Γλείψιμο σκύλου...


sarah

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2008
98
0
Πολλές φορές έχω αναρωτηθεί για πιο λόγο γλύφουν τα σκυλιά τους ανθρώπους?
Λέτε ότι είναι καθαρά ανταπόδοση προς το αφεντικό του ή είναι μια συνήθεια χωρίς κάποιο λόγο?
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Από μια άποψη θα μπορούσε να είναι συνήθεια, καθώς τα μικρά κουτάβια γλύφουν το στόμα της μάνας για να τους δώσει φαϊ που έχει φάει. Το πιθανότερο όμως είναι ότι έτσι δείχνουν τον σεβασμό τους. Τα σκυλιά που είναι υποτακτικά γλύφουν συχνότερα.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Η σκύλα γλύφει το μικρό της όταν γεννιέται για να το καθαρίσει αργότερα το κάνει για να το βοηθήσει να ενεργηθεί, είναι επίσης ένας τρόπος για να δεθεί η σκύλα με το κουτάβι. Όπως είπε και η noela τα κουτάβια γλύφουν το στόμα της μητέρας τους για να πάρουν υπολείμματα του φαγητού που έχει φάει. Ο ένας σκύλος γλείφει τον άλλο ή και τον εαυτό του για να καθαρίσει και να χτενίσει το τρίχωμά του. Σαφέστατα το γλύψιμο του σκύλου υποδηλώνει υποταγή στον άνθρωπο είναι ακόμα ένας τρόπος να μας δείξει την τρυφερότητά του ή πολύ απλά του αρέσει η γεύση από το σαπούνι μας.... :lol: :lol: :lol:
 






canine-being

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2007
81
1
Καλησπέρα!

Μπράβο Κορίνα, πολύ καλό post! Κάποιες από τις αιτίες τις ήξερα αλλά όχι όλες!

CU


Αυτά και χρόνια πολλά σε όλους!
 










Nicole

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2008
95
0
Πω..πω..αν είναι λόγω υποταγής το γλύψιμο τότε το δικό μου το σκυλί που με γλύφει συνεχεια κατάλαβα τι γνώμη θα έχει για εμένα..:rolleyes:


Το γλύψιμο δεν μπορεί να συμβαίνει και λόγο κάποιας επιβράβευσης?
Για παράδειγμα στην δικιά μου, όταν με έδινε φιλάκια στο μάγουλο τις έλεγα μπράβο και τέτοια. Δεν μπορεί να με γλύφει και γι' αυτόν το λόγο.
Βέβαια αυτή γλύφει χέρια, πόδια, μάγουλο...
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Το γλύψιμο εγώ το βλέπω ως στοργή..

Παρόλα αυτά η γνώμη του χρήστη GAIA LYKAIA θα ξεκαθάριζε το τοπίο μια και καλή χαχαα
 


Nicole

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2008
95
0
Τότε έχω ένα σκυλί που υποτάσετε στην όψη μου, αλλα παράλληλα με λατρέυει! :D...και την λατρεύω και εγώ, γι' αυτό και της δίνω και πολλά φιλάκια. :rolleyes:

GAIA LYKAIA , πέρνα μια βολτα κατα δω...:)
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Η γλώσσα είναι ένα σημαντικό αισθητήριο όργανο και ως εκ τούτου έχει βασική θέση στην καθημερινότητα του σκύλου (αλλά και κάθε ζώου). Πέραν της πρωταρχικής λειτουργίας της γεύσης, βοηθάει συνδυαστικά την όσφρηση (θα δείτε πολλές φορές τα σκυλιά σας να οσμίζονται ούρα άλλων σκυλιών (ειδικά θηλυκών σε οίστρο) ακουμπώντας με τη γλώσσα τους την επιφάνεια που είναι καταβρεγμένη και μετά ενισχύουν την οσμή, ανοιγοκλείνοντας ρυθμικά το σαγόνι τους (είναι χαρακτηριστική κίνηση του σαγονιού και ξεχωρίζει από την κίνηση που αναγκαστικά κάνουν οι βάσεις των αυτιών και τα αυτιά). Με αυτό το ανοιγοκλείσιμο, εξαχνώνουν την ελάχιστη ποσότητα της ουσίας και δημιουργούν ένα νεφέλωμα της ουσίας με το σάλιο, το οποίο ενισχύει (εσωτερικά μέσω της επικοινωνίας της μύτης με το στόμα) την οσφρητική αίσθηση.

Πέραν αυτού, η σημαντικότητά της στον καθαρισμό αλλά και στην αίσθηση της επιφάνειας που καθαρίζεται, είναι εξίσου σημαντική. Ένας τραυματισμένος ιστός (ένα κόψιμο πχ) έχει τελείως διαφορετική γεύση από την κανονική επιδερμίδα. Το ίδιο και ένας τοπικός ερεθισμός σε κάποιο βλεννογόνο των γεννητικών οργάνων. Η αίσθηση αυτή πληροφορεί το ζώο για την κατάσταση του τραύματος ή της φλεγμονής (του ερεθισμού) και το κατά πόσο αυτό έχει προχωρήσει ή υποχωρήσει. Ανακλαστικά, η πληροφορία αυτή θα δημιουργήσει μεγαλύτερη ή μικρότερη ανάγκη γλυψίματος της περιοχής.

Επίσης, λόγω των πολλών αιμοφόρων που την διαπερνούν (αναγκαστικά αφού είναι αισθητήριο όργανο και πρέπει να λειτουργεί πάντοτε βέλτιστα, αλλά και λόγω του ρόλου που παίζει στο μηχανισμό ρύθμισης της θερμοκρασίας του σκύλου) είναι και πολύ ευαίσθητη ως προς την πίεση. Για έναν σκύλο, είναι ίσως το πιο ευαίσθητο (ή απαλό) όργανο που μπορεί να χρησιμοποιήσει για να έρθει σε επαφή με το περιβάλον.

Απ' ότι βλέπουμε λοιπόν, η γλώσσα δεν έχει μία και μόνο χρήση ως όργανο. Είναι πολλαπλή & συνδυαστική κατά στιγμές (μπορεί και να δίνει πληροφορίες γεύσης αλλά και υφής και πίεσης την ίδια στιγμή).

Έτσι λοιπόν το σκυλί τη χρησιμοποιεί και με εμάς. Η καλύτερη ένδειξη για το τι εισπράττει εκείνη τι στιγμή, είναι το βλέμμα του και η ένταση και διάρκεια του γλυψίματος. Γλύψιμο με ημίκλειστα μάτια και αργά σημαίνει αγάπη. Ευχαριστιέται την επαφή που του προσφέρει η γλώσσα του με το δέρμα μας, αλλά συγχρόνως πληρεί και ένα ηθολογικό έργο, καθώς χρησιμοποιείται για να δείξει φροντίδα προς εμάς (σε γλύφω για να σε καθαρίσω, για να σε φροντίσω, γιατί είσαι σημαντικός σε εμένα).

Αν τώρα είμαστε πασαλοιμμένοι με μερέντα ή μέλι, ε τότε πιστεύω ότι καταλαβαίνετε ότι άλλος σκοπός παίρνει το πάνω χέρι..

Αυτά, πρέπει να μαγειρέψω, έχω και μεγάλο ταξίδι αύριο.

Σας ευχαριστώ πολύ,
Καληνύχτα :)
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μας κάλυψε?

εδώ μιλάμε για πεταχτό χέρι-μετά χοντρό και εντέλλει ψιλά με έγχρωμο/αδιάβροχο κονίαμα.

Θυμάμαι το τσιουάουα που μου έγλυφε τα πόδια όσο κοιμόνουν,καθε βράδι για 3 χρόνια μέχρι που μου θεράπευσε την μυκητίαση.η που μου έφαγε την μυκητίαση μαλλον:)