Γιαουρτι σε κουταβακι μαζι με την τροφη??


3 Μαϊου 2017
10
5
32
Καλημερα σε ολους!!
Να συστηθούμε κι εμεις. Απέκτησα ένα κουταβάκι 2 μηνών και 9 ημερών, αρσενικό κόκερ σπανιελ, χρωματος άσπρου και χρυσου. Το όνομα αυτού Μάξιμος. Ειναι αξιολάτρευτο, με απείρη ενέργεια (ακόμα και στις 4 το ξημέρωμα θα έλεγα..). Η απορία μου είναι εξής. Σε συνάντηση που είχα με διεθνή κριτή μορφολογίας, με προέτρεψε να δίνω μαζί με την τροφή του σκύλου και λίγο γιαούρτι το οποίο είναι σημαντική πηγή ασβεστίου. Επίσης πρότεινε να δίνω 1/4 βραστό αβγό μέρα παρά μέρα. Πώς σας φαίνεται ως διατροφή? Επιπλέον, μου είπε όσο μπορώ να αποτρέπω το σκυλάκι από το να τρέχει με έντονο καλπασμό σε αυτή την ηλικία προς αποφυγή δημιουργίας προβλήματος στη σπονδυλική στήλη. Οποιαδήποτε γνώμη θα ήταν πολύ χρήσιμη.

Ευχαριστώ!!! :) :) :)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Πολύ σωστά σου τα είπε. Και εγώ δίνω προβειο γιαούρτι (αυτό με την πέτσα) και αβγουλάκια και όχι μόνο στα κουτάβια αλλά γενικώς σε όλα τα σκυλιά μου. Το ίδιο ισχύει για το έντονο τρεξιμο και επίσης να μην ανεβοκατεβαίνει σκάλες όσο είναι μικρό.
Ο εκτροφέας του δεν σου τα έλεγε?
Και να χαίρεσαι το κουταβίνι σου!!
Βάλε καμιά φωτογραφία
 


3 Μαϊου 2017
10
5
32
Πολύ σωστά σου τα είπε. Και εγώ δίνω προβειο γιαούρτι (αυτό με την πέτσα) και αβγουλάκια και όχι μόνο στα κουτάβια αλλά γενικώς σε όλα τα σκυλιά μου. Το ίδιο ισχύει για το έντονο τρεξιμο και επίσης να μην ανεβοκατεβαίνει σκάλες όσο είναι μικρό.
Ο εκτροφέας του δεν σου τα έλεγε?
Και να χαίρεσαι το κουταβίνι σου!!
Βάλε καμιά φωτογραφία

Μου έδωσε κάποιες γενικές συμβουλές, ωστόσο εξ αρχής είχα αποφασίσει να κάνω μία συνάντηση με κάποιον γνώστη, επειδή είναι το πρώτο μου σκυλάκι, εξ ού και αναζήτησα βοήθεια από τον Κυνολογικό Όμιλο και έναν εκ των κριτών που είναι πιστοποιημένοι από αυτόν. Επειδή είναι πολύ δραστηριος προσπαθώ να είμαι στο ύψος του όταν τρέχει (στα γόνατα δηλάδη) προκειμένου να μην καλπάζει. Του έχω διαμορφώσει ένα κομμάτι του μπαλκονιού για παιχνίδι και τουαλέτα (με περίφραξη, απεντόμωση κλπ), όπου εκεί έχουμε το θέμα με τον υπερβάλλοντα ζήλο στο τρέξιμο :p :p . Επίσης επειδή είναι μικρός ακόμη και στο στάδιο που δαγκώνει όταν παίζει, έχετε κάποια κόκκαλα να προτείνετε? Εχω βρει κάποια με ασβέστιο. Ν προτιμήσω αυτά η κάποιο κοινό παιχνίδι για μασούλημα???
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δηλαδή δεν θεωρείς γνώστη της φυλής τον εκτροφέα σου? Λογικά αυτός πρέπει να τα ξέρει καλύτερα από όλους.
Εγώ δεν θα έδινα κόκαλα με ασβέστιο ή οποιαδήποτε κόκαλα εμπορίου.
Καλύτερα πάρε του ένα κόμπο από νήματα για να μασουλάει.
Τι τον ταΐζεις?
 


