Βόλτες με το αυτοκίνητο


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Γειά σας,
Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας. Έχω ενα κουτάβι 5 μηνών, στο αυτοκίνητο τον έχω στο πίσω κάθισμα δεμένο με την ειδική ζώνη. Όταν είναι μόνος του πίσω είναι ησυχος θα έλεγα, όταν όμως πρέπει να κάτσει κάποιος στο πίσω κάθισμα μαζί του, τον δαγκώνει απίστευτα μέχρι να κουραστεί και να κοιμηθεί. Δεν δέχεται τίποτα εκείνη την ώρα, ούτε παιχνίδια, ούτε κόκκαλο, τίποτα. Το αποτέλεσμα είναι να επικρατεί ένας πανικός στο αυτοκίνητο με φωνές γιατί ο άνθρωπος που κάθεται πίσω πονάει. Να πω ότι γενικά δαγκώνει και τις περισσότερες φορές έντονα(αυτο το πρόβλημα προσπαθούμε να το διορθώσουμε, τώρα αλλάζει και δόντια). Τι μπορώ να κάνω για το αυτοκίνητο; Μου έχουν προτείνει από το petshop κλουβί μεταφοράς ή φιμουτρο. Τι να προτιμήσω έτσι ώστε να έχει αποτέλεσμα και να μην δυσανασχετεί και το σκυλί;
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Όταν λες δαγκώνει τι εννοείς; Δαγκώνει για να παίξει η για να επιβληθεί του στυλ το πίσω μέρος μου ανήκει; Αν είναι θέμα ενέργειας απλά θα πρέπει να εκτονώνεται πριν μπει στο αυτοκίνητο ούτως ώστε μόλις μπαίνει μέσα να κάθεται ήσυχος. Αν είναι θέμα συμπεριφοράς θα πρέπει να ασχοληθείτε λίγο παραπάνω με την εκπαίδευση του, έτσι ώστε να ξέρει ότι εσείς είστε ο αρχηγός και εσείς έχετε τον έλεγχο. Πάντα φροντίστε να επιβραβευετε την επιθυμητή συμπεριφορά.
 
  • Like
Reactions: AnastasiaArd


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Όταν λες δαγκώνει τι εννοείς; Δαγκώνει για να παίξει η για να επιβληθεί του στυλ το πίσω μέρος μου ανήκει; Αν είναι θέμα ενέργειας απλά θα πρέπει να εκτονώνεται πριν μπει στο αυτοκίνητο ούτως ώστε μόλις μπαίνει μέσα να κάθεται ήσυχος. Αν είναι θέμα συμπεριφοράς θα πρέπει να ασχοληθείτε λίγο παραπάνω με την εκπαίδευση του, έτσι ώστε να ξέρει ότι εσείς είστε ο αρχηγός και εσείς έχετε τον έλεγχο. Πάντα φροντίστε να επιβραβευετε την επιθυμητή συμπεριφορά.
Τι να πω... Νομίζω ότι στο αυτοκίνητο δαγκώνει για να επιβληθεί. Θέμα εκτόνωσης δεν παίζει γιατί ακόμα και όταν είναι ψόφιος στην κούραση έχει υπερένταση και δαγκώνει μέχρι να κουραστεί. Πάντα τον επιβραβευω όταν κάνει αυτό το σωστό. Το θεμα είναι τι κάνουμε μέχρι να μάθει να μην δαγκώνει.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Ψόφιος στην κούραση και υπερένταση συνήθως δεν πάνε μαζί. Όταν ένας σκύλος κουράζεται αρκετά τείνει να ξεκουράζεται. Αυτήν την συμπεριφορά την έχει και όταν γυρνάει σπίτι ή μόνο στο αυτοκίνητο; θέλω να πω, όταν είναι ψόφιος στην κουράσει από τη βόλτα το παιχνίδι κτλ., δαγκώνει; θέλει να ξεκουραστει; θέλει και άλλο παιχνιδι; τι κανει; Αν αυτήν την συμπεριφορά την δείχνει μόνο στο αυτοκίνητο τότε είναι πιθανόν να τον αγχώνει κάθε φορά που μπαίνει μέσα. Υπάρχουν κάποια σκυλάκια που αγχώνονται με το αμάξι, το καθένα βέβαια αντιδρά διαφορετικά. Η σωστή διάγνωση θα μας δώσει και τη σωστή θεραπεία.
 


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Ψόφιος στην κούραση και υπερένταση συνήθως δεν πάνε μαζί. Όταν ένας σκύλος κουράζεται αρκετά τείνει να ξεκουράζεται. Αυτήν την συμπεριφορά την έχει και όταν γυρνάει σπίτι ή μόνο στο αυτοκίνητο; θέλω να πω, όταν είναι ψόφιος στην κουράσει από τη βόλτα το παιχνίδι κτλ., δαγκώνει; θέλει να ξεκουραστει; θέλει και άλλο παιχνιδι; τι κανει; Αν αυτήν την συμπεριφορά την δείχνει μόνο στο αυτοκίνητο τότε είναι πιθανόν να τον αγχώνει κάθε φορά που μπαίνει μέσα. Υπάρχουν κάποια σκυλάκια που αγχώνονται με το αμάξι, το καθένα βέβαια αντιδρά διαφορετικά. Η σωστή διάγνωση θα μας δώσει και τη σωστή θεραπεία.
Το κάνει και μετά από τη μεγάλη βόλτα το βράδυ. Έχει υπερένταση ενώ έχει πάει βόλτα περίπου 1,30 ώρα, εχει παίξει, έχει τρέξει, έχει κυνηγήσει μπαλάκια και είναι τόσο κουρασμένος που στην επιστροφή κάνει και 3,4 στάσεις. Μπαίνουμε σπίτι χαλαρώνει 5 λεπτά και αρχίζει το πανηγύρι, ειδικά τις βραδυνές ώρες, που μπορεί να πάει η ωρά 3 για να ηρεμήσει. Δε νομίζω να είναι θέμα άγχους γιατί όπως είπα στο πίσω κάθισμα μόνος του είναι μια χαρά, πολύ ήσυχος. Γενικά αυτό που έχω παρατηρήσει και στο σπίτι είναι ότι κάποιες φορές δεν θέλει να κάθεται άλλος δίπλα του. Στο σπίτι το διαχειρίζεσαι και κάνεις αυτό που πρέπει, στο αυτοκίνητο όμως είσαι εγκλωβισμένος δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα και σε αρπάζει πολύ εύκολα.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Αυτό συμβαίνει επειδή είναι κουτάβι ακόμα, το έχω ζήσει και εγώ(στην ενέργεια αναφέρομαι).
Αν έχετε βρει τρόπο να το διαχειρίζεται στο σπίτι, το ίδιο μπορείτε να κάνετε και στο αυτοκίνητο εφόσον είναι σταματημένο. Δηλαδή, πηγαίνετε αρκετές φορές μέσα στην μέρα και ενώ το αυτοκίνητο είναι παρκαρισμένο ώστε να μπορείτε να τον διορθώνεται, θα χρειαστούν αρκετές επαναλήψεις. Από ότι είδα ο σκύλος είναι 5 μηνών που σημαίνει ότι μπαίνει στην εφηβεία και προσπαθεί με κάθε τροπο να βάλει τους δικούς του κανόνες, με λίγα λόγια να γίνει αρχηγός επιβάλλοντα σας. Αυτό είναι κάτι που πρέπει με κάθε τρόπο να αποτραπεί, αν καταλάβει ότι μπορεί να έχει τον έλεγχο είτε του σπιτιού είτε των ανθρώπων που ζουν μέσα σε αυτό τα πράγματα θα χειροτερέψουν πολύ.

Υ.γ.: Μία συμβουλή.
Πάντα θα μπαίνει μέσα ο άνθρωπος και μετά ο σκύλος και ποτέ το αντίστροφο. Ο άνθρωπος είναι ο αρχηγός και ο σκύλος ο ακόλουθος.
Επιπλέον μπορείτε να δοκιμάσετε οι πόρτες να μένουν ανοιχτές κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης και να κλείνουν σταδιακά.
 


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Αυτό συμβαίνει επειδή είναι κουτάβι ακόμα, το έχω ζήσει και εγώ(στην ενέργεια αναφέρομαι).
Αν έχετε βρει τρόπο να το διαχειρίζεται στο σπίτι, το ίδιο μπορείτε να κάνετε και στο αυτοκίνητο εφόσον είναι σταματημένο. Δηλαδή, πηγαίνετε αρκετές φορές μέσα στην μέρα και ενώ το αυτοκίνητο είναι παρκαρισμένο ώστε να μπορείτε να τον διορθώνεται, θα χρειαστούν αρκετές επαναλήψεις. Από ότι είδα ο σκύλος είναι 5 μηνών που σημαίνει ότι μπαίνει στην εφηβεία και προσπαθεί με κάθε τροπο να βάλει τους δικούς του κανόνες, με λίγα λόγια να γίνει αρχηγός επιβάλλοντα σας. Αυτό είναι κάτι που πρέπει με κάθε τρόπο να αποτραπεί, αν καταλάβει ότι μπορεί να έχει τον έλεγχο είτε του σπιτιού είτε των ανθρώπων που ζουν μέσα σε αυτό τα πράγματα θα χειροτερέψουν πολύ.

Υ.γ.: Μία συμβουλή.
Πάντα θα μπαίνει μέσα ο άνθρωπος και μετά ο σκύλος και ποτέ το αντίστροφο. Ο άνθρωπος είναι ο αρχηγός και ο σκύλος ο ακόλουθος.
Επιπλέον μπορείτε να δοκιμάσετε οι πόρτες να μένουν ανοιχτές κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης και να κλείνουν σταδιακά.
Δεν έχει πρόβλημα με το αυτοκίνητο. Δεν τον αγχώνει η διαδικασία. Μπαίνει καθημερινά στο αυτοκίνητο για μικροδιαδρομές και μόνος του πίσω δεν έχει κανένα πρόβλημα. Τώρα το ποιος θα μπαίνει 1ος ή 2ος είναι σχετικό και όταν πας ταξίδι δεν μπορείς να σταματάς κάθε τρεις και λίγο να ηρεμεί ο σκύλος. Το θέμα είναι ότι τώρα το καλοκαίρι που βγαίνουμε οικογενειακός, υπάρχει πρόβλημα και δε γίνεται να δίνει μάχη με το σκύλο όποιος κάθεται πίσω. Μάλλον η μόνη πιθανή λύση είναι ο περιορισμός.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Όχι δεν με κατάλαβες, μάλλον δεν το διατύπωσα εγώ σωστά.
Δεν αναφερόμουν ούτε στο άγχος, ουτε σε κάποια πιθανή διαδρομη που θα γίνει με το σκυλο (μόνος).
Εννοούσα εφόσον δεν έχετε να πάτε κάπου με το αυτοκινητο(πχ αν για παράδειγμα σήμερα θα είστε σπίτι και δεν χρειάζεστε το αμάξι για κάτι, μπορούν να γίνουν κάποιες ασκήσεις με τον σκυλο), εννοείτε ότι αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να γίνει εν ώρα διαδρομής. Επίσης όταν έγραφα ότι ο άνθρωπος θα μπαίνει πρώτος και μετά ο σκύλος, αναφερόμουν παλι στο πίσω κάθισμα και εφόσον επιθυμεί να κάτσει κάποιος πίσω. Για παράδειγμα αν θέλουν να κάτσουν δύο άτομα πίσω θα μπουν πρώτα αυτά τα άτομα και μετά ο σκύλος διαφορετικά του δίνεται λάθος μηνύματα.
Όσο αφορά τον περιορισμό είναι κάτι που θα μπορούσε να γίνει, απλά έχε υπόψη σου, ότι αυτό απλά θα κουκούλωνε το πρόβλημα και δεν θα το έλυνε. Η επιλογή είναι καθαρά δική σας.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Μου έχουν προτείνει από το petshop κλουβί μεταφοράς ή φιμουτρο. Τι να προτιμήσω έτσι ώστε να έχει αποτέλεσμα και να μην δυσανασχετεί και το σκυλί;
Πλαστικό μποξ μεταφοράς ή συρμάτινο κλουβί. Το πλαστικό μποξ επειδή είναι κλειστό θα βοηθήσει λίγο και με τις τρίχες. Επειδή είναι πλαστικό και κλειστό, θα είναι και πιο ζεστό, οπότε προσπαθείς όσο γίνεται να το δροσίσεις λίγο πριν βάλεις το σκύλο μέσα.

..... Υ.γ.: Μία συμβουλή.
Πάντα θα μπαίνει μέσα ο άνθρωπος και μετά ο σκύλος και ποτέ το αντίστροφο. Ο άνθρωπος είναι ο αρχηγός και ο σκύλος ο ακόλουθος.....
Ο μόνος ουσιαστικός τρόπος που μπορείς να μάθεις σε ένα σκύλο ότι ο αρχηγός του σπιτιού είσαι εσύ, είναι η εκπαίδευση. Όταν ο σκύλος μαθαίνει ότι αν πεις "μη" πρέπει να σταματήσει αυτό που κάνει, όταν πεις "άσε" πρέπει να αφήσει αυτό που έχει στο στόμα, αν πεις "χάι φάιβ" πρέπει να δώσει το πόδι και ό,τι τελοσπάντων θέλει κάποιος να μάθει στο σκύλο του, ο σκύλος μαθαίνει ότι αυτά που κάνει ή δεν κάνει περνάνε από κάποιον άλλο. Αυτός που δίνει την άδεια ή την απαγόρευση, είναι αυτός που βάζει τους κανόνες. Και αυτός που είναι σε θέση να επιβάλλει τους κανόνες που εσύ ακολουθείς έστω κι αν ήθελες να κάνεις κάτι άλλο, είναι αυτομάτως ο αρχηγός.

Ποιος τρώει πρώτος, ποιος κοιμάται στο κρεβάτι, ποιος μπαινοβγαίνει πρώτος, αρχηγό δε σε κάνουν. Θα μου συγχύσετε και τον @Yorkaddict μες στη ζέστη, και θα έχει και δίκιο στην προκειμένη :p(εσωτερικό αστείο του φόρουμ, αν συνεχίσεις να διαβάζεις διάφορα θέματα, θα το καταλάβεις)
 


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Πλαστικό μποξ μεταφοράς ή συρμάτινο κλουβί. Το πλαστικό μποξ επειδή είναι κλειστό θα βοηθήσει λίγο και με τις τρίχες. Επειδή είναι πλαστικό και κλειστό, θα είναι και πιο ζεστό, οπότε προσπαθείς όσο γίνεται να το δροσίσεις λίγο πριν βάλεις το σκύλο μέσα.



Ο μόνος ουσιαστικός τρόπος που μπορείς να μάθεις σε ένα σκύλο ότι ο αρχηγός του σπιτιού είσαι εσύ, είναι η εκπαίδευση. Όταν ο σκύλος μαθαίνει ότι αν πεις "μη" πρέπει να σταματήσει αυτό που κάνει, όταν πεις "άσε" πρέπει να αφήσει αυτό που έχει στο στόμα, αν πεις "χάι φάιβ" πρέπει να δώσει το πόδι και ό,τι τελοσπάντων θέλει κάποιος να μάθει στο σκύλο του, ο σκύλος μαθαίνει ότι αυτά που κάνει ή δεν κάνει περνάνε από κάποιον άλλο. Αυτός που δίνει την άδεια ή την απαγόρευση, είναι αυτός που βάζει τους κανόνες. Και αυτός που είναι σε θέση να επιβάλλει τους κανόνες που εσύ ακολουθείς έστω κι αν ήθελες να κάνεις κάτι άλλο, είναι αυτομάτως ο αρχηγός.

Ποιος τρώει πρώτος, ποιος κοιμάται στο κρεβάτι, ποιος μπαινοβγαίνει πρώτος, αρχηγό δε σε κάνουν. Θα μου συγχύσετε και τον @Yorkaddict μες στη ζέστη, και θα έχει και δίκιο στην προκειμένη :p(εσωτερικό αστείο του φόρουμ, αν συνεχίσεις να διαβάζεις διάφορα θέματα, θα το καταλάβεις)
Κι εγώ δεν πιστευω ότι ο σκύλος παίρνει την αρχηγία αν θα φάει πρώτος ή αν θα ανέβει στο κρεββάτι σου. Ο δικός μου σε κάποιες εντολές ακούει "όταν θέλει" όπως, κάτσε, μείνε, έλα, πηδα, μη, αλλά την ώρα του δαγκωματος είτε στο αυτοκίνητο είτε στο σπίτι δεν ακούει τίποτα.
 


