Γενικη Συνελευση Κυνολογικου Ομιλου Ελλάδας


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Μου κανει εντυπωσει εχουν περασει 3 μερες απο την γενικη συνελευση του ΚΟΕ και κανενας δεν εχει γραψει τιποτα... κανενας σας δεν ηταν? πως συμμετεχεται στα κυνολογικά στης χωρας μας πως καποια κακως κειμενα θα αλλαξουν αν εμεις οι ιδιοι δεν φροντισουμε γι'αυτο?
Την Κυριακή ηταν για μενα ιστορικη στιγμη μετα απο 10 χρονια ψηφίστικε και τελειωσε το καταστατικο του ΚΟΕ... οσο και αν πρωσπαθησαν τοσο καιρο καποιοι το νερο μπηκε στο αυλακι...
Ξερετε οτι μπηκαν σε επανεξετασει οι κανονισμοι αναπαραγωγης σκυλων?
οτι σε λιγο καιρο στη χωρα μας θα ισχυει να μπορει ενα θηλυκο να ζευγαρωσει με 2 αρσενικά και μετα να γινεται DNA test..
Oτι πια μπορουν να γραφουν στο ΚΟΕ φυλες που δεν ειναι αναγνωρισμενες απο την FCI σε ξεχωριστο γεννεολογιο πχ. οπως τα American bulldog... και να περνουν μερος στις εκθεσεις.
Οτι πια εκτροφεας θεωρητε αυτος που την στιγμη της γεννας ειναι ο ιδιοκτητης του θηλυκου και οχι κατα την στιγμη του ζευγαρωματος.
 




tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Ειναι πραγματικοτητα πως σε αυτην την Γενικη Συνελευση του ΚΟΕ,
ψηφιστηκαν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ αρκετα πραγματα.
Σε αντιθεση με τις προηγουμενες συνελευσεις που εχω παραβρεθει και το μονο που γινοταν ηταν ανοητες μικρο-κλικαδορικες αντιπαραθεσεις!
Παραμενει η εντυπωση μου πως ειναι ατελειωτα μακρυς ο δρομος που πρεπει να διανυσει ο ΚΟΕ και ολοι εμεις μαζι του για να καταληξουμε καποτε (αν καταληξουμε) να εξελιξουμε την κυνοφιλια στην Ελλαδα σε επιπεδο κεντρικου οργανου.
Υπαρχουν απειρα κακως κειμενα στον τροπο λειτουργιας του ΚΟΕ και εξισου απειρα πραγματα που θα επρεπε να γινουν και δεν γινονται. Παρ'ολα τουτα ομως την Κυριακη εγιναν καποια μικρα εστω βηματα.
Αισιοδοξο το μηνυμα, αλλα........
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Oτι πια μπορουν να γραφουν στο ΚΟΕ φυλες που δεν ειναι αναγνωρισμενες απο την FCI σε ξεχωριστο γεννεολογιο πχ. οπως τα American bulldog... και να περνουν μερος στις εκθεσεις.
come again!
υπαρχουν registry για την ρατσα, ο ΚΟΕ τι θα κανει ακριβως ?
θα δινει ΒΕΑ βασιζομενος σε κρισεις? ποιανου κριτη?
θα φερνει ειδικο κριτη για τα αμερικανικα ?

η μηπως θα βαφτισουμε οτι γαϊδουρο πιτμπουλοειδη κυκλοφωρει αμερικανικο μπουλντογκ?
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
come again!
υπαρχουν registry για την ρατσα, ο ΚΟΕ τι θα κανει ακριβως ?
θα δινει ΒΕΑ βασιζομενος σε κρισεις? ποιανου κριτη?
θα φερνει ειδικο κριτη για τα αμερικανικα ?

η μηπως θα βαφτισουμε οτι γαϊδουρο πιτμπουλοειδη κυκλοφωρει αμερικανικο μπουλντογκ?
ΟΧΙ δεν μιλαμε για αναγνωριση!!! στην Ελλαδα υπαρχουν πολλα σκυλια απο διαφορες φυλες που εχουν χαρτια απο την χωρα που ειναι αναγνωρισμενα... οπως πχ η Ρουμανια στις εκθεσεις μπορουν να παρουν μερος ελληνικες φυλες που δεν ειναι αναγνωρισμενες απο την FCI αλλα εχουν pedigree. Στις περισσοτερες χωρες του εξωτερικου τα κρινουν Αll ROUNDERS στις εκθεσεις...
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ΟΧΙ δεν μιλαμε για αναγνωριση!!! στην Ελλαδα υπαρχουν πολλα σκυλια απο διαφορες φυλες που εχουν χαρτια απο την χωρα που ειναι αναγνωρισμενα... οπως πχ η Ρουμανια στις εκθεσεις μπορουν να παρουν μερος ελληνικες φυλες που δεν ειναι αναγνωρισμενες απο την FCI αλλα εχουν pedigree. Στις περισσοτερες χωρες του εξωτερικου τα κρινουν Αll ROUNDERS στις εκθεσεις...
αναγνωρισμενα απο ποιον? απο το αντιστοιχο μελος στην FCI ? η αμερικη αν δεν κανω λαθος δεν ειναι στην FCI.

θα αναγνωριζει ο ΚΟΕ πεντιγκρι απο τα registries που τα εγγραφουν?
αυτοι all rounders βαση ποιου προτυπου θα κρινουν ? του UKC? του NKC? της ABRA?

dnt take it personal
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@sir-elric

στην ουσία οφείλουν να κρίνουν με βάση το πρότυπο από τον πατρικό όμιλο της φυλής. Δηλαδή στο American Bulldog με βάση το πρότυπο των ABRA ή της ΑΒΑ που διεκδικούν έτεροι την πατρότητα της φυλής. Το πρότυπο του UKC είναι πιο ελαστικό και η δομή του ταιριάζει περισσότερο με αυτά της FCI.

Στην πράξη θα κρίνουν με βάση αυτό που έχουν στο νου τους σαν σωστό. Κι αυτό δεν είναι απαραιτήτως λάθος εφόσον θα έχουν στον νου τους την χρήση και την υγεία της φυλής κι εφόσον όλα τα πρότυπα φυλών χρήζουν και ερμηνίας. Αυτό άλλωστε θα έκανε κάθε νοήμων άνθρωπος.
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
αναγνωρισμενα απο ποιον? απο το αντιστοιχο μελος στην FCI ? η αμερικη αν δεν κανω λαθος δεν ειναι στην FCI.

θα αναγνωριζει ο ΚΟΕ πεντιγκρι απο τα registries που τα εγγραφουν?
αυτοι all rounders βαση ποιου προτυπου θα κρινουν ? του UKC? του NKC? της ABRA?

dnt take it personal
Δεν το περνω προσωπικα αλλα οταν καποιος τον ενδιαφερει κατι συμμετεχει... η γενικές του ΚΟΕ ειναι ΜΙΑ φορα το χρονο... οποτε τωρα να γραφουμε πως θα γινετε και πια εκτον υστερων ισως ειναι τα προβληματα για μενα πια δεν λεει τιποτα...(και δεν τον γνωριζω το θεμα) οσοι πιστευουν οτι εχουν γνωσεις και μπορουν να βοηθησουν στο να περνονται σωστα η αποφασεις ΠΡΕΠΕΙ να συμμετεχουν... για οποιαδηποτε αποφαση μην μουρμουρανε γιατι θα μπορουσαν να προτεινουν, να μιλησουν να τεκμηριωσουν τις αποψεις τους στην Γενικη...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΤΑ ΚΥΝΟΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΤΑ ΣΥΖΗΤΑΝΕ 40-50 ατομα? ΠΟΣΟΙ ΕΙΣΤΕ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΚΟΕ?
 


Anubis

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2007
107
0
Ήμουν μέλος,αλλά δεν έχω πληρώσει εδώ και κάποια χρόνια και μάλλον δεν είμαι πια.

Έχεις δίκιο στη βάση της σκέψης σου,αλλά με την ίδια βάση δεν θα έπρεπε να έχεις άποψη για το κόμμα σου γιατί δεν είσαι μέλος,δεν θα έπρεπε να έχεις άποψη για το κράτος γιατί από μόνος σου το "κλέβεις" και δεν συμμετέχεις στις αποφάσεις του,κλπ,κλπ,κλπ.

Ακόμα ένα αρμόδιο όργανο πρέπει να έχει πιο ανεπτυγμένη την ακοή και την όραση,από τον λόγο.
Πιστεύω καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Ακόμα,απαιτήσεις από αρμόδια όργανα και από ανθρώπους που επέλεξαν να είναι διοικούντες έχουν και πρέπει να έχουν όλοι!

Το κράτος,η κυβέρνηση δεν πρέπει να μεριμνεί μόνο για όσους την ψήφισαν ή ψήφισαν,αλλά για όλους τους πολίτες του κράτους (ακόμα και για τους υπήκοους εκτός κράτους).
Το ίδιο και κάθε αρμόδια αρχή.
Σκοπός του ΚΟΕ δεν είναι (δεν πρέπει να είναι) η ανάπτυξη και βελτίωση των συνθηκών κυνοφιλίας και κυνολογίας για τα μέλη του,αλλά για την χώρα του.

Η ελιτίστικη συμπεριφορά,η απαξίωση όμαδων ανθρώπων και μεμονομένων απόψεων δε βοήθησε ποτέ.

Η όσο πιο ενεργή συμμετοχή βέβαια είναι και το επιθυμητό...από όλες τις πλευρές,παντού.
 
Last edited:


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.463
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Αnubis,
Δε συμφωνώ.
Για μένα πχ δεν "επιτρέπεται" να κάνει κριτική κάποιος για τα κακώς κείμενα του τόπου που ζει όταν δεν μπαίνει στον κόπο να πάει να ψηφίσει, έστω να ρίξει λευκό. Δε δικαιούται να γκρινιάζει.
Κολλημένη και απόλυτη άποψη, δε διαφωνώ, αλλά αν μη τί άλλο έχει λογική βάση.
 


Anubis

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2007
107
0
Κριτική σε δημόσιο διάλογο και μάλιστα σε φόρουμ,μπορεί και πρέπει να κάνει ο καθένας.

Το τι θα ακούσει και τι θα λάβει υπόψη του κάποιος,πάλι αποτελεί προσωπική επιλογή.

Τα αρμόδια όργανα όμως και οι άνθρωποι που τα απαρτίζουν ΟΦΕΙΛΟΥΝ να έχουν ώτα και οφθαλμούς ορθάνοιχτα γιατί δεν πασχίζουν για τα μέλη τους,αλλά για την χώρα τους και την βελτίωση των καταστάσεων σε αυτή.

Διαφωνείς σε αυτό?Ή κάποιος άλλος?

Άρα,ο διάλογος,οι διαφωνίες,τα παράπονα ακόμα και η γκρίνια μπορούν να είναι χρήσιμα,πρέπει να είναι αποδεκτά και γνώμη μου είναι πως πρέπει να είναι και επιθυμητά.

Την πρόταση για περισσότερη ενασχόληση την προσυπογράφω κι εγώ,αλλά από αυτό μέχρι το να σωπάσουν όσοι δεν πήγαν σε συνέλευση Δ.Σ. είναι τερααααστια απόσταση.
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Για μένα πχ δεν "επιτρέπεται" να κάνει κριτική κάποιος για τα κακώς κείμενα του τόπου που ζει όταν δεν μπαίνει στον κόπο να πάει να ψηφίσει, έστω να ρίξει λευκό.
Εγώ να μπω στον κόπο να ψηφίσω ή να πάω να ρίξω λευκό, φτάνει να ξερώ πότε και που γίνεται η συνέλευση. Από πού θα μπορούσε να ενημερωθεί ένας απλός κυνοφιλος σχετικά με τη Γενικη Συνελευση Κυνολογικου Ομιλου Ελλάδας?

Δεν θα έπρεπε να γίνει ένα άνοιγμα στο ευρύ κοινό? Έστω με σχετικές ανακοινώσεις στις 2-3 διαδικτυακές κυνοφιλικες κοινότητες που υπάρχουν στην Ελλάδα (μεχρι τωρα κανεις δεν μας έκανε την τιμή να μας επισκεφτεί. Ακομα περιμενουμε τον κ. Μακαριτη να μας ενημερωσει για το κοκόνι και τις προσπαθειες που γινονται για τη διασωση του...)?

Πως θα επιτευχθεί η μεγαλύτερη συμμετοχή με την εσωστρέφεια?
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.463
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Κριτική σε δημόσιο διάλογο και μάλιστα σε φόρουμ,μπορεί και πρέπει να κάνει ο καθένας.
Συμφωνώ (σχεδόν πάντα συμφωνώ μαζί σου άλλωστε:p), μάλλον παρεξήγησες.
Τη γνώμη μου είπα για το παρακάτω
Έχεις δίκιο στη βάση της σκέψης σου,αλλά με την ίδια βάση ............. δεν θα έπρεπε να έχεις άποψη για το κράτος γιατί από μόνος σου .............. δεν συμμετέχεις στις αποφάσεις του,κλπ,κλπ,κλπ.
Είναι που δε συμπαθώ τις παραθέσεις, μάλλον θα πρέπει όμως να τις χρησιμοποιώ συχνότερα. ;)
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.463
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Rottie,
Παρόλο που είμαι τελείως αρχάρια (κοινώς δεν έχω ιδέα για τα του ΚΟΕ) συμφωνώ.
Και έχω κι ένα παράπονο. Στα δρώμενα του ΚΟΕ μπορεί κάποιος να συμμετέχει μόνο πραγματικά αν μένει στην Αθήνα; Γιατί κακά τα ψέμματα, αν πρέπει κάποιος να δώσει 200 ευρώ για να ψηφίσει για τα κυνολογικά (πήγαινε-έλα, διαμονή κλπ) , ε τότε δε θα το κάνει ο καθένας ακόμη και αν θέλει να ασχοληθεί.
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Ειναι αληθεια πως ο ΚΟΕ χαρακτηριζεται απο εσωστρεφεια και αδρανεια σε παααρα πολλα θεματα.Θα μπορουσαμε επι πολλα posts να κατακρινουμε τον ΚΟΕ και στα περισσοτερα μαλλον θα συμφωνουσα...αν οχι δεν θα προσθετα και αλλα!!! Εχω ομως την αποψη, πως αν καθε μελος του ΚΟΕ εκανε απο την μερια του ενα μικρο θετικο βημα (το ελαχιστο δηλαδη...) να παρευρισκεται στις γενικες συνελευσεις, τα πραγματα θα ηταν πιο αισιοδοξα.
(Να προσθεσω εδω πως τα μελη του ο ΚΟΕ τα ενημερωνει ταχυδρομικα για καθε επικειμενη συνελευση.)
Το πολιτικο ζητουμενο της συμμετοχης η μη στα οποια κοινα ειναι ανοιχτο στην διανοηση του καθενος απο εμας.
Προσωπικη μου θεση ειναι πως κατα το "...καθε λαος εχει την κυβερνηση που του αξιζει..." ετσι μαλλον εχουμε και τον ΚΟΕ που μας αντιστοιχει.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
(Να προσθεσω εδω πως τα μελη του ο ΚΟΕ τα ενημερωνει ταχυδρομικα για καθε επικειμενη συνελευση.)
σε μας εδω τοσο ψηλα δεν εφτασαν τα γραμματα:)
το ειδα καποια στιγμη στο site αργοτερα κατα τυχη...........οσο για την αποσταση και τα εξοδα που ειπε η Loukia ετσι ειναι..........
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
@sir-elric

στην ουσία οφείλουν να κρίνουν με βάση το πρότυπο από τον πατρικό όμιλο της φυλής. Δηλαδή στο American Bulldog με βάση το πρότυπο των ABRA ή της ΑΒΑ που διεκδικούν έτεροι την πατρότητα της φυλής. Το πρότυπο του UKC είναι πιο ελαστικό και η δομή του ταιριάζει περισσότερο με αυτά της FCI.

Στην πράξη θα κρίνουν με βάση αυτό που έχουν στο νου τους σαν σωστό. Κι αυτό δεν είναι απαραιτήτως λάθος εφόσον θα έχουν στον νου τους την χρήση και την υγεία της φυλής κι εφόσον όλα τα πρότυπα φυλών χρήζουν και ερμηνίας. Αυτό άλλωστε θα έκανε κάθε νοήμων άνθρωπος.
το θεμα ειναι τι θα εχουν στο νου τους για σωστο! γιατι μιλαμε για μια φυλη με 3,4 φαινοτυπους. τεσπα απο την στιγμη που δεν θα κανουν αναγνωρισεις για να γινει η κολυμπηθρα του σιλοαμ! ας κανουν οτι θελουν. Απλα ευκαρια καποιοι να βγαλουν πρωταθλητες.

εχω μπερδευτη. δηλαδη ο αλλος με τον πρωταθλητη ελλαδας στα ΑΒ δεν θα μπορει να παιρνει πεντιγκρι απο τον ΚΟΕ?
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει ο καθενας (ακομα κι απο κρητη,Ροδο,Δραμα,Εβρο)να κανει 100αδες χλμ. εγω 1200 πανε ελα για ακτινες δυσπλασιας κ.τ.λ. στην Γερμανια ανγνωριζουν το λιγοτερο σε καθε πολη εναν γιατρο, και δεν χρειαζεται καθε φορα που παιρνεις σκυλο σαν εκτροφεας να πας Αθηνα οταν ειπα στον δικο μου οτι δεν αναγνωριζουν ακτινες ουτε απο την Πανεπιστημιακη Κλινικη Θεσσαλονικης,ξερετε τι μου ειπε μονο,Τατσι μιτσι κοτσι, ο νοων νοητω.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
καλα ρε ηλια, εσυ δεν ειχες σκοπο να φερεις την σκυλα σου στο σπιτι σας να γεννησει , της "εφτιαξες " ενα τσιμεντο και γεννησε στην μεση του πουθενα, μεσα στο ψ@λοκρυο κι εφοσον εχασες τοσα κουταβια αποφασισες να την φερεις μαζι σας ..
ασε τα τατσι μιτσι κοτσι λοιπον, και ξεκινα απο το Α ...εχεις πολυ μελλον ακομη για να κρινεις το Ε,Ζ,Η,Θ:rolleyes:
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Τι λες ορε?
Ξερεις εσυ?
Σε ποιο τσιμεντο?
Δεν εγραψα εγω οτι ειχα στρωμα και ναυλον? και οτι ολη νυχτα ειχα καρβουνα?Και εμεις εκει κοιμηθηκαμε.
Κουταβια χανουν ολοι απο μεγαλες σκυλες το ιδιο δεν εγραψε και ο Denis?
Προσεχω ειπε και παντα χανω,εγω εχασα 2 και το ειπα καθοτι καθαρος ουρανος αστραπες δεν φοβαται.
Και σε οτι εχει σχεση με τα σκυλια μου, και του πως περνανε, και του τι κανει ο Ηλιας για τα σκυλια του,ελαχιστοι ανθρωποι στον πλανητη κανουν τοσα,και αν μπορουσαν να μιλησουν θα σου ελεγαν.
Μη μου μιλας ποτε ξανα για τα σκυλια μου με αυτον τον τροπο και τονο.
Αλλα εδω εχουμε αλλο θεμα,ας μου πουν εναν λογο σοβαρο στον ΚΟΕ γιατι οχι Π.Κ.Θεσσαλονικης για ακτινες?
Καλυτερα να λεγονται ΚΟΑθηνων.