Δεν καταλαβαίνω το εξής..


Rush

Member
8 Μαϊου 2008
11
0
Athens
Θα χρειαστώ τις συμβουλές σας και τις απόψεις σας συμφορουμίτες.Έχω μια απορία.Τα κουτάβια γενικότερα από πότε "δείχνουν" το χαρακτήρα τους?Δηλαδή απο πιο μήνα-εβδομάδα καταλαβαίνει κάποιος αν θα έχει ένα κυριαρχικό κουτάβι? Απευθύνομαι σε ειδικούς-για τα φώτα τους- και σε όλους για να κάνουμε μια κουβέντα συμφωνα με τις εμπειρίες σας..Θα πάρω σπίτι το δικο μου κουτάβι σε 2 εβδομάδες (dob).Απλώς επειδή το γνωρίζω απο τη μέρα που γεννήθηκε και όσο μεγαλώνει δείχνει ΠΟΛΥ ανεξάρτητος, θα ήθελα να μου πείτε-ειδικά εσείς οι εκτροφείς- τις γνώμες σας.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Tα κουτάβια δείχνουν τον χαρακτήρα τους (συγκριτικά με τα αδέλφια τους περισσότερο) από πάρα πολύ νωρίς ... ίσως και από τις πρώτες μέρες αν είναι κάτι ακραίο ...

Συνήθως σε κάθε γέννα έχουμε 2-3 τύπους χαρακτήρα, οι οποίοι είναι όμως λίγο ρίσκο να μεταφραστούν από κάποιον που δεν ξέρει πολλά πράγματα ώς ''ανεξάρτητος'' , ''κυριαρχικός'' , ή ''φοβικός'' μιας και πολλές συμπεριφορές μπερδεύοντα μεταξύ τους αν δεν ξέρεις ή δεν έχει παρατηρήσει αρκετά τα κουτάβια ...

.. πχ ένα κουτάβι που εσύ τώρα το λές ''ανεξάρτητο'' - μήπως φοβάται και κάθεται μόνο του ??

Ενα κουτάβι που αντιστέκεται πολύ σε κάποιον χειρισμό από εμάς μήπως το κάνει από φόβο (και δεν είναι ''τσαμπουκάς'' ??

Χρειάζεται ή γνώση ή εμπιστοσύνη στον άνθρωπο που τα έφερε στον κόσμο - για να πάρουμε αυτό που πραγματικά μας κάνει, τις περισσότερες φορές ή μάλλον οι περισσότεροι είναι εντελώ ακατάλληλοι για τον ''άντρα της παρέας'' που όλοι θαυμάζουν σε τέτοιες ειδικά φυλές ...

Για την συγκεκριμένη περίπτωση καιαφού δεν έχω δεί τα κουτάβια φυσικά δεν μπορώ να εκφέρω καμία γνώμη, το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι ότι το ανεξάρτητο κουτάβι σχεδόν ποτέ δεν είναι το κυριαρχικό ... το κυριαρχικό κουτάβι είναι μέσα σε όλα, περνάει πάνω από τα αδέλφια του για να φάει πχ, ή για να παρει ένα χάδι, ή μπορεί να τα δαγκώνει παιχνιδιάρικα την ώρα που είναι όλα μαζί με σας ... αν κάθεται μόνο του πιθανόν να είναι κάτι άλλο, όχι φοβικό απαραίτητα (παραπάνω έδωσα ένα μόνο παράδειγμα - δεν ισχύει πάντα) αλλά ίσως πιο ''σοβαρού'' χαρακτήρα που δεν γίνεται πάντα κυριαρχικό αλλά και ένας πιο εύκολος και συνεργάσιμος σύντροφος, ειδικά για όποιον δεν μπορεί να κατευθύνει την ενεργητικότητα ενός ''διαολάκου''
 


Rush

Member
8 Μαϊου 2008
11
0
Athens
Δυστυχώς η γέννα είχε μόνο 2 καρπούς - αρσενικά κ τα δυο - ..Λοιπον μην έχοντας την απαιτούμενη εμπειρία απο κουτάβια έκανα μια σύγκριση των 2 και επέλεξα το"ζωηρο" - το άλλο δεν εχει αντιδράσεις γενικότερα και φοβάται τα άλλα σκυλιά που το πλησιάζουν,απλά να το μυρίσουν.Το "ζωηρο" σήμαινε για μένα ένα χαρακτήρα.Δεν ξέρω αν είμαι λάθος Denis, γι'αυτό ρωτάω - και ήλπιζα να μου απαντήσεις εσύ ή κάποιοι άλλοι με ανάλογες γνώσεις.Παρόλο που δεν γράφω συχνά,διαβάζω κάθε μέρα.Και εμπιστεύομαι την κρίση σου όπως και τις απόψεις όλων των παιδιών.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Καταρχήν γιατί πλησιάζουν άλλα σκυλιά κουτάβι που δεν έχει απογαλακτιστεί και δεν έχει πάει στον ιδιοκτήτη ?? Χύμα είναι όλα ??

Κατά τα άλλα αν χωρίς πολλές πολλές γνώσεις σου φαίνεται ένα κουτάβι ότι φοβάται , καλά έκανες και διάλεξες το ''ζωηρό'' ... μάλλον θα φοβάται πολύ το άλλο ...
 


Rush

Member
8 Μαϊου 2008
11
0
Athens
Δεν θα χαρακτήριζα την κατάσταση "χύμα"..Όταν έρχονται τα άλλα σκυλιά για "μάθημα" τα μαζεύουμε τα κουτάβια.Πάνε στη γεννήστρα με τη μαμα τους και μένουν εκεί.Δεν έρχονται σε άμεση επαφή.Το ένα φοβάται πολύ και το άλλο(το δικό μου) δεν χαμπαριάζει :) ..Είναι και φαίνεται πολύ κοινωνικο-ολα θελει να τα μυρίζει-ολα θέλει να τα ξέρει-ψάχνει-δεν κά8εται αγκαλιά πάνω απο 2 λεπτα και όταν τον παίρνω αγκαλιά και τον έχω στο πρόσωπο μου, με γλύφει και γκρινιάζει.Είναι 45 ημερών και με απαιτήσεις :?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μου ακούγεται μιά χαρά, προς το νευρικό λίγο ... αφού σου έκανε κλίκ που λέμε πάρτον και έχε από κοντά τον εκτροφεα που απ'ότι καταλαβαίνω είναι και εκπαιδευτής ... έτσι δεν θα έχεις σοβαρά προβλήματα ακόμα και καμία εμπειρία να μην έχεις ...
 


Rush

Member
8 Μαϊου 2008
11
0
Athens
Σ'ευχαριστώ πολύ.Είναι εκτροφέας κ εκπαιδευτής και αρκετά"ξηγημένος" μέχρι τώρα..Επειδή είναι στο χαρακτήρα μου να είμαι καχύποπτη,δύσπιστη και ψίρα, σας ρωτάω για να μαθαίνω :) Να διασταυρώνω απόψεις, ν'ακούω κλπ..Και απο σας τους ειδικούς, υπάρχει ένα"respect"παραπάνω - χωρίς να θέλω να θίξω ή να προσβάλλω κάποιον με λιγότερες γνώσεις.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Εγώ που δεν έχω γνώσεις θα σου πω ότι πολύ καλά έκανες που διάλεξες το ζωηρό κι ότι το doberman έχει την τάση να αφοσιώνεται σε έναν άνθρωπο. Αν δεν διαλέξεις σωστό εκπαιδευτή, υπάρχει κίνδυνος να θεωρήσει αυτόν ως αφεντικό του.