3 Μαϊου 2017
10
5
32
Δηλαδή δεν θεωρείς γνώστη της φυλής τον εκτροφέα σου? Λογικά αυτός πρέπει να τα ξέρει καλύτερα από όλους.
Εγώ δεν θα έδινα κόκαλα με ασβέστιο ή οποιαδήποτε κόκαλα εμπορίου.
Καλύτερα πάρε του ένα κόμπο από νήματα για να μασουλάει.
Τι τον ταΐζεις?

Brit Care- Puppy (Lamb and Rice). Την έχει δεχθεί πολύ καλά μέχρι τώρα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Πραγματικά όμως, αν δεν είναι ο εκτροφέας σου ο απόλυτος γνώστης του κουταβιού σου, ποιός άλλος μπορεί να είναι;
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καλως ηρθες!
Το σκυλακι λογικα δεν το χεις παρει απο εκτροφεα, σωστα; Δεν μπορω να φανταστω οτι εχεις τον εκτροφεα και ψαχνεις κριτη απ τον κοε. :)
Καλα κανεις κσι ρωτας και ψαχνεσαι, να μην παρεξηγηθω. Απλως μου κανει καπως εντυπωση.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
ok, καλή τροφή φαίνεται. Χμ, κυνηγόσκυλο είναι, θέλει να τρέχει. Μπορείς να το μετριάζεις δίνοντας του παιχνίδια που απασχολούν το μυαλό. Ας πούμε να κρύβεις κάπου ένα μέρος από την καθημερινή του τροφή και να το ψάχνει. Αν κουραστεί το μυαλό του θα κοιμάται και δεν θα θέλει τόσο πολύ το τρέξιμο. Επίσης εκεί που τρέχει βάλε χαλί ή μοκέτα για να μη γλιστράνε τα πόδια του.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
ok, καλή τροφή φαίνεται. Χμ, κυνηγόσκυλο είναι, θέλει να τρέχει. Μπορείς να το μετριάζεις δίνοντας του παιχνίδια που απασχολούν το μυαλό. Ας πούμε να κρύβεις κάπου ένα μέρος από την καθημερινή του τροφή και να το ψάχνει. Αν κουραστεί το μυαλό του θα κοιμάται και δεν θα θέλει τόσο πολύ το τρέξιμο. Επίσης εκεί που τρέχει βάλε χαλί ή μοκέτα για να μη γλιστράνε τα πόδια του.
Για κανένα λόγο αυτό με την τροφή. Ζούμε σε καιρούς που τρέμει η ψυχή μας από τις φόλες, Δεν θα μάθει το κουτάβι να τρώει από κάτω. Μόνο από το μπολ του και το χέρι του ιδιοκτήτη. Είναι τέλειο παιχνίδι όπως λες αλλά αφήνεις περιθώριο να τσιμπάει από το δρόμο μετά άνετα.
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Επίσης μην αρχίζεις από τώρα γιαούρτια, αυγά, λιχουδιές κλπ γιατί μετά ξέχνα την ξηρά τροφή. Δεν θα την τρώει με τίποτα.
 


3 Μαϊου 2017
10
5
32
Το σκυλακι το πηρα απο συναδελφο στη δουλεια η οποια το "μετανιωσε'' μετα απο 5 μερες αφοτου το απεκτησε. Μου εδωσε στοιχεια επικοινωνιας του ανθρωπου απο οπου το αγορασε τον οποιον χαρακτηρισε ως εκτροφεα. Το σκυλακι ηρθε χωρις pedigree εξου και η προσπαθεια μου μεσω κριτων μορφολογιας, κτηνιατρων και αιματολογικων εξετασεων να πληροφορηθω για τη φυλη και την υγεια του μικρου (προκειμενου να κανω και τις απαραιτητες εξετασεις για τις κληρονομικες ασθενειες που εμφανιζονται στα κοκερ). Ολα αυτα τα εκανα συνειδητα αφου υιοθετησα το κουταβακι και οχι πριν, διοτι σε καθε περιπτωση στο μυαλο της συναδελφου οι επιλογες ηταν 2: εγω (που ειχα εκδηλωσει ενδιαφερον) ή φιλοζωικη. Προς το παρον θελω να μαθω οσο το δυνατον περισσοτερα γυρω απο τα βασικα ζητηματα καθημερινοτητας του σκυλου, διοτι οπως ειπα ειναι το πρωτο μου κουταβακι.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Για κανένα λόγο αυτό με την τροφή. Ζούμε σε καιρούς που τρέμει η ψυχή μας από τις φόλες, Δεν θα μάθει το κουτάβι να τρώει από κάτω. Μόνο από το μπολ του και το χέρι του ιδιοκτήτη. Είναι τέλειο παιχνίδι όπως λες αλλά αφήνεις περιθώριο να τσιμπάει από το δρόμο μετά άνετα.
Την τροφή την κρύβεις στο σπίτι όχι έξω. Για έξω έχουμε την εντολή "αστο" και μια χαρά την ακούνε.
Όσο για τα άλλα, τα δικά μου ποτέ δεν είχαν πρόβλημα. Τρώνε την τροφή και ξέρουν ότι το αβγό ή το γιαούρτι είναι απλώς ένα μεζεδάκι. ;)
 


3 Μαϊου 2017
10
5
32
Την τροφή την κρύβεις στο σπίτι όχι έξω. Για έξω έχουμε την εντολή "αστο" και μια χαρά την ακούνε.
Όσο για τα άλλα, τα δικά μου ποτέ δεν είχαν πρόβλημα. Τρώνε την τροφή και ξέρουν ότι το αβγό ή το γιαούρτι είναι απλώς ένα μεζεδάκι. ;)

Το ανακατευεις με την τροφη ή το δινεις μεσα στη μερα σκετο?
 








mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
...στο μυαλο της συναδελφου οι επιλογες ηταν 2: εγω (που ειχα εκδηλωσει ενδιαφερον) ή φιλοζωικη.
Οι επιλογές της ήταν: εσύ και σίγουρα όχι φιλοζωική. Σκουπίδια, δρόμος, οτιδήποτε άλλο εκτός της φιλοζωικής.
Οπως και να'χει, στο φόρουμ έχει πάρα πολλά θέματα για κάθε προβληματισμό. Ξεκίνα να διαβάζεις, χωρίς να ανοίγεις νέα. Δεν χρειάζεται.
Και αν το κουτάβι σου είναι ξανθό, κάνε μια αναζήτηση για rage syndrome στα cocker.
 


3 Μαϊου 2017
10
5
32
Οι επιλογές της ήταν: εσύ και σίγουρα όχι φιλοζωική. Σκουπίδια, δρόμος, οτιδήποτε άλλο εκτός της φιλοζωικής.
Οπως και να'χει, στο φόρουμ έχει πάρα πολλά θέματα για κάθε προβληματισμό. Ξεκίνα να διαβάζεις, χωρίς να ανοίγεις νέα. Δεν χρειάζεται.
Και αν το κουτάβι σου είναι ξανθό, κάνε μια αναζήτηση για rage syndrome στα cocker.
ειναι διχρωμο. ανεβασα και φωτο. Εχω διαβασει οτι το Rage syndrome πληττει κυριως τα κανελλι κοκερ. Σε καθε περιπτωση προς το παρον φωτοφοβια δεν εχει :p δεν ξερω πως αλλιως μπορω να το διαπιστωσω
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το ανακατευεις με την τροφη ή το δινεις μεσα στη μερα σκετο?
Εγώ διαλύω ένα κουταλάκι γιαούρτι στο νερό και το ρίχνω πάνω στην τροφή, μπορείς να το ανακατέψεις και χωρίς νερό. Το βραστό αβγουλάκι το δίνω μικρά κομματάκια σαν επιβράβευση στην εκπαίδευση.
Το σκυλάκι σου είναι σκέτο κουκλί :love:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Ομορφούλι και σίγουρα θα περάσει καλύτερα μαζί σου σε σχέση με τη γνωστή σου που το μετανιωσε σε μολις 5 μέρες, φαίνεται οτι ασχολείσαι πολύ και ψάχνεις πληροφορίες. Καλή συμβίωση να έχετε!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3