Γαστριτιδα - Εμετοι


mikes1987

Member
11 Αυγούστου 2013
9
0
Γεια σας . Η Maira μας ( γερμανικο ποιμενικο ,4,5 χρονων ) εκανε χτες το απογευμα 2-3 εμετους και ειχε αδιαθεσια. Επικοινωνησα με την κτηνιατρο μου και μας ειπε να της δωσουμε 2 χαπακια ζαντακ . Απο της 9 το βραδυ που της το δωσαμε μεχρι το πρωι στις 9 που επικοινωνησα ξανα με την κτηνιατρο εκανε αλλους 2 εμετους. Η κτηνιατρος, μας ειπε να της δωσουμε primperan 1,5 καθε 8 ωρες . Εντωμεταξυ δεν της δινουμε ουτε νερο ουτε φαγητο. Αυριο το πρωι μου ειπε να της την παω για να της κανει ενεση για τον εμετο και να της βαλει ορο . Θα θελα να μου πειτε ,σε παρομοια περιπτωση τι θεραπεια ακολουθησατε? Ευχαριστω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Θεραπεία δεν μπορούμε να σου πούμε. Εξαρτάται από το τι θα διαγνώσει ο γιατρός σου. Νηστική καλά κάνεις και την αφήνεις. Αλλά για πόσο σου είπε; 24 ώρες είναι εντάξει, αλλά για δυό και τρεις μέρες, δεν σου σύστησε ρυζάκι με κοτοπουλάκι ή κονσέρβα φαρμακευτική; Πόσες μέρες νηστική; Νεράκι ελάχιστο, όχι καθόλου. Κάνει και ζέστη.

Περαστικά της. Αν ο μη γένοιτο, δεις και χειροτερεύει, μην περιμένεις μέχρι αύριο για να την δει ο γιατρός.
 


mikes1987

Member
11 Αυγούστου 2013
9
0
Γεια και παλι σε ολους παιδια! Σας γραφω για να μου φυγει λιγο το αγχος και για να μου πειτε και εσεις την γνωμη σας. Χτες το βραδακυ που λετε ,πηγα την maira μια πολυ μικρη βολτα ,για να κανει ουρα και κακα. Ουρα εκανε. Μολις πηγε να κανει κακα ομως εβγαζε αιμα. Εγω οπως καταλαβαινεται τρομαξα ,πηρα την κτηνιατρο τηλεφωνο και ηρθε στο κτηνιατρειο. Εβαλε μεσα στον πρωκτο ενα πραγμα πλαστικο και μετα το εβαλε στο μικροσποπιο και μου ειπε οτι εχει σκουλικια . Της εκανε αμεσως ενεση (αντιβιωση) και μου ειπε να συνεχισω την χορηγηση των φαρμακων . Τα μεσανυχτα επρεπε να παρει primperan.. της το εβαλα στο στομα και μετα απο 1 λεπτο εκανε εμετο (χρωμα καφε). Σημερα το πρωι την ξαναπηγα στην κτηνιατρο. Εβαλε αυτο το πλαστικο ''καλαμακι" στον πρωκτο και δεν ειχε αιμα σημερα. Στην συνεχεια εβαλε θερμομετρο και δεν ειχε πυρετο. Ειδε τα ματακια της και τα χειλη στο στομαματος..μια χαρα ολα. Της εβαλε ορο και της εδωσε εκεινη μεσα απο τον ορο zantac και primperan . Αφυδατωμενη η maira μου ειπε η κτηνιατρος δεν ειναι. Μετα τον ορο η maira ηταν ολοζωντανη . Καναμε βολτα ,ειχε απιστευτη ενεργεια ,εκανε ουρα, κακα ομως ακομα οχι.(τελευταια φορα που εκανε κακα ηταν το σαββατο στις 8 το βραδυ. Εχει να φαει απο το σαββατο το πρωι ). Πριν μια ωρα ξανακανε εμετο (μαυρο) . Σε λιγο θα ξαναπαμε κτηνιατρο ετσι και αλλιως για να της κανει την αντιβιωση . Ρωτησα και αλλους κτηνιατρους απο αλλα νησια και μου παν οτι το αντιμετωπισζει σωστα η δικια μου κτηνιατρος( εναν κτηνιατρο εχουμε στο νησι ) . Αυτα για την ωρα παιδια. Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Η διάγνωση δηλαδή για όλα αυτά τα συμπτώματα, είναι...σκουλήκια;
 


mikes1987

Member
11 Αυγούστου 2013
9
0
Η διάγνωση δηλαδή για όλα αυτά τα συμπτώματα, είναι...σκουλήκια;
Μareco,τι να πω και γω . Γαστρεντεριτιδα λεει που πιθανον την προκαλεσαν τα σκουλικια στο εντερακι της. Αυριο φερνω και εναν αλλο κτηνιατρο απο κοντινο νησι να την δει και αυτος. Σε λιγο θα ξαναπαω να της κανει ορο παλι .. με primperankai zantac .
 








mikes1987

Member
11 Αυγούστου 2013
9
0
Σημερα το πρωι στις 7 ξαφνικα την ειδα να αναπνευει πολυ γρηγορα . Της μιλαγα αλλα δεν εδειχνε σημαιδια οτι με ακουει .Δεν μπορουσε να γυρισει ουτε το κεφαλακι της. Τα ματακια της γουρλομενα. Εκεινη την στιγμη βγαζει απο τον πρωκτο της αιμα. Αμεσως ξαναπαιρνω τηλεφωνο την ''κτηνιατρο'' και μου λεει στις 8 φερε μου την στο κτηνιατρειο. Κλεινω το τηλεφωνο και παω πανω απο το κεφαλακι της..με βλεπει καταματα(παντα ξαπλωμενη,δεν ειχε δυναμη να σηκωθει) και μετα ακουμπαει το κεφαλι της παλι στο εδαφος . Εκεινη την στιγμη σταματαει η αναπνοη της . Τρεχω παιρνω ξανα την ''κτηνιατρο '' και της λεω ελα αμεσως σπιτι. Εκεινη στην στιγμη πρεπει να ταν αιμαιτος αυτος που βγαζει απο το στομκα της( σκουρο κοκκινο) ,τεντωνει τα ποδαρακια της και ..... . Ερχεται η κτηνιατρος και μου λεει : μπορω να την ανοιξω στο κτηνιατρειο να δω τελικα απο τι πεθανε.. μου ειπε μετα ογκο στο στομαχι ,την στιγμη που τις προηγουμενες ημερες μου ελεγε οτι ειναι γαστρεντεριτιδα και δεν κινδυνευει η ζωη της .
 




τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
να τους πάρε και να τους σηκώσει......:mad::mad::mad:τα νεύρα μου !!!
Μα πότε θα μας πάρουν στα σοβαρά ,αυτοί οι κτηνίατροι ??


καλό της ταξίδι ,και κουράγιο:(
 


mikes1987

Member
11 Αυγούστου 2013
9
0
Παιδια ζουμε σε μια τριτοκοσμικη χωρα οπου κινδευουν εκτος απο τα ζωακια μας αλλα και οι ανθρωποι. Θα θελα να ξερα γιατι κανουν την δουλεια αυτη ατομα που δεν εχουν υπευθυνοτητα πανω τους. Ενω της ελεγα να κανουμε αιματολογικες εξετασεις εκεινη μπαα ουτε που το σκεφτοταν . ΖΩΑ
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Eντάξει είναι τρομερό να μην μπορείς να πάρεις μια δεύτερη γνώμη, καμιά φορά εμείς που ζούμε σε μεγάλες πόλεις δεν εκτιμούμε τις ευκολίες που έχουμε.
Ότι και να ήταν όμως αφού από την στιγμή που εκδήλωσε συμπτώματα μέχρι τον θάνατο της πέρασαν μόνο 3 ημέρες κάτι μου λέει ότι όποια και να ήταν η διάγνωση δύσκολα θα σωζόταν το ζώο.
Καλό της ταξίδι :(
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Λυπαμαι για την σκυλιτσα σου...Οπως υπαρχουν εκτροφεις και Εκτροφεις ετσι υπαρχουν κτηνιατροι και Κτηνιατροι.Η Ελλαδα ετσι ηταν,ειναι και θα ειναι.Ακομα και με τους ανθρωπους γινονται τρομερα λαθη στον τομεα της υγειας.Αν δεν εχεις χρηματα πεθαινεις.
 












τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
Να ρωτήσω κάτι ?
Προληπτικές εξετάσεις κάνετε μια με δύο φορές τον χρόνο?

Και αν ναι ,θα φαινόταν κάτι στο αίμα ,έτσι δεν είναι?

Ρωτάω για να μαθαίνουμε...

Γιατί όπως είπε και η kyveli ,τώρα δεν θα παραλάβαινες να κάνεις καμία θεραπεία ... θα ήταν προχωρημένη η κατάσταση !
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3