Δεν θελει βολτα με τιποτα


AnastasiaFK

Member
2 Ιανουαρίου 2023
11
2
37
καλησπέρα και καλή χρονιά
πριν 1 μήνα ιοθετησαμε εκα σκυλάκι μεσαίου μεγέθους από καταφύγιο
10 μηνων είναι κ μεγάλωσε μέχρι τώρα στο καταφύγιο
το θέμα μου είναι η βόλτα γιατί στο σπίτι είναι μια χαρά φοβερός ακόμα κ την ανάγκη αμέσως έμαθε την πάνα
Η ώρα αυτής βόλτας όμως είναι μαρτύριο
ενώ όταν καταλαβαίνει ότι θα βγει κάνει σαν τρελός μόλις μπει λουρί τέλος δε βγαίνει τον παίρνω αγκαλιά ξ τον βγάζω αν τον αφήσω κάτω τραβάει προς το σπιτι κ τον πάω πλατεία αγκαλιά.... κ εκεί αρχίζει πίσω φορά κ μπροστά προς το σπιτι δεν κάνει τίποτα άλλο δε μυρίζει δεν κάνει ανάγκη το μόνο που τον νοιάζει είναι να παει σπιτι... το μόνο που άρχισε εδώ κ μια βδομάδα κάπως κάθετε δίπλα μας κ ξεκουράζεται αλλά αν κάνω να περπατήσουμε τραβάει παιδάκι Ν ελευθερωθεί από το λουρί να παει σπιτι... κ εδώ κ 3 μέρες μην μας πλησιάσει άνθρωπος σκυλος γατα κάνει σαν λυσασμενος κ δε δέχεστε καμία λιχουδιά τίποτα απλά του αποσπάσω την προσοχή με το να του στρέψω απότομα αλλού το βλέμμα ώστε να μη τους βλέπει κ έτσι δεν κάνει σαν τρελος.
προσπαθώ όταν σηκώνομαι κ τραβάει να μην πηγαίνω κ να τον σταματάω κάθετε δίπλα με τα ξανά τραβάει κ μένω εκεί μέχρι να ηρεμήσει κ αν επιμένει αλλάζω απότομα πορεία κ όσα έχω διαβάσει αλλά θα ήθελα να ακούσω κ της δικές σας συμβουλές μήπως πάρω ιδέες τι πρέπει να κάνω η μπορεί κ κάτι να κάνω λάθος κ εγώ να δω τι φταίει
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
832
688
Καλη χρονια! Δεν πρεπει ποτε ποτε να τον παιρνεις αγκαλια.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δες και αυτό το θέμα να πάρεις ιδέες.
 


AnastasiaFK

Member
2 Ιανουαρίου 2023
11
2
37
Δες και αυτό το θέμα να πάρεις ιδέες.
Καλη χρονια! Δεν πρεπει ποτε ποτε να τον παιρνεις αγκαλια.
αν δεν τον πάρω αγκαλιά δε θα βγει με τίποτα πισμονει κ τραβάει πίσω
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
832
688
Τραβα τον και εσυ μπροστα. Και εμενα ο δικος μου καθοταν κατω δεν ηθελε με τιποτα να περπατησει και οσο τον επαιρνα αγκαλια δεν ειχε καμια βελτιωση. Οταν μου ειπαν αγκαλια ποτε γιατι εχει στο μυαλο του οτι υπαρχει εναλλακτικη στο να περπατησει που του αρεσει περισσοτερο και δεν θα μαθει ποτε και οντως το εκοψα σε λιγο καιρο το πηρε αποφαση και περπαταει μια χαρα.
 


AnastasiaFK

Member
2 Ιανουαρίου 2023
11
2
37
Τραβα τον και εσυ μπροστα. Και εμενα ο δικος μου καθοταν κατω δεν ηθελε με τιποτα να περπατησει και οσο τον επαιρνα αγκαλια δεν ειχε καμια βελτιωση. Οταν μου ειπαν αγκαλια ποτε γιατι εχει στο μυαλο του οτι υπαρχει εναλλακτικη στο να περπατησει που του αρεσει περισσοτερο και δεν θα μαθει ποτε και οντως το εκοψα σε λιγο καιρο το πηρε αποφαση και περπαταει μια χαρα.
θα το κάνω θα επιμείνω να δούμε απλά φοβάται πολύ τρέμει ολόκληρος έξω παίρνει κανένα 15λεπτο να ηρεμήσει κ για να βγει δε θέλει τρέμει έχει κ 2 ορόφους να κατέβει
 


AnastasiaFK

Member
2 Ιανουαρίου 2023
11
2
37
στο να βγει είναι το θέμα
στην πλατεία ξεκίνησε να κάνει δηλαδή βήματα αλλά στο 3ο.βημα πάλι τραβάει για το σπιτι εκεί μια χαρά ξέρει κ περπατάει για να επιστρέψει κ κάνει.κ πιδηματα να ξεφύγει από το λουρί τραβάει πολυ
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
832
688
Ετσι να επιμεινεις σκεψου ποσες αλλαγες περασε αυτο το σκυλι θα μαθει καποια στιγμη μονο υπομονη θελει. Αν εχεις τη δυνατοτητα να συμβουλευτεις καποιον εκπαιδευτη φυσικα θα ηταν πολυ καλο αλλα αν οχι δωστου χρονο και θα βελτιωθει. Αν μπορεις να τον βγαζεις σε μερη που δεν εχει πολυ κοσμο σκυλια κτλ επισης νομιζω θα ηταν καλυτερο για αρχη. Για τις λιχουδιες που ειπες δεν ξερω ποιες εχεις αλλα μπορεις να δοκιμασεις κανονικο κρεας γαλοπουλα κατοπουλο κατι που να του αρεσει πολυ αν και οντως σε κατασταση στρες τα σκυλια δυσκολα τρωνε. Τι χρησιμοποιεις για να τον βγαλεις βολτα? Σαμαρακι η κολαρο? Μπορει αν το αλλαξεις να ειναι καλυτερα. Επισης καλο ειναι να εχεις πολυ κοντο γερο λουρι για να τον ελεγχεις και να περπαταει μαζι σου.
 


