γίνεται)
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Gaara αν μιλάμε για διόρθωση, σίγουρα θέλει κάποιον να δείξει πως γίνεται σωστά, και πάλι, σε 3 μηνών μωράκι δεν ξέρω κατά πόσο εφαρμόζεται κάτι παραπάνω από τεντωμα με το ένα δάχτυλο, για να ξεκολλήσει το μυαλουδάκι. Ε, αυτό γίνεται με επιτυχία και στο σαμαράκι. Διόρθωση δεν γίνεται (ή δεν έχω υπόψιν μου να γίνεται)
είπα να απευθυνθεί σε επαγγελματία εκπαιδευτή.

με σαμαράκι διόρθωση δε γίνεται, τα σαμαράκια είναι για μετέπειτα stages του σκύλου (και σε τίποτα κυναθλήματα) και αν και όχι σε όλα τα σκυλιά.

επίσης, αποτροπή του να φάει κάτι από το πάτωμα / δρόμο / φρεάτιο / σκουπιδερί με σαμαράκι δεν παίζει. ειδικά σε λαίμαργη φυλή.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν δεν υπάρχει θέμα -όπως πχ στις μικρόσωμες φυλές- χίλιες φορές το κολάρο ευθύς εξαρχής.... Υπάρχει έλεγχος στο λαιμό του ζώου, άρα και στο κεφάλι ως ενα βαθμό. Με σαμαράκι το κεφάλι κάνει ό,τι θέλει.

@Orilis ουτε σε δίκιλο δεν αρκεί το ένα δάχτυλο :p
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ο έλεγχος του κεφαλιού βοηθάει πολύ στο να τραβήξεις αν πάει να τσιμπήσει μεζε. Εδώ συμφωνώ πλήρως.

Όσο για το δάχτυλο... Θες να δοκιμάσω την επόμενη φορά στο νιντζα;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ο έλεγχος του κεφαλιού βοηθάει πολύ στο να τραβήξεις αν πάει να τσιμπήσει μεζε. Εδώ συμφωνώ πλήρως.

Όσο για το δάχτυλο... Θες να δοκιμάσω την επόμενη φορά στο νιντζα;
μμ το νίντζα μόνο εγώ το διορθώνω :whistle:
 


Vickygr

Active Member
15 Οκτωβρίου 2015
29
14
Μια εβδομάδα μετά και η πρώτη μας βόλτα είναι γεγονός!!! Βγήκαμε με σαμαρακι τελικά γιατι με το κολλαρο ενιωθα πως θα τον πνιξω με τοσο τραβηγμα. Ετρεχε σαν τρελος απο την χαρα του, αλλα δυστυχως δεν προλαβα και εφαγε 2 μικρες πετρουλες.. Και να φανταστειτε πως τον ειχα συνεχεια το νου μου και του τις εβγαζα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3