Γερμανικος ή βελγικος ποιμενικος


SteT

Member
15 Φεβρουαρίου 2021
6
1
Καλησπερα. Εχω αποφασισει να αποκτησω νεα παρεα απο τον ιουνιο και δεν μπορω με τιποτα να καταληξω σε μια απο αυτες τις δυο φυλες(γερμανικος ή βελγικος ποιμενικος-γκρενενταλ). Καταρχας να εξηγησω οτι εχω ψαξει και γνωριζω πραγματα και για τις δυο φυλες. Κατανοω πχ οτι και τα δυο,και ισως ακομα περισσοτερο το γκρενενταλ, εχουν τρομερες αναγκες για ασκηση τοσο σωματικη οσο και πνευματικη. Ομως βλεπω και πολλες ομοιοτητες στον χαρακτηρα και αυτο με δυσκολευει να αποφασισω. Θα θελα λοιπον να ρωτησω αυτους που εχουν εμπειρια και με τις δυο φυλες, ή εστω με μια, να μου δωσουν περαιτερω πληροφοριες. Επισης ηθελα να ρωτησω αν ειναι «ομιλητικα» και ποιο ειναι περισσοτερο. Οχι επειδη με ενοχλει ισα ισα το λατρευω. Ακομη αν γνωριζει καποιος ποιο απ τα δυο σχηματιζει πιο στενη σχεση με ενα μονο ατομο και ποιο με ολοκληρη οικογενεια. Ευχαριστω.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Καλημέρα
Σαφέστατα υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δυο φυλες, οπως και μπορεις να συναντήσεις διαφορές και στους τύπους της ίδιας φυλής.
Το σημαντικότερο για εμένα είναι να βρεις τον χαρακτηρα που ταιριάζει στον τρόπο της ζωής σου.
Μιλωντας γενικά , τα βελγικά ποιμενικά (όλοι οι τύποι) είναι πιο ανθρωποκεντρικά από τα γερμανικά ,δένονται και αυτα πολύ με την οικογένεια τους ομως ιδιαίτερα με έναν άνθρωπο.
Θα έλεγα επισης ότι τα βελγικά είναι σχετικά λιγότερο «ομιλιτικα» από τα γερμανικά.
Σε όποια φυλή παντως και αν καταλήξεις φρόντισε να βρεις σκύλο με τυπικό χαρακτήρα για την φυλή, ήρεμο όταν πρέπει και δραστήριο και δυναμικό επίσης όταν πρέπει.
Η νευρικότητα ιδιαίτερα στα γκρενενταλ αλλά και στα γερμανικα δεν είναι ένδειξη «δυναμικής» και κρύβει και άλλα προβλήματα που ενδεχομένως να δυσχεράνει την συμβίωση σας.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


SteT

Member
15 Φεβρουαρίου 2021
6
1
Καλημέρα
Σαφέστατα υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δυο φυλες, οπως και μπορεις να συναντήσεις διαφορές και στους τύπους της ίδιας φυλής.
Το σημαντικότερο για εμένα είναι να βρεις τον χαρακτηρα που ταιριάζει στον τρόπο της ζωής σου.
Μιλωντας γενικά , τα βελγικά ποιμενικά (όλοι οι τύποι) είναι πιο ανθρωποκεντρικά από τα γερμανικά ,δένονται και αυτα πολύ με την οικογένεια τους ομως ιδιαίτερα με έναν άνθρωπο.
Θα έλεγα επισης ότι τα βελγικά είναι σχετικά λιγότερο «ομιλιτικα» από τα γερμανικά.
Σε όποια φυλή παντως και αν καταλήξεις φρόντισε να βρεις σκύλο με τυπικό χαρακτήρα για την φυλή, ήρεμο όταν πρέπει και δραστήριο και δυναμικό επίσης όταν πρέπει.
Η νευρικότητα ιδιαίτερα στα γκρενενταλ αλλά και στα γερμανικα δεν είναι ένδειξη «δυναμικής» και κρύβει και άλλα προβλήματα που ενδεχομένως να δυσχεράνει την συμβίωση σας.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
Ναι γνωριζω για την νευρικοτητα τους και οτι χρειαζεται απο νωρις σωστη κοινωνικοποιηση κλπ και ειναι κατι που με τον καταλληλο ανθρωπο και την απαραιτητη ενασχοληση μπορει πιστευω να ελεγχθει. Με τα αλλα ζωα πως τα πανε τα γκρενενταλ; Γιατι εχω ηδη μια γατα αν και ειμαι σιγουρη πως αν μεγαλωσει μαζι της θα τα παει μια χαρα αλλα εχει τυχει πολλες φορες να φερω σπιτι καποιο αδεσποτο οποτε με ενδιαφερει να μαθω και σε μεγαλυτερη ηλικια αν θα ειναι ευκολη η συμβιωση με αλλα ζωα. Επισης επειδη δεν εχει τυχει ποτε να συναναστραφω με ενα γκρενενταλ απο κοντα, να δω την συμπεριφορα τους κλπ μονο απ οτι εχω διαβασει, θα ηταν προτιμοτερο να ερθω σε επαφη με ενα; Πχ στο clever canin που ξερω οτι εκτρεφουν γκρενενταλ αλλα δν γνωριζω αν αυτο που ζηταω ειναι δυνατο.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Τα Γκρενεντελ είναι πολύ ευφυή ζώα. Μαθαίνουν εύκολα ότι τους διδάξεις , αρκεί να το κανεις σωστά.
Μπορεί να συμβιώνουν με γάτες αρκεί να εξοικειωθούν από πολύ μικρή ηλικία. Με αλλους σκύλους επισης δεν έχουν πρόβλημα αρκεί να μη διαταραχθεί η κυρίαρχη σχέση τους με τον άνθρωπο τους.
Όλα αυτα βέβαια ισχύουν για ένα γκρενενταλ τυπικού χαρακτήρα , με σωστό νευρικό σύστημα που έχει μεγαλώσει σωστά.
Και ναι επιβάλλεται η επίσκεψη στον εκτροφέα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


SteT

Member
15 Φεβρουαρίου 2021
6
1
Τα Γκρενεντελ είναι πολύ ευφυή ζώα. Μαθαίνουν εύκολα ότι τους διδάξεις , αρκεί να το κανεις σωστά.
Μπορεί να συμβιώνουν με γάτες αρκεί να εξοικειωθούν από πολύ μικρή ηλικία. Με αλλους σκύλους επισης δεν έχουν πρόβλημα αρκεί να μη διαταραχθεί η κυρίαρχη σχέση τους με τον άνθρωπο τους.
Όλα αυτα βέβαια ισχύουν για ένα γκρενενταλ τυπικού χαρακτήρα , με σωστό νευρικό σύστημα που έχει μεγαλώσει σωστά.
Και ναι επιβάλλεται η επίσκεψη στον εκτροφέα.
Ωραια ευχαριστω πολυ! Αρα θα μπορουσα να επισκεφτω και χωρις να υπαρχουν διαθεσιμα κουταβια;
 




Tsak92gt

New Member
24 Φεβρουαρίου 2021
1
0
31
Καλησπερα παιδια είμαι νέος στο φόρουμ θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για το εκτροφείο shepherdland στην Θεσσαλονίκη και αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο για την αγορά κουταβιού
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Καλησπερα παιδια είμαι νέος στο φόρουμ θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για το εκτροφείο shepherdland στην Θεσσαλονίκη και αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο για την αγορά κουταβιού
Από εκεί πήρα τον Roger.

Είναι πολύ καλό εκτροφείο και τα σκυλιά που είναι για εκτροφή έχουν πολύ καλές γραμμές αίματος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf