Γνωριζει καποιος το Renalof pets?


Jackrussell29

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2016
60
9
34
Καλησπερα και Καλη χρονια σε ολους!!
Επειδη εχω ταλαιπωρηθει λιγο με τους κτηνιατρους ζηταω την βοηθεια σας.Το σκυλακι μ,ειναι 4 χρονων πλεον αρσενικο τζακ ρασελ κ πριν ακριβως ενα χρονο ειχαμε αιματουριες,δοθηκε αντιβιωση για ουρολιμωξη παρολα αυτα καναμε και υπερηχο κ βρεθηκαν πετρες στην ουροδοχο κυστη κ μικρες στα νεφρα.Ο μικρος εκανε επεμβαση κ τωρα αρχιζει η τρελα.Ο γιατρος που τον «κουραρει» μου πε να δωσω σε μονιμη βαση κονσερβα επειδη εχει ως τροφη μεγαλα ποσοστα υγρασιας κ με διαβεβαιωσε οτι μονο ετσι το σκυλακι δεν θα βγαλει πετρες.Εδωσα για ενα χρονο,ωσπου εξαιτιας οικονομικης πιεσης αποφασισα να ρωτησω κ αλλο γιατρο κ μου ειπε να μην ξανα δωσω κονσερβα κ να δωσω βρεγμενη ξηρα τροφη (μιλαμε για μιση ωρα μουλιασμα οπωσδηποτε μουπε).Διαβαζοντας στο ιντερνετ για το θεμα αυτο επεσα πανω σε αυτο το προιον κ μιλησα με τον προμηθευτη κ με διαβεβαιωσε οτι ειναι φυτικο δεν εχει παρενεργειες αν αποφασισω κ αν το δωσως εφορου ζωης πρωι βραδυ δεν θα ξανα βγαλει πετρες ποτε.Επισης μουπε οτι θα ειναι σε θεση να τρωει ξηρα τροφη κανονικα.Γνωριζει καποιος κατι για αυτο το προιον;κ οσον αφορα τις γνωμες των κτηνιατρων τι αποψη εχετε; Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σασ
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Αυτο που γνωριζω ειναι οτι το δινουν πολλοι σε γατους στειρωμενους που εχουν προβληματα συνηθως με ουρολιθιασεις, κρυσταλους ασβεστιου ή στρουβιτη κλπ. Λενε οτι ειναι αποτελεσματικο.
 


Jackrussell29

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2016
60
9
34
Αυτο που γνωριζω ειναι οτι το δινουν πολλοι σε γατους στειρωμενους που εχουν προβληματα συνηθως με ουρολιθιασεις, κρυσταλους ασβεστιου ή στρουβιτη κλπ. Λενε οτι ειναι αποτελεσματικο.
Σε ευχαριστω πολυ καταρχας που απαντησες.Εσυ θα το δεινες σε σκυλο;με την λογικη να ξαναδωσεις ξηρα ή θα το πηγαινες συντηρητικα με κονσερβα;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Σε ευχαριστω πολυ καταρχας που απαντησες.Εσυ θα το δεινες σε σκυλο;με την λογικη να ξαναδωσεις ξηρα ή θα το πηγαινες συντηρητικα με κονσερβα;
Καταρχην θα το εδινα, ναι. Οσον αφορα στη διατροφη εξαρταται απο διαφορους παραγοντες. Πινει νερο το ζωο? Θα μετρουσα εαν η ποσοτητα νερου ειναι επαρκης για το βαρος του. Επισης, μιλαμε για φαρμακευτικη ξηρα- κονσερβα ή όχι. Πολυ καλο φυσικο συμπληρωμα ειναι και το cranberry, που επισης θα εδινα καθημερινα σιγουρα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: yasemin


Jackrussell29

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2016
60
9
34
Καταρχην θα το εδινα, ναι. Οσον αφορα στη διατροφη εξαρταται απο διαφορους παραγοντες. Πινει νερο το ζωο? Θα μετρουσα εαν η ποσοτητα νερου ειναι επαρκης για το βαρος του. Επισης, μιλαμε για φαρμακευτικη ξηρα- κονσερβα ή όχι. Πολυ καλο φυσικο συμπληρωμα ειναι και το cranberry, που επισης θα εδινα σιγουρα.
Αυτην τη στιγμη τρωει εδω κ ενα χρονο μετα το χειρουργειο κανονικη κονσερβα οχι φαρμακευτικη.Δοθηκαν ουροποιητικα μετα το χειρουργειο για να καθαρισει τελειως κ συνεχισα με απλη κονσερβα ακουγοντας την συμβουλη του γιατρου αλλα πλεον επεινε λιγο νερο.Ρωτησα τον γιατρο κ μου ειπε οτι ειναι λογικο να πεινει λιγο νερο εξαιτιας των μεγαλων ποσοστων υγρασιας που περιεχουν οι κονσερβες καθως κ το μαγειρευτο φαγητο.Ο δευτερος γιατρος που ρωτησα προσφατα ειναι κατα της κονσερβας διοτι λεει οτι δεν περιεχουν βιταμινες κ οτι βαζουν υποπροιοντα κρεατος.Τελος μουπε οτι θα ταιζε μουλιασμενη ξηρα κ θα εδινε κ αυτο το συμπληρωμα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Εαν επρεπε να διαλεξω, θα συμφωνουσα με το δευτερο γιατρο, με ειδικη ξηρα. Η κονσερβα ειναι τελειως αχρηστο φαγητο, πραγματι ( εκτος εαν επιλεγει καποιος μια πολυ πολυ ακριβη).
 


Jackrussell29

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2016
60
9
34
Εαν επρεπε να διαλεξω, θα συμφωνουσα με το δευτερο γιατρο, με ειδικη ξηρα. Η κονσερβα ειναι τελειως αχρηστο φαγητο, πραγματι.
Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου!!:)
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Αν δεν μπορεις να δωσεις φαρμακευτικη για οικονομικους λογους δες λιγο και συνταγες για μαγειρευτο η ωμο καταλληλες για το προβλημα.
Αντι για το συμπληρωμα αυτο μπορεις να προσθεσεις στο φαγητο του αγριαδα,φυτο που περιεχεται στο σκευασμα που αναφερεις.
 


Jackrussell29

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2016
60
9
34
Αν δεν μπορεις να δωσεις φαρμακευτικη για οικονομικους λογους δες λιγο και συνταγες για μαγειρευτο η ωμο καταλληλες για το προβλημα.
Αντι για το συμπληρωμα αυτο μπορεις να προσθεσεις στο φαγητο του αγριαδα,φυτο που περιεχεται στο σκευασμα που αναφερεις.
Μπορω να δωσω φαρμακευτικη εφορου ζωης;γιατι μου χανε πει οτι μαξ 6μηνο αν ειναι καθαρα μηπως κ γλυτωναμε το χειρουργειο.Απλα ψαχνω κατι σταθερο για προληψη,με τις κονσερβες δεν μουχε βγαλει προς το παρον αλλα παιδια πολλα λεφτα..μιλαμε για 70 το μηνα για σκυλο 6.5 κιλα..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Αν δεν μπορεις να δωσεις φαρμακευτικη για οικονομικους λογους δες λιγο και συνταγες για μαγειρευτο η ωμο καταλληλες για το προβλημα.
Αντι για το συμπληρωμα αυτο μπορεις να προσθεσεις στο φαγητο του αγριαδα,φυτο που περιεχεται στο σκευασμα που αναφερεις.
Μπορω να δωσω φαρμακευτικη εφορου ζωης;γιατι μου χανε πει οτι μαξ 6μηνο αν ειναι καθαρα μηπως κ γλυτωναμε το χειρουργειο.Απλα ψαχνω κατι σταθερο για προληψη,με τις κονσερβες δεν μουχε βγαλει προς το παρον αλλα παιδια πολλα λεφτα..μιλαμε για 70 το μηνα για σκυλο 6.5 κιλα..
Oι φαρμακευτικές είναι ανεπαρκείς τροφές - τις δίνεις μόνο για να λύσεις ένα πρόβλημα αλλά όχι για εφόρου ζωής εκτός και αν δεν υπάρχει άλλη λύση.
 


Grizzly

Active Member
7 Οκτωβρίου 2019
28
68
39
Μπορω να δωσω φαρμακευτικη εφορου ζωης;γιατι μου χανε πει οτι μαξ 6μηνο αν ειναι καθαρα μηπως κ γλυτωναμε το χειρουργειο.Απλα ψαχνω κατι σταθερο για προληψη,με τις κονσερβες δεν μουχε βγαλει προς το παρον αλλα παιδια πολλα λεφτα..μιλαμε για 70 το μηνα για σκυλο 6.5 κιλα..
Καλησπέρα :giggle:


Έχω υιοθετήσει εδώ κι 10 μήνες έναν ενήλικο σκυλο (3 ετών) από καταφύγιο ο οποίος τρεφόταν με χαμηλής ποιότητας ξηρά τροφή για πάνω από ένα χρόνο.

Δεν αντιμετώπιζε τα ίδια προβλήματα υγείας όπως ο δικός σου, όμως το πρώτο 2μηνο που τον είχα στο σπίτι έπαθε μερική ρίξη χιαστών και διαπίστωσα πως έπρεπε να κοιτάξω πολύ πιο σοβαρά το θέμα της διατροφής του (τον τάιζα premium grain free ξηρά).

Έπεσα πάνω στο κανάλι της Dr Karen Becker και είδα πολλά βίντεο σχετικα με την διατροφή των σαρκοβόρων κατοικίδιων, όπως το παρακάτω:


Έχει μια λίστα από την καλύτερη έως την χειρότερη τροφή για σκύλους/γάτες. Και συγκεκριμένα στις 3 πρώτες θέσεις είναι:
1. Ισορροπημένη ωμή τροφή
2. Ισορροπημένη μαγειρεμένη τροφή
3. Κονσέρβα (με πρώτες ύλες κατάλληλες για ανθρώπινη βρώση και χωρίς σιτηρά/υδατάνθρακες).

Γενικά είναι ΠΟΛΥ σημαντικό η "βιολογικά κατάλληλη" τροφή, και πόσο μάλλον για την περίπτωση του μικρού σου, η οποία θα πρέπει να έχει υψηλά ποσοστά υγρασίας (όπως σε συμβούλεψε ο πρώτος κτηνίατρος).

Για λόγους ευαισθησίας ουροποιητικου, άλλαξα και τον 6 χρόνο γάτο μου σε φρέσκια τροφή (ωμό).

Κατανοώ πως το κόστος της κονσερβας (και πόσο μάλλον μιας ποιοτικής) είναι πολύ υψηλό. Είναι άλλωστε το πιο ακριβό είδος για αποκλειστική διατροφή σκύλου.

Εγώ θα σε συμβούλευαν να κοιτάξεις να μαγειρεύεις στον σκύλο σου (κάνε έρευνα, υπάρχουν θέματα κι εδώ και γενικά στο internet όπως και βιβλία με ισορροπημένες συνταγές για σκύλους, ρωτά και τον κτηνίατρο σου) ή να σκεφτείς και το ενδεχόμενο μιας ωμής διατροφής.

Εγώ ταιζω τον σκύλο μου (30 κιλά) και τον γάτο μου (7 κιλά) με σπιτική ωμή τροφή και μου κοστίζει συνολικά 60 ευρώ το μήνα (με τα ΠΑΝΤΑ μέσα, συμπληρώματα, βιολογικά αυγά και λαχανικα, superfoods, ψάρια κτλ). Και φαντάσου ότι ταιζω κατά κύριο λόγο μοσχάρι (απαχο) και γίδα (ακριβά κρέατα δηλαδή).

Γενικά θα απέφευγα την ξηρά ειδικά σε ένα πλάσμα που είναι ήδη επιβαρυμένο σε τόσο νεαρή ηλικία με θέματα ουροποιητικού.
 


Jackrussell29

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2016
60
9
34
Μπορω να δωσω φαρμακευτικη εφορου ζωης;γιατι μου χανε πει οτι μαξ 6μηνο αν ειναι καθαρα μηπως κ γλυτωναμε το χειρουργειο.Απλα ψαχνω κατι σταθερο για προληψη,με τις κονσερβες δεν μουχε βγαλει προς το παρον αλλα παιδια πολλα λεφτα..μιλαμε για 70 το μηνα για σκυλο 6.5 κιλα..
Καλησπέρα :giggle:


Έχω υιοθετήσει εδώ κι 10 μήνες έναν ενήλικο σκυλο (3 ετών) από καταφύγιο ο οποίος τρεφόταν με χαμηλής ποιότητας ξηρά τροφή για πάνω από ένα χρόνο.

Δεν αντιμετώπιζε τα ίδια προβλήματα υγείας όπως ο δικός σου, όμως το πρώτο 2μηνο που τον είχα στο σπίτι έπαθε μερική ρίξη χιαστών και διαπίστωσα πως έπρεπε να κοιτάξω πολύ πιο σοβαρά το θέμα της διατροφής του (τον τάιζα premium grain free ξηρά).

Έπεσα πάνω στο κανάλι της Dr Karen Becker και είδα πολλά βίντεο σχετικα με την διατροφή των σαρκοβόρων κατοικίδιων, όπως το παρακάτω:


Έχει μια λίστα από την καλύτερη έως την χειρότερη τροφή για σκύλους/γάτες. Και συγκεκριμένα στις 3 πρώτες θέσεις είναι:
1. Ισορροπημένη ωμή τροφή
2. Ισορροπημένη μαγειρεμένη τροφή
3. Κονσέρβα (με πρώτες ύλες κατάλληλες για ανθρώπινη βρώση και χωρίς σιτηρά/υδατάνθρακες).

Γενικά είναι ΠΟΛΥ σημαντικό η "βιολογικά κατάλληλη" τροφή, και πόσο μάλλον για την περίπτωση του μικρού σου, η οποία θα πρέπει να έχει υψηλά ποσοστά υγρασίας (όπως σε συμβούλεψε ο πρώτος κτηνίατρος).

Για λόγους ευαισθησίας ουροποιητικου, άλλαξα και τον 6 χρόνο γάτο μου σε φρέσκια τροφή (ωμό).

Κατανοώ πως το κόστος της κονσερβας (και πόσο μάλλον μιας ποιοτικής) είναι πολύ υψηλό. Είναι άλλωστε το πιο ακριβό είδος για αποκλειστική διατροφή σκύλου.

Εγώ θα σε συμβούλευαν να κοιτάξεις να μαγειρεύεις στον σκύλο σου (κάνε έρευνα, υπάρχουν θέματα κι εδώ και γενικά στο internet όπως και βιβλία με ισορροπημένες συνταγές για σκύλους, ρωτά και τον κτηνίατρο σου) ή να σκεφτείς και το ενδεχόμενο μιας ωμής διατροφής.

Εγώ ταιζω τον σκύλο μου (30 κιλά) και τον γάτο μου (7 κιλά) με σπιτική ωμή τροφή και μου κοστίζει συνολικά 60 ευρώ το μήνα (με τα ΠΑΝΤΑ μέσα, συμπληρώματα, βιολογικά αυγά και λαχανικα, superfoods, ψάρια κτλ). Και φαντάσου ότι ταιζω κατά κύριο λόγο μοσχάρι (απαχο) και γίδα (ακριβά κρέατα δηλαδή).

Γενικά θα απέφευγα την ξηρά ειδικά σε ένα πλάσμα που είναι ήδη επιβαρυμένο σε τόσο νεαρή ηλικία με θέματα ουροποιητικού.
Σε ευχαριστω πολυ πραγματικα για το χρονο που αφιερωσες κ σε μενα κ στον μικρο μου.Καταλαβαινω απολυτα τι μου λες κ τι λεει κ η γιατρος στο βιντεο,θα συνεχιζω να κανω οτι μπορω γιατι τον λατρεψα τον σκυλο μ αλλα καπου εδω,να τονισω την σημασια τον χρημάτων σε ολα αυτα που λεμε.Κοιταξα λιγο κ βρηκα οτι για τον δικο μ σκυλο 6.5 κιλα μια κονσερβα η οποια περιεχει προιοντα για ανθρωπινη καταναλωση μου κοστιζει 120 ευρω το μηνα..(Αυτα τα ποσα δεν δινονται ευκολα στην Ελλαδα του 2020)κ το μαγειρευτο δε ξερω αν μονο εγω δεν το αντεξα αλλα δεν ειναι ευκολο,μπορει να ειναι πιο φτηνο αλλα θελει χρονο κ προετοιμασια πριν ταισεις βγαζοντας απο ψυγειο κ πολλα αλλα.Οπως κ να εχει ομως σε ευχαριστω κ παλι!
 
  • Like
Reactions: Grizzly


Stroubi

New Member
2 Μαρτίου 2021
1
0
69
έχω ένα Γιορκι αρσενικοί 5 ετών που έχει ταλαιπωρηθεί πολύ με ουρολιθιάσεις , ουρολοιμώξεις , χειρουργεία. Ακολουθήσαμε πιστά ξηρό φαρμακευτική τροφή που μας πρότειναν οι κτηνιάτρου εδώ και 5 μήνες αλλά δυστυχώς σε πρόσφατο υπέρηχο βρέθηκε πάλι με πέτρες στην κύστη αλλά χωρίς συμπτώματα. σκέφτομαι το renalof, το έχει δοκιμάσει κανείς ? ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3