ΓΕΝΙΚΗ ΑΙΜΑΤΟΣ


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει για τον δείκτη
LYM% -λεμφοκύτταρα στην γενική αίματος.

Πήγαμε σήμερα και κάναμε τις εξετάσεις αίματος και στα 4 σκυλιά μας και ο ένας είχε χαμηλό τον δείκτη LYM%.
O κτηνίατρος μας είπε ότι όλα είναι καλά αλλά η διαφορά στην τιμή του δείκτη μου φαίνεται πολύ μεγάλη.(29,6%, 27,6%, 28.3% και 9.8%)

Η αλήθεια είναι ότι είδα τις τιμές όταν πια είχαμε φτάσει στο σπίτι και έτσι δεν τον ρώτησα γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά και γιατί δεν τον ανησυχεί.

Και έτσι τρώγομαι μόνη μου βραδιάτικα με τα ρούχα μου...αν ξέρει κάποιος κάτι θα του είμαι υπόχρεη.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Tara, λυπάμαι που ανησυχείς τόσο με το σκυλάκι σου. Δεν είμαι φυσικά ειδικός, αλλά υπάρχουν σελίδες στο ίντερνετ που σου μαθαίνουν πώς να διαβάζεις και να καταλαβαίνεις τα εργαστηριακά αποτελέσματα των ζώων σου. Βρήκα για παράδειγμα αυτήν που ίσως σου φανεί χρήσιμη:

http://home.gci.net/~divs/disease/lab_tests.html

Θα σε συμβούλευα επίσης να λάβεις υπόψη σου, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, όλες τις συμβουλές τους για το πώς πρέπει να γίνεται η εξέταση αίματος, π.χ. λένε ότι πρέπει να είναι νηστικό το σκυλί για 12 ώρες. Τώρα που το σκέφτομαι το Μουφ δεν το έχω πάει ποτέ νηστικό για αιματολογική εξέταση, ούτε και μου ζητήθηκε. Ίσως να επηρρεάζονται ελαφρώς οι δείκτες και αν είναι σε συγκεκριμένο range δεν πειράζει? Δεν ξέρω, αλλά κοίταξε λίγο στο ίντερνετ. Επίσης αν ανησυχείς πολύ και δε σε ικανοποιεί η απάντηση του κτηνιάτρου σου, υπάρχει και μια άλλη σελίδα, όπου βγαίνουνε συγκεκριμένοι Αμερικάνοι κτηνίατροι σε live chat και σε συμβουλεύουνε τι μπορεί να έχει το σκυλί σου και τι θα πρέπει να κάνεις:

http://www.justanswer.com/pet?r=ppc...212-2&JPRC=1&gclid=CNXluv7b3psCFcIWzAodK2IBAg

Εννοείται ότι θα σε συμβουλέψουνε να πας στον κτηνίατρό σου αν είναι σοβαρά τα πράγματα, αλλά δίνουνε καλές πληροφορίες. Είναι δυστυχώς επί πληρωμή η συγκεκριμένη σελίδα, αλλά το καλό είναι ότι η σελίδα θεωρείται πολύ καλή και έχει παρουσιαστεί πολλές φορές από τα αμερικανικά μέσα μαζικής ενημέρωσης. Επιπλέον επειδή είσαι καταναλωτής και θα υπάγεσαι στον αμερικανικό νόμο (αφού οι κτηνίατροι είναι Αμερικάνοι και ζουν στην Αμερική) και επομένως έχεις δικαίωμα να αφήσεις τις εντυπώσεις σου για την εξυπηρέτηση στη σελίδα, όπως και να δεις ακριβώς τι έχουν πει οι άλλοι πελάτες τους για δαύτους. Και δεν έχουν δικαίωμα, ούτε αφαιρούν αρνητική κριτική.

Μπορείς επίσης να διαβάσεις και τι ακριβώς έχει ειπωθεί και γραφτεί γι' αυτούς στα ΜΜΕ.

Ελπίζω να μην είναι τίποτα σοβαρό.
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Γειά σας παλικάρια και κοπελιές!:D

Tara, τι όρια δίνει στα λεμφοκύτταρα στις εξετάσεις που έκανες;
Πέρα από το ζήτημα του ποσοστού παίζει ρόλο και το απόλυτο νούμερο των κυττάρων.Επίσης παίζει ρόλο και το πόσο αυξημένα είναι τα πολυμορφοπύρηνα και τα ουδετερόφυλα...
Οι λόγοι τώρα για τους οποίους παίζουν αυτά τα νούμερα είναι πολλοί κι αρκετοί από αυτούς δεν χρειάζεται να σε ανησυχούν!;)

Μίλα με τον κτηνίατρό σου και θα σου λύσει όλες τις απορίες!

Sara, είναι συγκεκριμένες, και μάλλον λίγες, οι εξετάσεις που επηρεάζονται από το αν είναι νηστικός ή όχι, και λογικά για όσες χρειάζεται θα σε ενημερώνει ο κτηνίατρος!
 


roi

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2009
56
0
Αθήνα - Παλλήνη
Τα απποτελέσματα των εξετάσεων κανονικά πρέπει να αναγράφουν δίπλα τις φυσιολογικές τιμές, και συνήθως αν κάποια τιμή είναι εκτός των φυσιολογικών ορίων αναγράφεται έτσι ώστε να ξεχωριζεί.
Κοίταξε τι λένε τα φυσιολογικά ??
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Αν έγραφε δίπλα τις Φ.Τ. εννοείτε ότι θα μπορούσα να καταλάβω αλλά δυστυχώς δεν τις γράφει.
Ηταν νηστικοί όλοι 14 ώρες. Τα πολυμορφοπύρηνα και τα ουδετερόφυλα δεν ξέρω πως σημειώνονται.
Ο κτηνίατρος μου εχτές μου είπε ότι όλα είναι εντάξη και γι'αυτό δεν τον παίρνω τηλ. σήμερα που δεν έχει ιατρείο.
Δεν είναι επείγον και διστάζω να τον ενοχλήσω σαββατιάτικα.Εννοείται ότι απο Δευτέρα θα μιλήσω μαζί του.Απλά ρώτησα γιατί ψάχνοντας στο Ιντερνετ για τιμές λεμφοκυτάρων βρήκα μόνο για ανθρώπινες ασθένειες.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αν έγραφε δίπλα τις Φ.Τ. εννοείτε ότι θα μπορούσα να καταλάβω αλλά δυστυχώς δεν τις γράφει.
Λευκά αιμοσφαίρια (WBC): Φ.Τ: 6-17
Λεμφοκύτταρα αριθμός (LYM): Φ.Τ: 1.0-4.8
Πολυμορφοπύρινα (GRA) : Φ.Τ 3-12
Λεμφοκύτταρα % (LYM%): Φ.Τ: 12-30
Μεσαιοκύτταρα% (MXD%): Φ.Τ: 1.0-15.0
Πολυμορφοπύρηνα% (GRA%): Φ.Τ: 62-87

:)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Rottie σε ευχαριστώ πολύ.
Όντος ο Αλομπαράκος είναι πιο κάτω απο τα όριο, έχει 9.8 ενώ το όριο είναι LYM%12-30
Θα πάρω την Δευτέρα τον κτηνίατρο.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Eγω πάντως δεν θα ανυσηχούσα ιδιαίτερα..... πάντα όλο και κάτι μπορεί να είναι εκτός ορίου...... αν η γενική εικόνα του σκύλου είναι καλή, δεν υπάρχει λόγος να ανυσυχείς.
 


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
Rottie σε ευχαριστώ πολύ.
Όντος ο Αλομπαράκος είναι πιο κάτω απο τα όριο, έχει 9.8 ενώ το όριο είναι LYM%12-30
Θα πάρω την Δευτέρα τον κτηνίατρο.

γραφεις οτι ειναι πιο χαμηλα τα λευκα αλλα δεν γραφεις για τα πολυμορφοπυρηνα που μερικες φορες ειναι κατ αντιστοιχεια αυξημμενα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU