Δεν αφηνει το παιχνιδι της


vivi7

Active Member
5 Σεπτεμβρίου 2015
42
3
32
Της πεταω να φερει το παντοφλακι κ.α παιχνιδια κ το φερνει μεν αλλα δε το αφηνει δε.
τι να κανω?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
της έχεις μια λιχουδιά, μόλις σου φέρνει το παιχνίδι της δείχνεις λιχουδιά, αφήνει το παιχνίδι, της λες μπράβο, της δίνεις τη λειχουδιά, επαναλαμβάνεις κάθε φορά που σου το φέρνει
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Προτιμώ αντί της λιχουδιας να έχω δεύτερο παιχνίδι στην τσέπη μου. Όταν πετάω το ένα και ξεκινάει την επαναφορά δεν πηγαίνω προς τον σκύλο αλλά κινουμαι όπισθεν με μέτωπο στον σκύλο και ελαφρώς χαμηλωμενο σώμα να ζωηρεψω την επιστροφή του. Όταν με το καλό φτάσει μπροστά μου εμφανιζω το δεύτερο το οποίο με κόφτη κίνηση το ανασηκωνω στο ύψος του σαγονιου μου καλοντας να καθίσει (sit όψεως). Κατόπιν προτείνω χαμηλά την ανοιχτή ελεύθερη παλάμη αλλά με το κίνητρο του δεύτερου παιχνιδιού να είναι στο βλέμμα του σκύλου. Ενστικτοδως θα απελευθερωσει το πρώτο παιχνίδι και θα ζητήσει το δεύτερο. Επιβραβευω λέκτικα και χωρίς περαιτέρω υπακοη πετάω το δεύτερο. Μελλοντικά μπορείς να ενταξεις από sit όψεως με οδηγό το κίνητρο με αρμονία κινήσεων που μετέπειτα θα μείνουν μόνο αυτές ( χειροσινιαλα που στο κλείσιμο τους μπορείς να κάνεις κλικ με τα δακτυλα για να ζωηρεψω την εκτέλεση)χωρίς κίνητρο, το φερνωαριστερά μου (περνώντας από τα δεξιά μου) και πριν περάσει την νοητη ευθεία μου, ανασηκωνω το χέρι με το κίνητρο και του λέω να κάτσει (sit θέσεως).. Του ζητάω να μείνει και επιβραβευω. Μετά το πετάω και του ζητάω την επαναφορά. Πολύ καλή άσκηση χτησιματος σχεσεως εμπιστοσύνης. Καλή επιτυχία!
 
  • Like
Reactions: genie and Nontasbit