Για να μην χαθεί ο σκύλος μας...!!!


marinoskat

Member
9 Οκτωβρίου 2009
13
0
35
Kolonos
Καλησπερα παιδια...Βρηκα ενα site οπου κανει κεντημα πανω στο λουρί του σκυλου το ονομα και το τηλ του ιδιοκτητη ετσι ωστε αν χαθει ο σκυλος υπαρχουν τα στοιχεια επικοινωνιας...Από οτι εψαξα στο internet το ειδα μονο στο εξωτερικο αυτο να γινετε...Ελπιζω να πιασει τοπο και εδω και βεβαιως να μειωθουν οι χαμενοι μας φιλοι...
www.cosaplanet.gr
εκει που λεει κεντομανια...
:):):):):):):):):):):):):):):):):):)
 

Attachments



ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ακόμα καλύτερο και φτηνό (μόλις 5 ευρώ) είναι μια ΤΑΠ ταυτότητα από το Μοναστηράκι στην οποία μπορείτε να χτυπήσετε κατευθείαν τα στοιχεία σας και να την κρεμάσατε με ένα κρικακι πάνω σε όποιο περιλαίμιο του σκύλου θέλετε.
:)
 
  • Like
Reactions: Aslan


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εγω θα του μαθω την εντολη "Με λενε Αδαμ,Διευθυνση ταδε,τηλ. ταδε!!!

Ειναι λιγο δυσκολη εντολη,προβληματιζομαι με το τηλεφωνο γιατι θα πρεπει να μαθει τα νουμερα απο το 1 μεχρι το 9 αλλα τι να κανουμε θα το παλεψουμε!:D:D:D

@ROTTIE
Δεν μενω Αθηνα!:D

Περα απο την πλακα ειναι πολυ καλο και διακριτικο!!!Απο το τιποτα καλο ειναι και αυτο!
 




dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
Ακόμα καλύτερο και φτηνό (μόλις 5 ευρώ) είναι μια ΤΑΠ ταυτότητα από το Μοναστηράκι στην οποία μπορείτε να χτυπήσετε κατευθείαν τα στοιχεία σας και να την κρεμάσατε με ένα κρικακι πάνω σε όποιο περιλαίμιο του σκύλου θέλετε.
:)
πάλι με έπιασαν κορόιδο,εγώ την πλήρωσα 9 ευρω από μαγαζί με στρατιωτικά είδη στην Ακαδημίας:D
του πάει και ωραία στο λουρί του :rolleyes:
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ακόμα καλύτερο και φτηνό (μόλις 5 ευρώ) είναι μια ΤΑΠ ταυτότητα από το Μοναστηράκι στην οποία μπορείτε να χτυπήσετε κατευθείαν τα στοιχεία σας και να την κρεμάσατε με ένα κρικακι πάνω σε όποιο περιλαίμιο του σκύλου θέλετε.
:)
Ίδια τιμή ακριβώς έχουνε στην Αμερική σε όλα τα πετ σοπ που έχουνε αυτόματο μηχάνημα. Επιπλέον τα ίδια στοιχεία είναι στο μικροτσίπ του Μουφ που είναι κατατεθειμένο στην κεντρική βάση δεδομένων.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ίδια τιμή ακριβώς έχουνε στην Αμερική σε όλα τα πετ σοπ που έχουνε αυτόματο μηχάνημα. Επιπλέον τα ίδια στοιχεία είναι στο μικροτσίπ του Μουφ που είναι κατατεθειμένο στην κεντρική βάση δεδομένων.
Ναι αλλα πιο ευκολο του ερχεται αυτου που θα το βρει να διαβασει πανω στο λουρακι,να το δεσει προσωρινα τον σκυλο να μην ξαναχαθει,να παρει τηλεφωνο στον ιδιοκτητη που το 'χασε παρα να τον πιασει να τον βαλει στο αυτοκινητο και να παει στον κτηνιατρο να κοιταξει στο scanner το σειριακο αριθμο και να επικοινωνησει με τον ιδιοκτητη!Ασε που δεν ξερεις και την συμπεριφορα του σκυλου που θα βρεις!
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Και εγω ταυτοτητα τους εχω κρεμασμενη στο κολλαρο αλλα δεν ειμαι και απολυτα ησυχη, εφοσον αν θελει ο αλλος να τον βουτηξει βγαζει το κολλαρο και μην τον ειδατε.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μια απορία ρε παιδιά...
Αυτές τις ταυτότητες κι όλα τα σχετικά πως τα στεραιώνετε στο περιλάιμιο...όσα έχω βάλει εγώ, πάνω απο 2-3 βδομάδες δεν μένουν...
Τα ξύνει, μπλέκουν σε κλαδιά και χόρτα...δεν ξέρω πάντως είτε δεν τα βρίσκω ποτέ είτε τα βρίσκω κάτω...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Υπαρχουν heavy duty κάψουλες που δεν φευγουν ευκολα. Κανε μια αναζητηση στο google για dog identity tags.

Αυτο με τις ΤΑΠ παντως φαινεται ακομα καλυτερο.
Κρατάνε στον πολεμο, δεν θα αντεξουν πανω στον σκυλο?

Χρειαζεται ενας καλος κρικος κλειδιών περασμενος στον κρικο του περιλαιμιου.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Χρειαζεται ενας καλος κρικος κλειδιών περασμενος στον κρικο του περιλαιμιου.
Ακριβώς! :)
Και επειδή μια φωτογραφια=1000 λέξεις, δείτε αυτή που έχω φτιάξει για το σκύλο μου. Την έχω 3 χρόνια, την έχω βάλει σε πάνω από 10 διαφορετικά περιλαίμια και είναι σαν καινούργια.

 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Εμείς πάλι το αγαπάμε πολύ (το gling-glong). Είναι πολύ χρήσιμο στις νυχτερινές βόλτες. Δεν φαινόμαστε αλλά ακουγόμαστε...!!!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πολύ "gling glong" όμως ρε παιδιά. :D
Θα μου σπάσει τα νεύρα :rolleyes:
Έλα μωρέ, πλάκα έχει το γκλινγκ-γκλονγκ! Τι να πω εγώ που είμαι υποχρεωμένη από τους Αμερικάνους να του φοράω τέσσερα τέτοια?! Έχει ένα με τα δικά μου στοιχεία και το όνομά του, ένα μπλε φωσφοριζέ (για να φαίνεται από μακρυά) υποχρεωτικά από την πολιτεία του Ιλλινόι που λέει ότι εγγυάται η πολιτεία ότι έχει κάνει τριετές αντιλυσσικό (περάσανε νόμο το εδώ Κογκρέσσο για δαύτο), ένα με τα στοιχεία του μικροτσιπ από την εταιρεία που έχει τη βάση δεδομένων και ένα από τον Όμιλο για τους Αυστραλέζους Ποιμενικούς Αμερικής που μάλιστα ανήκει στην ομάδα ταυτοτήτων που βγάζει για τους πρώην παρατημένους Αυστραλέζους!

Δεν έχω καν δικαίωμα να τον κυκλοφορήσω χωρίς τα παραπάνω και για να μη μου φύγει από πουθενά ποτέ τα φοράει πάντα, ενώ για να μην πνιγεί πουθενά στο σπίτι έτσι και πιαστεί σε καμιά γρίλλια φοράει breakaway collar.
 




dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
εάν θες παιρνεις και το μαυρο πλαστικο που εφαρμοζει γύρω απο την ταυτότητα οπότε δεν έχεις γλινγκ γλονγκ :p

 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf