Γερόντια στα σκουπίδια


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Είναι ένα από τα 4-5 σκυλοθέματα που με ταράζουν πολύ.
Γεροντάκια από την βολή του σπιτιού τους, ξαφνικά, στην ηλικία που είναι εντελώς ανήμπορα να επιβιώσουν, στον δρόμο.
Κουφά, τυφλά, με αρθριτικά, με ακράτεια, με σοβαρά ίσως προβλήματα υγείας.
Που όπως και να το κάνεις, θέλει να έχεις ψυχή για να τα αντιμετωπίσεις.
Και χρήμα.
Αλλά, τι ψυχή να έχεις, όταν στην δύση της ζωής του, που σε έχει την μεγαλύτερη ανάγκη, το πετάς στον δρόμο, να σβήσει μαρτυρικά;

Τι θα έκανα αν κέρδιζα το joker;
Θα έφτιαχνα ένα σκυλογηροκομείο.
Ονειρο ζωής!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877


Πως νιώθει κανείς όταν μετά από 15 χρόνια τον εγκαταλειπουν στο δρόμο? Ακριβώς σαν αυτό το πλάσμα: Καθαρόαιμο μπουλ τεριέ, αρσενικό, αστειρωτο, με σκουλικι στην καρδιά. Είναι τσιπαρισμενος το μακρινό 2005. Υπάρχει ένα τηλέφωνο επικοινωνίας που δε λειτουργεί.... Αν οι άνθρωποι που το είχαν, το πέταξαν ηλικιωμένο και άρρωστο στο δρόμο να πεθάνει (αφού πρώτα το αγόρασαν ρατσατο και έκαναν το γούστο τους) δε μπορώ καν να φανταστώ τι θα έκαναν με τους ίδιους τους γονείς τους.... χωρίς παιδεία. Χωρίς πάτο.
Κυρίες και κύριοι σας παρουσιάζω το Γιάννη, που θέλει να γειάνει και να ζήσει. Έμεινε άστεγος στους δρόμους. Χρειάζεται χάπια για το σκουλικι, τα οποία δεν παίρνει μέσα στο δημοτικό καταφύγιο γιατί δεν υπάρχει προσωπικό για αυτό το σκοπό. Υπάρχει ένα σπίτι γεμάτο αγάπη για το Γιάννη? Γιατί παιδιά, "σπίτι χωρίς Γιάννη - προκοπή δεν κάνει" Ο Γιάννης μας βρίσκεται στο δημοτικό καταφύγιο της Άρτας και τον συνοδεύουμε και σε άλλες περιοχές #bullterrier #bullterrierwhite

119201357_10223200543058578_6902755391377833773_n.jpg119393286_10223200542098554_8291428552060215943_n.jpg
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Είναι ένα θέμα που δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω, πώς μετά από τόσα χρόνια ζωής και φιλίας μπορείς να πετάξεις το φίλο σου τη στιγμή που σε χρειάζεται περισσότερο από ποτέ. :(
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
μου κανει εντυπωση παντως το γεγονος οτι καθε χρονια θα δεις περιπου 2 μπουλς (το λιγοτερο) να ψαχνουν για σπιτι... ειναι τοσο συχνο φαινομενο που σκεφτομαι οτι αν καποιος θελει να αποκτησει ενα θα του πω: περιμενε και σε λιγο θα βρεις για υιοθεσια.

και αν σκεφτει κανεις οτι δεν ειναι ουτε δημοφιλης φυλη ουτε υπερβολικα δραστηρια, οτι παντα τα παει καλα με ανθρωπους και παιδια και τις περισσοτερες φορες και με αλλους σκυλους... δεν ειναι περιεργο;

τι διαολο, εχουν τον μαλακομαγνητη ( :barefoot:

τι πιστευετε εσεις;
 
  • Sad
Reactions: mareco


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Δεν ξέρω σε τί ποσοστο ισχύει αλλά μηπως κάποιες φορές αποβιώνουν οι ιδιοκτήτες τους και δεν τα αναλαμβανει κανείς;
 




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
ειναι ο δευτερος μπουλακος που ψαχνει σπιτι αυτον τον καιρο.

ενας τοσο γερικος σκυλος μονο εσκεμμενα νομιζω οτι καταληγει στο δρομο.
 
  • Like
Reactions: mareco


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
μου κανει εντυπωση παντως το γεγονος οτι καθε χρονια θα δεις περιπου 2 μπουλς (το λιγοτερο) να ψαχνουν για σπιτι... ειναι τοσο συχνο φαινομενο που σκεφτομαι οτι αν καποιος θελει να αποκτησει ενα θα του πω: περιμενε και σε λιγο θα βρεις για υιοθεσια.

και αν σκεφτει κανεις οτι δεν ειναι ουτε δημοφιλης φυλη ουτε υπερβολικα δραστηρια, οτι παντα τα παει καλα με ανθρωπους και παιδια και τις περισσοτερες φορες και με αλλους σκυλους... δεν ειναι περιεργο;

τι διαολο, εχουν τον μαλακομαγνητη ( :barefoot:

τι πιστευετε εσεις;
είναι μόνο 2 επειδή δεν είναι δημοφιλης :( σκέψου πόσα πιτάκια βλέπεις , πόσα ρότ .... . Απλως φυλές που δεν κυκλοφορούν μας κανουν εντύπωση. Φετος έχω δει 3 basset hound να ψαχνουν σπίτι αυτά και αν είναι λίγα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πιστευω οτι τα ηλικιωμενα σκυλια που καταληγουν στο δρομο ΔΕΝ προερχονται απο υπευθυνους ιδιοκτητες που εχουν τα ζωα τους σαν μελος της οικογενεια του. Νομιζω οτι ολη τους τη ζωη την εχουν περασει μονα τους δεμενα σε ενα κτημα, στον κηπο, πολλες φορες κατω απο ενα δεντρο και αλλες κλεισμενα στο πισω μπαλκονι γιατι στο μπροστα ειναι η τραπεζαρια.... ζωα που ζουν με παθητικη κακοποιηση. Ειναι σκυλια που ζουσαν μονα τους και σχεδον παρατημενα. Ή σκυλια που πεθαναν οι ιδιοκτητες τους και δε τα ηθελε κανεις. Οτιδηποτε διαφορετικο δε μπορω να το καταλαβω, μου φαινεται αδιανοητο.
 
Last edited:




dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Νομιζω οτι ολη τους τη ζωη την εχουν περασει μονα τους δεμενα σε ενα κτημα, στον κηπο, πολλες φορες κατω απο ενα δεντρο και αλλες κλεισμενα στο πισω μπαλκονι γιατι στο μπροστα ειναι η τραπεζαρια.... ζωα που ζουν με παθητικη κακοποιηση. Ειναι σκυλια που ζουσαν μονα τους και σχεδον παρατημενα.
Γνωρίζω δυστυχώς από πρώτο χέρι μια τέτοια ανάλογη περίπτωση. Στα "καλά" χρόνια, προ κρίσης, σκύλος "ρατσάτος" από γέννα γείτονα, ήρθε να προστεθεί στο γνωστό τότε σκηνικό, σπίτι με κήπο, τζιπ κλπ. Όταν έσκασε η φούσκα και η οικογένεια αναγκάστηκε να μετακομίσει, η σκύλα, περασμένης ηλικίας πια, που σημειωτέον ζούσε μόνιμα στον κήπο, χωρίς βόλτες, αφέθηκε σε ένα κτήμα να περάσει το υπόλοιπο της ζωής της. Λίγο καιρό μετά, δεν ήταν καν εκεί, το έσκασε, την έκλεψαν, κανείς δεν ξέρει και κανείς φυσικά δεν μπήκε στον κόπο να την ψάξει. Αυτοί οι άνθρωποι έχουν και τώρα σκύλο, σε καλύτερες συνθήκες ζωής μεν, αλλά με προδιαγεγραμμένο ίσως το μακρινό μέλλον του.
 
  • Angry
Reactions: mareco




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
(απο την αγγελια):

" Πληροφορήθηκα σήμερα ότι το Γιάννη τον είχε μια κυρία αγνώστων στοιχείων σχετικά νεαρή που μένει στο κέντρο της Άρτας και απλά όταν ήρθε η ώρα "τον ξεφορτωθηκε" "

...
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
ενημερωση για τον γερακο:

"ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 10/10/2020
ΈΚΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!
Ο ΓΙΑΝΝΗΣ βρίσκεται πλέον στα άξια χέρια του Κυριακος Φυλακτοπουλος και πρέπει να βρούμε ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ το δυσεύρετο φάρμακο IMMITICIDE για το σκουλικι καρδιάς που έχει, γιατί χωρίς αυτό θα ΠΕΘΑΝΕΙ.!!! Όποιος έχει ή μπορεί να βρει, να επικοινωνήσει ΑΜΕΣΑ μαζί μου ή με τον Κυριακος Φυλακτοπουλος.
_________
"
 
  • Like
Reactions: vek and mareco




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
να κάνω μια ίσως κουτή ερώτηση... πως θα τον εντοπίσουν τώρα που επανεντάχτηκε αν τον θέλει κάποιος;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
να κάνω μια ίσως κουτή ερώτηση... πως θα τον εντοπίσουν τώρα που επανεντάχτηκε αν τον θέλει κάποιος;
Ε φανταζομαι αν ενδιαφέρεται κάποιος θα ρωτήσει, θα ξέρουν στο δικεπαζ, κάπως θα βρεθεί. Δεν είναι και σκυλί που περνά απαρατήρητο, ούτε μπορεί να διανύσει τεραστιες αποστάσεις.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
θα ενδιαφερθούν πιστεύεις τόσο ώστε να ψάξουν και να τον βρουν; και καλά αυτόν, ένα άλλο, άλλου τύπου, πως θα το βρεις; ο σκύλος μπορεί να βρίσκεται παντού σε λίγες ώρες.

σκέψου τι γίνεται με τους χαμένους σκύλους.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Το πόσταρα με τη λογική ότι όσοι έχουν κόλλημα με μπουλντόγκ/μπουμαστιφ κλπ. θα τους κάνει κλικ (εμένα μου έκανε κάπως). Είναι σκυλί που ξεχωρίζει, για κάποιον που θα τον λυπηθεί αξιζει να κάνει την προσπάθεια να τον ψάξει.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
ναι βρε 'συ, δε λέω γιατί το πόσταρες, κι εμένα μου άρεσε ο σκύλος. δεν απευθυνόταν σε σένα προσωπικά η ερώτηση.