AnastasiaFK

Member
2 Ιανουαρίου 2023
11
2
37
Ετσι να επιμεινεις σκεψου ποσες αλλαγες περασε αυτο το σκυλι θα μαθει καποια στιγμη μονο υπομονη θελει. Αν εχεις τη δυνατοτητα να συμβουλευτεις καποιον εκπαιδευτη φυσικα θα ηταν πολυ καλο αλλα αν οχι δωστου χρονο και θα βελτιωθει. Αν μπορεις να τον βγαζεις σε μερη που δεν εχει πολυ κοσμο σκυλια κτλ επισης νομιζω θα ηταν καλυτερο για αρχη. Για τις λιχουδιες που ειπες δεν ξερω ποιες εχεις αλλα μπορεις να δοκιμασεις κανονικο κρεας γαλοπουλα κατοπουλο κατι που να του αρεσει πολυ αν και οντως σε κατασταση στρες τα σκυλια δυσκολα τρωνε. Τι χρησιμοποιεις για να τον βγαλεις βολτα? Σαμαρακι η κολαρο? Μπορει αν το αλλαξεις να ειναι καλυτερα. Επισης καλο ειναι να εχεις πολυ κοντο γερο λουρι για να τον ελεγχεις και να περπαταει μαζι σου.
το έκανα αλλά με.τιποτα μέχρι που άρχισε να βηχει από το τράβηγμα
έχω σαμαρακι κ κολαρο μαζί που είναι για να ελεγχετε το τραβιγμα... κάτι κάνουμε με αυτό αλλά.στο.να βγει δύσκολα πολύ έχω δοκιμάσει όλες της λιχουδιές κ κρεας κ τα πάντα που τα τσακίζει σπίτι έξω με τίποτα.
Εκπεδευτη δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα... έχω κοντό το λουρί κ κάπως έτσι σταματάει να τραβάει αλλά μετά νευριάζει κ χοροπηδάει ψηλά με φόβο να σκάσει κάτω στο τσακ τον γλυτώνω έχει ξ πολύ δύναμη ο μπαγάσας αν κ 12 μηνών 20221230_103438.jpg
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
832
688
Κουκλος ειναι να σου ζησει! Μηπως δεν του αρεσει αυτο το λουρι και για αυτο δεν βγαινει? Γιατι το εχω ξανα ακουσει να συμβαινει. Αν δοκιμασες και με αλλα ομως και ειναι το ιδιο μαλλον δεν φταιει αυτο.
 


AnastasiaFK

Member
2 Ιανουαρίου 2023
11
2
37
δοκίμασα με πολλά απλά. Δεν έχει μάθει το λουρί 9 μήνες στο καταφύγιο δεν έβαλε πότε λουρί η μονη φορα που εβαλε ηταν για να τον φερουν σε μας κ πιστεύω για αυτο τον φοβηζει
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
832
688
δοκίμασα με πολλά απλά. Δεν έχει μάθει το λουρί 9 μήνες στο καταφύγιο δεν έβαλε πότε λουρί η μονη φορα που εβαλε ηταν για να τον φερουν σε μας κ πιστεύω για αυτο τον φοβηζει
Πολυ κριμα για το σκυλι να μην εχει βγει 9 μηνες. Μπραβο σου που τον υιοθετησες και για την προσπαθεια που κανεις πιστευω θα συνηθισει συντομα 1 μηνας δεν ειναι πολυ που τον εχετε.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλημέρα!! Κατ αρχήν πολλά συγχαρητήρια για την υιοθεσία σκυλάκου από καταφύγιο! Μια ερώτηση: υπάρχει κήπος στο σπίτι????
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Έχεις δοκιμάσει να του φορέσεις το λουρί στο σπίτι μέσα και να τον αφήνεις να κυκλοφορεί για λίγο και με την εποπτεία με αυτό; Για να αρχίζει να το συνηθίζει.

Επίσης, σε εμάς είχε δουλέψει πολύ καλά όταν έβαλα φίλη μου που ήταν πολύ αγαπητή στη σκύλα μου τότε, να μας περιμένει στο δρόμο ακριβώς έξω από το σπίτι. Εκεί το σκυλί ξέχασε το μουλάρωμα γιατί χάρηκε και χοροπηδούσε που είδε "φιλικό πρόσωπο". Το επαναλάβαμε αυξάνοντας κάθε φορά λίγο λίγο την απόσταση από την εξώπορτα, οπότε το σκυλί άρχισε να συνδυάζει ότι "έξω = συναντάμε φίλους".
 
  • Like
Reactions: GRDANE


AnastasiaFK

Member
2 Ιανουαρίου 2023
11
2
37
θέλει τον χρόνο του κ αυτό όλα τώρα τα γνωρίζει ακόμα κ της σκιές μέσα στο σπίτι της φοβάται απλά πιστεύω χρειάζομαι συμβουλες
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
832
688
Αν πιστευεις οτι ειναι το στρες το προβλημα του εμενα το adaptil με εσωσε για το αγχος του δικου μου.
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf