Γνώμες για malinois και εκτροφείο


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
Γειά σας μέλη του φόρουμ!
Μπαίνω καιρό και σας διαβάζω αλλά τώρα αποφάσισα να γίνω κι εγώ μέλος!
Η σχέση μου με τους σκύλους μέχρι στιγμής είναι ένα γερμανικό ποιμενικό και δύο χάσκυ.
Σε περίπου ένα χρόνο από τώρα, λέω να προχωρήσω στην απόκτηση ενός malinois.
Διαβάζω όσο μπορώ για την φυλή.
Δεν έχω βρει όμως πολλά πράγματα από αξιόπιστα εκτροφεία. Εσωτερικού ή εξωτερικού.
Έχεται κάτι στα υπόψιν σας από αξιόπιστες πηγές?
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Καλώς ηρθες φιλε,μπορεις να μπεις στο working-dog εχεις παρα πολλες πληροφοριες(για να δεις βιντεο κτλπ πρεπει να κανεις συνδρομη).Ακομα αν μενεις Αττικη μπορεις να πας να παρακολουθησεις αγωνες Ipo-mondio(αν γινονται),και να πας και στα κλαμπ να δεις απο κοντα τα σκυλια,να ρωτησεις για γραμμες κτλπ.
Πιστεψε με οσο και να διαβασεις,το να πας μια βολτα απο τα κλαμπ θα κερδισεις πολλα πραγματα.
Δυστυχως δεν ξερω να σου προτείνω καποιο εκτροφείο.
 


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
σε ευχαριστώ Dimi, έχω μπει στο συγκεκριμένο... αλλά δυστυχώς χωρίς συνδρομή δεν λέει και πολλά...
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
σε ευχαριστώ Dimi, έχω μπει στο συγκεκριμένο... αλλά δυστυχώς χωρίς συνδρομή δεν λέει και πολλά...
Ισχυει,αλλα 30 ευρω μπροστα σε μια αποφαση τοσο σημαντικη νομιζω δεν ειναι πολλα.
 








georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
τον θέλω για φύλαξη χώρου και σωματοφυλακή. επίσης να μπορεί να με ακολουθήσει σε βόλτες στο βουνό για μιαμιση περίπου ώρα την ημέρα. ο χώρος που έχω είναι σχετικά μεγάλο σπίτι με αυλή. βόλτες μπορεί να πάει πρωι-βράδυ μεγάλες και μεσημέρι μικρή. Μόνος του δεν θα μένει σχεδόν ποτέ.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Η φυλη ειναι αρκετα δημοφιλης στην Ελλαδα . Υπαρχουν αρκετα εκτροφεια και πολλες γεννες που δηλωνονται καθε χρονο στον ΚΟΕ. Επειδη ομως θελεις κατι συγκεκριμμενο (φυλακα) θα πρεπει να προσεξεις η και να αποφυγεις τις σπορ γραμμες. Οσο για το εξωτερικο, θεωρω οτι ειναι μεγαλο ρισκο -αν δεν ξερεις ηδη που να απευθυνθεις για αυτο που ζητας.
 


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
Δυστυχώς το εσωτερικό το έχω πάρει από φόβο με τόσες απατεωνιές που έχω ακούσει.
Δεν εμπιστεύομαι πολύ τους έλληνες εκτροφείς στην συγκεκριμένη φυλή.
Αναγνωρίζω στον εαυτό μου ότι δεν έχω την εμπειρία και την ικανότητα να πάω σε μία γέννα, να δω τα κουτάβια και να πω " Α!!! αυτό είναι για εμένα! "
Γι' αυτό και άνοιξα το θέμα!
Αφού δεν ξέρω εγώ, ίσως κάποιος άλλος που έχει γνώσεις μπορεί να με καθοδηγήσει!
Τα εκτροφεία του εξωτερικού μπορούν να εγγυηθούν καλύτερα αποτελέσματα ως προς τον σκύλο που θέλω?
Με τα χρήματα δεν έχω πρόβλημα. Όχι γιατί μου περισσεύουν, απλά τα έχω υπολογίσει.
 






tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
δεν 'εχω βρει επαρκείς πληροφορίες...
τις καλυτερες πληροφοριες θα τις παρεις απο τους ιδιους
αυτοι θα σου δωσουν απαντησεις για οσα ζητας
μετα εσυ αξιολογεις και τα βαζεις κατω.

να υποθεσω δεν εχεις ερθει σε επικοινωνια με καποιον.
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Επειδη ομως θελεις κατι συγκεκριμμενο (φυλακα) θα πρεπει να προσεξεις η και να αποφυγεις τις σπορ γραμμες. .
οι γραμμες σπορ (γιναμε σαν τα γπ) δεν κανουν φυλαξη;
 






georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
τις καλυτερες πληροφοριες θα τις παρεις απο τους ιδιους
αυτοι θα σου δωσουν απαντησεις για οσα ζητας
μετα εσυ αξιολογεις και τα βαζεις κατω.

να υποθεσω δεν εχεις ερθει σε επικοινωνια με καποιον.
Ο κάθε εκτροφέας θα μου παρουσιάζει τα δικά του σαν τα καλύτερα.
Γι' αυτό ζητάω την γνώμη του κοινού! :)
Επίσης χρώματα και άλλα τέτοια δεν με απασχολούν καθόλου!
 
  • Like
Reactions: Kouros


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Ο κάθε εκτροφέας θα μου παρουσιάζει τα δικά του σαν τα καλύτερα.
Γι' αυτό ζητάω την γνώμη του κοινού! :)
Επίσης χρώματα και άλλα τέτοια δεν με απασχολούν καθόλου!
εδω ειμαστε
αυτο ειναι λογικο,οπως λογικο ειναι οτι το δικο μου θα ειναι καλυτερο απο το δικο σου και αντιστροφα.
ομως θα πρεπει να μπεις σε διαδικασια να τους ακουσεις,ετσι μονο θα μπορεις να κρινεις (εστω και λιγο) τι σου λενε και συν οτι θα μπορεις να δεις και σκλια τους.
αυτοι θα σε κανουν να πας λιγο παρακατω.
η βοηθεια του κοινου θα μπει σε λιγο και θα γραψει οτι τα μαλι δεν κανουν για πετ κλπ.
ποιον προτιμας να ακουσεις;
 


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
σίγουρα προτιμώ να τους ακούσω όλους! σίγουρα θα μιλήσω και θα δω κάποιους εκτροφείς. έχω ακόμα ένα χρόνο περίπου, οπότε έχω αρκετή ελευθερία αναζήτησης ακόμα! Μπορείς να μου αναφέρεις κάποια αξιόπιστα κατα την άποψή σου εκτροφεία του εσωτερικού και εξωτερικού? επίσης θεωρείς ότι υπάρχει λόγος να κοιτάζω στο εξωτερικό?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.749
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π