Δαγκώνει το λουρί στην βόλτα


Μαριάννα35

New Member
23 Μαϊου 2022
2
1
39
Καλημέρα με λένε Μαριάννα κι έχω ένα ημίαιμο κοκονι με μπιγκλ είναι 1.5χρονων τον λενε Ματέο και οχι παντα αλλα τις περισσοτερες φορές όταν πάμε να βγούμε για βόλτα του βάζω το λουρι του και το δαγκώνει με νεύρο. Και που και που στην βόλτα τον πιάνει μια μανία ίσως όταν του λέω δεν πάμε από εκεί και επειδή θέλει αυτός εκνευρίζεται και δαγκωνει το λουρι κι όταν μαζεύω το λουρι και του λέω τέλος και ησύχασε μετά πάει στα παπούτσια μου με μανία και γρυλίζει... Μετα που εχουμε σταματησει και του το λεω δυο τρει φορές ηρεμεί .
ΤΙ μπορώ να κάνω για να το σταματήσω αυτό.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Είχα το ίδιο θέμα με το λουρί όταν το δάγκωνε αν δεν έπιανε κάποιο μεταλλικό μέρος που μπορεί να κάνει ζημιά στα δόντια το τραβούσα απότομα και της έλεγα μη μετά από 10-15 φορές το έκοψε
 


Μαριάννα35

New Member
23 Μαϊου 2022
2
1
39
Είχα το ίδιο θέμα με το λουρί όταν το δάγκωνε αν δεν έπιανε κάποιο μεταλλικό μέρος που μπορεί να κάνει ζημιά στα δόντια το τραβούσα απότομα και της έλεγα μη μετά από 10-15 φορές το έκοψε
Σε ευχαριστω πολυ για τηαν απαντηση.
Άλλαξα κι εγώ λουρι και πήρα ένα πιο κοντό και πιο χοντρό τώρα βλέπουμε σε ευχαριστώ και πάλι.
 
  • Like
Reactions: theodss1


Evangeliia

Member
9 Δεκεμβρίου 2022
5
0
43
Καλημέρα με λένε Μαριάννα κι έχω ένα ημίαιμο κοκονι με μπιγκλ είναι 1.5χρονων τον λενε Ματέο και οχι παντα αλλα τις περισσοτερες φορές όταν πάμε να βγούμε για βόλτα του βάζω το λουρι του και το δαγκώνει με νεύρο. Και που και που στην βόλτα τον πιάνει μια μανία ίσως όταν του λέω δεν πάμε από εκεί και επειδή θέλει αυτός εκνευρίζεται και δαγκωνει το λουρι κι όταν μαζεύω το λουρι και του λέω τέλος και ησύχασε μετά πάει στα παπούτσια μου με μανία και γρυλίζει... Μετα που εχουμε σταματησει και του το λεω δυο τρει φορές ηρεμεί .
ΤΙ μπορώ να κάνω για να το σταματήσω αυτό.
Καλησπέρα. Έχετε το σκυλί από μικρό; Αν ναι, θα ήθελα τη γνώμη σας για κάποιο θέμα; ευχαριστώ
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Αναρωτιέμαι πόσο θετικό συσχετισμό έχει κάνει με το λουρί του;
Πώς ξεκίνησαν οι πρώτες βόλτες; Πώς τον εξοικείωσες με το λουρί;
Δείχνει να έχει μία σύγχιση σε ό,τι αφορά τον οδηγό. Ίσως θα βοηθούσε να του το "ξαναγνωρίσεις". Αν έχεις πάρει κ έναν νέο οδηγό, ακόμα καλύτερα.
 
  • Like
Reactions: fg102


Bustiep

Member
28 Μαρτίου 2023
16
5
41
Καλησπέρα, έχω κι εγώ ένα ημίαιμο κοκκόνι 11 μηνών που δαγκώνει επίσης το λουρί. Εμένα το κάνει όταν έχει όρεξη για παιχνίδι και είναι πολύ ξεκούραστος. Οπότε του λέω αρχικά όχι και του το βγάζω από το στόμα με το χέρι και λίγο αργότερα τον ξεκινάω παιχνίδι για να εκτονωθεί. Δε θέλει πολύ, λίγο τρέξιμο μαζί μου και ηρεμεί μετά. Απλά δεν το κάνω αμέσως για να μην συνδέσει ότι δαγκώνοντάς το θα έχει πετύχει το σκοπό του, διαφορετικά δεν θα το κόψει ποτέ.