Δάγκωμα-παιχνίδι


antigoniDim24

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
56
47
29
Θα μπαίνω κάθε μέρα κ θα κάνω 100 ποστ με όλες τς απορίες μου
Λοιπόν παιδιά ο Enzo είναι 7 μηνών
Όταν άρχισε να αλλάζει δόντια άρχισε να μας δαγκώνει αλλά όχι δυνατά για παιχνίδι κ το συνεχίζει ακόμα
Προσπαθούμε να τον κάνουμε να το σταματήσει και δεν πολύ ακούει
Ενώ σε όλα τα αλλά θέματα είναι παραπάνω από υπάκουος
Χθες που μας δάγκωνε συνέχεια τον βάλαμε για 10 λεπτά μέσα στο κλουβί του ( που είναι πολύ μεγάλο) κ για όλη την υπόλοιπη μέρα δεν το ξαναέκανα, απλά δεν μου αρέσει να τον βάζω εκεί μέσα τιμωρία, ήταν η πρώτη φορά αλλά ένιωσα άσχημα
Έχετε να μου προτείνετε κάτι εσείς ;
Να πω πως αυτό δεν το κάνει σε κανέναν άλλον πέρα από εμένα και τον σύντροφο μου
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.234
7.774
Μπορεις να κανεις αναζητηση πανω δεξια , γιατι συνηθως υπαρχουν παρομοια θεματα ηδη ή μπορει να βρεις κατι χρησιμο. (πληκτρολογεις τον ορο και τικαρεις το αναζητηση μονο τιτλων για πιο ευστοχα αποτελεσματα) Αν δε σε καλυπτουν οι απαντησεις φυσικα ξαναρωτας. Εγω προτιμω να συνεχιζω τις ερωτησεις μου σε ενα υπαρχον θεμα γιατι μετα η γνωση θα ειναι πιο μαζεμενη για τον επομενο.

Π.χ δε ξερω αν βοηθησουν δες
https://www.dogforum.gr/community/threads/Ανησυχίες-για-τάσεις-επιθετικότητας.35311/#post-927417
https://www.dogforum.gr/community/threads/Ο-σκυλος-μου-με-δαγκώνει.34758/#post-910820
https://www.dogforum.gr/community/threads/Δάγκωμα-μέχρι-ποτε.35152/#post-924048

Τωρα 7 μηνων παντως ακομα ενοχλουν τα δοντακια και υπαρχει ταση μασουληματος.
 
  • Like
Reactions: Eroe


antigoniDim24

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
56
47
29
Μπορεις να κανεις αναζητηση πανω δεξια , γιατι συνηθως υπαρχουν παρομοια θεματα ηδη ή μπορει να βρεις κατι χρησιμο. (πληκτρολογεις τον ορο και τικαρεις το αναζητηση μονο τιτλων για πιο ευστοχα αποτελεσματα) Αν δε σε καλυπτουν οι απαντησεις φυσικα ξαναρωτας. Εγω προτιμω να συνεχιζω τις ερωτησεις μου σε ενα υπαρχον θεμα γιατι μετα η γνωση θα ειναι πιο μαζεμενη για τον επομενο.

Π.χ δε ξερω αν βοηθησουν δες
https://www.dogforum.gr/community/threads/Ανησυχίες-για-τάσεις-επιθετικότητας.35311/#post-927417
https://www.dogforum.gr/community/threads/Ο-σκυλος-μου-με-δαγκώνει.34758/#post-910820
https://www.dogforum.gr/community/threads/Δάγκωμα-μέχρι-ποτε.35152/#post-924048

Τωρα 7 μηνων παντως ακομα ενοχλουν τα δοντακια και υπαρχει ταση μασουληματος.
Δεν τα είχα δει αυτά
Σε ευχαριστώ πολύ θα κάτσω να τα διαβάσω όλα για να μπουν σε μια σειρά
Όσο για τα δοντάκια και εγώ βλέπω πως ακόμα τν ενοχλούν
 
  • Like
Reactions: Eroe


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Μπορείς να κάνεις redirect το δαγκωμα με ένα κουκλάκι ή κάτι άλλο...ίσως να βοηθήσει και μελλοντικα στην εκπαίδευση αν έχει έντονο prey.

Μπορείς να λες μη και να μη δίνεις σημασία μέχρι να ηρεμήσει.

Μπορείς να βγάζεις έναν έντονο ήχο σαν να σε πονεσε και να φεύγεις για λιγο από το δωμάτιο.

Μπορείς να ψεκάζεις με ένα vaporizer με νερό το σκύλο όταν το κάνει.

Μπορεις να αλείφεις τα χέρια σ με κάτι πικρο (μη τοξικό και ασφαλές για το ζώο).

Γενικά είναι ακόμα κουτάβι και πολύ πιθανόν απλά τον ενοχλούν τα δόντια του.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.234
7.774
Μπορείς να ψεκάζεις με ένα vaporizer με νερό το σκύλο όταν το κάνει.

Μπορεις να αλείφεις τα χέρια σ με κάτι πικρο (μη τοξικό και ασφαλές για το ζώο).

.
Αυτα τα δυο μου ακουγονται λιγο αντιπαιδαγωγικα :eek:
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Αν ηταν να κανουμε top 5 των πιο συχνών ερωτήσεων στο φόρουμ θα ήταν κάπως ετσι

1. Το κουτάβι μου με δαγκώνει τι να κάνω;
2. Το κουτάβι μου με δαγκώνει τι να κάνω;
3. Το κουτάβι μου με δαγκώνει τι να κάνω;
4. Τι ράτσα είναι;
5. Το κουτάβι μου με δαγκώνει τι να κάνω;

:LOL:

@antigoniDim24 θα χαρούμε πάρα μα πάρα πολυ αν φτιαξεις ενα θέμα για να ανεβάζεις φωτογραφιες του Enzo! Πιστεύω του αξιζει να αποκτησει θαυμαστες!
 




antigoniDim24

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
56
47
29
Αν ηταν να κανουμε top 5 των πιο συχνών ερωτήσεων στο φόρουμ θα ήταν κάπως ετσι

1. Το κουτάβι μου με δαγκώνει τι να κάνω;
2. Το κουτάβι μου με δαγκώνει τι να κάνω;
3. Το κουτάβι μου με δαγκώνει τι να κάνω;
4. Τι ράτσα είναι;
5. Το κουτάβι μου με δαγκώνει τι να κάνω;

:LOL:

@antigoniDim24 θα χαρούμε πάρα μα πάρα πολυ αν φτιαξεις ενα θέμα για να ανεβάζεις φωτογραφιες του Enzo! Πιστεύω του αξιζει να αποκτησει θαυμαστες!
Ααααα μου έδωσες πολύ ωραία ιδέα
Θα ανεβάσω αλλά ας βρω πρώτα το σωστό μέρος του φόρουμ να το κάνω
 
  • Like
Reactions: Eroe


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Αυτα τα δυο μου ακουγονται λιγο αντιπαιδαγωγικα :eek:
Κοιταξε να δεις κάθε κουτάβι είναι διαφορετικο...π.χ με το Δια δεν επιασε τπτ από τα παραπάνω και κάναμε πιο "αντιπαιδαγωγικα" πράγματα,αν και σε λίγο μεγαλύτερη ηλικία νομίζω ήταν σχεδόν 9.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.234
7.774
εγω παντως τον απεφευγα μονο αν δαγκωνε δυνατα, ετσι τον εμαθα απλα να μη με ποναει οταν δαγκωνει...
τωρα μου μασουλαει τα χερια και τα ποδια και ειναι οσο πρεπει, σαν μασαζ :LOL:
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
εγω παντως τον απεφευγα μονο αν δαγκωνε δυνατα, ετσι τον εμαθα απλα να μη με ποναει οταν δαγκωνει...
τωρα μου μασουλαει τα χερια και τα ποδια και ειναι οσο πρεπει, σαν μασαζ :LOL:
Χαχαχαχαχαχα...και ο διας συνεχίζει και δαγκώνει (love bites) αλλά πλέον με τη κατάλληλη νουθετηση δε κάνει μελανιες...αντίθετα είναι αρκετά προσεκτικός.


Για να σ απαντήσω στο προηγούμενο.

Όταν τον εβρεχα με το vaporizer προσπαθούσε να το φάει και γίνονταν.Το ίδιο και αν έβγαζα έντονη φωνή και σηκωνομουν γυρνώντας του πλάτη.
Του κούκλακι δούλεψε 2-3 φορές.
Όταν έφευγα και γυρναγα απλά συνεχίζε.
 


antigoniDim24

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
56
47
29
Χαχαχαχαχαχα...και ο διας συνεχίζει και δαγκώνει (love bites) αλλά πλέον με τη κατάλληλη νουθετηση δε κάνει μελανιες...αντίθετα είναι αρκετά προσεκτικός.


Για να σ απαντήσω στο προηγούμενο.

Όταν τον εβρεχα με το vaporizer προσπαθούσε να το φάει και γίνονταν.Το ίδιο και αν έβγαζα έντονη φωνή και σηκωνομουν γυρνώντας του πλάτη.
Του κούκλακι δούλεψε 2-3 φορές.
Όταν έφευγα και γυρναγα απλά συνεχίζε.
εμας ακομα μελανιες μας αφηνει δυστυχως!
με τα κουκλακια τα παει πολυ καλα τα μασαει και δεν τον νοιαζει τιποτα αλλο αλλα μολις παιξουμε λιγο μαζι του ξεκιναει σε εμας σαν να μην υπαρχει αυριο
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
εμας ακομα μελανιες μας αφηνει δυστυχως!
με τα κουκλακια τα παει πολυ καλα τα μασαει και δεν τον νοιαζει τιποτα αλλο αλλα μολις παιξουμε λιγο μαζι του ξεκιναει σε εμας σαν να μην υπαρχει αυριο
Όταν το κάνει σταματήστε να ασχολεισται μαζί του...βγάλτε τον από το δωμάτιο η βγειτε εσείς..βασικά μέχρι σημερα τι κανατε?
 


antigoniDim24

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
56
47
29
Όταν το κάνει σταματήστε να ασχολεισται μαζί του...βγάλτε τον από το δωμάτιο η βγειτε εσείς..βασικά μέχρι σημερα τι κανατε?
Του λεγαμε ΜΗ με εντονο τροπο για να καταλαβει αλλα δεν το σταματαει με τιποττα, χθες μολις ο συντροφος μου τον εβαλε στο κλουβακι για 10 λεπτα απο την ωρα που βγηκε μεχρι και σημερα μονο μας γλειφει δεν εχει κανει καθολου κινηση για δαγκωμα, δαγκωνει μονο κουκλακια
αλλα εγω στεναχωρηθηκα με το κλουβακι
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Του λεγαμε ΜΗ με εντονο τροπο για να καταλαβει αλλα δεν το σταματαει με τιποττα, χθες μολις ο συντροφος μου τον εβαλε στο κλουβακι για 10 λεπτα απο την ωρα που βγηκε μεχρι και σημερα μονο μας γλειφει δεν εχει κανει καθολου κινηση για δαγκωμα, δαγκωνει μονο κουκλακια
αλλα εγω στεναχωρηθηκα με το κλουβακι
Το κλουβακι αν εννοείται το crate καλό ειναι να μη το χρησιμοποιήσετε ως μέσον τιμωριας..Εκεί μέσα πρέπει να νιώθει ότι είναι στη φωλιά του όχι στη φυλακή
 


antigoniDim24

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
56
47
29
Το κλουβακι αν εννοείται το crate καλό ειναι να μη το χρησιμοποιήσετε ως μέσον τιμωριας..Εκεί μέσα πρέπει να νιώθει ότι είναι στη φωλιά του όχι στη φυλακή
δεν το νιωθει φωλια με τιποτα, το εχει απορριψει απο την αρχη ενω του ειχαμε βαλει μεσα το κρεβατακι,τζαμπα το εχουμε παρει απλα πιανει χωρο :Ρ Ουτε εγω πολυ συμφωνω αλλα σταματησε αμεσως να το κανει !
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
δεν το νιωθει φωλια με τιποτα, το εχει απορριψει απο την αρχη ενω του ειχαμε βαλει μεσα το κρεβατακι,τζαμπα το εχουμε παρει απλα πιανει χωρο :Ρ Ουτε εγω πολυ συμφωνω αλλα σταματησε αμεσως να το κανει !
Εαν δοκιμάσετε να τον ταιζεται εκεί μέσα?
 


antigoniDim24

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
56
47
29
Εαν δοκιμάσετε να τον ταιζεται εκεί μέσα?
το εχουμε δοκιμασει και αυτο παρα πολλες φορες, δεν τρωει, δεν τον νοιαζει καν δεν ξερω πως να εξηγησω αυτη την απορριψη