Γίατι αγάπω την Ελλήνικη φύλη μου !!!


μαρκος

Well-Known Member
7 Μαϊου 2009
253
0
43
Νεα Ιωνια
Εδώ όσοι απο έμας έχουν Ελλήνκη φύλη και θέλουν να μοιραστουν τα προσώντα τους ας γράψουν για να τις γνωρίση ο κόσμος !! :)
 


μαρκος

Well-Known Member
7 Μαϊου 2009
253
0
43
Νεα Ιωνια
Κανω copy paste από δίπλανω τοπικ

ο ΕΠ. είναι ο σκύλος που επιλέγει τον καλύτερο δρόμο μέσα στο δασός διασφαλίζει τα περάσματα για τα πρόβατα ακόμα και από αυτοκίνητα και μηχανές μόνο με την σωματική παρουσία θα προστατεύσει τους πάντες από εισβολείς , κακοτοπιές , θα γίνει τα μάτια σου το βράδυ ακόμα και εσένα το αφεντικό του θα αποτρέψει να μπεις κάπου(κλείνοντας σου το πέρασμα με το σώμα του) που κρίνει επισφαλή έχει την πιο ώριμη κρίση που έχω δει για τις καταστάσεις , θα γαβγίσει επιτεθεί σπάνια , προτιμά να κοιτάζει και να κάθεται στα όρια του προειδοποιώντας των επίδοξο εισβολέα με έντονο καταματο βλέμμα , δεν είναι κέρβερος είναι επιτηρητής μπράβος σου λέει μάγκα εσύ εκεί εγώ εδώ , χώρο σου χώρος μου , θα σε κάνει να φάνεις χάζος για τις επιλογές σου σε μια διαδρομή στο βουνό , σε μια νυχτερινή βόλτα που εσύ δεν είδες αλλά εκείνος είδε και απομακρύνθηκε και αλλά πολλά . Ένα τέτοιο σκυλί είναι πανέξυπνο και κερδίζει τον σεβασμό μου , αν εγώ κερδίσω τον δικό του μένει να δούμε . :D:D
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
(Σορρυ για το ΟΤ, εχω ελληνικη φυλη, παρολο που πολυ θα το ηθελα κι εγω)

Νομιζω ότι μιλαμε για την περιπτωση που ο σκυλος είναι πιο εξυπνος από το αφεντικο του.

Αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα με το ένα από τα δυο σκυλια μου, μονο που ειναι σε ιδιαιτερα μικρη συσκευασια. Η μινι πινσερινα μου είναι πιο εξυπνη και αισθαντικη από μενα.
Αντιγραφοντας εκφρασεις σου λοιπον….

Σαφώς επιλέγει τον καλύτερο δρόμο μέσα στο δάσος και με κάνει να φανω χαζός για τις επιλογές μου σε μια διαδρομή στο βουνό.
Γινεται τα μάτια μου το βράδυ, σε μια νυχτερινή βόλτα που εγω δεν είδα αλλά εκείνη είδε και απομακρύνθηκε.
Μόνο με την μινι σωματική παρουσία θα μας αποτρεψει να παμε καπου ή αν είναι με λουρι θα πεισμωσει και θα καρφωθει κατω με τα τεσσερα ποδαράκια της ανοιχτα. Ειδε ή ενοιωσε κατι που εμεις θα αντιληφθουμε αργοτερα ή ποτέ.
Κάθεται στα όρια της προειδοποιώντας των επίδοξο εισβολέα με έντονο καταματο βλέμμα κλπ περι κέρβερου. Η διαφορά είναι ότι ενίοτε γρυλίζει ή γαυγιζει.
Και άλλα που ηδη ανεφερες και άλλα που δεν ειπες.

Εχει κερδισει φυσικα τον σεβασμο μου και εχω κερδισει κι εγω τον δικο της προ πολλου.
Σε εφαγε ένα μινι πιν τριων κιλων αγαπητέ Μάρκο.
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
(Σορρυ για το ΟΤ, εχω ελληνικη φυλη, παρολο που πολυ θα το ηθελα κι εγω)

Νομιζω ότι μιλαμε για την περιπτωση που ο σκυλος είναι πιο εξυπνος από το αφεντικο του.

Αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα με το ένα από τα δυο σκυλια μου, μονο που ειναι σε ιδιαιτερα μικρη συσκευασια. Η μινι πινσερινα μου είναι πιο εξυπνη και αισθαντικη από μενα.
Αντιγραφοντας εκφρασεις σου λοιπον….

Σαφώς επιλέγει τον καλύτερο δρόμο μέσα στο δάσος και με κάνει να φανω χαζός για τις επιλογές μου σε μια διαδρομή στο βουνό.
Γινεται τα μάτια μου το βράδυ, σε μια νυχτερινή βόλτα που εγω δεν είδα αλλά εκείνη είδε και απομακρύνθηκε.
Μόνο με την μινι σωματική παρουσία θα μας αποτρεψει να παμε καπου ή αν είναι με λουρι θα πεισμωσει και θα καρφωθει κατω με τα τεσσερα ποδαράκια της ανοιχτα. Ειδε ή ενοιωσε κατι που εμεις θα αντιληφθουμε αργοτερα ή ποτέ.
Κάθεται στα όρια της προειδοποιώντας των επίδοξο εισβολέα με έντονο καταματο βλέμμα κλπ περι κέρβερου. Η διαφορά είναι ότι ενίοτε γρυλίζει ή γαυγιζει.
Και άλλα που ηδη ανεφερες και άλλα που δεν ειπες.

Εχει κερδισει φυσικα τον σεβασμο μου και εχω κερδισει κι εγω τον δικο της προ πολλου.
Σε εφαγε ένα μινι πιν τριων κιλων αγαπητέ Μάρκο.
Τα ίδια θα ήθελα να γράψω για το τσιουάουά μου!!!
΄Οσο για το δρόμο στο βουνό...και άλλη φορά το έχεις αναφέρει ΄Αρη μου και μου θύμισε πολύ έντονα...
τον Ιντεφίξ, στον Αστερίξ και την Κλεοπάτρα, που τους έβγαλε από τηνΠυραμίδα όπου είχαν εγκλωβιστεί...
μόνο που ο Ιντεφίξ ήταν Westie αν δεν κάνω λάθος:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εγώ πάλι νομίζω ότι ένα θέμα στο οποίο θα εξειδανικευτεί τελικα αναγκαστικά μια φυλή θα ήθελα όσο δυνατόν να αποφευχθεί!
Είμαι πάντα υπέρ της ακριβοδίκαιης έως κι αυστηρής παρουσίασης κάθς φυλής ώστε ο εν δυνάμει νέος ιδιοκτήτης να γνωρίζει τι θα έρθει στα χέρια του!

Για γνωρίζει τα θετικά αλλά να ΕΜΠΕΔΩΣΕΙ τα αρνητικά, γιατί αυτά είναι που οδηγούν τα σκυλιά στην ευθανασία ή ακόμα χειρότερα στο δρόμο!
Ας πούμε για τις Ελληνικές Ορεινές Φυλές να ξέρει ότι είναι έντονα κυριαρχικές κι αρκετά μεγαλόσωμες, ότι δεν είναι σταθεροποιημένες, άρα μπορεί το κουτάβι του να μην είναι ακριβώς αυτό που ονειρεύτηκε, ότι αν πρόκειται για ένα καλό δείγμα θα ήταν ιδιαίτερα ευεργετικό να συμμετάσχει στο αναπαραγωγικό πρόγραμμα με σκοπό αυτή την έρμη σταθεροποίηση που συζητάμε και πολλά πολλά ακόμα!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
@kat201161

Αυτό με το βουνο Κατερινα είναι περα για περα αληθινο, όπως και τα υπολοιπα σε καποιο βαθμο παντα ή εγω θελω να τα βλεπω και να τα μεταφραζω ετσι.

Ξεχασα όμως να αναφερω το σημαντικοτερο. Οσο και να προσπαθησω, η Ζηνα δεν υπαρχει περιπτωση να δεχτει να μπει σε τουνελ ή να περασει από οποιοδήποτε στένωμα εφοσον υπαρχει χωρος δίπλα.

Δεν είναι κανενα χαζόσκυλο!!
Όπως καταλαβαινεις, το ανεκπαίδευτο ή και φοβικό σε καποια κατασταση, το αποκαλώ έξυπνο όποτε με βολεύει!

Πολλά χαρισματα εχουν θεωρητικα τα σκυλια μας. Το θεμα είναι αν είναι ελεγχομενα.

Εάν απλά τονιζουμε τα χαρισματα ή τα θεωρητικα χαρακτηριστικα της φυλης, τα οποία βεβαια εμεις ποτέ δεν ειδαμε στην πραξη στο δικο μας, ή τα κατορθωματα μεμονωμενων σκυλων της ιδιας φυλής και εθελοτυφλούμε στα προβληματα που αντιμετωπιζουμε, απλά κοροϊδεύουμε τον εαυτο μας.

Είναι σαν να καυχιεμαι που εχω μαλινουά και να λεω «κοιταξτε τι κανει το μαλινουά» και να παραθετω και βιντεάκια με αστυνομικα μαλινουά τη στιγμη που το δικο μου μαλινουά κι εγω μαζι του δεν ξερουμε που πάν' τα 4.

Με λιγα λογια, να χαμε να λεγαμε.

(Συγνωμη για το 2ο οφ τοπικ)
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
υπενθυμιζω το θεμα γιατι ειστε ολοι οφ τοπικ

"Εδώ όσοι απο έμας έχουν Ελλήνκη φύλη και θέλουν να μοιραστουν τα προσώντα τους ας γράψουν για να τις γνωρίση ο κόσμος !!"

εγω δεν εχω εφ αλλα θα ηθελα να μαθω
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Κάθε φυλή, ανεξαρτήτως προέλευσης, έχει τα χαρίσματά της.
Έχω Ε.Π. 2μισι ετών. Τι έχω ζήσει μαζί του; Μέρα με τη μέρα βλέπω να ξεδιπλώνεται ένας υπέροχος σκύλος, καθώς αργούνε λιγουλάκι να ωριμάσουνε. :D Έφτασε 2 για να δείξει κάποια ένστικτα φύλαξης χώρου. Θέλει να είναι σε σημείο που να μπορεί να επιβλέπει τον χώρο.
Εντονότατα κυριαρχικός, ειδικά με τα μεγαλόσωμα σκυλιά, αλλά και παιχνιδιάρης με την κατάλληλη παρέα. Αναζητά λύσεις αλλά και δουλειά, καθώς έμαθε έτσι από μικρός. Είναι ανεξάρτητος αλλά επιθυμεί να ασχολείσαι μαζί του. Είναι πολύ συναισθηματικός κι έχει μεγάλη ικανότητα στο να σε "διαβάζει".
Δε δείχνει να έχει ιδιαίτερη ενέργεια αλλά όταν θέλει να παίξει ή να τσακωθεί παρουσιάζει ξαφνικά ταχύτητα κι ευλιγισία. Μοιάζει με τον Γκρισίνο, τον αγαθό γίγαντα όταν παίζει με μικρότερα σκυλιά. Με μένα ή με φίλους όταν παίζουμε, αν και το παιχνίδι μας είναι σχετικά "άγριο" (πάλη κλπ) είναι απίστευτα προσεκτικός.
Αισθάνομαι ασφάλεια μαζί του, καθώς δείχνει προστατευτικός, χωρίς να ξέρω βέβαια πως θα αντιδρούσε σε περίπτωση ανάγκης. Τον έχω τσεκάρει τον τελευταίο χρόνο ότι προσέχει εμένα στη βόλτα και όχι τη σκυλίτσα μας. Όταν ήταν κουταβάκι 4 μηνών (που δε ξεκολλάνε από τα πόδια σου) με ξάφνιαζε παρατώντας μας για βόλτες 500 μέτρων. Όμως δε χανόταν ποτέ, ακόμα και σε άγνωστα μέρη, κι επέστρεφε στη βάση μας (σκηνή). Τώρα έχει το νου του που βρίσκομαι και δεν απομακρύνεται.
Η εξυπνάδα του και η ικανότητά του να βρίσκει λύσεις δεν τον κάνουν εύκολο πετ. Τέλος (τρόπος του λέγειν τέλος) είναι Χουντίνι. Ανοίγει πόρτες, ξεκλειδώνει και ανοίγει μπαλκονόπορτες, άμα χρειαστεί πηδάει καμιά μάντρα και δεν του αρέσει ο περιορισμός. Πάραυτα, θα κάτσει στον χώρο του στο αμάξι για να πάμε βόλτα ή να φάμε οι άνθρωποι μετά τη βόλτα. Του αρέσει πολύ το αμάξι καθώς μάλλον σημαίνει νέες εμπειρίες και μέρη και μπαίνει μέσα ταχύτατα.
Σίγουρα είναι δύσκολο σκυλί αλλά γι αυτό έχει για μένα περισσότερο ενδιαφέρον. Παρά τις δυσκολίες του να έχεις έναν τέτοιο σκύλο για πετ (και όχι για μαντρόσκυλο) και να σε συνοδεύει όπου είναι αυτο δυνατό, δε θα τον άλλαζα με τίποτα. :)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf