Γνωρίζει κανείς;


Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Καλησπέρα παρουσιάστηκε ένα ερέθισμα,πρήξιμο να το πω?γύρω απτό μάτι το ένα της σκυλίτσας μου ο γιατρός μου είπε είναι αλεργια!Από που οφείλεται δεν γνωρίζουμε.Κανω το ποστ για να ρωτήσω αν ξαναεχεί συμβεί σε κάποιον να με κατατοπίσει,βάζω και φωτό!Εχθές ήταν από έξω και έφυγε με ένα πρεζολον αμέσως και σήμερα το εμφάνισε από μέσα.
 

Attachments







Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Να το πάρω απτην αρχή!!!!!την Κυριακή πρήστηκε γύρω απτή μουσούδα!Σαν να είχε ένα μπαλάκι του Πινκ πονγκ στο στόμα!Και δίπλα μια σφήκα πεθαμένη.Τηλ στον ντοκτορά γιατί ήταν Κυριακή βράδυ φωτό τη Μουτσούνα μέσω viber ,και λογικά την τσιμπισε Μελίσα σφήκα τι ήταν αυτό!Μου είπε και της έδωσα ένα prezolon 5mg και σε δύο ώρες ξεπριστικε!!!εχθες πριστικε λίγο το ματάκι απέξω ξανά prezolon και της έβαλα dobratex αλοιφή και σε δέκα λεπτά εξαφανίστηκε.Σήμερα την είδε από κοντά όλα καλά η μικρή περδίκι!!!!Πάω σπίτι και γίνεται το μάτι της έτσι όπως ανέβασα στις φωτό,ξανά μαμά φωτό viber και μου είπε να της δώσω άλλο ένα prezolon.Μολις το έδωσα μετά από δέκα λεπτά έφυγε!(δεν νομίζω να έδρασε τόσο γρήγορα).Πήραμε αίμα το πρωί για γενικές εξετάσεις και ότι φενεται απτό αίμα έτσι να ξέρουμε τι γίνεται αλλά αύριο οι απαντήσεις.Απλα χωρίς να θέλω να κρίνω ούτε τον γιατρό ούτε κανέναν ροταω αν έχει συμβεί σε κάποιον γιατί μου είπε είναι κάτι αλεργια αλλά δεν ξέρουμε σε τι!
 
Last edited:


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
ισως ειναι απλα αλλεργικη αντιδραση στο τσιμπημα τοτε. σιγουρα την τσιμπησε κατι.
ρωτησε τον ισως αν χρειαστει και καμια ενεση κορτιζονης.
 
  • Like
Reactions: Billias83


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Το ειχε παθει και ο δικος μου εγινε το ματι ετσι αρχικα , δε του εδωσα τιποτα γιατι δε το συνέδεσα και μετα το βραδυ ειχε πεταξει πολλα γλομπαράκια στη μουρη/χείλη/λαιμό ειχε πρηστει παντου ( 1,5 μερα μετα το τσίμπημα). Αλλεργικη αντίδραση απο το τσίμπημα μαλλον ήταν.

Να την παρακολουθεις γενικά τις επόμενες ώρες και ρωτα τον γιατρο μηπως προληπτικα να ξαναπαρει το βραδυ χαπι ( αν θυμαμαι καλα του εδινα για 2-3 μέρες μετά) ή μηπως χρειάζεται και κατι πιο γερό πχ καμια ενεση.
 
  • Like
Reactions: Billias83






Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Τρώει σαν τρελή,χοροπηδάει, τρέχει,γαυγιζει,όλα καλά φυσιολογικα απλά όταν άκουσα για αλεργια τρόμαξα!Πέταξα χλωρίνες καθαριστικα όλα τα πάντα και πείρα υποαλεργικα planet και τέτοια,ψεκασα βεράντες σπίτι έπλυνα το κρεβατάκι της,πετσέτες ρούχα στους 90 βαθμούς η γυναίκα μου θα με σκίσει της τα πέταξα όλα:)Είναι 16 μηνών δεν μου έχει εμφανίσει ποτέ τέτοια κόλπα.μια φορά μόνο με κάτι κολοκαμπιες βαρεσε ένα αναπνευστικό σοκ.
 
  • Like
Reactions: BiggBilly


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
αφου κατα 90% ξερουμε πως την τσιμπησε κατι και μαλλον σε αυτο επαθε αλλεργια, δεν υπαρχει λογος να ψαχνεσαι αλλο :p
 
  • Love
Reactions: Billias83


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Αυτό το prezolon είναι κορτιζόνη σε χάπι.
Ναι, το ίδιο εδινα.

Στην δική μου περίπτωση δεν ήμουν σίγουρη οτι τσιμπηθηκε γιατι συνεπεσε με κατι στομαχικά που είχε, πηγα σε 3 γιατρούς και κανεις δε σκεφτηκε οτι ισως ηταν αλλεργια ( δε κολλαγε με τα αλλα) και δεν ειχε παρει τιποτα, μονο ενα κολύριο . Τον αφησα λοιπον μόνο του σπίτι με το ματι και εφυγα και μετα απο 4-5 ωρες τον βρηκα με τα πρηξιματα παντου 3 το βραδυ, να μη βγαινει φωνη, να του πεφτουν σάλια απο το πρήξιμο. Εκεινη την στιγμη (μετα τον πανικο) το υποψιάστηκα, μιλησα και με γιατρο, του εδωσα prezolon και οπως περιγραφεις σε 15-20 αρχισε να συνερχεται.

Εις το εξης εχε παντα Prezolon στη τσαντα σε εξοχες θαλασσα κτλ, μη σου πω προμηθεψου και μια ενεση μετα απο συνενοηση με τον γιατρο σου πάντα. Το πιθανότερο οπως το περιγραφεις τον πειραξε η σφηκα και θα τον ξαναπειραξει πιθανα και επόμενο τσίμπημα.
 
Last edited:
  • Love
Reactions: Billias83


Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Ναι, το ίδιο εδινα.

Στην δική μου περίπτωση δεν ήμουν σύγουρη οτι τσιμπηθηκε γιατι συνεπεσε εμ κατι στομαχικά που είχε , πηγα σε 3 γιατρούς και κανεις δε σκεφτηκε οτι ισως ηταν αλλεργια και δεν ειχε παρει τιποτα, μονο ενα κολύριο . Τον αφησα λοιπον μόνο με το ματι και εφυγα και μετα απο 4-5 ωρες τον βρηκα με τα πρηξιματα παντου 3 το βραδυ, να μη βγαινει φωνη, να του πεφτουν σάλια απο το πρήξιμο. Εκεινη την στιγμη μετα τον πανικο το υποψιάστηκα, μιλησα και με γιατρο, του εδωσα prezolon και οπως περιγραφεις σε 15-20 αρχισε να συνερχεται.

Εις το εξης εχε παντα Prezolon στη τσαντα σε εξοχες θαλασσα κτλ, μη σου πω προμηθεψου και μια ενεση μετα απο συνενοηση με τον γιατρο σου πάντα. Το πιθανότερο οπως το περιγραφεις τον πειραξε η σφηκα και θα τον ξαναπειραξει πιθανα και επόμενο τσίμπημα.
Έχω φτιάξει φαρμακείο με solu cortef,αδρεναλίνη,κονάκια,γάζες,τσιμπιδακια,ενέσεις,ραματα αυτοκόλλητα ειδικά,ρουφηχτηριο δηλητηρίου,και πήγα στον γιατρό μου και μου έδειξε πώς να κάνω ενδομυικες και ενδοφλέβιες,οδηγίες για τσιμπιματα φιδιού σκορπιού και τα έκανα σε κάρτες πλαστικοποιημένες για έκτακτη ανάγκη το καλοκαίρι που πήγαμε επαρχία(ο κοντινότερος κτηνίατρος δύο ώρες απόσταση)Αλλά αφου μου είπε prezolon πήγα φαρμακείο και της έδωσα,αλλά καλό αυτό το χάπι σωτήριο!Τώρα και αυτό στο φαρμακείο!!!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf