Γαύγισμα στις σκάλες


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση μήπως και κάποιος μπορεί να με βοηθήσει.Στο σπίτι μου μέσα έχουμε σκάλες και κάθε φορά που κάποιος πάει να τις ανεβεί ο Dali μου τρέχει τρελαμένος γριλίζωντας, όπου εάν κάποιος δεν τον ξέρει νομίζει πως πάει να τον δαγκώσει αλλά αυτός απλά φτάνει μέχρι ένα συγκεκριμένο σημείο, σταματάει και γυρίζει πίσω.Φυσικά ποτέ δεν κάνει σε κανέναν κακό.Είναι πάρα πολύ ήρεμος σκύλος και δεν έχει δαγκώσει ποτέ.Η αλήθεια είναι ότι έχει πάρα πολύ πλάκα, τρέχει τόσο γρήγορα και λυσασμένα που κατά τη διάρκεια πέφτει πάνω σε καναπέδες και σε ότι άλλο βρεθεί μπροστά του.Μόνο σε μένα δεν το κάνει αυτό, σκέφτηκα λοιπόν ότι ίσως προστατεύει έτσι το σπίτι του αλλά γιατί να το κάνει στον αδερφό μου και στον πατέρα μου αφού είναι του σπιτιού?Έχει κανείς ιδέα?Όχι ότι έχω πρόβλημα και θέλω να το σταματήσει απλά είμαι με την απορία τόσο καιρό...Επίσης να πω ότι το ξεκίνησε εντελώς ξαφνικά μία μέρα και από τότε το κάνει πάντα.Θα ήθελα να σας δείξω κάποιο βίντεο αλλά δεν ξέρω πως.
:wink: :D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Tα westie έχουν παρα πολύ πλακα.
Αυτά τα σκυλιά δίνονται σε ανθρώπους όπου πάσχουν απο κατάθλιψη για θεραπευτικούς λόγους.
Είναι απίστευτα!

Εγώ αυτό που μπορώ να καταλάβω είναι ότι προστατεύει την περιοχή του,η θεωρεί ότι είναι δικη του η περιοχή.Πράγμα που αν είναι έτσι είναι λάθος.
Η σειρά στην αγελη πρέπει να ορίζεται από την αρχη με τελευταίο αυτόν στην κατάταξη τις ιεραρχίας.
Τώρα να ρωτήσω ?Μήπως η σκάλα κάνει κάποιο περίεργο θόρυβο που τον ενοχλεί?από ότι κατάλαβα είναι εσωτερική η σκάλα (κάποιες ξύλινες γυριστές σκαλες τρίζουν).
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Όχι, δεν είναι ξύλινες, απλές μαρμάρινες σκάλες είναι.Με το που δει κάποιον να πηγαίνει προς τα 'κει σηκώνει το κεφάλι και με το που πατήσει το πρώτο σκαλί ξεκινάει ο αγώνας :D Γενικά πάντως σε τίποτε άλλο δεν προσπαθεί να κυριαρχήσει γι'αυτό και δεν με ενοχλεί, ασε που σκάμε όλοι στα γέλια κάθε φορά, ειδικά εάν είναι κάποιος ξένος που νομίζει ότι πάει κατα πάνω του να τον κατασπαράξει.Άσε που άμα γυρίσεις και κατέβεις πάλι τις σκάλες και πας προς αυτόν ξεκινάει το παιχνίδι (κυνηγητό).Μάλλον αυτό που λες είναι πάντως, προστατεύει την περιοχή του.Σιγά το ντόπερμαν :lol: :lol:
 


mallinois

Active Member
13 Φεβρουαρίου 2008
29
0
Καλησπέρα dali!

Στην τελευταία απάντηση σου είπες κάτι που ίσως να είναι και το κλειδί για πιο λόγο έχει αυτή την συμπεριφορά.Ίσως ξεκίνησε ο μίκρος σου αυτή την "πλάκα" με την σκάλα εντελώς τυχαία και εσείς με την στάση σας(γέλια,χάδια κ.τ.λ) τώρα πια την έχετε επιβραβεύση και νομίζει ότι είναι κάτι που σας αρέσει και σας διασκεδάσει και γι΄αυτό να συνεχίζει να το κάνει.Ίσως θα σας βοηθούσε να σταματήσετε να του δίνετε σημασία όταν το κάνει και να αδιαφορείτε.Μπορείτε επίσεις να δουλέψετε και λίγο...ο βασικός χειριστείς του μικρού ας του βάλει το λουράκι του και τα άλλα μέλοι της οικογένειας να κάνουν βόλτα στην σκάλα.Κάθε φορά που πάει να τρέξει και να γαυγίσει τον κρατάτε κοντά του λέτε ένα αυστηρό "ΜΗ" και του απαγορέυτε να πάει.Με λίγα λόγια του δείχνετε ότι αύτο που κάνει δεν σας αρέσει μέσα απ΄τον έλεγχο.Κάθε φορά που είναι καλός μην ξεχνάτε να του λέτε μπράβο.Δουλέψτε μέσα στην διάρκεια της ημέρας για λίγα λεπτά και αυξήστε σταδιακά τον χρόνο.Στόχος σας είναι να μένει ο μικρός ήρεμος κοντά στο χειριστή χωρίς να θέλει να πάει προς την σκάλα.

Με υπομονή μπορεί να έχετε καλά αποτελέσματα!!! :D
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Θα συμφωνήσω με την mallinois είναι μια συμπεριφορά που ενισχύσατε με τις αντιδράσεις σας χωρίς να το καταλάβετε. Αν δεν σας ενοχλεί και σας κάνει να γελάτε δεν χρειάζετε να το σταματήσει... :wink:
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
δεν του έχουμε πει ποτέ μπράβο γι' αυτή του την συμπεριφορά, μόνο γελάμε, πάντως όπως είπα και πιο πάνω δεν με ενοχλεί καθόλου,δεν δημιουργεί πρόβλημα, απλά το έθεσα σαν απορία για να μάθω τον λόγο που το κάνει... :?