Γερμανικός Ποιμενικός φύλακας και απορίες


Nikos1987

New Member
10 Δεκεμβρίου 2013
4
0
Καλησπερα!

Κατ’ αρχας θα ηθελα να πω ένα μεγαλο μπραβο σε όλα τα μελη και τους διαχειριστες του φορουμ για τις πολύ χρησιμες πληροφοριες και συμβουλες που ανταλλασσουν! Πραγματικα είναι πολυτιμες για ολους τους κυνοφιλους! Παρακολουθω εδώ και χρονια το φορουμ και οσα εμαθα με βοηθησαν αφανταστα στο να μεγαλωσω και να εκπαιδευσω τον Εκτορα μου, ένα διχρονο πλεον Γκολντεν Ριτριβερ.
Όπως προειπα εχοντας ηδη την εμπειρια της ανατροφης και εκπαιδευσης ενός Ριτριβερ εχω μπει εδώ και καιρο στη σκεψη της αποκτησης ενός Γ.Π. Διαβαζοντας ατελειωτες ωρες σχετικα με τα χαρακτηριστικα τους ειδα ότι υπαρχουν πολλες ομοιοτητες σε σχεση με τα Ριτριβερ αλλα και μια διαφοροποιηση: η ιδιοτητα του φυλακα. Αυτος είναι και ενας απο τους βασικους λογους που θελω έναν Γ.Π. Η προοπτικη να γινει φυλακας σε ένα εργοστασιο εκτασης περιπου 20 στρεμματων. Γνωριζοντας εξ αρχης ότι πρεπει να γινει σωστη επιλογη εκτροφειου ώστε να είναι οσο το δυνατον πιο κοντα στα στανταρς της φυλης του αρα και περισσοτερες πιθανοτητες να γινει ενας καλος «φυλακας» εχω καποιες αποριες τις οποιες θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας.


Α) Τους πρωτους μηνες της ζωης του, ως κουταβι δηλαδη, θα επρεπε να μενει στο περιβαλλον που θα μενει και όταν μεγαλωσει ή είναι προτιμοτερο να τον παρω για καποιο διαστημα στο σπιτι μου;


Β) Στο χωρο του εργοστασιου βρισκεται και ενας Βελγικος Ποιμενικος, ο 8χρονος Ροκυ ο οποιος δυστυχως είναι μονιμα δεμενος καθως λογω της κακης ή ανυπαρκτης εκπαιδευσης που εχει λαβει είναι επιφοβος αν λυθει. Στο παρελθον εχει χτυπηθει από αυτοκινητο μιας και όταν λυνοταν εβρισκε τροπο να βγει εξω και να κυνηγησει αυτοκινητα από τα οποια λογω της μη κοινωνικοποιησης τους δεν ηξερε να προστατευτει. Εχω λοιπον την απορια ποια θα είναι η σχεση ενός μικρου Γ.Π. ελευθερου να τριγυρναει με ένα δεμενο Β.Π. το οποιο δεν εχει αναπτυξει ιδιαιτερες σχεσεις με αλλα σκυλια. Εδώ απλως να σημειωσω ότι ο Ροκυ είναι υιοθετημενος σε μεγαλη ηλικια.


Γ) Περιξ τους εργοστασιου κυκλοφορουν 5-6 αδεσποτα τα οποια και ταϊζουμε, ουσιαστικα εχουν μεγαλωσει εξω από αυτό. Θα μπορουσαν να αποτελεσουν πηγη ασθενειων για ένα κουταβι που δεν εχει συμπληρωσει όλα του τα εμβολια (σε συναρτηση με το πρωτο ερωτημα);


Δ) Σκεφτομαι αν θα επρεπε τις εργασιμες ωρες του εργοστασιου, ουσιαστικα 07:00-19:00, να είναι δεμενος και να λυνεται αργοτερα ή αν πρεπει να είναι λυμενος ολο το 24ωρο.


Ε) Αν συντρεχουν ιδιαιτεροι λογοι καποια στιγμη στο μελλον και ενώ καλως εχοντων των πραγματων ο μελλοντικος φιλος μου μαθει σε έναν τροπο ζωης σε εξωτερικο χωρο, χρειαστει να μεινει σπιτι για 2-3 μερες ποια θα είναι η αντιδραση του σε μια τετοια αλλαγη περιβαλλοντος;


Ελπιζω να μην σας κουρασα, είναι πολλα τα ερωτηματα που εχω και η βοηθεια σας θα είναι σιγουρα πολυτιμη! Δεν ειναι ευκολη αποφαση, υπαρχουν πολλες παραμετροι οπως βλεπετε και δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να κανω λαθος επιλογη.
Ευχαριστω εκ των προτερων!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Νίκο...αν βρεθεί εκτροφέας, που παραθέτοντάς του τα παραπάνω στοιχεία, αποφασίσει ότι είσαι καλή περίπτωση, ιδιοκτήτη κουταβιού του, σε παρακαλώ πολύ, να μου τον πεις, να του στείλω τα συγχαρητήριά μου.
 


Nikos1987

New Member
10 Δεκεμβρίου 2013
4
0
Mareco κατ' αρχας ευχαριστω για την απαντηση. Θα ηθελες σε παρακαλω να γινεις πιο συγκεκριμενος/η;
 






Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
Νικο νομιζω οτι γι αυτες τις αποριες , καθως και μια σωστη συζητηση για το τι ειναι ενας σκυλος φυλακας , θα πρεπει οποσδηποτε να μιλησεις με εναν ειδικο εκπαιδευτη για σκυλους φυλακες , να σου εξηγησει πεντε δεκα πραγματακια , και μετα αποφασιζεις αν και πως θα προχωρησεις
 




HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Δεμένο σκυλί σε εργοστάσιο, σκύλος για να μένει μόνιμα σε εργοστάσιο επίσης, μαζί με αδέσποτα που ενδέχεται να κουβαλάνε χίλιες δυο μεταδοτικές ασθένειες...ρωτάς αν ένα κουτάβι μπορεί να κολλήσει κάτι απο τα αδέσποτα αυτά, ενώ διαβάζεις χρόνια το φόρουμ..Λες και χρειάζεται να διαβάζει κανείς το φόρουμ μόνο για να σκεφτεί 2-3 βασικά πράγματα έστω (ειδικά ενώ έχει και σκύλο)..Γιατί δε βάζετε ένα συναγερμό καλύτερα με CCTV; Κομπλέ!
 


Nikos1987

New Member
10 Δεκεμβρίου 2013
4
0
Εκτιμω τις απαντησεις σας, ιδιαιτερα τις περιπαικτικες καθω μαλλον θεωρειτε οτι δεν ειμαι καταλληλος για εναν τετοιο σκυλο, ή τουλαχιστον συμφωνα με τις προυποθεσεις που αναφερω, ή ισως σχετικα με την αφορμη που υπαρχει. Το ιδιο χρησιμες με τις συμβουλες στους ιδιοκτητες ειναι και η αποτροπη καποιου απο το να αποκτησει εναν σκυλο, ειδικα οταν εχει γνωσεις και εμπειρια πανω στο θεμα. Γι' αυτον ακριβως τον λογο απευθυνομαι εδω πριν μπω στη διαδικασια να απευθυνθω σε εναν εκπαιδευτη ή εκτροφεα. :)
 


Nikos1987

New Member
10 Δεκεμβρίου 2013
4
0
Δεμένο σκυλί σε εργοστάσιο, σκύλος για να μένει μόνιμα σε εργοστάσιο επίσης, μαζί με αδέσποτα που ενδέχεται να κουβαλάνε χίλιες δυο μεταδοτικές ασθένειες...ρωτάς αν ένα κουτάβι μπορεί να κολλήσει κάτι απο τα αδέσποτα αυτά, ενώ διαβάζεις χρόνια το φόρουμ..Λες και χρειάζεται να διαβάζει κανείς το φόρουμ μόνο για να σκεφτεί 2-3 βασικά πράγματα έστω (ειδικά ενώ έχει και σκύλο)..Γιατί δε βάζετε ένα συναγερμό καλύτερα με CCTV; Κομπλέ!
Φιλε μου προφανως και το γνωριζω οτι δεν πρεπει να ερθει σε επαφη το κουταβι πριν συμπληρωσει τα εμβολια του με αδεσποτα, το ερωτημα ηταν σε συναρτηση με την απορια μου για το που ειναι καλο να μεγαλωσει ενα κουταβι που σε βαθος χρονου υπαρχει η προοπτικη να μενει εκτος σπιτιου.
Iσως δεν εθεσα και σωστα τα ερωτηματα μου, με συγχωρειτε.
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Αν σου βασταει η καρδια να το μεγαλωσεις στο σπιτι σου και μετα να το αφησεις ερμαιο σε ενα εργοστασιο 20 στρεμματων με τον κινδυνο να στο πατησει φορτηγο ,να του πεταξουν φολα,να το φανε αδεσποτα ,να το σκασει να βρει ταιρι και χιλια δυο αλλα...εδω δε θα βρεις ατομο να συμφωνει.και στο λεω εγω που ο δικος μου ηταν προορισμενος για φυλακας σε εργοστασιο.εφτασαν μονο δυο μερες μπειμπι σιτινγκ για να μην επιστρεψει ποτε στην αλυσιδα του.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Νίκο για μένα το πρόβλημα ξεκινάει με το γεγονός ότι υπάρχει ένα σκυλί μόνιμα δεμένο κάπου. Δεν ξέρω αν εσύ εργάζεσαι στο εργοστάσιο ή αν είναι στη δική σου ιδιοκτησία. Αν το σκυλί αδυνατείτε να το διαχειριστείτε σωστά, ας το δώσετε έστω για υιοθεσία. Δε σε θεωρώ φερέγγυο για απόκτηση σκύλου, μόνο και μόνο που επιτρέπεις να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Επίσης, προσωπικά θεωρώ λάθος το να "πετάξεις" ένα σκυλί - πόσο μάλλον ένα κουτάβι - σε ένα εργοστάσιο/εργοτάξιο 20 ή 2000 στρεμμάτων και να έρχεσαι επιλεκτικά σε επαφή μαζί του. Αν έμενες σε ένα χώρο και είχες εκεί κάποια έκταση όπου και θα διέμενε το σκυλί, να το συζητούσα (αν και πάλι εγώ είμαι απο αυτούς που δε συμφωνούν στο να μένει έξω απο το σπίτι το σκυλί μόνιμα). Αισθάνομαι ότι θες να πάρεις σκύλο καθαρά και μόνο για εργασία και τίποτα παραπάνω.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Τα σκυλια δεν φυλανε τοιχους. Προστατευουν τον ιδιοκτητη τους και κατ' επεκταση τον χωρο που θεωρουν "σπιτι" τους. Δεν ξερω τι εχεις στο μυαλο σου οταν λες φυλαξη του εργοστασιου. Εναν σκυλο που θα λειτουργει κατα κυριο λογο σαν συναγερμος τις νυχτερινες ωρες, για να ειδοποιησει ποιον? Εναν σκυλο που θα αναλαβει δραση να "καθαρισει" οποιον θεωρησει εισβολεα? (Επικινδυνο και με αρκετες νομικες συνεπειες).

Η μονη ρεαλιστικη δυνατοτητα να εχεις εναν σκυλο φυλακα που πραγματικα να εχει καποιο εποτελεσμα για τις συνθηκες που αναφερεις ειναι να κανει φυλαξη του χωρου μαζι με τον χειριστη του. Αλλα εκει μιλαμε για μια επενδυση χρονου και χρηματων αφενος για να παρεις κουταβι απο σωστες γραμμες, να εκπαιδευτουν μαζι χειριστης και σκυλος και να περιμενεις οτι ολο αυτο θα αποδωσει μετα τα 3+ χρονια του σκυλου. Καλυτερα λοιπον να παρεις καμερες, συναγερμους ή να πληρωνεις εταιρεια σεκιουριτι.
 
  • Like
Reactions: Stergianna


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Ο συνέχεια δεμένος σκύλος ειναι απαράδεκτο.

Αφου έχεις 20 στρέμματα κλήσε ενα χώρο 100-150m να ειναι μέσα λητός
και οταν κληνετε το απόγευμα αφήστε τον ελέυθερο.

Πολοί επαγγελματίες περνούν το περισσότερο χρόνο τους στον χώρο
εργασίας τους. Δεν νομίζω οτι δεν δικαιούνται να εχουν ενα σκύλο.
Οχι για φύλακα αλλα για σύντροφο. Και με τις συνθήκες που θα
πρεπει να τον είχαν στο σπιτι τους.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Περα απο όσα πολυ σωστα σου ειπαν τα παιδια, εχε υποψιν σου οτι ενας σωστα επιλεγμενος και εκπαιδευμενος φυλακας, συμφωνα με ερευνα ενος περιοδικου για ζωα, θα σου κοστίσει σε βαθος χρονου 20 φορές περισσότερο απο εναν υπερσυγχρονο συναγερμο Α ποιοτητας. Για να μη μιλησουμε και για τα υπολοιπα μειονεκτηματα μιας τετοιας επιλογης (ολα τα σκυλια μπορουν να εξουδετερωθουν, δεν θα εχεις καμια εγγυηση για την μελλοντικη του αποδοση εστω και αν γενικα οι γπ κανουν για φυλακες, χρειαζεται συντηρηση με τον εκπαιδευτη και βεβαιως σε περιπτωση που θα προξενησει σωματικες βλαβες δυσκολα θα δικαιωθεις). Γι αυτο αλαρμ και παλι αλαρμ ;-)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εκτιμω τις απαντησεις σας, ιδιαιτερα τις περιπαικτικες καθω μαλλον θεωρειτε οτι δεν ειμαι καταλληλος για εναν τετοιο σκυλο, ή τουλαχιστον συμφωνα με τις προυποθεσεις που αναφερω, ή ισως σχετικα με την αφορμη που υπαρχει. Το ιδιο χρησιμες με τις συμβουλες στους ιδιοκτητες ειναι και η αποτροπη καποιου απο το να αποκτησει εναν σκυλο, ειδικα οταν εχει γνωσεις και εμπειρια πανω στο θεμα. Γι' αυτον ακριβως τον λογο απευθυνομαι εδω πριν μπω στη διαδικασια να απευθυνθω σε εναν εκπαιδευτη ή εκτροφεα. :)
Όχι έχεις παρεξηγήσει!Από τον τρόπο που τοποθετήσε δείχνεις άτομο που σκέφτεται!
Είσαι κατάλληλος εάν και εφόσον ακολουθήσεις σωστά κάποια βήματα για την σωστή απόκτηση, χρησιμότητα και ανατροφή ενός σκύλου, έτσι όπως έθεσες το πλάνο σου!
Αν έχεις το μυαλό και ζυγίσεις πράγματα και καταστάσεις και δεν πάρεις ελαφρά τη καρδία αποφάσεις μια χαρά κατάλληλος θα είσαι!

Πάμε λοιπόν:

Καλησπερα!

