Γαλλικό Μπουλντόγκ και παιδιά


Alk

New Member
30 Απριλίου 2021
4
3
38
Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέα στη σκυλο-ομάδα και είπα να γράψω εκφράζοντας έναν προβληματισμό που έχω, ώστε να με βοηθήσετε, κυρίως εάν υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που έχουν εμπειρία στο θέμα.
Έχω ένα γαλλικό τριών χρόνων. Ο σκύλος είναι υπέροχος, τα πάει καλά με όλους (τους ανθρώπους όλους, με τα άλλα σκυλιά είναι λίγο αντιδραστικός), ακούει, είναι σε γενικές γραμμές ένα υγιές και αγαπησιάρικο σκυλάκι.
Έχει όμως μια συγκεκριμένη συμπεριφορά, ψιλοεπιθετική, σε δύο περιπτώσεις. Όταν κοιμάται, εαν πας να τον μετακινήσεις, κάποιες φορές γρυλίζει και πάει να δαγκώσει και όταν παίζει οτιδήποτε που έχει να κάνει με φαγητό δε σηκώνει μύγα στο σπαθί του.
Θεωρώ ότι ίσως είναι φυσιολογικές συμπεριφορές, άλλωστε ακόμα κ εμείς αν μας ενοχλήσεις στον ύπνο ή το φαι μας θα δυσανασχετίσουμε (σκέφτηκα με το ταπεινό μυαλό μου). Με έχει δαγκώσει πάνω στο ζόρι του σε φάση που είχε πάρει να φάει κάτι λάθος και πήγα να του το πάρω (μη φανταστείτε κανέναν τεράστιο πόνο, αλλά αρκετά ωστε να ματώσω λίγο). Η ανησυχία μου είναι ότι ετοιμαζόμαστε να κάνουμε παιδί και θα ήθελα να είμαι όσο προετοιμασμένη γίνεται από πριν, ώστε να κυλήσουν όλα όμορφα. Έχω ήδη διαβάσει όσο μπορώ το ότι πρέπει η αρχική επαφή τους να γίνει σταδιακά, ώστε να συνηθίσει και ο σκύλος, και να μη μένει ποτέ μόνος με το παιδί σε πολύ μικρή ηλικία. Απλά ήθελα να ρωτήσω εάν θα συμπεριφέρεται το ίδιο με ένα παιδί, ή εάν αντιλαμβάνεται τη διαφορά και νίωθει την ηλικία. Ελπίζω να μην ακούγεται χαζή η ανησυχία, και να μην σας κούρασα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. :)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Εφόσον ετοιμάζεστε και για παιδί θα πρέπει να πάρετε έναν εκπαιδευτή άμεσα και να λύσετε αυτά τα θέματα. Επίσης να επιστρατεύσετε τον εκπαιδευτή και όταν έρθει το παιδί στο σπίτι.
Και αυτό διότι ένα γαλλάκι δύσκολα θα κάνει ζημιά σε έναν ενήλικα (άντε μια μελανιά από δαγκωνιά), εύκολα όμως μπορεί να ρίξει κάτω ένα παιδί ή να το δαγκώσει με πολύ μεγαλύτερες συνέπειες.
 


Alk

New Member
30 Απριλίου 2021
4
3
38
Εφόσον ετοιμάζεστε και για παιδί θα πρέπει να πάρετε έναν εκπαιδευτή άμεσα και να λύσετε αυτά τα θέματα. Επίσης να επιστρατεύσετε τον εκπαιδευτή και όταν έρθει το παιδί στο σπίτι.
Και αυτό διότι ένα γαλλάκι δύσκολα θα κάνει ζημιά σε έναν ενήλικα (άντε μια μελανιά από δαγκωνιά), εύκολα όμως μπορεί να ρίξει κάτω ένα παιδί ή να το δαγκώσει με πολύ μεγαλύτερες συνέπειες.
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ο εκπαιδευτής φυσικά είναι η πρώτη σκέψη μας, και στην ανάγκη θα αναγκαστούμε να βρούμε τρόπο να πάρουμε έναν, απλά έγραψα εδώ μήπως υπάρχουν και άλλοι τρόποι, δεδομένου ότι πιεζόμαστε κάπως οικονομικά και ίσως δε μπορέσουμε να ανταπεξέλθουμε σύντομα στα έξοδα ενός εκπαιδευτή.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλησπέρα.
Αν έχεις χρόνο δες αυτό το θέμα.
Ίσως πάρεις κάποιες ιδέες για το τι μπορείς να κάνεις μέχρι να έρθει το μωράκι σας.

Όσον αφορά τις αντιδράσεις που περιέγραψες, είναι εν δυνάμει επικίνδυνες για ένα μωρό αν δεν είσαι συνέχεια από πάνω. Κάτι όμως που πρέπει να κάνεις έτσι κι αλλιώς.

Αυτό με τον ύπνο πχ, το κάνουν πολλά σκυλιά και δεν ξέρω αν μπορεί να διορθωθεί.

Το φαγητό από την άλλη είναι άλλη περίπτωση, που ενδέχεται να σχετίζεται με ανασφάλεια και κάποια κακή εμπειρια, που μπορεί να διορθωθεί. Συνηθως δηλαδή τέτοιες αντιδράσεις έχουν την ρίζα τους σε δίκες μας αστοχίες ή λάθη, που έκαναν τον σκύλο να νοιώθει πως κινδυνεύει να χάσει τον πολυπόθητο πόρο (φαγητό πχ).
Και μόνοι σας μπορείτε να τον μάθετε να αφήνει πράγματα που δεν θέλετε να βάζει στον στόμα του, με την εντολή "άστο". Αρκετά εύκολο και πάρα πάρα πολύ χρήσιμο.

Σε κάθε περίπτωση και οι δύο αντιδράσεις μπορούν να προβλεφθουν εάν έχεις πάντα τον νου σου.
 


Alk

New Member
30 Απριλίου 2021
4
3
38
Καλησπέρα.
Αν έχεις χρόνο δες αυτό το θέμα.
Ίσως πάρεις κάποιες ιδέες για το τι μπορείς να κάνεις μέχρι να έρθει το μωράκι σας.

Όσον αφορά τις αντιδράσεις που περιέγραψες, είναι εν δυνάμει επικίνδυνες για ένα μωρό αν δεν είσαι συνέχεια από πάνω. Κάτι όμως που πρέπει να κάνεις έτσι κι αλλιώς.

Αυτό με τον ύπνο πχ, το κάνουν πολλά σκυλιά και δεν ξέρω αν μπορεί να διορθωθεί.

Το φαγητό από την άλλη είναι άλλη περίπτωση, που ενδέχεται να σχετίζεται με ανασφάλεια και κάποια κακή εμπειρια, που μπορεί να διορθωθεί. Συνηθως δηλαδή τέτοιες αντιδράσεις έχουν την ρίζα τους σε δίκες μας αστοχίες ή λάθη, που έκαναν τον σκύλο να νοιώθει πως κινδυνεύει να χάσει τον πολυπόθητο πόρο (φαγητό πχ).
Και μόνοι σας μπορείτε να τον μάθετε να αφήνει πράγματα που δεν θέλετε να βάζει στον στόμα του, με την εντολή "άστο". Αρκετά εύκολο και πάρα πάρα πολύ χρήσιμο.

Σε κάθε περίπτωση και οι δύο αντιδράσεις μπορούν να προβλεφθουν εάν έχεις πάντα τον νου σου.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Ελπίζω να τα καταφέρουμε και να είναι όλα τα μέλη της οικογένειας ήρεμα, ασφαλή κι ευτυχισμένα!!
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf