Γλυκιά Ίρμα


Skylaraki

Member
3 Αυγούστου 2023
12
25
40
Καλησπέρα στην παρέα.
Έχω κι εγώ μία σκυλίτσα την Ίρμα η οποία είναι 6 μηνών.
Την βρήκαμε μόνη της να περιφέρεται σε κάτι λιβάδια του νομού Ιωαννίνων και την πήραμε μαζί μας.
Αρχικά δεν ήταν ο σκοπός μας να την κρατήσουμε, δεν θεωρούσαμε τους εαυτούς μας (ούτε τους θεωρούμε) ικανούς κηδεμόνες για ένα κουτάβι το οποίο απαιτεί αμέριστη προσοχή και, βέβαια εκπαίδευση.
Τελικά, αποφασίσαμε να την υιοθετήσουμε, δεν εμπιστευόμουν να την αφήσουμε στο χωριό σε κάποιον γνωστό.
Απο τα μέσα Απρίλη λοιπόν, η Ίρμα μας έχει χαρίσει πολλές στιγμής γέλιου, χαράς και γνήσιας ευτυχίας. Παράλληλα όμως, ειδικά μέχρι και πριν ένα μήνα, μας είχε τεντώσει.
Τώρα είμαστε σε μια φάση που έχουμε αρχίσει να εμπιστευόμαστε ο ένας τον άλλον και σίγουρα έχει εξελιχθεί συμπεριφορικά παρα πολύ, σε σχέση με τις αρχές.
Άργησε παρα πολύ να βγει βόλτα, επειδή τα εμβόλια τα ολοκλήρωσε στον 5ο μήνα, και νομίζω ότι αυτό της έκανε ζημιά ως προς την κοινωνικοποίησή της με ανθρώπους και σκύλους.
Στη βόλτα είναι καλή, όμως δε δέχεται κοντά της άνθρωπο ή σκύλο. Αρχίζει να γαυγίζει ασύστολα.
Το ίδιο κάνει και όταν - σπανίως πια - έρθει κανένας άνθρωπος στο σπίτι.
Με τις γάτες δεν έχει κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα τις πλησιάζει να τις μυρίσει και θέλει να παίξει.
Όμως τους σκυλους και τους ανθρωπους δείχνει να τους φοβάται πολύ οπότε του δίνει και καταλαβαίνει στο γαύγισμα!
Επίσης, να σημειώσω ότι βγαινει 4 φορές την ημέρα, ακριβώς επειδή μένει 8 ώρες μονη της στο πάρκο της μεχρι να γυρίσουμε από τη δουλειά. Δηλαδή την εκτονώνουμε πολύ καλά (αν μη τι άλλο όσο μπορούμε κι εμείς) και με βόλτα και με παιχνίδι.
Είχατε αντίστοιχη εμπειρία με τα σκυλάκια σας, και εάν ναι πώς το διαχειριστήκατε;
Σας ευχαριστώ πολύ, θα με ενδιέφεραν οι απόψεις σας!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Μπράβο σας που της σώσατε την ζωή!
Βάλε μας φωτό της, να την καμαρώσουμε κι εμείς.
Αν δεν ξαναείχατε σκύλο στην ζωή σας, ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link για μερικές πρώτες βοήθειες:

Υιοθεσία αδέσποτου κουταβιού "Οδηγίες χρήσεως"

Είναι λίγο παλιό αλλά τα βασικά παραμένουν ίδια.
Καλό θα ήταν να βρείτε έναν εκπαιδευτή, αν το σηκώνει η τσέπη σας, έστω για μερικές συμβουλές πάνω στην κοινωνικοποίησή της. Με καθημερινή προσπάθεια, λίγο λίγο και καλώς εχόντων, θα τα ξεπεράσει όσα την τσιτώνουν, σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον, ώστε να είναι η ποιότητα ζωής όλων σας, λιγότερο στα "κόκκινα" :giggle:

Διάβασε και το φόρουμ όσο έχεις χρόνο και διάθεση. Θα βρεις πάρα πολλά θέματα που θα σε βοηθήσουν.
 
  • Like
Reactions: Castro48


Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Στη βόλτα είναι καλή, όμως δε δέχεται κοντά της άνθρωπο ή σκύλο. Αρχίζει να γαυγίζει ασύστολα.
Το ίδιο κάνει και όταν - σπανίως πια - έρθει κανένας άνθρωπος στο σπίτι.
Στη βολτα γαυγιζει σε ολους η μονο σε αυτους που της μιλανε/δινουν σημασια;

Αν συναντησει καποιον στη βολτα ο οποιος θα περπατησει για λιγη ωρα μαζι σας χωρις να της δωσει καμια σημασια, και μετα μπειτε ολοι μαζι στο σπιτι, υπαρχει περιπτωση να ειναι πιο δεκτικη;
 


Skylaraki

Member
3 Αυγούστου 2023
12
25
40
καλημέρα, καλώς σας βρήκα!
βεβαίως και θα σας το δείξω το Ιρμάκι μας!

irma dyomisi minon.jpg

Εδώ είναι δυόμιση μηνών όταν την πρωτοβρήκαμε! σύμφωνα με τον κτηνίατρο είχε γεννηθεί αρχές Φεβρουαρίου :)
irma 4 minon.jpg

Εδώ σχεδόν τεσσάρων μηνών με ροζ μπακίτσα!irma 2 5 minon.jpg

Σχεδόν 5 μηνών με τον αγαπημένο πάπιο (αιωνία του η μνήμη!)
irma 5 minon.jpg

Ηλιοθεραπεία στο μπαλκόνι!
irma paralia.jpg

Βόλτα στας παραλίας!

irma 6 minon.jpg

:)
Χθεσινή, λίγο πριν τη ζαβολιά!

Πράγματι, δεν ξαναείχα σκύλο! Είχα πάντα γάτες, οι οποίες κατά κύριο λόγο διέμεναν στην αυλή.
Γενικά δεν έχει σχέση η ανατροφή σκύλου και γάτας.
Και ναι, δεν ανέμενα ότι θα είχε τόσες "απαιτήσεις" η σκυλίτσα.
Στις επόμενες διακοπές δεν μπορούμε να την πάρουμε μαζί γιατί θα έχουμε και το παιδάκι του συντρόφου μου μαζί. Παιδί και σκυλί ο ορισμός της χαράς και του αυθορμητισμού αλλά επίσης δύσκολος συνδυασμός, μετά από κάποιο σημείο δεν ακούει καμία από τις δυο τους και καταλήγω να μην ξεκουράζομαι τελικά.
Η πανσιόν που θα πάμε την Ίρμα ανήκει σε κάποιον εκπαιδευτή και έχει πολύ καλές κριτικές. Ελπίζω ότι θα τη βοηθήσει να κοινωνικοποιηθεί ως ένα βαθμό και με τα άλλα σκυλάκια καθώς και με ανθρώπους που δεν γνωρίζει.
Από την πρώτη στιγμή που την πήραμε, φέραμε έναν εκπαιδευτή, καλό παιδί πιστεύω, ο οποίος μας βοήθησε να ρολλάρει κάπως το πράγμα και πράγματι η Ίρμα βελτιώνεται όλο και περισσότερο.
Η εκπαίδευση όμως, η οποία πιστεύω θα βοηθούσε και εμάς και εκείνη, στοιχίζει περίπου 500 ευρώ, ποσό που στην παρούσα φάση δεν μπορούμε να διαθέσουμε.
Οπότε το δουλεύουμε μόνοι μας με γνώσεις μέσω ίντερνετ και βέβαια με τις βασικές αρχές που μας είχε πει ο εκπαιδευτής.
Εννοείται θα κοιτάξω και σε άλλα threads, γενικά από ό,τι φαίνεται κάθε σκυλάκι έχει την ιδιοσυγκρασία του από τη φύση του και μάλλον βάσει των γονιδίων του.
Όσο για μένα, δε θέλω το τέλειο σκυλί, εννοείται ότι και θα γαυγίσει και θα κάνει τις χαζομάρες του.
Δεν έχω πρόβλημα εάν δε θέλει να κάνει χαρές σε ανθρώπους που δεν γνωρίζει, από την αρχή ήταν επιφυλακτικό σκυλάκι.
Όμως, δε θέλω να φοβάται διότι αυτό προκαλεί πρόβλημα και στην ίδια αλλά και στη δική μου κοινωνικότητα.
Θέλω να ελπίζω ότι μεγαλώνοντας θα ωριμάσει και θα αισθανθεί σιγουριά με μένα και τον εαυτό της οπότε δε θα έχει ανάγκη να γαυγίζει για να διώχνει τους γύρω της
 


Skylaraki

Member
3 Αυγούστου 2023
12
25
40
Στη βολτα γαυγιζει σε ολους η μονο σε αυτους που της μιλανε/δινουν σημασια;

Εάν της μιλήσουν εννοείται ότι τους γαυγίζει! στις περισσότερες περιπτώσεις όμως, δεν της μιλάνε. Οπότε εδώ ισχύουν τα εξής δύο τινά: είτε θα συνεχίσει το δρόμο της χωρίς να δώσει καμία σημασία (εκεί της λέω μπράβο και της δίνω λιχουδιά) είτε θα γαυγίσει, θα σηκωθεί κανονικά η τρίχα δηλαδή, και θα συνεχίσουμε κανονικά το περπάτημα, όπου κοιτάει συνεχώς πίσω και γαυγίζει μέχρι να χάσει από τα μάτια της το ερέθισμα. Την πάω επίσης στο πάρκο σκύλων, χωρίς όμως να έχει σκύλους (επίτηδες για να μη στρεσάρεται). Όταν τύχει να έρθει κάποιο σκυλάκι, ακόμα και το πιο μινιόν, αρχίζει να γαυγίζει και τότε την δένω πάλι με το λουρί της. Κάποιοι κηδεμόνες μου λένε ότι τα σκυλιά τους είναι ήσυχα και να τη λύσω για να μυρίσει και να αρχίσει να συνηθίζει. Με ένα σκυλάκι τις προάλλες, το οποίο ήταν παρα πολύ καλό, πράγματι, ενώ φώναζε το πρώτο μισάωρο, μετά συνήθισε την παρουσία της και συνέχισε τις δικές της δραστηριότητες (σκάψιμο, κυνήγι μύγας κλπ) χωρίς να δίνει σημασία. Που και που βέβαια, έριχνε κανένα γαύγισμα (έτσι, για να μην ξεχνιόμαστε κιόλας).

Αν συναντησει καποιον στη βολτα ο οποιος θα περπατησει για λιγη ωρα μαζι σας χωρις να της δωσει καμια σημασια, και μετα μπειτε ολοι μαζι στο σπιτι, υπαρχει περιπτωση να ειναι πιο δεκτικη;

Αυτό είναι μια πάρα πολύ ωραία ιδέα, δεν το είχα σκεφτεί! Βέβαια, δεν έχω κάποιον εκεί που μένω για να αναλάβει αυτό το task. Δηλαδή του παρατηρητή. Θα το δω όμως, πώς μπορεί να γίνει.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Irma la douce :love::love:

Τίποτα, αυτό ήταν το σχόλιο, κατά τ'αλλα ωραιότατα τα λένε τα παιδιά, συνεχίστε κατά τις οδηγίες προς ναυτιλομένους :p
Αδιαφορία κ απευαισθητοποιηση στα ερέθισμα χοντρικά για το γαύγισμα, κατά τ'αλλα τα γνωστά κουταβισια.
 
  • Love
Reactions: Skylaraki


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Πάρα πολύ γλυκιά είναι! :love:

Ο μόνος μου προβληματισμός, είναι ότι αν είσαστε ευλογημένοι [κατά τα λοιπά :p ], να μένετε σε σχετικά μη πυκνοκατοικημένη περιοχή, θα δυσκολευτεί αρκετά η γλυκούλα, να διορθώσει το θέμα της επιφυλακτικότητάς της, απλά και μόνο μεγαλώνοντας. Οσο δεν έχει ερεθίσματα, τόσο μεταξεταστέα θα μένει. Η αδιαφορία όντως, είναι μια καλή συμβουλή. Φαντάζομαι όταν συναντάτε κανέναν, θα πέφτει από πάνω της, να της κάνει γουτσου γουτσου κι αυτό το κακόμοιρο φρικάρει. Κι εγώ φρικάρω σε τέτοιες συνθήκες, να ξέρεις. Ρώτα τα παιδιά εδώ. Οπότε αν δεις ότι πρόκειται να διασταυρωθείς με κάποιον που θέλεις να πεις και δυό κουβέντες, ενημέρωσέ τον από απόσταση και ήρεμα, να την αγνοήσει. Να μείνει και λίγο πλαι της και να της δώσει λιχουδιά που θα του δώσεις εσύ εννοείται, αν δει και γυρίσει η μικρή να τον μυρίσει, να τον κοιτάξει, από μόνη της. Χωρίς πολλά πολλά. Την ταίζει και τέλος. Και σταδιακά, αυξάνεις το πόσο θα ασχολούνται μαζί της. Βλέποντας και κάνοντας.

Τα άλλα σκυλιά έξω, είναι άλλο πικραμένο κεφάλαιο. Συνήθισε να μην πιστεύεις ποτέ, όποιον σου λέει ότι ο σκύλος του είναι ο καλύτερος του κόσμου, και δεν έχει συμπεριφερθεί ποτέ άσχημα. Θα γλυτώσεις πολλούς μπελάδες.

Για το θέμα της πανσιόν να είσαι επιφυλακτική. Την έχεις τσιπάρει; Εχετε δηλώσει το chip; Υποχρεωτικά από τον νόμο αφενός, σωτήρια συνθήκη αφετέρου. Ταυτότητα μόνιμα πάνω της. Φρόντισε να της κάνεις και εμβόλιο για kennel cough πριν πάει. Ρώτα τον γιατρό σας.
 


Skylaraki

Member
3 Αυγούστου 2023
12
25
40
Irma la douce :love::love:

Τίποτα, αυτό ήταν το σχόλιο, κατά τ'αλλα ωραιότατα τα λένε τα παιδιά, συνεχίστε κατά τις οδηγίες προς ναυτιλομένους :p
Αδιαφορία κ απευαισθητοποιηση στα ερέθισμα χοντρικά για το γαύγισμα, κατά τ'αλλα τα γνωστά κουταβισια.
Το πέτυχες! Από την ταινία, όντως! Προσπαθώ παρα πολύ να διαφορώ στο γαύγισμα, συνεχίζουμε το δρόμο μας αλλά μπάινω και σε φάση απολογίας διότι υπάρχουν πολλοί που φοβούνται τους σκύλους και φαίνονται έντρομοι κάθε φορά! Εν τω μεταξύ το σκυλί δεμένο, δίπλα μου και δεν την αφήνω να τους πλησιάσει. Αλλά και πάλι... ο καθένας μπορεί να έχει τις φοβίες του.
Όταν λες απευαισθητοποίηση τι εννοείς;
Για παράδειγμα, αρκετές φορές την έχω πάει σε πιο πολυσύχναστο μέρος. Άλλες φορές είναι κουλ και άλλες τη βλέπω στρεσάρεται πολύ. Έχω παρατηρήσει βέβαια ότι είναι πιο κουλ όταν ήδη έχει κουραστεί και έχει ξεδώσει.
Μήπως να την πηγαίνω σε πολυσύχναστο μέρος μετά το πρώτο μισάωρο παιχνιδιού και αφού μυρίσει με την ψυχή της, δηλαδή να είναι ήδη κουρασμένη και χαλαρωμένη;
 


Skylaraki

Member
3 Αυγούστου 2023
12
25
40
Πάρα πολύ γλυκιά είναι! :love:

Ο μόνος μου προβληματισμός, είναι ότι αν είσαστε ευλογημένοι [κατά τα λοιπά :p ], να μένετε σε σχετικά μη πυκνοκατοικημένη περιοχή, θα δυσκολευτεί αρκετά η γλυκούλα, να διορθώσει το θέμα της επιφυλακτικότητάς της, απλά και μόνο μεγαλώνοντας. Οσο δεν έχει ερεθίσματα, τόσο μεταξεταστέα θα μένει. Η αδιαφορία όντως, είναι μια καλή συμβουλή. Φαντάζομαι όταν συναντάτε κανέναν, θα πέφτει από πάνω της, να της κάνει γουτσου γουτσου κι αυτό το κακόμοιρο φρικάρει. Κι εγώ φρικάρω σε τέτοιες συνθήκες, να ξέρεις. Ρώτα τα παιδιά εδώ. Οπότε αν δεις ότι πρόκειται να διασταυρωθείς με κάποιον που θέλεις να πεις και δυό κουβέντες, ενημέρωσέ τον από απόσταση και ήρεμα, να την αγνοήσει. Να μείνει και λίγο πλαι της και να της δώσει λιχουδιά που θα του δώσεις εσύ εννοείται, αν δει και γυρίσει η μικρή να τον μυρίσει, να τον κοιτάξει, από μόνη της. Χωρίς πολλά πολλά. Την ταίζει και τέλος. Και σταδιακά, αυξάνεις το πόσο θα ασχολούνται μαζί της. Βλέποντας και κάνοντας.

Τα άλλα σκυλιά έξω, είναι άλλο πικραμένο κεφάλαιο. Συνήθισε να μην πιστεύεις ποτέ, όποιον σου λέει ότι ο σκύλος του είναι ο καλύτερος του κόσμου, και δεν έχει συμπεριφερθεί ποτέ άσχημα. Θα γλυτώσεις πολλούς μπελάδες.

Για το θέμα της πανσιόν να είσαι επιφυλακτική. Την έχεις τσιπάρει; Εχετε δηλώσει το chip; Υποχρεωτικά από τον νόμο αφενός, σωτήρια συνθήκη αφετέρου. Ταυτότητα μόνιμα πάνω της. Φρόντισε να της κάνεις και εμβόλιο για kennel cough πριν πάει. Ρώτα τον γιατρό σας.
Είναι τόσο γλυκιά που μετά βίας κρατιέμαι να μην της ζουλάω τη μουσούδα (κάποιες φορές με αφήνει!).
Θα σου πω, η περιοχή είναι ιδανική για βόλτες σκυλιού διότι έχει άλσος και πλατείες με γκαζόν και αυτό της αρέσει πολύ. Δεν ειναι αραιοκατοικημένη όμως. Απλώς, επειδή είναι κουταβίνα ακόμα και φαντάσου τον τελευταίο μήνα βγαίνει συστηματικά βόλτες, επιλέγω ώρες που δε θα πετύχουμε πολύ κόσμο. Ερεθίσματα παίρνει αφενός γιατί βγαίνει και στο μπαλκόνι και παρατηρεί τους περαστικούς αλλά και γιατί βγαίνει μεγάλες βόλτες όπου πετυχαίνουμε άλλους ανθρώπους με σκύλους, παιδιά κλπ
Ο σύντροφός μου που είναι, ας το πούμε, υπέρ της πιο έντονης προσέγγισης, τη βγάζει βόλτα τα βράδια στην κατάμεστη πλατεία και όταν συζητάμε πώς πήγε η βόλτα άλλες φορές μου λέει ότι ήταν κουλ άλλες ότι τον παίδεψε λίγο περισσότερο.
Ίσως δεν πρέπει να της κάνω τη "χάρη" να μην φέρνω κόσμο στο σπίτι.
Απλώς δυο τρεις φορές που ηρθαν κάποιοι φίλοι τους γαύγιζε (αναγκάστηκα να τη βάλω στο πάρκο της) και ξέρεις, δεν χαλαρώσαμε τελικά. Αυτό το Σάββατο έχω καλέσει στο σπίτι δύο φίλους οπότε θα τη τεστάρω πάλι την κυρία!
Τα σκυλιά έξω είναι όντως πικρό κεφάλαιο! Εχθές είδα στο πάρκο το καλό σκυλάκι με την κηδεμόνα του, που είχαμε γνωριστεί τις προάλλες και χάρηκα γιατί σκέφτηκα ότι μια δεύτερη επαφή με το ίδιο σκυλάκι (που ήταν πανήρεμο) και με την κηδεμόνα του (που ήταν πολύ καλή κοπέλα) θα έκανε καλό στην Ίρμα. Και τι να δω; το καημένο το σκυλάκι το δάγκωσε σε δύο μεριές ένα ροντβαιλερ σε ένα άλλο πάρκο σκύλων όπως και την κηδεμόνα του που πήγε να το σώσει από τα δόντια του!
Έλεος κάπου! έχω τύχει μάρτυρας σε σκυλί λυτό που έσπασε στα δύο ένα γατάκι και γίναμε μπίλιες με τον μ@κα τον κηδεμόνα.
Οπότε ναι, είμαι πολύ προσεκτική σε αυτό το κομμάτι, έχεις απόλυτο δίκιο.

Τώρα για την πανσιόν: είχαμε βάλει ήδη και τσιπ στο Ιρμάκι και όλα τα εμβόλια συν αυτό το εμβόλιο για το βήχα. Όταν ήρθα σε επαφή με την πανσιόν ανακάλυψα ότι ήταν αναγκαίες προϋποθέσεις (το τσιπ και αυτα τα εμβόλια) προκειμένου να φιλοξενηθεί η σκυλίτσα.
Αυτό το αξιολόγησα πολύ θετικά, συν το γεγονός ότι ανεβάζουν κάθε μέρα βιντεάκια στο φβ με τα ζωάκια. Τώρα μένει να το δούμε στην πράξη.
Παρεμπιπτόντως, τα δικά σας σκυλάκια πότε εγκατέλειψαν πλήρως την πάνα; στους πόσους μήνες;

Υ.Γ.: το λινκ που έστειλες στο πρώτο σου σχόλιο το διάβασα, εξαιρετικό! αυτά κάναμε τότε κι εμείς!
 
  • Like
  • Love
Reactions: medusa and mareco


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Πάντως αν πάτε διακοπές παιδί με σκυλι μαζί σίγουρα θα περάσουν πολύ πιο ομορφα μαζί:love:και λογικά θα χαίρεστε κ έσεις Με την χαρά τους:love:
Μια σκεψη κάνω γιατί εγώ παίρνω μαζί τον σκυλο κ βκεπω ποσο χαίρεται ..σίγουρα δεν χαλαρώνω το ίδιο αλλά είναι η χαρά της ζωής ..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το Σάββατο, αν έχεις τον χρόνο, λίγο πριν έρθουν οι μουσαφίρηδες, βγάλτε την μια μεγάλη βόλτα, να 'ρθει να γκόσει, ιφ γιου νοου γουοτ αι μιν. Εχε την αρκετά νηστική και να είναι ήδη στο πάρκο/crate ότι της έχεις, τουλάχιστον μισάωρο πριν έρθουν. Οταν χτυπήσει το κουδούνι και όταν μπουν οι φίλοι, να είσαστε όλοι cool, να μην το κάνετε very big deal και να είναι δασκαλεμένοι, να μην της δώσουν απολύτως καμία σημασία. Σαν να μην υπάρχει στον χώρο. Κάποια στιγμή, ώρα μετά, αφού ξερω γω φάτε/πιείτε/χορέψετε, άνοιξε την πόρτα της και συνεχίστε το ίδιο αδιάφορα. Αν πάει από μόνη της κοντά σε κάποιον από τους επισκέπτες, ας έχει το κατιτίς του να την τρατάρει, πάρα πολύ αδιάφορα. Αμα την δείτε να είναι ήρεμη και κουνάει ουράκι, της χαιδεύετε και λίγο τα πλευράκια ή την βάση της ουράς, που το γουστάρουν πολύ. Ετσι. Αργά και βασανιστικά. Και βλέποντας και κάνοντας. Αν δεν σε ξανακούσουμε από Κυριακή, θα ξέρουμε πως πήγε αυτό :eek::ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: marytherion


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Κι εγώ φρικάρω σε τέτοιες συνθήκες, να ξέρεις. Ρώτα τα παιδιά εδώ.
:ROFLMAO:
Αλήθεια λέει.

Η απευαισθητοποιηση αφορά ελεγχόμενη έκθεση στα ερεθίσματα που την τριγκαρουν μέχρι να σταματήσει να στρεσαρεται τόσο.

Όχι βουρ στην πολυκοσμία κ στα άλλα σκυλάκια δλδ αλλά σιγά κ γλυκά έκθεση με ανθρώπους κ σκυλιά, έναν - έναν τη φορά, που δεν θα πέσουν πάνω απ'το κεφάλι της, που θα αδιαφορούν με τη σειρά τους μέχρι να νιώσει πιο ήρεμη κ θα κάνουν ότι τους λέτε (οι άνθρωποι - οι σκύλοιδιοκτητες να ξέρουν όντως το ταμπεραμέντο των σκυλιών τους κ ότι θα βοηθήσουν κ δεν θα χειροτερέψουν την κατάσταση).

Οι πανσιόν δε μου αρέσουν προσωπικά αλλά αν είναι όντως καλή κ αφού είναι εκπαιδευτή κ θα τα σκάσετε που θα τα σκάσετε γιατί δε βάζετε στο πακέτο κ λίγη σχετική εκπαίδευση; Γι'αυτό το θέμα ειδικά.
 


deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Να την χαίρεστε την μικρούλα!

Το Σάββατο που θα έρθουν οι φίλοι σας μπορείτε να κάνετε αυτό που σας είπε ο castro48. Δηλαδή πείτε στους φίλους να σας βρουν στην βόλτα, περπατήστε όλοι μαζί για λίγο και μετά μπείτε σπίτι. Αν είναι ήρεμη, την επιβραβεύετε με λιχουδιά αφήνοντας την μπροστά της χωρίς λόγια.

Ερεθίσματα παίρνει αφενός γιατί βγαίνει και στο μπαλκόνι και παρατηρεί τους περαστικούς αλλά και γιατί βγαίνει μεγάλες βόλτες όπου πετυχαίνουμε άλλους ανθρώπους με σκύλους, παιδιά κλπ
Αυτά τα ερεθίσματα τα συνδυάζει με κάτι καλό (πχ λιχουδιά);

Εγώ προσωπικά δεν θα αγχωνόμουν τόσο με τα γαβγίσματα για την ώρα. Θα επιβράβευα συνεχώς όμως τις καλές της επιλογές.
 


Skylaraki

Member
3 Αυγούστου 2023
12
25
40
Πάντως αν πάτε διακοπές παιδί με σκυλι μαζί σίγουρα θα περάσουν πολύ πιο ομορφα μαζί:love:και λογικά θα χαίρεστε κ έσεις Με την χαρά τους:love:
Μια σκεψη κάνω γιατί εγώ παίρνω μαζί τον σκυλο κ βκεπω ποσο χαίρεται ..σίγουρα δεν χαλαρώνω το ίδιο αλλά είναι η χαρά της ζωής ..
Καλημέρα!
Σίγουρα περνάνε καλά οι δυο τους, αλλά οι υπόλοιποι όχι και τόσο!
Το παιδί είναι μικρό και η Ίρμα ανεβαίνει πάνω της και την υπερκαλύπτει σε ύψος.
Οπότε είμαστε σε φάση να "προστατεύουμε" το παιδί για να μην την νυχιάσει η Ίρμα καταλάθος και δεν ηρεμούμε.
Επιπλέον, πέφτει πολύς ενθουσιασμός και εκεί που λες ότι μπαίνει στο σκυλί σε μια σειρά, τσουπ ανατρέπεται αυτό.
Γενικά, στην παρούσα φάση είναι απαγορευτικός ο συνδυασμός και εμείς έχουμε ανάγκη να χαλαρώσουμε μετά από μια δύσκολη χρονιά...
 
  • Like
Reactions: Mava


Skylaraki

Member
3 Αυγούστου 2023
12
25
40
Να την χαίρεστε την μικρούλα!

Το Σάββατο που θα έρθουν οι φίλοι σας μπορείτε να κάνετε αυτό που σας είπε ο castro48. Δηλαδή πείτε στους φίλους να σας βρουν στην βόλτα, περπατήστε όλοι μαζί για λίγο και μετά μπείτε σπίτι. Αν είναι ήρεμη, την επιβραβεύετε με λιχουδιά αφήνοντας την μπροστά της χωρίς λόγια.



Αυτά τα ερεθίσματα τα συνδυάζει με κάτι καλό (πχ λιχουδιά);

Εγώ προσωπικά δεν θα αγχωνόμουν τόσο με τα γαβγίσματα για την ώρα. Θα επιβράβευα συνεχώς όμως τις καλές της επιλογές.
Γενικά, έχει βελτιωθεί με τα γαυγίσματα στη βόλτα. Κάθε μέρα και καλύτερα!
Όμως με το σπίτι υπάρχει θέμα! Καταρχάς το σκυλί κατουριέται όταν έρχεται κάποιος στο σπίτι και όχι από χαρά!
Φοβάται πιστεύω πολύ. Το Σάββατο χάλασε τον κόσμο για το πρώτο μισάωρο. Μετά προσπαθήσαμε με λιχουδιές να τη δωροδοκήσουμε και πέτυχε, δηλαδή ηρέμησε κάπως στη συνέχεια αλλά να τους πλησιάσει ούτε λόγος!
Θέλει δουλειά αυτό το κομμάτι...
 


Skylaraki

Member
3 Αυγούστου 2023
12
25
40
:ROFLMAO:
Αλήθεια λέει.

Η απευαισθητοποιηση αφορά ελεγχόμενη έκθεση στα ερεθίσματα που την τριγκαρουν μέχρι να σταματήσει να στρεσαρεται τόσο.

Όχι βουρ στην πολυκοσμία κ στα άλλα σκυλάκια δλδ αλλά σιγά κ γλυκά έκθεση με ανθρώπους κ σκυλιά, έναν - έναν τη φορά, που δεν θα πέσουν πάνω απ'το κεφάλι της, που θα αδιαφορούν με τη σειρά τους μέχρι να νιώσει πιο ήρεμη κ θα κάνουν ότι τους λέτε (οι άνθρωποι - οι σκύλοιδιοκτητες να ξέρουν όντως το ταμπεραμέντο των σκυλιών τους κ ότι θα βοηθήσουν κ δεν θα χειροτερέψουν την κατάσταση).

Οι πανσιόν δε μου αρέσουν προσωπικά αλλά αν είναι όντως καλή κ αφού είναι εκπαιδευτή κ θα τα σκάσετε που θα τα σκάσετε γιατί δε βάζετε στο πακέτο κ λίγη σχετική εκπαίδευση; Γι'αυτό το θέμα ειδικά.
Εντάξει, μετά αυξάνεται πολύ το κόστος!
Βλέποντας και κάνοντας...ευελπιστούμε ότι θα της κάνει καλό αυτή η αλλαγή περιβάλλοντος ως προς την κοινωνικοποίησή της...Και από Σεπτέμβρη θα το δούμε πάλι.
 


Skylaraki

Member
3 Αυγούστου 2023
12
25
40
Το Σάββατο, αν έχεις τον χρόνο, λίγο πριν έρθουν οι μουσαφίρηδες, βγάλτε την μια μεγάλη βόλτα, να 'ρθει να γκόσει, ιφ γιου νοου γουοτ αι μιν. Εχε την αρκετά νηστική και να είναι ήδη στο πάρκο/crate ότι της έχεις, τουλάχιστον μισάωρο πριν έρθουν. Οταν χτυπήσει το κουδούνι και όταν μπουν οι φίλοι, να είσαστε όλοι cool, να μην το κάνετε very big deal και να είναι δασκαλεμένοι, να μην της δώσουν απολύτως καμία σημασία. Σαν να μην υπάρχει στον χώρο. Κάποια στιγμή, ώρα μετά, αφού ξερω γω φάτε/πιείτε/χορέψετε, άνοιξε την πόρτα της και συνεχίστε το ίδιο αδιάφορα. Αν πάει από μόνη της κοντά σε κάποιον από τους επισκέπτες, ας έχει το κατιτίς του να την τρατάρει, πάρα πολύ αδιάφορα. Αμα την δείτε να είναι ήρεμη και κουνάει ουράκι, της χαιδεύετε και λίγο τα πλευράκια ή την βάση της ουράς, που το γουστάρουν πολύ. Ετσι. Αργά και βασανιστικά. Και βλέποντας και κάνοντας. Αν δεν σε ξανακούσουμε από Κυριακή, θα ξέρουμε πως πήγε αυτό :eek::ROFLMAO:
Εντάξει, έφαγε τα λύσσακά της το πρώτο μισάωρο!
Μας έσπασε κυριολεκτικά το τύπμανο! Κάναμε ακριβώς αυτό, μεγάλη βόλτα συν εκτόνωση, πάρκο κλπ. Μετά από κάποια φάση δεν γαύγιζε τόσο πολύ μεν, πλην όμως ήταν στην τσίτα! Αφού την άλλη μέρα ξύπνησε στις 10.30 και κουτουλούσε!
Αχχχ έχουμε δουλίτσα μπροστά μας σε αυτό το κομμάτι...και είναι τόσο καλή κατά τα λοιπά, και έξυπνη! Αυτοαδικείται!