Κατ’ αρχας θα ηθελα να πω ένα μεγαλο μπραβο σε όλα τα μελη και τους διαχειριστες του φορουμ για τις πολύ χρησιμες πληροφοριες και συμβουλες που ανταλλασσουν! Πραγματικα είναι πολυτιμες για ολους τους κυνοφιλους! Παρακολουθω εδώ και χρονια το φορουμ και οσα εμαθα με βοηθησαν αφανταστα στο να μεγαλωσω και να εκπαιδευσω τον Εκτορα μου, ένα διχρονο πλεον Γκολντεν Ριτριβερ.
Όπως προειπα εχοντας ηδη την εμπειρια της ανατροφης και εκπαιδευσης ενός Ριτριβερ εχω μπει εδώ και καιρο στη σκεψη της αποκτησης ενός Γ.Π. Διαβαζοντας ατελειωτες ωρες σχετικα με τα χαρακτηριστικα τους ειδα ότι υπαρχουν πολλες ομοιοτητες σε σχεση με τα Ριτριβερ αλλα και μια διαφοροποιηση: η ιδιοτητα του φυλακα. Αυτος είναι και ενας απο τους βασικους λογους που θελω έναν Γ.Π. Η προοπτικη να γινει φυλακας σε ένα εργοστασιο εκτασης περιπου 20 στρεμματων. Γνωριζοντας εξ αρχης ότι πρεπει να γινει σωστη επιλογη εκτροφειου ώστε να είναι οσο το δυνατον πιο κοντα στα στανταρς της φυλης του αρα και περισσοτερες πιθανοτητες να γινει ενας καλος «φυλακας» εχω καποιες αποριες τις οποιες θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας.
Εντελώς περιληπτικά θα στα πω γιατί έχεις μαζεμένα στο μυαλό σου πολλά πράγματα που πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσεις!Ο σκύλος που έχεις μέχρι τώρα(Labrador) δεν έχει σε τίποτα κοινά χαρακτηριστικά με την φυλή που θέλεις να αποκτήσεις τώρα(Γερμανικός Ποιμενικός). Οριζοντίως και καθέτως!Τα μόνα 2 κοινά χαρακτηριστικά που έχουν είναι ότι είναι εκαπιδεύσιμοι ως φυλές και ότι και οι δύο φυλές έχουν 4 πόδια!:D
Σε εργοστάσιο 20 στρεμμάτων ένας σκύλος σε καθήκοντα φύλαξης δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα!Για πρακτικούς λόγους!Πολύ μεγάλη ακτίνα καθηκόντων!Άρα χρειάζονται παραπάνω σκυλιά σε συνεργασία!
Κατανοώ ότι δεν γίνεται να υπάρξουν παραπάνω σκυλιά για χ,ψ λόγους!Θέλω με αυτό να τονίσω ότι ξεφεύγουμε από την ικανότητα του ενός σκύλου να φυλάξει με αποτέλεσμα!

Α) Τους πρωτους μηνες της ζωης του, ως κουταβι δηλαδη, θα επρεπε να μενει στο περιβαλλον που θα μενει και όταν μεγαλωσει ή είναι προτιμοτερο να τον παρω για καποιο διαστημα στο σπιτι μου;
Θα πρέπει να σκεφτείς αν πρέπει να αποκτήσεις σκύλο κουτάβι με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε ανατροφή ή κατευθείαν ενήλικο σκύλο!Βασική προϋπόθεση να διαθέτει σωστό μυαλό και να κάνεις σωστούς χειρισμούς!Επιβάλλεται λοιπόν σωστές συνθήκες και όχι λάθη!

Β) Στο χωρο του εργοστασιου βρισκεται και ενας Βελγικος Ποιμενικος, ο 8χρονος Ροκυ ο οποιος δυστυχως είναι μονιμα δεμενος καθως λογω της κακης ή ανυπαρκτης εκπαιδευσης που εχει λαβει είναι επιφοβος αν λυθει. Στο παρελθον εχει χτυπηθει από αυτοκινητο μιας και όταν λυνοταν εβρισκε τροπο να βγει εξω και να κυνηγησει αυτοκινητα από τα οποια λογω της μη κοινωνικοποιησης τους δεν ηξερε να προστατευτει. Εχω λοιπον την απορια ποια θα είναι η σχεση ενός μικρου Γ.Π. ελευθερου να τριγυρναει με ένα δεμενο Β.Π. το οποιο δεν εχει αναπτυξει ιδιαιτερες σχεσεις με αλλα σκυλια. Εδώ απλως να σημειωσω ότι ο Ροκυ είναι υιοθετημενος σε μεγαλη ηλικια.
Βάζω στην άκρη τον υπάρχον σκύλο στο εργοστάσιο που δεν είναι μετρίσιμη δύναμη για να φέρει εις πέρας καθήκοντα φύλαξης για τους λόγους του οποίους ανέφερες πιο πάνω!Σημειωτέον έχε υπόψιν σου ότι πιθανή συμβίωση των δύο αυτών σκύλων να επιφέρει μπέρδεμα!Η επιλογή σκύλου θα πρέπει να γίνει σωστά για να σου διευκολύνει την δουλειά. Αυτό όμως προυποθέτει βασικούς χειρισμούς δικούς σου και σκέψη!

Γ) Περιξ τους εργοστασιου κυκλοφορουν 5-6 αδεσποτα τα οποια και ταϊζουμε, ουσιαστικα εχουν μεγαλωσει εξω από αυτό. Θα μπορουσαν να αποτελεσουν πηγη ασθενειων για ένα κουταβι που δεν εχει συμπληρωσει όλα του τα εμβολια (σε συναρτηση με το πρωτο ερωτημα);
Αν ακολουθήσεις σωστά τους χειρισμούς θα αποφύγεις μια τέτοια κατάσταση!
Η απάντηση κοινώς είναι δεδομένη εδώ!

Δ) Σκεφτομαι αν θα επρεπε τις εργασιμες ωρες του εργοστασιου, ουσιαστικα 07:00-19:00, να είναι δεμενος και να λυνεται αργοτερα ή αν πρεπει να είναι λυμενος ολο το 24ωρο.
Και εδώ πρέπει να κάνεις σωστούς χειρισμούς που αν αποφασίσεις ασχοληθείς θα καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις όταν μιλήσεις με σωστούς ανθρώπους του χώρου!
Και εδώ η απάντηση είναι δεδομένη και μπορώ να στην δώσω και εγώ όπως θα στην δώσουν και όλοι οι άνθρωποι που ασχολούνται σοβαρά με την φύλαξη και με την φυλή μας όπως και με άλλες παραπλήσιες!
Δεν νοείται σκύλος σε καθήκοντα φύλαξης εκτεθειμένος!Άρα η επιλογή λυμένος το βράδυ ή όλο το 24ώρο δεν υπάρχει για κανένα λόγο!Θα σου πω ένα πράγμα:

[highlight]Η φύλαξη είναι ένα ΚΑΘΗΚΟΝ, δεν είναι ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!!
[/highlight]
[highlight]Αρχίζει και τελειώνει, δεν υφίσταται!!![/highlight]

Άρα αγαπητέ Νίκο αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά και να είσαι σωστός ο σκύλος μπαίνει σε φύλαξη κατά την διάρκεια που είσαι στο εργοστάσιο και έπειτα αποσύρεται!Και αυτό γιατί δεν υπάρχει κανένα όφελος να είναι ο σκύλος ΜΟΝΟΣ του στο εργοστάσιο να γαβγίζει αν μπει κάποιος!Για αποτρεπτικό παράγοντα δεν το συζητώ!Με την μια βγαίνει από την μέση αν επιλέξει κάποιος να μπει, πόσο μάλλον αν δεν είναι κανείς στο εργοστάσιο!
Επίσης σκύλος και αλυσίδα δεν πάνε μαζί!Γενικά σκύλος και αλυσίδα δεν πάνε μαζί!
Ο σκύλος δεν φυλάει την αλυσίδα του, φυλάει κάποια περίμετρο!Χώρια την κατάσταση "δεμένος" που εξ'ορισμού επιφέρει προβλήματα όσον αφορά το ταπεραμέντο και την ψυχολογία του σκύλου, άρα και την απόδοση!

Θα σου πω και εδώ τα εξής πράγματα:

[highlight]Κανένας στον χώρο της κυνολογίας, ακόμα περισσότερο που ασχολείται με φύλαξη κτλ και που θέλει να λέγεται σωστός δεν διατηρεί τον σκύλο ούτε 1 δευτερόλεπτο δεμένο!!![/highlight];)

[highlight]Ο σωστός σκύλος φύλακας είναι αυτός που δεν είναι εκτεθειμένος και έχει υποστήριξη!
Κανένας δεν φυλάει εκτεθειμένος. Άρα και πάλι η κατάσταση "μόνος στο εργοστάσιο" να φυλάει το βράδυ, it's not an option![/highlight]

Ε) Αν συντρεχουν ιδιαιτεροι λογοι καποια στιγμη στο μελλον και ενώ καλως εχοντων των πραγματων ο μελλοντικος φιλος μου μαθει σε έναν τροπο ζωης σε εξωτερικο χωρο, χρειαστει να μεινει σπιτι για 2-3 μερες ποια θα είναι η αντιδραση του σε μια τετοια αλλαγη περιβαλλοντος;
Άρα, σύμφωνα με τα παραπάνω αν θέλεις να διατηρείς σωστά έναν σκύλο φτιάχνεις σωστό kennel σε κάποιο μέρος των 20 στρεμμάτων και τον διατηρείς εκεί σωστά όταν αποσύρεται από το καθήκον!Και εντελώς ελεύθερος όταν βρίσκεται στο καθήκον για να μπορεί να γίνει και κατασταλτικός!Ενδιάμεσες καταστάσεις δεν υπάρχουν!!!

Ελπιζω να μην σας κουρασα, είναι πολλα τα ερωτηματα που εχω και η βοηθεια σας θα είναι σιγουρα πολυτιμη! Δεν ειναι ευκολη αποφαση, υπαρχουν πολλες παραμετροι οπως βλεπετε και δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να κανω λαθος επιλογη.
Ευχαριστω εκ των προτερων!
Όχι δεν κούρασες καθόλου!
Τα ερωτήματα είναι φυσιολογικά και πρέπει να γίνονται για να αποφεύγονται άσχημες καταστάσεις!

Οι συμβουλές που εξέφρασα πιο πάνω αφορούν τις σωστές προϋποθέσεις και το σωστό πλάνο που πρέπει να έχει ένας ιδιοκτήτης. Γενικά δεν είμαι της γνώμης "σκύλος εκτός οικίας" γιατί το εργάκι το έχουμε δει πολλάκις με ακατάλληλους ιδιοκτήτες.

Αυτά μέχρι εδώ! Διάβασε τα, μελέτησε τα, δες τις διαφορές, δες τους χειρισμούς και εδώ είμαστε να ξαναμιλήσουμε για τα περεταίρω! Σου λείπει η κατεύθυνση και χωρίς αυτήν δεν πας πουθενά!
 
Last edited:


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
διαβασε οτι σου ειπαν ηδη. ειδικα το παραπανω ποστ.

επιπλεον, στις αρχικες ερωτησεις:

Α) αν τον παρεις σπιτι και μετα τον πας καπου μονο του θα του φανει τιμωρια
Β) φραξε τον χωρο για να μην ξαναβγει ο ροκυ εξω και λυστον
Γ) εμβολιασε τα αδεσποτα
Δ) λυμενος απλα καποιες ωρες σε ξεχωριστο χωρο
Ε) δεν θα νιωθει ανετα

δοκιμασε το εξης: φτιαξε χωρο για τα σκυλια, 50 πχ τετραγωνικα να μενουν την μερα. βαλε το ροκυ και τα αδεσποτακια εκει. εμβολιασε τα. και μετα αν χρειαζεσαι παρε κι αλλο. 1 μονο σκυλι δεν φυλαει με τιποτα 20 στρεματα.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22