Γερμανικος ποιμενικος


iole

Member
15 Ιουλίου 2008
11
0
crete
Καλησπερα παιδια εχω εναν γερμανικο ποιμενικο 18 μηνων με μακρυ τριχωμα , και ο καημενουλης ζεσταινεται πολυ ,
τι κανουμε σ αυτες τις περιπτωσεις , επιτρεπεται το κουρεμα? :confused:
 


bars

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2008
66
0
σημερα εδω, αυριο εκει
ενας απο τους λογους για τον οποιο κατεληξα σε ποιμενικο ειναι η αντοχη τους στην ζεστη. εχω δει τετοια σκυλια να παίζουν οταν αλλα εψαχναν για σκια. εισαι σιγουρη οτι ζεστενετε η ετσι νομιζεις εσυ? ενα καλο βουρτσισμα να φευγουν οι νεκρες τριχες και τα αλλα τα εχει σκεφτει η φυση
 


liajoe

Well-Known Member
Γειά σου Ιόλη,

Τα σκυλιά αυτά δεν κουρεύονται, αντιθέτος το τρίχωμα τους,
τους προσφέρει προστασία. Μήν το βγάζετε έξω τις ώρες που έχει
πολύ ζέστη και να του παρέχεται πάντα άφθονο νερό.

Δέν θα έχει πρόβλημα. Το σκυλάκι ζεί μέσα στο σπίτι μαζί σας, έτσι?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
iole said:
τι κανουμε σ αυτες τις περιπτωσεις , επιτρεπεται το κουρεμα?
Όχι.
Το ότι ζεσταίνεται είναι φυσιολογικό. Αφύσικο είναι να έχουμε τα σκυλιά κάτω από τα air-conditions! Εάν ο σκύλος έχει σκιά και φρέσκο δροσερό νερό δεν έχει πρόβλημα. ;)


 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
τακτικο βουρτσισμα, σκια ,νερακι και μην τον ξεμυαλιζεις πολυ τις ωρες με την μεγαλη ζεστη, γιατι οντως ,οι γερμανικοι εχουν το συνηθειο οταν ειναι για παιχνιδι,να μην αρνουνται ποτε των ποτων, :maria: (κανενα εικονιδιο εκστασυ δεν εχετε να βαλουμε? χαχαχα)
 


iole

Member
15 Ιουλίου 2008
11
0
crete
Καλησπερα σας, ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, σας .
liagoe, o rass( το οναμα του ) , ζει μεσα στο σπιτι μαζι μας,
και τωρα τελευταια κοιμαται συνεχεια, και δειχνει να ειναι πολυ βαρεμενος...:( και υπεθεσα οτι θα φταιει η ζεστη,
αλλα βεβαια μολις ακουσει την λεξη βολτα, πεταγεται και νομιζεις οτι αναστηθηκε ξαφνικα! :confused:
Δεν τον εχω παει ακομη με γυναικα, ειναι παρθενος :p
οριστε κι εδω μια φωτο,
ρεμβαζοντας την θεα......RASS.jpg

ευχαριστω πολυ!!!!
 






keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Εμείς πάντως την Μάγια την έχουμε μέσα στο ac.Μου φαίνεται πως όταν κάνει 40άρια,ακόμα και στην σκιά να είναι,θα ψοφήσει.Βέβαια η δικιά μας δεν έχει και πολύ τρίχωμα.
 


PinkNpearl

Member
20 Ιουλίου 2008
20
0
πωπω πανεμορφος. και εμενα ο μικρος μου κοιμαται πολυ τον τελευταιο καιρο, σιγουρα φταιει η ζεστη ;)
 


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Το ότι κοιμάται παραπάνω είναι τελείως φυσιολογικό, για έναν σκύλο που ζεί σε διαμέρισμα. Τι να κάνει τις νεκρές του ώρες, να σου μασουλάει τα έπιπλα και τα διάφορα οικιακά σκεύη. Στο φινάλε δεν είναι και βλάκας, σου λέει, δεν έχουμε που δεν έχουμε δραστηριότητα, δεν ρίχνουμε και κανά υπνάκο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3