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Όχι δεν με κατάλαβες, μάλλον δεν το διατύπωσα εγώ σωστά.
Δεν αναφερόμουν ούτε στο άγχος, ουτε σε κάποια πιθανή διαδρομη που θα γίνει με το σκυλο (μόνος).
Εννοούσα εφόσον δεν έχετε να πάτε κάπου με το αυτοκινητο(πχ αν για παράδειγμα σήμερα θα είστε σπίτι και δεν χρειάζεστε το αμάξι για κάτι, μπορούν να γίνουν κάποιες ασκήσεις με τον σκυλο), εννοείτε ότι αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να γίνει εν ώρα διαδρομής. Επίσης όταν έγραφα ότι ο άνθρωπος θα μπαίνει πρώτος και μετά ο σκύλος, αναφερόμουν παλι στο πίσω κάθισμα και εφόσον επιθυμεί να κάτσει κάποιος πίσω. Για παράδειγμα αν θέλουν να κάτσουν δύο άτομα πίσω θα μπουν πρώτα αυτά τα άτομα και μετά ο σκύλος διαφορετικά του δίνεται λάθος μηνύματα.
Όσο αφορά τον περιορισμό είναι κάτι που θα μπορούσε να γίνει, απλά έχε υπόψη σου, ότι αυτό απλά θα κουκούλωνε το πρόβλημα και δεν θα το έλυνε. Η επιλογή είναι καθαρά δική σας.
Το ίδιο είναι είτε μπει πρώτος ο σκύλος είτε βρει στο πίσω κάθισμα κόσμο. Την ίδια συμπεριφορά θα έχει.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το κουτί είναι κατά την γνώμη μου ο πιο ασφαλής τρόπος και για τον σκύλο και για μας.
Αυτό προϋποθέτει να μάθει το κουτί, να νοιώθει ασφάλεια εκεί μέσα.

Συνήθως και όσον αφορά τις μετακινήσεις με το αυτοκίνητο, ξεκινάμε σταδιακά. Αρχικά σύντομες αποστάσεις και σιγά σιγά τις αυξάνουμε.

Είναι βέβαια και θέμα σκύλου πόσο θα ανεχτει την μετακίνηση με αυτοκινητο και δεν θα δυσανασχετεί.
Ο ενας πχ ο δικός μου παρόλο που μπήκε στην διαδικασια από μικρός, είναι καθολη την διάρκεια λαχανιασμενος και σε υπερένταση. Στρεσσαρεται, νοιώθει άβολα. Ο άλλος κοιμάται, δεν τον απασχολεί.
Ας έχουμε δηλαδή στον νου μας πως είναι μια "αφύσικη" για ένα ζώο διαδικασία και είναι στο χέρι μας να περιορίσουμε (όσο μπορούμε) τον φόβο τους. Μην τον εντείνουμε.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Κι εγώ δεν πιστευω ότι ο σκύλος παίρνει την αρχηγία αν θα φάει πρώτος ή αν θα ανέβει στο κρεββάτι σου. Ο δικός μου σε κάποιες εντολές ακούει "όταν θέλει" όπως, κάτσε, μείνε, έλα, πηδα, μη, αλλά την ώρα του δαγκωματος είτε στο αυτοκίνητο είτε στο σπίτι δεν ακούει τίποτα.
Αν ο σκύλος ακούει τις εντολές όποτε θέλει, σημαίνει ότι χρειάζεται ακόμα πολλή δουλειά. Το οποίο είνια κάτι παραπάνω από λογικό και αναμενόμενο στην περίπτωσή σας αφού μιλάμε για ένα μωρό 5 μηνών. Οπότε απλά συνεχίζεις άπειρες επαναλήψεις, ανεβάζοντας το βαθμό δυσκολίας.

Τα τελικά δόντια βγαίνουν πάνω κάτω στους 6 μήνες, και σε αυτό οφείλεται κυρίως το δάγκωμα. Λέω "κυρίως" διότι τα κουτάβια δε δαγκώνουν μόνο λόγω πονόδοντου, αλλά και για παιχνίδι ή επειδή εξερευνούν τον κόσμο με το στόμα ελλείψει χεριών, ή επειδή τσαντίσηκαν που τους πήρες κάτι που ήθελαν ή επειδή βαριούνται τη ζωή τους κι έχουν προσέξει ότι αν σε δαγκώσουν θα ασχοληθείς μαζί τους ή ένα κάρο άλλους λόγους. Βλέπεις τη γενικότερη εικόνα, και προσπαθείς να καταλάβεις τι προσπαθί να πει το κουτάβι για να πράξεις ανάλογα.

Δεν έχω ιδέα γιατί στο αυτοκίνητο θέλει να δαγκώσει το διπλανό του. Μπορεί να χαιρεται ότι επιτέλους βρήκε μασουλητήρι για τη διαδρομή. Μπορεί να σκέφτεται ότι μπήκαν παρείσακτοι στο χώρο του. Μπορεί να φοβάται διότι αισθάνεται στριμωγμένο. Όπως και να'χει, για την ψυχική ηρεμία πρώτα και κύρια του οδηγού, και για να μη μετατραπεί το αυτοκίνητο υποχρεωτικά σε διθέσιο, πάρε μποξ ή κρέητ. Ταυτόχρονα συνεχίζεις να δουλεύεις το κουτάβι σου. Αν κάποια στιγμή δεις ότι δεν προχωράτε τελικά, ζήτα τη βοήθεια εκπαιδευτή που θα σας δει λάιβ, και ίσως σου υποδέιξει κάποια πράγματα που εσύ δε μπορείς να αντιληφθείς διότι δε βλέπεις την αλληλεπίδρασή σου με το σκύλο "απ' έξω".
 
  • Like
Reactions: AnastasiaArd


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Αν ο σκύλος ακούει τις εντολές όποτε θέλει, σημαίνει ότι χρειάζεται ακόμα πολλή δουλειά. Το οποίο είνια κάτι παραπάνω από λογικό και αναμενόμενο στην περίπτωσή σας αφού μιλάμε για ένα μωρό 5 μηνών. Οπότε απλά συνεχίζεις άπειρες επαναλήψεις, ανεβάζοντας το βαθμό δυσκολίας.

Τα τελικά δόντια βγαίνουν πάνω κάτω στους 6 μήνες, και σε αυτό οφείλεται κυρίως το δάγκωμα. Λέω "κυρίως" διότι τα κουτάβια δε δαγκώνουν μόνο λόγω πονόδοντου, αλλά και για παιχνίδι ή επειδή εξερευνούν τον κόσμο με το στόμα ελλείψει χεριών, ή επειδή τσαντίσηκαν που τους πήρες κάτι που ήθελαν ή επειδή βαριούνται τη ζωή τους κι έχουν προσέξει ότι αν σε δαγκώσουν θα ασχοληθείς μαζί τους ή ένα κάρο άλλους λόγους. Βλέπεις τη γενικότερη εικόνα, και προσπαθείς να καταλάβεις τι προσπαθί να πει το κουτάβι για να πράξεις ανάλογα.

Δεν έχω ιδέα γιατί στο αυτοκίνητο θέλει να δαγκώσει το διπλανό του. Μπορεί να χαιρεται ότι επιτέλους βρήκε μασουλητήρι για τη διαδρομή. Μπορεί να σκέφτεται ότι μπήκαν παρείσακτοι στο χώρο του. Μπορεί να φοβάται διότι αισθάνεται στριμωγμένο. Όπως και να'χει, για την ψυχική ηρεμία πρώτα και κύρια του οδηγού, και για να μη μετατραπεί το αυτοκίνητο υποχρεωτικά σε διθέσιο, πάρε μποξ ή κρέητ. Ταυτόχρονα συνεχίζεις να δουλεύεις το κουτάβι σου. Αν κάποια στιγμή δεις ότι δεν προχωράτε τελικά, ζήτα τη βοήθεια εκπαιδευτή που θα σας δει λάιβ, και ίσως σου υποδέιξει κάποια πράγματα που εσύ δε μπορείς να αντιληφθείς διότι δε βλέπεις την αλληλεπίδρασή σου με το σκύλο "απ' έξω".
Ευχαριστώ
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@AnastasiaArd

Ο δικός μου σε κάποιες εντολές ακούει "όταν θέλει" όπως, κάτσε, μείνε, έλα, πηδα, μη, αλλά την ώρα του δαγκωματος είτε στο αυτοκίνητο είτε στο σπίτι δεν ακούει τίποτα
Αν θες δες και αυτό το θέμα.
 
  • Like
Reactions: AnastasiaArd


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Πλαστικό μποξ μεταφοράς ή συρμάτινο κλουβί. Το πλαστικό μποξ επειδή είναι κλειστό θα βοηθήσει λίγο και με τις τρίχες. Επειδή είναι πλαστικό και κλειστό, θα είναι και πιο ζεστό, οπότε προσπαθείς όσο γίνεται να το δροσίσεις λίγο πριν βάλεις το σκύλο μέσα.



Ο μόνος ουσιαστικός τρόπος που μπορείς να μάθεις σε ένα σκύλο ότι ο αρχηγός του σπιτιού είσαι εσύ, είναι η εκπαίδευση. Όταν ο σκύλος μαθαίνει ότι αν πεις "μη" πρέπει να σταματήσει αυτό που κάνει, όταν πεις "άσε" πρέπει να αφήσει αυτό που έχει στο στόμα, αν πεις "χάι φάιβ" πρέπει να δώσει το πόδι και ό,τι τελοσπάντων θέλει κάποιος να μάθει στο σκύλο του, ο σκύλος μαθαίνει ότι αυτά που κάνει ή δεν κάνει περνάνε από κάποιον άλλο. Αυτός που δίνει την άδεια ή την απαγόρευση, είναι αυτός που βάζει τους κανόνες. Και αυτός που είναι σε θέση να επιβάλλει τους κανόνες που εσύ ακολουθείς έστω κι αν ήθελες να κάνεις κάτι άλλο, είναι αυτομάτως ο αρχηγός.

Ποιος τρώει πρώτος, ποιος κοιμάται στο κρεβάτι, ποιος μπαινοβγαίνει πρώτος, αρχηγό δε σε κάνουν. Θα μου συγχύσετε και τον @Yorkaddict μες στη ζέστη, και θα έχει και δίκιο στην προκειμένη :p(εσωτερικό αστείο του φόρουμ, αν συνεχίσεις να διαβάζεις διάφορα θέματα, θα το καταλάβεις)
Τα πάντα είναι μέσα σε μια εκπαίδευση και τα πάντα έχουν το ρόλο τους, ανάλογα με το σκυλο, όταν ανοίγεις μια πόρτα και ο σκύλος πετάγεται έξω είναι γιατί δεν έχει μάθει να περιμένει να βγεις εσύ πρωτα(που φυσικά αυτό επιτυγχάνεται μέσα από τις εντολές). Έχω μια φίλη που βάζει τον σκυλο της να κάθεται στο τραπέζι μαζί τους κατά την διάρκεια του φαγητού, το σκυλί αυτό όμως δεν έχει κυρίαρχη συμπεριφορά.
Εννοείται ότι η φίλη μας που ζήτησε την γνώμη μας, θα πρέπει να ασχοληθεί περεταιρω με την εκπαίδευση του σκυλου της και το ανάφερα και πιο πάνω αυτό. Απλά σκέψου ότι δεν μπορείς να λες για παράδειγμα στο σκυλο κάτσε, μείνε η ότι άλλο θες και στην συνέχεια να τον αφήνεις να είναι πρώτος....
 
  • Like
Reactions: AnastasiaArd


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μαθαίνουμε έναν σκύλο να κινείται στον κόσμο μας με στόχο την ομαλή μας συμβίωση μαζί του. Αυτό το νόημα έχουν οι εντολες που τους μαθαίνουμε.

Με το να έχουμε ως (αυτό)σκοπό το "αρχηγηλικι", όχι μόνο φαινόμαστε εμείς οι ίδιοι ανασφαλείς, αναξιόπιστοι και αλλοπρόσαλλοι, αλλά ταυτόχρονα γεμίζουμε τον σκύλο ανασφάλειες απέναντί μας, χωρίς λόγο.

Θεωρώ δηλαδή πως κατά κάποιο τρόπο, βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας και καταλήγουμε στο αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που θέλουμε.

ανεβάζοντας το βαθμό δυσκολίας.
Όπως πχ μέρη με περισσότερους αντιπερισπασμους.
Και όλα αυτά σταδιακά. Πρώτα δηλαδή σιγουρευεις πως εκτελεί 9 στις 10 φορές σε μέρη χωρίς αντιπερισπασμους και σταδιακά τον εκθέτεις σε άλλα ερεθίσματα. Ενδέχεται επίσης να χρειαστείς πιο "δυνατή" ανταμοιβή σε τέτοια μέρη. Αναλογα τον σκύλο και τις ιδιαιτεροτητες του.
Δεν τελειώνει δηλαδή η εκπαίδευση στην απομόνωση και ησυχία του σπιτιου μας. Εκεί βάζεις τις βάσεις.
Τα δύσκολα ξεκινάνε έξω.

Όλα γίνονται, αρκεί να έχουμε υπομονή, επιμονή, σταθερότητα, ευρηματικοτητα και πολλές δόσεις χιούμορ. Και φυσικά διάθεση.
Βασικό...
 
  • Like
Reactions: AnastasiaArd


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Τα σκυλιά είτε σας αρέσει είτε όχι είναι αγελαια ζώα και εχουν ανάγκη από έναν καθοδηγητη που στην προκειμένη περίπτωση είναι ο άνθρωπος που βλέπουν και αναγνωρίζουν ως αρχηγό της οικογένειας του. Αν δεν πάρετε εσείς αυτό τον ρόλο τοτε θα το πάρουν αυτά και δεν θα είναι τόσο ευγενικά. Αντί να προσπαθείτε να τα αλλάξετε συνεχώς και να τα φέρνετε στα δικά σας μέτρα και σταθμά προσπαθείτε να μπείτε στην θέση τους ώστε να τα καταλάβετε. Αρχηγός είναι αυτός τον οποίο σέβονται και αγαπάνε και αφεντικό αυτόν τον οποίο φοβούνται. Καλώς ή κακώς έτσι είναι τα πράγματα.
 
  • Like
Reactions: AnastasiaArd


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Είμαι άνθρωπος, δεν είμαι σκύλος και ο σκυλος το ξέρει πολύ καλά από τις πρώτες μέρες της ζωούλας του.

Δεν θα μιμηθω έναν σκύλο (δεν μπορώ άλλωστε για πρακτικούς και γενετικούς λόγους) , ούτε φυσικά περιμένω εναν σκύλο να μιμηθεί εμένα.
Όσο λάθος είναι να ανθρωποποιούμε έναν σκύλο, άλλο τόσο είναι να "σκυλοποιούμε" έναν άνθρωπο.
Είμαστε ξεκάθαρα διαφορετικοί.
Και αυτό δεν χρειάζεται να το αποδείξουμε σε κανέναν.
Νομίζω είναι και υποτιμητικό για εμάς τους ανθρώπους να θεωρούμε πως ένας σκύλος έχει ως στόχο να γίνει ο "αρχηγος μας".
Ακόμα και πρακτικά αν το σκεφτούμε, είναι αδύνατον κάτι τέτοιο να συμβεί.
Ο σκύλος έχει ανάγκη έμας για την επιβίωσή του, γιατί εμείς ορίζουμε και ελέγχουμε τους πόρους. Όχι το αντίθετο.
Ποιος λοιπόν είναι ντεφακτο ο αρχηγος;
Και για ποιον λόγο μπαίνουμε στην διαδικασία εμείς οι ίδιοι να το αμφισβητησουμε;
Όλα από εμάς ξεκινάνε και τελειώνουν.

Πραγματικά είναι κρίμα στην σύντομη ζωούλα τους, να μπαίνουμε σε μια διαδικασία απόδειξης του αυτονόητου.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Ας αφήσουμε λίγο την «ιεραρχία» στην άκρη. Οι σκύλοι και εμείς έχουμε διαφορετικό τρόπο επικοινωνίας. Αν ένας σκύλος ο οποίος δεν έχει κοινωνικοποιηθεί σωστά, για παράδειγμα, με άλλους σκύλους, προσπαθήσει να κάνει “mount”, θα δεχθεί correction. Αυτός είναι ο τρόπος οριοθέτησης των σκύλων, ο τρόπος επικοινωνίας τους για κάτι που δεν τους είναι επιθυμητό. Η γλώσσα του σώματος. Ο άνθρωπος μπορεί να βάλει όρια, να δείξει τι είναι επιθυμητό και τι πρέπει να αποφεύγεται, μέσω της σωστής εκπαίδευσης. Ο σκύλος αντιλαμβάνεται ότι δεν είμαστε σκύλοι, επίσης δεν έχει το ένστικτο της ιεραρχίας τόσο ισχυρό όσο οι λύκοι. Αν κάποιος δεν ασχοληθεί με το να δείξει στον σκύλο του τι θέλει από αυτόν και τι δεν θέλει, αυτός θα κάνει ότι θελήσει. Αυτό, για εμένα· δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την ιεραρχία. Όπως ορισμένες φυλές έχουν περισσότερο πείσμα και είναι πιο ανεξάρτητες με αποτέλεσμα να είναι δύσκολες στην εκπαίδευση (και δεν μας ακούν όσο θα έπρεπε) δεν σημαίνει ότι βλέπουν τον εαυτό τους ως τον «Αρχηγό». Χρειάζονται περισσότερη προσοχή και πείσμα από την δίκη μας μεριά για να πετύχουμε αυτό που θελουμε.
 
  • Like
Reactions: AnastasiaArd