Δάγκωμα στα "καλά καθούμενα&quot


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
kango1 said:
το τσοου τσοου θεωρειτε πολυ ανεξαρτητο σκυλι..δεν τα παει και ιδιαιτερα καλα με τις αγκαλιες..
Επισης μπορει να βγει επιθετικο..
Μιας γνωστης μου 8 μηνων στα καλα καθουμενα κατασπαραξε μια κυρια..την τρεχει τωρα στα δικαστηρια..και να πεις οτι φταινε τα αφεντικα..καμια σχεση..2 μηνων και ψιλογρυλιζε αν του επερνες το παιχνιδι του.. :shock:
amangos said:
Αποκλείεται!!!
Κανένα σκυλί δεν "κατασπαράζει" μια κυρία στα καλά καθούμενα!!!
kango1 said:
τι να σου πω βρε Αντωνη τους ηξερα και το λατρευαν το σκυλακι..το ειχε μαζι της στην δουλεια για να μην μενει μονο του..για την ακρηβια ειναι η λογηστρια μας..,το σκυλακι απο οταν το πηρε ηταν πολυ περιεργο τσαμπουκαλεμενο 2 μηνων και δεν σε αφηνε να του παρεις το παιχνιδι του..
Δεν το πηγαν για εκπεδευση.. εκει φταινε..εφοσον ειδικα ειχαν δει τετοια συμπτωματα..
Μια μερα εξω απο το γραφειο περναγε μια κυρια απο διπλα απο το σκυλι.. δεν το χαιδεψε καν..,η ιδιοκτητρια μπροστα της ..ορμιξε και της εσκησε το ποδι..της περαστικης ..λεει η ιδιοκτητρια τι να πω..!να πω πως εκανε κατι η γυναικα..δεν εκανε τιποτα..!δικαιως την πληρωνω..!
μολις 1ετους..φοβηθηκαν για τα παιδια τους και το εστειλαν σε ενα τσοπανο να προσεχει τα προβατα..τι να πω..δεν ειμουν και καθε μερα μαζι τους..αλλα η συγκεκριμενη τα λατρευει..
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Το αν αγαπάει κάποιος τον σκύλο του ή όχι, δεν έχει σχέση με το αν ο σκύλος αυτός δαγκώσει κάποιον περαστικό.

Ο σκύλος ήταν προφανώς κυριαρχικός από κουτάβι, και τα αφεντικά του άσχετοι, ανέχτηκαν την συμπεριφορά του, και πιθανόν άθελα τους την επιβράβευσαν... Η μη εκπαίδευση του σκύλου τουλάχιστον στην βασική υπακοή, ιδίως εαν μιλάμε για κυριαρχικό σκύλο, ασχέτως μεγέθους σκύλου, δημιουργεί έναν δυνητικά επικίνδυνο σκύλο.

Από δική μου παρατήρηση, είμαι πεπεισμένος ότι όταν εγώ ξαφνικά αγχωνόμουνα, στενοχωριόμουνα από κάτι, ή θύμωνα, ο σκύλος μου που φαινομενικά ήταν ήρεμος, επιρρεαζότανε... Έτσι ο πρώτος "ξένος" που θα ήταν τριγύρω, καθίστατο ύποπτος σαν φταίχτης της ξαφνικής αρνητικής μου διάθεσης, που ο σκύλος την αντιλαμβανότανε στην στιγμή.

Εαν σε έναν άσχετο, δόσεις ένα Καλάζνικωφ να παίζει, κάποιον θα πυροβολήσει κατά λάθος, αλλά αυτό είναι αναμενόμενο ενδεχόμενο, δεν είναι "στα καλά καθούμενα"...

Από την άλλη, πάντα υπάρχει κάποια αιτία που ένας σκύλος "ξαφνικά" επιτίθεται... Πρέπει όμως να αναλυθούν τα γεγονότα, να παρατηρήσουμε στιγμή προς στιγμή τι έγινε λάθος και ο σκύλος αντέδρασε, να ξέρουμε κάποια στοιχεία της ζωής του.

Το λάθος επίσης μπορεί να βρίσκεται σε άλλο σημείο:
Στο πάρκο που πήγαινα τον σκύλο μου, ένας παππούς είχε ένα ημίαιμο βέλγικο, και κουβαλούσε μαζί του μεζέδες, και όταν ο σκύλος του ήταν ανυπάκουος, ή έκανε επιθετικές ενέργεις προς άλλα σκυλιά (έδειξε δόντια και γαύγιζε στα παιδιά μου, δάγκωνε συνέχεια την Λάρα την ώρα που αυτή έπαιζε με άλλα σκυλιά κλπ), και ο παππούς, προκειμένου να τραβήξει την προσοχή του σκύλου του από το συμβαν, το φώναζε και του έδινε μεζέδες!!!

Μάλλιασε η γλώσσα μου να του λέω του παππού ότι με αυτόν τον τρόπο επιβραβεύει στην ουσία την αντιδεοντολογική συμπεριφορά του σκύλου του...
Τελικά, μετά από αρκετό διάστημα, τον έβρισα, τσακωθήκαμε άσχημα και όταν ήταν αυτός στο πάρκο, εγώ πήγαινα αλλού, και αυτός το ίδιο, όταν προλάβαινα πρώτος να είμαι στον χώρο.

Τελικά, ο τύπος μια μέρα εξαφανίστηκε, ο σκύλος του "στα καλά καθούμενα" δάγκωσε κάποιο περαστικό παιδάκι!!!

Εμένα πάντως, τα δικά μου τα παιδιά γλυτώσανε από τον σκύλο του παππού, διότι είχα εντοπίσει από νωρίς το κακό που ερχότανε...

Σε ένα θα συμφωνήσω απόλυτα με όσα έγραψες:
Δικαίως πληρώνουν!!! :wink:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Καλα δεν κοιμομουνα και μαζι τους...
αλλα το κουταβι ηταν πολυ κτητικο με τα πραγματα του απο 2 μηνων..εκει ηταν λαθος με το να μην κανουν κατι για αυτο..
αν το επιβραβεβαν δεν το ξερω..αν και δεν νομιζω γιατι ειχαν μικρα παιδια και δεν ειχαν τετοιου ειδους..λοξα..
Τωρα στο συμβαν που σου περιγραψα ως γεγονος ηταν κανονικα στα καλα καθουμενα απο την μερια της κυριας μιας και δεν το αγγιξε καν απλα περασε διπλα απο το μαγαζι που ηταν ο σκυλος..ως γεγονοτα αυτα συνεβησαν..
Τωρα σιγουρα για να αναπτυξει αυτη την συμπεριφορα το σκυλι σιγουρα το αφησαν..εφοσον δεν επενεβηκαν οσο ηταν νωρις..για την επιβραβευση ομως δεν ξερω..δεν νομιζω..
Ειπα οτι το αγαπουσαν γιατι μια επιθετικη συμπεριφορα μπορει να αναπτιυξει ενα σκυλι και αν το κακομεταχειριζεσαι..
που αυτο δεν συνεβαινε..
Το σκυλι απο την φυση του ηταν πολυ κυριαρχικο και κτιτικο με τον χωρο του και το αφησαν να να εξελιχθει ετσι χωρις να επεμβουν με καποια εκπαιδευση..εφοσον τα πρωτα δειγματα τα ειχε απο 2 μηνων..
Το γεγονος που επιτεθηκε στην περαστικη ηταν μολις ειχε γινει ενος..
και πολυ καλα κανουν και την πληρωνουν..
το καλα καθουμενα ηταν για την γυναικα οχι για το σκυλι..αλλα και για το σκυλι ηταν η πρωτη του φορα..αλλα για αυτο το σπιτι η τελευταια..
Τωρα φυλαει τα προβατα σε ενα χωριο.. :?
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Αυτό που έκανε η κυρία ήταν να μπει στον "χώρο" του, αυτό ήταν αρκετό για να τον κάνει να επιτεθεί, πιστέψτε με δεν χρειάζετε τίποτα παραπάνω από αυτό. Προφανώς το σκυλί είχε προβλήματα συμπεριφοράς τα οποία μπορεί και να ενυσχίθηκαν από λάθος. Το γεγονός είναι ότι πολλά chow-chow είναι αναξιόπιστα και αυτό οφείλετε στο γεγονός ότι η εκτροφή τους δεν ήταν για σκυλιά συντροφιάς αλλά για να φαγωθούν.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
lone wolf said:
Αυτό που έκανε η κυρία ήταν να μπει στον "χώρο" του, αυτό ήταν αρκετό για να τον κάνει να επιτεθεί, πιστέψτε με δεν χρειάζετε τίποτα παραπάνω από αυτό. Προφανώς το σκυλί είχε προβλήματα συμπεριφοράς τα οποία μπορεί και να ενυσχίθηκαν από λάθος. Το γεγονός είναι ότι πολλά chow-chow είναι αναξιόπιστα και αυτό οφείλετε στο γεγονός ότι η εκτροφή τους δεν ήταν για σκυλιά συντροφιάς αλλά για να φαγωθούν.
Ακριβως..αυτο εχω ακουσει.. οτι τα τσοου τσοου ειναι αναξιοπιστα στην Ελλαδα..για αυτο αλλωστε το αναφερα στο αλλο ποστ επειδη το παιδι αναφερε οτι σκεφτοταν και για τσοου τσοου..
Τωρα οι ιδιοκτητες του συγκεκριμενου σκυλιου μην με ρωτησετε απο που το πηρε..μπορει και απο petshop..

Τωρα ναι οντως η κυρια μπηκε στο χωρο του και εγινε το μοιραιο..
Τους πιθανους λογους τους αναφεραμε..
Για την κυρια παντως ηταν στα καλα καθουμενα οπου για αυτην πηγαινε η φραση..πηγε και στο νοσοκομειο.. :shock:
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Θελω να καταλαβω κατι,οταν εναs σκυλοs θεωρει οτι υπερασπιζεται τον χωρο του και σε συναρτηση γινεται απροσμενοs ή βιαιοs εμειs οι ιδιοκτητεs του πωs ενισχυουμε ή ενθαρρυνουμε εκκουσια την συμπεριφορα του? :roll:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Υπαρχουν μερικοι πυροβολημενοι που ενθαρρυνουν τα σκυλια με το να ειναι επιθετικα..
Εχουν γινει περιστατικα που σκυλια ηρεμα απο την φυση τους ετρωγαν ξυλο αν δεν ηταν επιθετικα με τους ξενους..

Απο τις πρωτες λεξεις που τα μαθαινει ενας πυροβολημενος ειναι το ορμα..χωρις λογο..σαν παιχνιδι..
:shock:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
LUNA07 said:
Θελω να καταλαβω κατι,οταν εναs σκυλοs θεωρει οτι υπερασπιζεται τον χωρο του και σε συναρτηση γινεται απροσμενοs ή βιαιοs εμειs οι ιδιοκτητεs του πωs ενισχυουμε ή ενθαρρυνουμε εκκουσια την συμπεριφορα του? :roll:
Ολα τα σκυλια κατα καποιον τροπο υπερασπιζονται την φωλια τους-σπιτι τους..
Τα παρατραγουδα αρχιζουν οταν το σκυλι αρχιζει να δειχνει κτητικες και κυριαρχικες τασεις..
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
denis said:
KANENA σκυλί δεν δαγκώνει χωρίς λόγο ... ΠΟΤΕ
τώρα ποιός είναι ο λόγος ... ο Θεός κι η ψυχή του ...
Θα σου πω μια ιστορία που έγινε στα αλήθεια, και πιθανόν να είναι αιτία παράλογης ή παράξενης συμπεριφοράς του σκύλου μας, που ποτέ δεν θα την καταλάβουμε οι ίδιοι.

Έξω από ένα μαγαζί, μια κυρία είχε δέσει στο δένδρο ένα άσπρο μικρό σκυλάκι σαν μαλτεζάκι (αν δεν κάνω λάθος) ενώ το πεζοδρόμιο ήταν πολύ στενό...
Εγώ πήγαινα στο ίδιο μαγαζί, και όπως πλησίαζα τον σκύλο που ήταν δεμένος ακριβώς έξω από το μαγαζί και κοίταζε προς το μαγαζί που ήταν η αφεντικίνα του, έκανα ένα πείραμα:

Συνέχισα να προχωράω προς τον σκύλο και το μαγαζί, και άρχισα να σκέφτομαι (και να συγκεντρώνομαι στις σκέψεις μου) δυσάρεστα πράγματα, σκοτωμούς και αίματα, προσπάθησα να μπω σε μια ψυχική διάθεση μίσους και θυμού, ενώ φαινομενικά ήμουνα σαν να μην τρέχει τίποτα...

Σε κλάσματα δευτερολέπτου, το άγνωστο σε μένα σκυλάκι, στράφηκε προς εμένα και άρχισε να μου γαυγίζει μανιασμένα!!!

Αυτό ήθελα να προκαλέσω, αλλά δεν περίμενα ότι θα το πετύχαινα τόσο εύκολα...

Φυσικά κοντοστάθηκα, και η εικόνα που είδε η αφεντικίνα του σκύλου ήταν ένας μαντράχαλος να φοβάται το σκυλάκι της που ήταν δεμένο στο πεζοδρόμιο, και το σκυλί της να του γαυγίζει άγρια, τελός πάντων, όσο άγρια μπορεί να γαυγίσει ένα τέτοιο σκυλί!!!

Η αφεντικίνα βγήκε αμέσως από το μαγαζί, και πήγε να μαλώσει το σκυλί της, ενώ ταυτόχρονα απολογόταν σε εμένα ότι δεν καταλαβαίνει τι έπαθε ξαφνικά ο σκύλος της, ποτέ δεν έχει ξαναφερθεί έτσι!!!

Μην το μαλώνεις, της είπα, εγώ φταίω που ο σκύλος σου μου γαυγίζει... και προχώρησα μέσα στο μαγαζί.

Η γυναίκα κοιτούσε με μεγάλη απορία, είχε δει ότι εγώ δεν έκανα τίποτα και ότι ο σκύλος της ξαφνικά και χωρίς αιτία άρχισε να μου γαυγίζει, προφανώς με θεωρησε τρελό, και δεν δόθηκε συνέχεια στο θέμα.

-----------------------

Η κακιά αύρα κάποιου που πλησιάζει, μπορεί να προκαλέσει αντιδράσεις στον σκύλο μας, στα μάτια μας ο σκύλος μας θα φερεται παράξενα ή παράλογα, αλλά ο Θεός και η ψυχή του τι πραγματικά συνέβη.
 


dolph26

Active Member
1 Ιανουαρίου 2008
43
0
αθηνα
θα παραθεσω ενα κειμενο που διαβασα προφανως θα το γνωριζεται ολοι αλλα ισως ειναι μια απαντηση ...οτι λογω του ελλατωμενου οπτικου πεδιου αν η γυναικα πλησιασε απο πισω και σε κοντινη αποσταση..ενιωσε απειλη μια και νιωθει οτι καποιος ηρθε πολυ ξαφνικα σε αποσταση αναπνοης
Το Cow Chow είναι ήρεμο και ανεξάρτητο. Δεν είναι πολύ διαχυτικό και μπορεί να γίνει επιθετικό, πεισματάρικο και δύσκολο να το εκπαιδεύσει κανείς. Τα Chows φυλάγονται από τους ξένους και έχουν μία τάση προς το δάγκωμα. Τα βαθουλωτά μικρά τους μάτια δίνουν σε αυτά τα σκυλιά μια περιορισμένη περιφερειακή όραση, κάνοντάς τα να ξαφνιάζονται όταν κάποιος τα πλησιάζει από πίσω και γι' αυτό το λόγο δαγκώνουν. Η πρώιμη εκπαίδευση και η συναναστροφή με ενήλικες, παιδιά και άλλα ζώα είναι πολύ σημαντικά. Το Chow θα ανεχτεί το παιδί αν έχει μεγαλώσει μαζί του αλλά δεν θα έχει όρεξη για παιχνίδι.e][/color]
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
αυτο που λεει ο αμανγος το πιστευω και εγω πολυ...
η αυρα παιζει πολυ μεγαλο ρολο..



τωρα οσο αφορα το αν η κυρια πηγε απο πισω..αυτο ειναι αδυνατον μιας και το συγκεκριμενο μαγαζι κανει βαθουλωμα..δηλ. πρεπει να μπεις δεξια και αυθεια η να περασεις παραλληλα σε ευθεια γραμμη..(τελος παντων αν καταλαβατε)
το σκυλι λοιπον ηταν μεσα στο βαθουλωμα και η κυρια περασε παραλληλα με το μαγαζι και το σκυλι..

αλλα dolph26 αυτο ισχυει μιας και σε ολα τα σκυλια υπαρχει η γλωσσα του σωματος
και σε ξενα σκυλια πρεπει να τηρουμε καποιες αρχες..οπως δεν το χαιδευουμε
απο πισω..αφηνουμε παντα να μας μυρισει και αν το χαιδεψουμε ειναι παντα στο πλαι αποφευγοντας τα ακρα και εχοντας παντα οπτικη επαφη με το σκυλι..

βεβαια παιζει παντα ρολο και η αυρα σαν ανθρωπος και ολα τα αλλα που ειπαμε για την εκπεδευση και τον χαρακτηρα..

Βασικα ειναι συναρτησεις πραξεων και γεγονοτων και φυσικα την ιδια την φυση του σκυλιου και τις κινησεις που κανουμε απο την στιγμη που θα το παρουμε..
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Μια φιλη μου με την κορη της 12 ετων ηταν βολτα στην αγορα (η κορη τρελοκομειο σε βαθμο κακουργηματος χειροτερη απο 10 αγορια μαζι,εχει ενα ημιαιμο μεγαλοσωμο σκυλο για κατοικιδιο με το οποιο τρωνε απο το ιδιο πιατο,κοιμουνται μαζι,του μαθαινει tango :shock: ),λοιπον και ειναι ενα παληκαρι με δυο σκυλια καθιστα στο πεζοδρομιο με λουρια δεμενα(τα κραταει το παληκαρι)....μεχρι να δω μου λεει η φιλη μου μια βιτρινα και να πω στην κορη μου να μην αρχισει να κυλιεται παλι σε κανα πεζοδρομιο με τα σκυλια :lol: την βλεπω σκυβει και βαζει τα μουτρα της στου σκυλου τα μουτρα --φυσικα ολα γιναν πολυ γρηγορα δεν προλαβε κανεις να αντιδρασει δοιτι ο σκυλος δαγκωσε την μικρη στο στομα και της εσκισε το χειλι :shock: γυρναει η φιλη μου τον κοιταει :shock: αυτος επισης :shock:
του λεει:απο εμβολια ολα οκ?γιατι εμεις τα'χουμε κανει ολα!οκ, λεει κι αυτος και παιρνει το παιδι και φευγει τι να εκανε???το αιμα ποταμι στους δρομους αλλα το παιδι χαμπαρι :lol:
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
:wink: τιποτα δεν εγινε δεν εφταιγε ο σκυλοs,και ετσι σαν καλοι ζωοφιλοι και οι δυο πηγαν ησυχα ησυχα οι μεν στο νοσοκομειο και οι δε στο σπιτι,πιστευω οποιαδηποτε αλλη ενεργεια ειναι παρατραβηγμενο :roll:
 


dogwalker

Member
12 Δεκεμβρίου 2007
23
0
www.dogserviices.gr
Οφειλε η κυρία να καταλαβαίνει αν το σκυλί επιθυμεί να το προσεγγίσει. Αλλά και οι ιδιοκτήτες των σκύλων πρέπει να φροτίζουν να χουν βολικά σκυλιά. Το σκυλί τη δάγκοσε για να αμυνθεί προφανός. Γιατί οι κάτοχοι του σκύλου δε φρόντισαν να το κοινωνικοπίήσουν με τους αθρώπους? Γιατί οι κάτοχοι του σκύλου επέτρεψαν στο θύμα να προσεγγίσει το σκύλο? Το φταίξιμο το χουν και οι δυο πλευρές. Δε θα πρεπε η υπόθεση να πάει στα δικαστήρια. Το θύμα ξεπέρασε κάποιο όριο και δαγκώθηκε. Το θύμα είναι και θύτης.
 


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
Καποιος ειχε πει : "το οτι ο σκυλος δαγκωσε μια κυρια δεν ειναι ειδηση.. Αν η κυρια δαγκωνε το σκυλο αυτο θα ηταν ειδηση!" ασχετο αλλα μου αρεσε πολυ οταν το διαβασα... στο Δημοτικο! :p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3