Βόλτες με το αυτοκίνητο


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Μεγαλώνοντας μέσα σε αγέλη σκυλων (15 περιπου) θα σου πω ότι συμφωνώ εν μέρη. Όντως εξαρτώνται από εμάς μόνο και μόνο επειδή μένουν μαζί μας, στην φύση τους δεν θα μας είχαν ανάγκη, όπως δεν μας έχουν οι λυκοι. Μπορεί να τα ταΐζουμε αλλά αυτό δεν είναι αρκετό και ούτε κατανοητό από έναν σκυλο, αλλιώς δεν θα χρειαζοντουσαν και οι εντολές. Οι σκύλοι δεν έχουν την ικανότητα να μας βλέπουν διαφορετικά και αυτός είναι ο λόγος που κάποιες φορες(αν όχι παντα) μας φέρονται σαν σκυλους. Για παραδειγμα: βλέπουν ένα ξένο άνθρωπο, ποια θα είναι η αντίδραση τους; να τον μυρισουν; να του επιτεθουν; να παίξουν μαζί του; θα αντιδράσουν όπως θα αντιδρούσα και αν έβλεπαν έναν ξένο σκυλο ή αντίστοιχα κάποιον φίλο.
 
  • Like
Reactions: AnastasiaArd


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
485
1.092
20
Πάτρα
Οι σκύλοι δεν έχουν την ικανότητα να μας βλέπουν διαφορετικά και αυτός είναι ο λόγος που κάποιες φορες(αν όχι παντα) μας φέρονται σαν σκυλους. Για παραδειγμα: βλέπουν ένα ξένο άνθρωπο, ποια θα είναι η αντίδραση τους; να τον μυρισουν; να του επιτεθουν; να παίξουν μαζί του; θα αντιδράσουν όπως θα αντιδρούσα και αν έβλεπαν έναν ξένο σκυλο ή αντίστοιχα κάποιον φίλο.
Εμένα ο σκύλος μου ξέρει πολύ καλά την διαφορά ανάμεσα σε ανθρώπους, σκύλους, γάτες κτλ. Όταν βλέπει άνθρωπο κατουριέται από την χαρά της, όταν βλέπει σκύλο γαβγίζει ασταμάτητα, όταν βλέπει γάτα κουνάει την ουρά της. Αυτά που ανέφερες είναι ο τρόπος επικοινωνίας τους (να μυρίζουν, να παίζουν κτλ.), αλλά διαφέρει δραματικά το ποια θα είναι η αντίδρασή τους στο κάθε τι. Εννοείται πως εξακολουθούν να συμπεριφέρονται ως σκύλοι σε όλα τα όντα.
 
  • Like
Reactions: AnastasiaArd


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Ας αφήσουμε λίγο την «ιεραρχία» στην άκρη. Οι σκύλοι και εμείς έχουμε διαφορετικό τρόπο επικοινωνίας. Αν ένας σκύλος ο οποίος δεν έχει κοινωνικοποιηθεί σωστά, για παράδειγμα, με άλλους σκύλους, προσπαθήσει να κάνει “mount”, θα δεχθεί correction. Αυτός είναι ο τρόπος οριοθέτησης των σκύλων, ο τρόπος επικοινωνίας τους για κάτι που δεν τους είναι επιθυμητό. Η γλώσσα του σώματος. Ο άνθρωπος μπορεί να βάλει όρια, να δείξει τι είναι επιθυμητό και τι πρέπει να αποφεύγεται, μέσω της σωστής εκπαίδευσης. Ο σκύλος αντιλαμβάνεται ότι δεν είμαστε σκύλοι, επίσης δεν έχει το ένστικτο της ιεραρχίας τόσο ισχυρό όσο οι λύκοι. Αν κάποιος δεν ασχοληθεί με το να δείξει στον σκύλο του τι θέλει από αυτόν και τι δεν θέλει, αυτός θα κάνει ότι θελήσει. Αυτό, για εμένα· δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την ιεραρχία. Όπως ορισμένες φυλές έχουν περισσότερο πείσμα και είναι πιο ανεξάρτητες με αποτέλεσμα να είναι δύσκολες στην εκπαίδευση (και δεν μας ακούν όσο θα έπρεπε) δεν σημαίνει ότι βλέπουν τον εαυτό τους ως τον «Αρχηγό». Χρειάζονται περισσότερη προσοχή και πείσμα από την δίκη μας μεριά για να πετύχουμε αυτό που θελουμε.
Οι εντολές έχουν σαν σκοπό να επιβάλλουν στον σκυλο αυτό που θέλουμε εμείς να κάνουν. Η ιεραρχία διαφέρει ανάλογα με τον σκυλο είτε είναι ράτσας είτε όχι. Υπάρχουν σκυλιά που είναι τόσο ιεραρχικά ώστε να φτάσουν στο σημείο να σε δαγκώνουν αν δεν κάνεις αυτό που θα σου "πουν", εφόσον δουν ότι τους το επιτρέπεις.
Υπάρχουν πάλι σκυλιά που μπορεί να αντιδράσουν έντονα κατά την διάρκεια μιας εκπαίδευσης γιατί βλέπουν απλά ότι προσπαθούμε να τους επιβληθούμε.
 
  • Like
Reactions: AnastasiaArd


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Εμένα ο σκύλος μου ξέρει πολύ καλά την διαφορά ανάμεσα σε ανθρώπους, σκύλους, γάτες κτλ. Όταν βλέπει άνθρωπο κατουριέται από την χαρά της, όταν βλέπει σκύλο γαβγίζει ασταμάτητα, όταν βλέπει γάτα κουνάει την ουρά της. Αυτά που ανέφερες είναι ο τρόπος επικοινωνίας τους (να μυρίζουν, να παίζουν κτλ.), αλλά διαφέρει δραματικά το ποια θα είναι η αντίδρασή τους στο κάθε τι. Εννοείται πως εξακολουθούν να συμπεριφέρονται ως σκύλοι σε όλα τα όντα.

Αντιδράει ανάλογα με το πως το έχεις μάθει.
 
  • Like
Reactions: AnastasiaArd


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
485
1.092
20
Πάτρα
Οι εντολές έχουν σαν σκοπό να επιβάλλουν στον σκυλο αυτό που θέλουμε εμείς να κάνουν. Η ιεραρχία διαφέρει ανάλογα με τον σκυλο είτε είναι ράτσας είτε όχι. Υπάρχουν σκυλιά που είναι τόσο ιεραρχικά ώστε να φτάσουν στο σημείο να σε δαγκώνουν αν δεν κάνεις αυτό που θα σου "πουν", εφόσον δουν ότι τους το επιτρέπεις.
Υπάρχουν πάλι σκυλιά που μπορεί να αντιδράσουν έντονα κατά την διάρκεια μιας εκπαίδευσης γιατί βλέπουν απλά ότι προσπαθούμε να τους επιβληθούμε.
Αυτό οφείλεται περισσότερο σε insecurity και αίσθημα ανασφάλειας. Συνήθως αποτέλεσμα κακής εκπαίδευσης από άπειρο άνθρωπο/εκπαιδευτή. Αν προσπαθείς μόνιμα να ''επιβάλεις'' κάτι σε έναν σκύλο χωρίς να το έχεις δείξει αρχικά τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει, τον μπερδεύει. Και αυτό φέρνει με την σειρά του σύγχυση. Δεν έχει να κάνει με ιεραρχία, πιο πολύ με την διαχείριση κάθε σκύλου, γιατί εννοείται πως διαφέρουν μεταξύ τους, δεν είναι όλοι το ίδιο εύκολοι στην εκπαίδευση. Κάτι που θα λειτουργήσει σε έναν δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα λειτουργήσει σε κάποιον άλλον. Και πίστεψέ με, σε αυτή την περίπτωση, η ''ιεραρχία'' δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Πως δηλαδή, θα δείξεις εσύ σε έναν σκύλο ότι είσαι ο ''αρχηγός''; Αυτό θα σου εξασφαλίσει δηλαδή την απεριόριστη υπακοή του;
 
  • Like
Reactions: AnastasiaArd


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Νομίζω πως χρειάζεται να διαχωρίσουμε το τι κάνουν οι σκύλοι μεταξύ τους ή με άλλα ζώα και τι κάνουν με εμάς τους ανθρώπους. Πως μας βλέπουν και τι είμαστε για αυτούς.

Κοινός παρονομαστής σε όλα, είναι η γλώσσα επικοινωνίας που έχουν.
Αυτή προσπαθούμε να μεταφράσουμε και να κατανοήσουμε.

@Belvigo
Αλλο είναι "επιβάλλω", άλλο είναι "μαθαίνω" ή "καθοδηγώ".
Ακόμα και οι λέξεις έχουν σημασία γιατί αλλάζει και ο τρόπος που εμείς οι ίδιοι αντιλαμβανομαστε το τι κάνουμε, όπως και το τι θέλουμε να πετύχουμε.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Σύμφωνοι άλλο μαθαίνω άλλο επιβάλλω άλλο καθοδηγώ, απλά σκέψου ότι μαθαίνουν μέσω της επιβολής και της καθοδήγησης. Όπως τα παιδάκια που τους επιβάλλει το σχολείο ώστε να μάθουν κάποια πράγματα, και αυτά μέσω της επιβολής και της καθοδήγησης μαθαίνουν.
Επειδή μεγάλωσα με τον τρόπο που μεγαλώσα θα σου πω ότι έχω κάνει σκυλο εκεί που θέλει να πέσει να σε ξεσκίσει, να κάνει μεταβολή βάζοντας την ουρά στα σκέλια του(όχι χωρίς μορφή βιας) απλά με την γλώσσα του σώματος. Επίσης έχω κάνει σκυλο εκεί που βγαίνει από μαγαζί τρεχοντας για να ορμηξει, επί τόπου να το γυρνάει σε παιχνίδι και χαδια, πάλι με την γλώσσα του σωματος. Και πολλά άλλα που θα πρέπει να κάτσω να γράφω ώρες ατελιωτες.
Και επειδή βαρέθηκα το συγκεκριμένο θέμα το σταματάω εδώ.
 
  • Like
Reactions: AnastasiaArd


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Συγχωρέστε με που θα πεταχτώ, κάνοντας skip όλα τα ενδιάμεσα ποστ.
Είδα όμως συμμετοχή μελών, που κόβω τον λαιμό μου, όταν σου πρότειναν box μεταφοράς.
Ε ναι...εννοείται...box μεταφοράς και το πρόβλημα πάει χωρίς να τσαντίζεται κανείς και χωρίς να υποφέρει κανείς (y)
 
  • Like
Reactions: AnastasiaArd




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf