Γερμανικός ποιμενικός και καθαριότητα


Zenilda

New Member
13 Μαϊου 2020
3
2
36
Καλησπέρα!

Ήμουν και παλαιότερα, πριν 8-9 χρόνια, μέλος του forum αλλά δυστυχώς έχω χάσει τους κωδικούς!

Εχουμε με τον άντρα μου έναν γερμανικό ποιμενικό αρσενικό 9 ετών. Από κουτάβι που τον πήραμε ζει αποκλειστικά και μόνο στο διαμέρισμα μαζί μας. Μέχρι πριν 4 μήνες που γέννησα ήταν το μοναχοπαιδι μας, τώρα έχουμε στην οικογένεια μας και μια μπεμπούλα.

Πριν πω οτιδήποτε άλλο, επειδή μπορεί να φανώ απελπισμένη, δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Ο σκύλος, όσο βρωμιλος κι αν είναι, θα συνεχίσει να μένει μαζί μας μέσα στο σπίτι μέχρι το τέλος.

Τώρα επί του θέματος.
Νιώθω ότι έχω το πιο βρώμικο σπίτι στον κόσμο. Όσο και να τον χτενιζουμε, αφήνει απίστευτη τρίχα και σκόνη. Χαλιά δεν έβαλα ποτέ στο σπίτι τα τελευταία αυτά 9 χρόνια. Σκουπιζω το πρωί και το μεσημεράκι που χτυπάει ο ήλιος το πάτωμα το βλέπω γεμάτο τρίχες και σκονη. Με κάποιον τρόπο καταφέρνει να μου λερωσει και τους τοίχους και τις πόρτες, όλο το σπίτι από το γόνατο και κάτω είναι λεκές, τρίχα, σαλιο. Πίνει νερό, τρέχουν νερά από το στόμα του, κολλάνε τρίχες, τα πατάει και τα πάει παντού. Το ίδιο και με τα σάλια. Έχω βρει τρίχες μέχρι και στο ψυγείο, τον φούρνο της ηλεκτρικης κουζίνας, να μη μιλήσω για το συρτάρι της...
Το πέλμα της ηλεκτρικής σκούπας επίσης χάλια...

Και πριν το μωρό με απασχολούσαν όλα αυτά, αλλά τότε είχα τον χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο. Τώρα με το μωρό ο χρόνος έχει περιοριστεί η βρωμιά συσσωρεύεται και δε ξέρω τι να κάνω. Ντρέπομαι να φέρω μάνα, πεθερά ή καθαρίστρια! Δε θέλω να δουν αυτά που βλέπω κι εγώ και αγανακτω.. Σε λίγο καιρό αναρωτιέμαι πως θα μπουσουλησει το μωρό σ'αυτο το πάτωμα; Ακόμα δεν την έχω αφήσει στο πάτωμα να παίξει όπως όλα τα μωρά, χωρίς χαλιά δύσκολα τα πράγματα!

Βλέπω φωτογραφιες με σπίτια με χαλιά που φαίνονται πεντακάθαρα, πως τα καταφέρνετε; ο άντρας μου δουλεύει όλη μέρα, οπότε το καθημερινό χτένισμα του σκύλου είναι σχεδόν αδύνατο.. Υπάρχει κάποιος εύκολος και γρήγορος τρόπος να είναι το σπίτι στοιχειωδως καθαρό; πρώτα για να κυκλοφορει και το μωρό άνετα κ μετά για όλα τ'αλλα.. Νιώθω ότι δεν μπορώ να χαρώ ούτε το σπίτι, αλλά ούτε και το μωρό μου. Τον σκυλακο μου τον αγαπάω, αλήθεια. Απλά δυσκολεύομαι πολύ με όλο το πακέτο..

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για το σεντόνι.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Ρομποτική σκούπα, δεν είναι αγορά, είναι επένδυση !
Έναν χώρο 50 τμ τον σκουπίζει σε 15-20 λεπτά. Καλό σκούπισμα, όχι άρπα κόλλα.
Βάζεις το λουρί στο σκύλο κ μέχρι να γυρίσεις απο τη βόλτα είναι όλα έτοιμα. Μπορεί κ να σφουγγαρίσει μετά αν θες.
Εχω την roborock S55 εδω κ ένα χρόνο. Δουλεύει άψογα. Μπορείς να την ενεργοποιήσεις κ απομακρυσμένα όταν λείπεις. Ανεβαίνει κ σε χαλιά, δεν πέφτει απο σκάλες. Ψάξτο λίγο, έχει τόσες επιλογές που θα εκπλαγείς.
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
1. Πάρε έναν άνθρωπο για να σε βοηθάει με την καθαριότητα του σπιτιού εάν έχεις την οικονομική δυνατότητα.
2. Βάλε κάτω από το μπωλ με το νερό του σκυλού ένα μεγάλο πατάκι για να πέφτουν εκεί τα νερά από τη μουσούδα του.
3. Το μπωλ με το νερό εάν υπάρχει δυνατότητα να μένει η μπαλκονόπορτα ανοιχτή βγάλτο στο μπαλκόνι.
3. Πήγαινε τον συχνά για αφαίρεση της νεκρής τρίχας σε καποιον γκρούμερ. θα εντυπωσιαστείς
ή/και
4. Πήγαινε τον για κούρεμα.
 
  • Like
Reactions: Zenilda


Zenilda

New Member
13 Μαϊου 2020
3
2
36
Ρομποτική σκούπα, δεν είναι αγορά, είναι επένδυση !
Έναν χώρο 50 τμ τον σκουπίζει σε 15-20 λεπτά. Καλό σκούπισμα, όχι άρπα κόλλα.
Βάζεις το λουρί στο σκύλο κ μέχρι να γυρίσεις απο τη βόλτα είναι όλα έτοιμα. Μπορεί κ να σφουγγαρίσει μετά αν θες.
Εχω την roborock S55 εδω κ ένα χρόνο. Δουλεύει άψογα. Μπορείς να την ενεργοποιήσεις κ απομακρυσμένα όταν λείπεις. Ανεβαίνει κ σε χαλιά, δεν πέφτει απο σκάλες. Ψάξτο λίγο, έχει τόσες επιλογές που θα εκπλαγείς.
Αλήθεια κάνει τόσο καλή δουλειά; τις έβλεπα σε διάφορα καταστήματα, αλλά είχα τις αμφιβολίες μου.. Θα το ψάξω καλυτερα! Ευχαριστώ!
 


Zenilda

New Member
13 Μαϊου 2020
3
2
36
1. Πάρε έναν άνθρωπο για να σε βοηθάει με την καθαριότητα του σπιτιού εάν έχεις την οικονομική δυνατότητα.
2. Βάλε κάτω από το μπωλ με το νερό του σκυλού ένα μεγάλο πατάκι για να πέφτουν εκεί τα νερά από τη μουσούδα του.
3. Το μπωλ με το νερό εάν υπάρχει δυνατότητα να μένει η μπαλκονόπορτα ανοιχτή βγάλτο στο μπαλκόνι.
3. Πήγαινε τον συχνά για αφαίρεση της νεκρής τρίχας σε καποιον γκρούμερ. θα εντυπωσιαστείς
ή/και
4. Πήγαινε τον για κούρεμα.
Για κούρεμα ο ποιμενικός με τίποτα, αλλά ίσως ένα grooming να βοηθούσε την κατάσταση.. Αυτό με το πατακι θα το δοκιμάσω σίγουρα.. Μπαλκονοπορτες ανοίγω μόνο σε ανακλιση γιατί δε θέλω να βγαίνει στο μπαλκόνι συνέχεια, έχει σκυλιά γύρω γύρω και δε θέλω να γαβγίζει κι αυτός..

Ευχαριστώ για τις προτάσεις!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Και μόνο για φύσημα της γούνας του να τον πηγαίνεις, χωρίς το υπόλοιπο groomάρισμα, κάνει θαύματα επίσης.
 
  • Like
Reactions: Εriana


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Να σας ζήσουν και μωράκι και σκυλάκι και να τα χαιρόσαστε!

...και κάπου εκεί στο "να τα χαιρόσαστε' είναι και η ουσία.

Μη σε απασχολεί η σκόνη και η τρίχα μετά από λίγες ώρες (εγώ σκουπίζω και σφουγγαρίζω και από πίσω περπατάνε σκυλιά και παιδιά και έχω πατουσάκια παντού άμεσα). Μη σε απασχολούν ούτε οι λεκέδες από το γόνατο και κάτω... σε λίγο που θα περπατήσει και το μωρό θα ανεβαίνουν και από το γόνατο και πάνω (και δεν παίζει grooming και "φύσημα" για αυτό)... :D

Τα σπίτια μας πρέπει να είναι τα μέρη που θα φιλοξενούν τις όμορφες στιγμές μας, με τα αστεία, τα ευτράπελα, τις ζημιές και τις βρωμιές μας... Δεν πρέπει να είναι αποστειρωμένοι νοσοκομειακοί χώροι ούτε και έτοιμα για φωτογράφιση για το "Ιδανικό Σπίτι".

Φυσικά και θα κρατάμε μια σχετική καθαριότητα και υγιεινή , αλλά χωρίς αυτό να γίνεται εμμονή ή λόγος να αγχωνόμαστε, να ντρεπόμαστε και να μην ηρεμούμε.

Τις γιαγιάδες τις ενδιαφέρει περισσότερο το εγγόνι και το παιδί τους να είναι καλά και χαρούμενο και την καθαρίστρια τα λεφτά...

Από εκεί και πέρα, πολύ καλές και οι συμβουλές των προηγούμενων μελών, αλλά το σημαντικό είναι... ανάσες... Ανάσες και focus σε αυτά που αντιπροσωπεύουν αυτές οι "βρωμιές". Ανθρώπους που ζουν και χαίρονται το σπιτικό τους.
 


zoup

Active Member
25 Μαϊου 2020
27
16
46
Εμένα με είχε σώσει το πιστολάκι... Κάθε 2 μέρες περίπου του έκανα πιστολάκι έξω στον κήπο και παράλληλα χρησιμοποιείς κι ένα γαντάκι για να μαζεύεις τις νεκρές. Πραγματικά 5 λεπτά υπόθεση με απίστευτα αποτελέσματα..
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Όσο χτένισμα και να ρίξεις στον σκύλο πάλι θα ρίχνει!
Και την καλύτερη ποιότητα τρίχας να έχει, και την καλύτερη τροφή να δίνεις, και τα καλύτερα προιόντα grooming να έχεις, πάλι θα ρίχνει!
Σκούπα κομμωτηρίου(αυτή με τις λαστιχένιες τρίχες), robot σκούπα, ηλεκτρική σκούπα να έχεις και με λίγο συμβιβασμό θα ζήσεις μια χαρά.

Δεν πρόκειται να γλιτώσεις πλήρως, θα βρίσκεις τρίχες παντού! Η βρωμιά όμως δεν είναι οι τρίχες, αλλά η αμέλεια στην γενική καθαριότητα. Ποιο πολύ δώσε σημασία στις μυρωδιές(κατάλοιπα κυρίως σε αρμούς).